Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.363 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
'Wiara' nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. 'Wiara' jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Po co to GieEmO – szczepionka w glonach przeciw malarii (21-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Malaria jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Choroba ta dotyka rocznie ok. 225 milionów osób w rejonach tropikalnych i subtropikalnych (...) Istnieją kosztowne leki, które są używane przez podróżników i turystów zapobiegające infekcjom. Nie istnieje żadna tania i efektywna szczepionka, która zapewniłaby wysoki stopień odporności na tę chorobę mieszkańcom stref najbardziej zagrożonych występowaniem malarii"
Do tekstu..
Wrongful Convictions: A New Exoneration Registry Tests Stubborn Judges (21-05-2012)
Autor: Andrew Cohen
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Dogmatyzm i uprzedzenia sędziów mogą mieć fatalne skutki dla podsądnych.
Do tekstu..
Kościelne liczby (21-05-2012)
Autor: Michał Leszczyński
Źrodło: http://studioopinii.pl Zgłosił/a: liliac
"Epi­sko­pat z Kato­licką Agen­cją Infor­ma­cyjną wyli­czyli, iż utrzy­ma­nie eta­tów kate­che­tów w szko­łach kosz­tuje budżet pań­stwa 350 mln zł. Podali jed­no­cze­śnie, że śred­nia pen­sja brutto księ­dza kate­chety wynosi 2,9 tys. zł mie­sięcz­nie, czyli ok. 35 000 zł rocz­nie, a doda­jąc ubez­pie­cze­nie zdro­wotne i eme­ry­talne, wycho­dzi powy­żej 40 tys. zł. Dzie­ląc 350 mln przez 40 tys. otrzy­mu­jemy ok. 9 000 księży kate­che­tów. Według KAI, mamy ponad 12 tys. księży katechetów. Z tych wyli­czeń wynika ewi­dentne oszu­stwo KAI"
Do tekstu..
The Essence Of Science Explained In 63 Seconds (20-05-2012)
Autor: Robert Krulwich
Źrodło: NPR Sciencey Blog Zgłosił/a: coreless
"The logic of science boiled down to one, essential idea".
Do tekstu..
Psychiatry Giant Sorry for Backing Gay ‘Cure’ (20-05-2012)
Autor: Benedict Carey
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: coreless
Dr. Robert L. Spitzer: "I believe I owe the gay community an apology."
Do tekstu..
Pomysł PO daje prawo do wywłaszczania (20-05-2012)
Autor: Łukasz Konarski, Marek Podmokły
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: liliac
"Niewielka zmiana w kodeksie cywilnym, dokładnie w artykule 49., dotycząca tzw. służebności przesyłu, może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Transport linowy ma być traktowany jak linie energetyczne czy sieci wodno-kanalizacyjne. Istnieje zatem groźba, że umożliwi ona budowanie wyciągów i tras narciarskich przechodzących przez prywatne grunty poprzez wywłaszczenie, a nie w drodze negocjacji, ponieważ w nowych przepisach transport linowy byłby traktowany jako realizacja celu publicznego"
Do tekstu..
Insekty inspiracją dla nowego materiału (20-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Coraz częściej w poszukiwaniu nowych, lepszych materiałów badacze sięgają do zasobów środowiska naturalnego. Jesteśmy bowiem w stanie wyprodukować niezwykłą gamę syntetycznych materiałów o najprzeróżniejszych właściwościach, a mimo to wciąż często umykają nam sztuczki, które stosuje natura do uzyskania materiałów o niezwykłych właściwościach. Te substancje są zazwyczaj wielofunkcyjne. Potrafią układać się same w skomplikowane konstrukcje i hierarchiczne struktury, w których formy wyższego rzędu mają właściwości, których nie da się przewidzieć na podstawie ich podstawowej budowy"
Do tekstu..
Korespondenci zagraniczni o zajściach przed Sejmem (20-05-2012)
Autor: Łukasz Konarski, TOK FM
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Korespondent agencji AFP dodaje, że Parlament Francji stanowczo zareagowałby na atak na posła. Każdy poseł, niezależnie od tego, z jakiej partii, na pewno by zareagował w ostrych słowach wobec związkowców, którzy dopuścili się takich gestów - mówi Simonart. - W takim państwie jak Polska, która chce być wzorem dla innych państw Unii Europejskiej, nie można dopuszczać do takich sytuacji - zaznacza"
Do tekstu..
Wyciekły poufne listy do papieża. "Czyn przestępczy" (20-05-2012)
Autor: jak/fac/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Poufne listy, adresowane do Benedykta XVI oraz jego najbliższych współpracowników, wyciekły z Watykanu i ich treść została opublikowana. Stolica Apostolska nazwała to w sobotę "czynem przestępczym" i zapowiedziała doprowadzenie sprawcę lub sprawców przed wymiar sprawiedliwości."
Do tekstu..
"Żenujący" wynik Polski w corocznym raporcie dot. matek. (19-05-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Lepiej być matką na Białorusi niż w Polsce - między innymi takie wnioski wynikają z tegorocznego raportu fundacji Save The Children. Według badania Polska zajmuje 28. miejsce spośród 43 krajów dobrze rozwiniętych uwzględnionych w raporcie. - Ten wynik Polski, kraju z wielkimi aspiracjami, jest żenujący - komentuje w rozmowie z TOK FM Sylwia Chutnik, prezeska fundacji MaMa.
Do tekstu..
Bójki w centrum Krakowa. Jedna osoba zatrzymana (19-05-2012)
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Około pięciuset policjantów ochraniało Marsz Równości, który w sobotę o godz. 14 wyruszył w pochód przez miasto. Na Plac Szczepański w Krakowie, gdzie zbierali się uczestnicy demonstracji, przyszli także członkowie Narodowego Odrodzenia Polski. Doszło do zamieszek. Jedna osoba została zatrzymana.
Do tekstu..
Palikot przywiesił akt apostazji i zwiedził kościół (19-05-2012)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Na Janusza Palikota dziś pod krakowską kurią czekało kilkudziesięciu członków Narodowego Odrodzenia Polski. - Nie pozwolimy pederastom niszczyć kościoła - mówili. Lider Ruchu Palikota nie złożył w kurii aktu apostazji. Swój list skierowany do Metropolity Krakowskiej przywiesił na drzwiach kościoła Franciszkanów.
Do tekstu..
Gdy się baby nie bije… (19-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W czasie gdy w prasie i gabinetach toczy się dyskusja, dlaczego minister Jarosław Gowin, mimo obietnicy premiera, nie chce podpisać Konwencji Rady Europy "O zapobieganiu i zwalczaniu przemocy domowej", w setkach domów i gospodarstw bite są kobiety. Niektóre traktują to jako coś naturalnego, czyli zgodnego z tradycją, inne mają nadzieję, że to się kiedyś zmieni, że agresor wytrzeźwieje i pokocha. Rzadko która z ofiar interweniuje. Domowi agresorzy walą więc na odlew bez obaw. Wiedzą, że nie będzie kary. Na straży status quo stoją tradycja, Kościół i minister sprawiedliwości.
Do tekstu..
James Watson opowiada jak odkrył kod DNA (19-05-2012)
Autor: James Watson
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: Rowan
"Laureat nagrody Nobla James Watson otwiera konferencję TED2005 prezentując ciekawy i zabawny wykład na temat odkrycia struktury DNA"
Do tekstu..
Artykuł Wakefielda wiążący szczepionkę MMR z autyzmem był oszustwem (19-05-2012)
Autor: Fiona Godlee, Jane Smith, Harvey Marcovitch
Źrodło: Medycyna praktyczna (za British Medical Journal) Zgłosił/a: liliac
"Oczywiste dowody sfałszowania danych powinny już na zawsze zamknąć drzwi za tym szkodliwym argumentem budzącym lęk przed szczepieniem MMR"
Do tekstu..
O zaletach Euro (19-05-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"...jak już Polska wydała 100 mld na grę w piłkarzyki, trudno będzie powiedzieć, że na coś nas nie stać. Wystarczy pokazać rządzącym nagie męskie kolano i rozsiać zapach testosteronu i od razu znajdą się pieniądze na teatry, kulturę, edukację, co tam kto sobie wymarzy"
Do tekstu..
Malawi to overturn homosexual ban, Joyce Banda says (19-05-2012)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: liliac
"President Joyce Banda has said she wants Malawi to overturn its ban on homosexual acts - the first African country to do so since 1994"
Do tekstu..
Kozłowska-Rajewicz: trzeba walczyć o podręczniki bez stereotypów (19-05-2012)
Autor: PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zdaniem Kozłowskiej-Rajewicz otwartość i tolerancja nie są cechami, z którymi człowiek się rodzi. "Przeciwnie, moja intuicja - jako biologa - podpowiada mi, że mechanizmy ewolucyjne skłaniają nas raczej do strachu przed tym co inne i obce. Tolerancja i otwartość to konstrukt kulturowy, postawa, której musimy się uczyć" - mówiła"
Do tekstu..
Mikołejko: Apostazja to mroczny relikt dawnych czasów. Ja go nie dokonam (19-05-2012)
Autor: mm, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: tivk
"Katolicki akt apostazji przypomina średniowieczne praktyki wykluczenia ze społeczności ludzkiej - opisuje historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko. - W akcie apostazji jest pewien paradoks. Gdybym go dokonał, to w jakiejś mierze uznałbym prawo Kościoła do decydowania o moim losie - mówi"
Do tekstu..
Palikot odchodzi z Kościoła (18-05-2012)
Autor: tvn24
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Pod "oknem papieskim" w Krakowie, w sobotę o godz. 13, "DZISIEJSZEGO KOŚCIOŁA W POLSCE SIĘ WSTYDZĘ" Janusz Palikot ogłosi akt apostazji, czyli odstępstwa od wiary religijnej. - Przybiję ten wniosek do drzwi kurii krakowskiej - zapowiedział
Do tekstu..
Nauka nigdy się nie kończy (18-05-2012)
Autor: Agnieszka Chłoń-Domińczak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Krótko mówiąc - musimy uczyć się przez całe życie. To, czego się nauczyliśmy w szkole czy na uczelni, może być dobrym zasobem na początek kariery zawodowej, ale na pewno nie wystarczy do emerytury, i mieszkańcy wielu krajów w Europie zdają sobie z tego sprawę. Badanie uczenia się dorosłych przeprowadzone w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, w 2006 r. pokazało, że ponad połowa dorosłych Szwedów, Finów i Norwegów uczy się w różnych formach - zarówno w ramach edukacji formalnej, jak i na zorganizowanych kursach czy szkoleniach (tak zwana edukacja pozaformalna), ale też często z książek, z internetu czy od znajomych. W kolejnych dziewięciu krajach, w tym w Estonii, na Słowacji i w Słowenii, odsetek ten przekroczył 40 proc. dorosłych osób. W Polsce było to jedynie 21,8 proc. osób
Do tekstu..
Związek powinien się zastanowić nad zmianą nazwy na "Solidarność z PiS (18-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Przykro patrzeć, jak związek zawodowy o pięknej nazwie "Solidarność" niszczy swój historyczny legat, angażując się w doraźną, brutalną politykę, która nie ma nic wspólnego ani z artykulacją zbiorowych interesów ludzi pracy, ani - tym bardziej - ze znaczeniem słowa solidarność.
Do tekstu..
Rosja obiera kurs ku biotechnologii (18-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W ostatnim czasie miały miejsce dwa wydarzenia, które świadczą o zmianie nastawienia władz rosyjskich nie tylko do samej biotechnologii ale również do genetycznie modyfikowanych organizmów. Czyżby nasi bracia zza wschodniej granicy zaczęli dostrzegać potencjał drzemiący w inżynierii genetycznej?"
Do tekstu..
Sprzedaż krwi (18-05-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Kilka tygodni temu w mediach opisywano wzburzenie krwiodawców wywołane klauzulą, która umożliwia sprzedaż honorowo oddawanej krwi (bądź jej składników) firmom farmaceutycznym w celu wykorzystania jej jako surowca do wytworzenia leku. Na klauzulę taką zgodziło się Ministerstwo Zdrowia, uwzględniając apel Krajowej Rady ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa"
Do tekstu..
Przyszedł koza do woza (18-05-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Otóż PWN rozpoczął XXI w. tworząc serię multimedialnych encyklopedii i słowników. I według jednego z nich, przez kilka lat wiszącego też w domenie pwn.pl, słowo "koza" ma rodzaj męski. To już jest tak ewidentny przykład pomyłki, że stał się obiektem żartów, a nie poważnych rozważań, czy na pewno nie trzeba zmieniać podręczników. Jak jednak widać po dwóch powyższych przykładach, w mniej oczywistych przypadkach chochlik drukarski potrafi mieć całkiem dużą siłę sprawczą i odwrócenie skutków jego działania może wymagać trochę wysiłku"
Do tekstu..
Puszcza chroniona! Jestem szczęśliwy jak nigdy (17-05-2012)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejsze deklaracje ministra środowiska Marcina Korolca, głównego konserwatora ochrony przyrody Janusza Zaleskiego oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka oznaczają, że wreszcie mamy przełom w ochronie najcenniejszego europejskiego lasu nizinnego"
Do tekstu..
Dinozaury, wiatry i wiatraki (17-05-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Wpływ wielkoskalowych, "geoinżynieryjnych" instalacji takich jak ogromne farmy wiatrowe na dynamikę atmosfery to niezwykle ciekawe zagadnienie, o wielu praktycznych implikacjach, z których wspomnę o jeszcze jednej. Patrząc na zdjęcia lotnicze powyżej nasuwa się oczywiste pytanie o ilość energii, jaką można pozyskać w farmach wiatrowych"
Do tekstu..
O tym, jak niesporczaki i kleszcze zasiedlą kosmos (17-05-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Zacznę od kleszczy. Kleszcze pozbierano w parku, po czym wsadzono pod mikroskop skaningowy i sfilmowano jak ruszały odnóżami. Potem wyjęto, włożono do pojemnika i one nadal żyły! Kleszcze przeżyły ciśnienie wysokiej próżni 0.0015 Pa oraz wiązkę elektronów, bodajże 1.5 kV (czyli taka sieć średniego napięcia)!. Warunki porównywalne z przestrzenią kosmiczną"
Do tekstu..
Niemcy: wyrok za honorowe zabójstwo siostry (17-05-2012)
Autor: Onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Sąd w Detmold w Niemczech skazał w środę na kary wieloletniego więzienia pięcioro rodzeństwa za zamordowanie ich najmłodszej siostry, która rzekomo splamiła honor pochodzącej z tureckiego Kurdystanu rodziny.
Do tekstu..
Po co komu Krytyka Polityczna? (16-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Środowisko Krytyki Politycznej nie pasuje do polskiej rzeczywistości.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365