Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.634.436 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości. Ani też nie wierzę w przeżycie przez jednostkę śmierci jej ciała, chociaż słabe dusze żywią takie myśli z powodu strachu lub absurdalnego egotyzmu".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
PiS zamierza szukać pomocy u Wielkiej Siostry (07-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Bardzo patriotyczna partia PiS znów będzie się skarżyć i prosić o pomoc. W tym względzie PiS coraz bardziej upodabnia się do nieboszczki PZPR. Tam też, jak jakiś przywódca nie dawał sobie rady z wrogiem wewnętrznym, to od razu leciał do Wielkiego Brata. Bo brat nawet jak wroga nie przestraszył, to dodawał przywódcy sił i animuszu.
Do tekstu..
Znany polityk promuje występowanie z Kościoła (06-02-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
W maju odbędzie się kongres założycielski partii Janusza Palikota "Ruch Poparcia". Do tego czasu ma aktywnie działać stowarzyszenie o podobnej nazwie. Palikot zapowiedział, że stowarzyszenie będzie promować m.in. występowanie z Kościoła katolickiego.
Do tekstu..
Rodzice leczyli dziecko modlitwą. "Diabeł wygrał" (06-02-2011)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na ciągle istniejący problem odrzucania medycyny przez grupy fundamentalistów chrześcijańskich. Jest to zjawisko szczególnie charakterystyczne dla USA, a jego ofiarą padają głównie dzieci. Oficjalnie ok. 10-20 osób rocznie umiera z powodu unikania opieki lekarskiej z powodów religijnych, ale zapewne liczba zgonów jest w rzeczywistości dużo większa. Gazeta opisuje najgłośniejszy ostatnio przypadek państwa Herberta i Catherin Schaible z filadelfijskiego kościoła First Century Gospel Church, których dwuletni syn Ken zmarł na zapalenie płuc. Rodzice nie zaprowadzili dziecka do lekarza, tylko leczyli je modlitwą - co jednak nie pomogło. Pan Schaible podsumował to krótko: "Próbowaliśmy zwalczyć diabła, ale w końcu to diabeł zwyciężył".
Do tekstu..
Kochać się mimo choroby Recepta na seks (06-02-2011)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Jak cieszyć się seksem, gdy choroba wywraca życie do góry nogami? Można! Trzeba tylko przerwać zmowę milczenia.
Do tekstu..
Wierni sfinansują wizytę papieża (06-02-2011)
Autor: (ekb)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Jak poinformowały włoskie media, biskupi z północy Włoch postanowili nie prosić lokalnych władz o pieniądze na pokrycie kosztów wizyty Benedykta XVI w dniach od 7 do 8 maja i zapowiedzieli zorganizowanie zbiórki wśród wiernych na jej sfinansowanie. W związku z zapowiedzianym przyjazdem papieża do Wenecji i miasta Akwileja, konferencja biskupów z regionów Wenecja Euganejska i Wenecja Julijska w wydanej nocie oświadczyła, że "w dobie kryzysu Kościół postanowił nie zwracać się o środki finansowe do instytucji publicznych, lecz odwołać się do wrażliwości wiernych".
Do tekstu..
Premier: dość tolerancji dla muzułmanów w Europie (05-02-2011)
Autor: JS
Źrodło: http://www.sfora.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Cameron, zmierzając w tym samym kierunku co Angela Merkel i Nicholas Sarkozy, zaszedł jednak dalej. Zapowiedział koniec pasywnej tolerancji i wprowadzenie "muskularnego liberalizmu"."
Do tekstu..
Świętych rozbieranie (05-02-2011)
Autor: Anna Szulc, Marcelina Szumer
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Po beatyfikacji Jana Pawła II nawet skradziony w pierwszym dniu pontyfikatu papieski pędzel do golenia stanie się cenną relikwią
Do tekstu..
Polaku, wstydź się i walcz! (05-02-2011)
Autor: Małgorzata Święchowicz, Rafał Kostrzyński, Wojciec
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
ej zimy miarka się przebrała. Nie chcemy już wstydzić się za kolej i za rodaków warczących na siebie na ulicach. Lista wstydów jest długa, ale nie o biczowanie chodzi. Pierwszy krok do poprawy to uświadomienie sobie błędów. Ważniejszy jednak jest krok drugi: recepta na zmiany. Decydenci i zwykli Polacy - do roboty! Pokonanie powodów naszych wstydów może stać się naszą dumą
Do tekstu..
Kepler trafił w szóstkę (05-02-2011)
Autor: Olaf Szewczyk
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Teleskop Kepler wytropił unikalny układ gwiezdny z aż sześcioma planetami, a kto wie, czy nie ma tam siódmej. Odległy jest on od nas o, bagatela, dwa tysiące lat świetlnych
Do tekstu..
Tak pomaga szkielet (05-02-2011)
Autor: Kuba Kapiszewski
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Wózki inwalidzkie trafiają na śmietnik, bo zastępują je specjalne maszyny z czujnikami, które poruszają ciałem sparaliżowanych
Do tekstu..
Na smoleńskich trumnach po władzę (05-02-2011)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: ramichael
Jarosław Kaczyński realizuje swój plan
Do tekstu..
Kościół wydał podręcznik do walki z czarownicami (05-02-2011)
Autor: WB
Źrodło: http://www.sfora.pl Zgłosił/a: DEmonizer
"Zgodnie z poradami zawartymi w nowej broszurze wydanej przez Catholic Truth Society - brytyjskiego wydawcy UK powiązanego z Katolicką Konferencją Biskupów Anglii i Walii - wierni powinni nawracać wikkan - członków neopogańskiego ruchu - i czarownice."
Do tekstu..
Władze Chin boją się inspiracji płynącej z Egiptu (05-02-2011)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Pekin postanowił upewnić się, że Chińczycy nie zarażą się rewolucyjnym przykładem Egiptu; państwowe media mogą cytować tylko oficjalną agencję Xinhua, internet jest cenzurowany, a hasło "Egipt" blokowane."
Do tekstu..
Piękna Meduza (05-02-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"W greckiej mitologii diabła nie było, co nie znaczy, że nie brakowało w niej innych przerażających istot. Dziś chciałbym się skupić na grupie poczwar płci żeńskiej - słynnych siostrach Gorgonach: Steno, Euryjale i Meduzie."
Do tekstu..
Złe wieści dla żałobników ws. cen pochówków (05-02-2011)
Autor: Michał Wroński
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
""Polska Dziennik Zachodni": Chcesz mieć godny pochówek? Może być z tym problem. Choć za kilka tygodni zasiłek pogrzebowy zmniejszy się o 1/3, to zakłady pogrzebowe i organizujące stypy restauracje ani myślą obniżać opłat. Ale przed 1 marca na rynku pojawią się specjalne kredyty pogrzebowe. Łatwiej będzie można też wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci."
Do tekstu..
"Wydarzenia w Egipcie jak te sprzed lat w Europie" (05-02-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: http://www.wp.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Status quo w Egipcie i innych miejscach regionu, w których dochodzi do antyrządowych demonstracji, jest po prostu nie do utrzymania - powiedziała Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu na Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że obecne wydarzenia w Afryce Północnej przywołują wspomnienia sprzed 20 lat, kiedy we wschodniej Europie doszło do demokratycznego przełomu."
Do tekstu..
Domy bez wyjścia. Domy dla samotnych matek to zły pomysł (05-02-2011)
Autor: Ryszarda Socha
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wciąż w różnych miastach powstają nowe domy dla samotnych matek. Tymczasem w Gdyni już nawet podopieczne widzą, że trafiły w życiową ślepą uliczkę. Cała polska polityka społeczna wciąż się w nią zapędza."
Do tekstu..
Mamy wreszcie obiecującą ustawę o żłobkach (05-02-2011)
Autor: Martyna Bunda
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Sejm zrobił wreszcie coś przełomowego dla młodych rodzin: uchwalił ustawę o żłobkach. Nie brakuje przeciwników prorokujących, że wynikną z tego same nieszczęścia."
Do tekstu..
Przegłosowano rewolucyjne zmiany w szkolnictwie wyższym (04-02-2011)
Autor: POg
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Opłaty za drugi kierunek studiów i ograniczenie pracy wykładowców na wielu etatach - to niektóre zapisy nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. W piątek ustawy uchwalił Sejm."
Do tekstu..
Gardner kontra pseudonauka: 60 lat walki (04-02-2011)
Autor: Krzysztof Turzyński
Źrodło: http://www.mimuw.edu.pl/delta/ Zgłosił/a: RyszardW
Ciekawy opis historii jednego ze sporów publicystycznych między zwolennikami pseudomedycyny "alternatywnej" a podejściem racjonalnym.
Do tekstu..
Ksiądz Piotr T. z Dębnicy nie zostanie skazany (04-02-2011)
Autor: Wojciech Piepiorka
Źrodło: nowydworgdanski.naszemiasto.pl; Dziennik Bałtycki Zgłosił/a: slik
Piotr T., były proboszcz parafii w podczłuchowskiej Dębnicy, nie wróci za kratki. Sąd musiał bowiem umorzyć toczące się przeciwko niemu postępowanie o namawianie do samobójstwa 15-letniego ministranta Dawida W. Były proboszcz parafii w Dębnicy pod Człuchowem, 40-letni dziś Piotr T., uniknie kary za namawianie do samobójstwa byłego ministranta. Sąd uznał, że tak naprawdę ksiądz usiłował zabić 15-letniego wtedy Dawida W. i z... tego samego powodu umorzył postępowanie.[!]
Do tekstu..
Przerwany doktorat Marka P. (04-02-2011)
Autor: Wojciech Czuchnowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Aresztowany przez CBA Marek P. był w 2004 r. rekomendowany na studia doktoranckie przez sekretarza Episkopatu bp. Piotra Liberę. Z dwoma księżmi uczył się o finansach kościelnych. Dziś Episkopat twierdzi, że z Markiem P. nie miał nic wspólnego
Do tekstu..
Niemieccy teologowie żądają zniesienia celibatu, bo ''Kościół tego potrzebuje'' (04-02-2011)
Autor: d, AFP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ponad 140 teologów katolickich z Niemiec, Austrii i Szwajcarii zaapelowało o reformę Kościoła Katolickiego, w szczególności o zniesienie celibatu, dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich a także o uznanie związków partnerskich osób tej samej płci.
Do tekstu..
35 proc. Początek rewolucji (04-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Trudno powiedzieć, jak historia będzie oceniać premiera Donalda Tuska, ale z całą pewnością pozostanie on w jej archiwach jako premier, za którego kadencji uchwalono ustawę gwarantującą kobietom 35 proc. miejsc na listach wyborczych.
Do tekstu..
Watykan będzie uczył, jak używać prezerwatyw (03-02-2011)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (tw) Zgłosił/a: slik
Watykan zapowiedział, że przygotowuje podręcznik duszpasterski na temat używania prezerwatyw, i wyjaśnił, że nic nie zmienia on w nauczaniu Kościoła w tej sprawie. Podkreślono, że publikacja ma dotyczyć wyłącznie "duszpasterskiego aspektu tej problematyki". Na konferencji prasowej w Watykanie, poprzedzającej Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, przedstawiciel Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyjaśnił, że opracowywany podręcznik zostanie ogłoszony za kilka miesięcy.
Do tekstu..
Diecezja zadłużona na 800 mln euro, biskup złożył dymisję (03-02-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Papież Benedykt XVI przyjął dymisję biskupa diecezji Maribor (północna Słowenia) Franca Krambergera, zadłużonej - według prasy - na 800 milionów euro. Ordynariusza zwolniono na podstawie paragrafu prawa kanonicznego, stosowanego w przypadkach innych niż wiek emerytalny. Jego następcą został dotychczasowy biskup pomocniczy Marjan Turnszek. [..] Zanotowany w diecezji rekordowy dług w wysokości 800 mln euro odpowiada - jak przypomniano - 2% PKB Słowenii i jest trzy razy wyższy od wpływów do budżetu Watykanu. Skandal w Mariborze został ujawniony przez przypadek w 2007 roku, gdy okazało się, że tamtejsza stacja telewizyjna, kontrolowana przez Kościół, nadaje programy pornograficzne.
Do tekstu..
My, potomkowie jednego neandertalczyka (03-02-2011)
Autor: Anna Piotrowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Pawel_L
Opublikowane na łamach "Molecular Biology and Evolution" wyniki badań zespołu polskiego genetyka prof. Damiana Laubudy z uniwersytetu w Montrealu dowodzą, że 9 procent ludzi na świecie miało wspólnego przodka - neandertalczyka, który żył 50-80 tys. lat temu.
Do tekstu..
Zwykli Egipcjanie szanują zabytki, gorzej z pilnującymi ich urzędnikami (03-02-2011)
Autor: Joanna Grabowska, Karol Myśliwiec
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"To mnie doprowadza do rozpaczy. Bo jest to kradzież i niszczenie arcydzieł sztuki, które należą do dorobku całej ludzkości. Są to także bardzo cenne źródła historyczne, które mogą być bezpowrotnie utracone także dla nauki, dla historycznej wiedzy."
Do tekstu..
Genetyka a poglądy polityczne (03-02-2011)
Autor: Jerzy Vetulani
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Co powoduje, że jesteśmy za PO, PiS czy SLD, albo za Ruchem Poparcia Palikota? Myśliciele zajmujący się życiem społecznym, tacy jak Marx czy Mannheim, uważali, że byt określa świadomość, czyli że nasze poglądy i ideologie kształtuje społeczeństwo. Jednakże mają one też swe korzenie we wrodzonych, determinowanych biologicznie i genetycznie predyspozycjach i osobowości. Badania na bliźniętach prowadzone przez Alforda, Funka i Hibbinga w 2005 roku wskazały, że czynniki genetyczne odpowiadają tak za kierunek (liberalny czy konserwatywny) jak i siłę przekonań politycznych."
Do tekstu..
Grając w walkę dobra ze złem (03-02-2011)
Autor: Teresa Kubacka
Źrodło: Naukowisko - blog Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego pewne normy moralne przyjmują się w społeczeństwie, a inne nie? Dlaczego niektóre grupy spontanicznie wykształcają w sobie spójne wzorce zachowań? Dlaczego czasem nie udaje się wprowadzić takich reguł, jakie racjonalnie wydawałyby się korzystne?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365