Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.688.305 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5697 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy

Złota myśl Racjonalisty:
"Uczyć się można praktycznie bez końca. A cóż właściwie ciekawszego nam pozostało."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wrongful Convictions: A New Exoneration Registry Tests Stubborn Judges (21-05-2012)
Autor: Andrew Cohen
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Dogmatyzm i uprzedzenia sędziów mogą mieć fatalne skutki dla podsądnych.
Do tekstu..
Kościelne liczby (21-05-2012)
Autor: Michał Leszczyński
Źrodło: http://studioopinii.pl Zgłosił/a: liliac
"Epi­sko­pat z Kato­licką Agen­cją Infor­ma­cyjną wyli­czyli, iż utrzy­ma­nie eta­tów kate­che­tów w szko­łach kosz­tuje budżet pań­stwa 350 mln zł. Podali jed­no­cze­śnie, że śred­nia pen­sja brutto księ­dza kate­chety wynosi 2,9 tys. zł mie­sięcz­nie, czyli ok. 35 000 zł rocz­nie, a doda­jąc ubez­pie­cze­nie zdro­wotne i eme­ry­talne, wycho­dzi powy­żej 40 tys. zł. Dzie­ląc 350 mln przez 40 tys. otrzy­mu­jemy ok. 9 000 księży kate­che­tów. Według KAI, mamy ponad 12 tys. księży katechetów. Z tych wyli­czeń wynika ewi­dentne oszu­stwo KAI"
Do tekstu..
The Essence Of Science Explained In 63 Seconds (20-05-2012)
Autor: Robert Krulwich
Źrodło: NPR Sciencey Blog Zgłosił/a: coreless
"The logic of science boiled down to one, essential idea".
Do tekstu..
Psychiatry Giant Sorry for Backing Gay ‘Cure’ (20-05-2012)
Autor: Benedict Carey
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: coreless
Dr. Robert L. Spitzer: "I believe I owe the gay community an apology."
Do tekstu..
Pomysł PO daje prawo do wywłaszczania (20-05-2012)
Autor: Łukasz Konarski, Marek Podmokły
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Niewielka zmiana w kodeksie cywilnym, dokładnie w artykule 49., dotycząca tzw. służebności przesyłu, może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Transport linowy ma być traktowany jak linie energetyczne czy sieci wodno-kanalizacyjne. Istnieje zatem groźba, że umożliwi ona budowanie wyciągów i tras narciarskich przechodzących przez prywatne grunty poprzez wywłaszczenie, a nie w drodze negocjacji, ponieważ w nowych przepisach transport linowy byłby traktowany jako realizacja celu publicznego"
Do tekstu..
Insekty inspiracją dla nowego materiału (20-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Coraz częściej w poszukiwaniu nowych, lepszych materiałów badacze sięgają do zasobów środowiska naturalnego. Jesteśmy bowiem w stanie wyprodukować niezwykłą gamę syntetycznych materiałów o najprzeróżniejszych właściwościach, a mimo to wciąż często umykają nam sztuczki, które stosuje natura do uzyskania materiałów o niezwykłych właściwościach. Te substancje są zazwyczaj wielofunkcyjne. Potrafią układać się same w skomplikowane konstrukcje i hierarchiczne struktury, w których formy wyższego rzędu mają właściwości, których nie da się przewidzieć na podstawie ich podstawowej budowy"
Do tekstu..
Korespondenci zagraniczni o zajściach przed Sejmem (20-05-2012)
Autor: Łukasz Konarski, TOK FM
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Korespondent agencji AFP dodaje, że Parlament Francji stanowczo zareagowałby na atak na posła. Każdy poseł, niezależnie od tego, z jakiej partii, na pewno by zareagował w ostrych słowach wobec związkowców, którzy dopuścili się takich gestów - mówi Simonart. - W takim państwie jak Polska, która chce być wzorem dla innych państw Unii Europejskiej, nie można dopuszczać do takich sytuacji - zaznacza"
Do tekstu..
Wyciekły poufne listy do papieża. "Czyn przestępczy" (20-05-2012)
Autor: jak/fac/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Poufne listy, adresowane do Benedykta XVI oraz jego najbliższych współpracowników, wyciekły z Watykanu i ich treść została opublikowana. Stolica Apostolska nazwała to w sobotę "czynem przestępczym" i zapowiedziała doprowadzenie sprawcę lub sprawców przed wymiar sprawiedliwości."
Do tekstu..
"Żenujący" wynik Polski w corocznym raporcie dot. matek. (19-05-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Lepiej być matką na Białorusi niż w Polsce - między innymi takie wnioski wynikają z tegorocznego raportu fundacji Save The Children. Według badania Polska zajmuje 28. miejsce spośród 43 krajów dobrze rozwiniętych uwzględnionych w raporcie. - Ten wynik Polski, kraju z wielkimi aspiracjami, jest żenujący - komentuje w rozmowie z TOK FM Sylwia Chutnik, prezeska fundacji MaMa.
Do tekstu..
Bójki w centrum Krakowa. Jedna osoba zatrzymana (19-05-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Około pięciuset policjantów ochraniało Marsz Równości, który w sobotę o godz. 14 wyruszył w pochód przez miasto. Na Plac Szczepański w Krakowie, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji, przyszli także członkowie Narodowego Odrodzenia Polski. Doszło do zamieszek. Jedna osoba została zatrzymana.
Do tekstu..
Palikot przywiesił akt apostazji i zwiedził kościół (19-05-2012)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Janusza Palikota dziś pod krakowską kurią czekało kilkudziesięciu członków Narodowego Odrodzenia Polski. - Nie pozwolimy pederastom niszczyć kościoła - mówili. Lider Ruchu Palikota nie złożył w kurii aktu apostazji. Swój list skierowany do Metropolity Krakowskiej przywiesił na drzwiach kościoła Franciszkanów.
Do tekstu..
Gdy się baby nie bije… (19-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W czasie gdy w prasie i gabinetach toczy się dyskusja, dlaczego minister Jarosław Gowin, mimo obietnicy premiera, nie chce podpisać Konwencji Rady Europy "O zapobieganiu i zwalczaniu przemocy domowej", w setkach domów i gospodarstw bite są kobiety. Niektóre traktują to jako coś naturalnego, czyli zgodnego z tradycją, inne mają nadzieję, że to się kiedyś zmieni, że agresor wytrzeźwieje i pokocha. Rzadko która z ofiar interweniuje. Domowi agresorzy walą więc na odlew bez obaw. Wiedzą, że nie będzie kary. Na straży status quo stoją tradycja, Kościół i minister sprawiedliwości.
Do tekstu..
James Watson opowiada jak odkrył kod DNA (19-05-2012)
Autor: James Watson
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: Rowan
"Laureat nagrody Nobla James Watson otwiera konferencję TED2005 prezentując ciekawy i zabawny wykład na temat odkrycia struktury DNA"
Do tekstu..
Artykuł Wakefielda wiążący szczepionkę MMR z autyzmem był oszustwem (19-05-2012)
Autor: Fiona Godlee, Jane Smith, Harvey Marcovitch
Źrodło: Medycyna praktyczna (za British Medical Journal) Zgłosił/a: liliac
"Oczywiste dowody sfałszowania danych powinny już na zawsze zamknąć drzwi za tym szkodliwym argumentem budzącym lęk przed szczepieniem MMR"
Do tekstu..
O zaletach Euro (19-05-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"...jak już Polska wydała 100 mld na grę w piłkarzyki, trudno będzie powiedzieć, że na coś nas nie stać. Wystarczy pokazać rządzącym nagie męskie kolano i rozsiać zapach testosteronu i od razu znajdą się pieniądze na teatry, kulturę, edukację, co tam kto sobie wymarzy"
Do tekstu..
Malawi to overturn homosexual ban, Joyce Banda says (19-05-2012)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
"President Joyce Banda has said she wants Malawi to overturn its ban on homosexual acts - the first African country to do so since 1994"
Do tekstu..
Kozłowska-Rajewicz: trzeba walczyć o podręczniki bez stereotypów (19-05-2012)
Autor: PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zdaniem Kozłowskiej-Rajewicz otwartość i tolerancja nie są cechami, z którymi człowiek się rodzi. "Przeciwnie, moja intuicja - jako biologa - podpowiada mi, że mechanizmy ewolucyjne skłaniają nas raczej do strachu przed tym co inne i obce. Tolerancja i otwartość to konstrukt kulturowy, postawa, której musimy się uczyć" - mówiła"
Do tekstu..
Mikołejko: Apostazja to mroczny relikt dawnych czasów. Ja go nie dokonam (19-05-2012)
Autor: mm, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: tivk
"Katolicki akt apostazji przypomina średniowieczne praktyki wykluczenia ze społeczności ludzkiej - opisuje historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko. - W akcie apostazji jest pewien paradoks. Gdybym go dokonał, to w jakiejś mierze uznałbym prawo Kościoła do decydowania o moim losie - mówi"
Do tekstu..
Palikot odchodzi z Kościoła (18-05-2012)
Autor: tvn24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Pod "oknem papieskim" w Krakowie, w sobotę o godz. 13, "DZISIEJSZEGO KOŚCIOŁA W POLSCE SIĘ WSTYDZĘ" Janusz Palikot ogłosi akt apostazji, czyli odstępstwa od wiary religijnej. - Przybiję ten wniosek do drzwi kurii krakowskiej - zapowiedział
Do tekstu..
Nauka nigdy się nie kończy (18-05-2012)
Autor: Agnieszka Chłoń-Domińczak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Krótko mówiąc - musimy uczyć się przez całe życie. To, czego się nauczyliśmy w szkole czy na uczelni, może być dobrym zasobem na początek kariery zawodowej, ale na pewno nie wystarczy do emerytury, i mieszkańcy wielu krajów w Europie zdają sobie z tego sprawę. Badanie uczenia się dorosłych przeprowadzone w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, w 2006 r. pokazało, że ponad połowa dorosłych Szwedów, Finów i Norwegów uczy się w różnych formach - zarówno w ramach edukacji formalnej, jak i na zorganizowanych kursach czy szkoleniach (tak zwana edukacja pozaformalna), ale też często z książek, z internetu czy od znajomych. W kolejnych dziewięciu krajach, w tym w Estonii, na Słowacji i w Słowenii, odsetek ten przekroczył 40 proc. dorosłych osób. W Polsce było to jedynie 21,8 proc. osób
Do tekstu..
Związek powinien się zastanowić nad zmianą nazwy na "Solidarność z PiS (18-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Przykro patrzeć, jak związek zawodowy o pięknej nazwie "Solidarność" niszczy swój historyczny legat, angażując się w doraźną, brutalną politykę, która nie ma nic wspólnego ani z artykulacją zbiorowych interesów ludzi pracy, ani - tym bardziej - ze znaczeniem słowa solidarność.
Do tekstu..
Rosja obiera kurs ku biotechnologii (18-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W ostatnim czasie miały miejsce dwa wydarzenia, które świadczą o zmianie nastawienia władz rosyjskich nie tylko do samej biotechnologii ale również do genetycznie modyfikowanych organizmów. Czyżby nasi bracia zza wschodniej granicy zaczęli dostrzegać potencjał drzemiący w inżynierii genetycznej?"
Do tekstu..
Sprzedaż krwi (18-05-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Kilka tygodni temu w mediach opisywano wzburzenie krwiodawców wywołane klauzulą, która umożliwia sprzedaż honorowo oddawanej krwi (bądź jej składników) firmom farmaceutycznym w celu wykorzystania jej jako surowca do wytworzenia leku. Na klauzulę taką zgodziło się Ministerstwo Zdrowia, uwzględniając apel Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa"
Do tekstu..
Przyszedł koza do woza (18-05-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Otóż PWN rozpoczął XXI w. tworząc serię multimedialnych encyklopedii i słowników. I według jednego z nich, przez kilka lat wiszącego też w domenie pwn.pl, słowo "koza" ma rodzaj męski. To już jest tak ewidentny przykład pomyłki, że stał się obiektem żartów, a nie poważnych rozważań, czy na pewno nie trzeba zmieniać podręczników. Jak jednak widać po dwóch powyższych przykładach, w mniej oczywistych przypadkach chochlik drukarski potrafi mieć całkiem dużą siłę sprawczą i odwrócenie skutków jego działania może wymagać trochę wysiłku"
Do tekstu..
Puszcza chroniona! Jestem szczęśliwy jak nigdy (17-05-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejsze deklaracje ministra środowiska Marcina Korolca, głównego konserwatora ochrony przyrody Janusza Zaleskiego oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka oznaczają, że wreszcie mamy przełom w ochronie najcenniejszego europejskiego lasu nizinnego"
Do tekstu..
Dinozaury, wiatry i wiatraki (17-05-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Wpływ wielkoskalowych, "geoinżynieryjnych" instalacji takich jak ogromne farmy wiatrowe na dynamikę atmosfery to niezwykle ciekawe zagadnienie, o wielu praktycznych implikacjach, z których wspomnę o jeszcze jednej. Patrząc na zdjęcia lotnicze powyżej nasuwa się oczywiste pytanie o ilość energii, jaką można pozyskać w farmach wiatrowych"
Do tekstu..
O tym, jak niesporczaki i kleszcze zasiedlą kosmos (17-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Zacznę od kleszczy. Kleszcze pozbierano w parku, po czym wsadzono pod mikroskop skaningowy i sfilmowano jak ruszały odnóżami. Potem wyjęto, włożono do pojemnika i one nadal żyły! Kleszcze przeżyły ciśnienie wysokiej próżni 0.0015 Pa oraz wiązkę elektronów, bodajże 1.5 kV (czyli taka sieć średniego napięcia)!. Warunki porównywalne z przestrzenią kosmiczną"
Do tekstu..
Niemcy: wyrok za honorowe zabójstwo siostry (17-05-2012)
Autor: Onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Sąd w Detmold w Niemczech skazał w środę na kary wieloletniego więzienia pięcioro rodzeństwa za zamordowanie ich najmłodszej siostry, która rzekomo splamiła honor pochodzącej z tureckiego Kurdystanu rodziny.
Do tekstu..
Po co komu Krytyka Polityczna? (16-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Środowisko Krytyki Politycznej nie pasuje do polskiej rzeczywistości.
Do tekstu..
Ekstremalnie miniaturowe mamuty z Krety (16-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Najnowsze analizy materiału kostnego z północno-wschodnich krańców Krety wskazują, że na wyspie tej występowały ekstremalnie małe mamuty. Mamuty z Krety są wspaniałym przykładem miniaturyzacji wyspowej. Jednocześnie uświadamiają nam, że jeszcze nie tak dawno w rejonie Morza Śródziemnego roiło się od różnej maści słoniowatych"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365