Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.088 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia (...) jest największym wrogiem zdolności myślenia (...) Wiara jest największym przekleństwem ludzkości jako całkowite przeciwieństwo i wróg myśli".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wywiad z Ayaan Hirsi Ali na temat Islamu (15-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Ayaan Hirsi Ali urodziła się w Somalii i została wychowana w rodzinie muzułmańskiej. Obecnie jest feministką, antyislamską publicystką, ateistką. Występuje w obronie praw człowieka, jest przeciwniczką kary śmierci, kar fizycznych i handlu ludźmi. Domaga się, aby każdy miał prawo do swobody wyznania oraz do krytykowania religii.
Do tekstu..
Jak dziennikarz “Rzepy” robi z siebie… (15-04-2013)
Autor: Piotr Djaków
Źrodło: Pogoda i Klimat Zgłosił/a: liliac
"Czy dziennikarz może kłamać. Rozmyślnie raczej nie. Dziennikarz może być jedynie głupi. Tak głupi, że nie zadaje sobie sprawy, jakie dane cytuje i co one oznaczają. Dziennikarz może być tak głupi, że literalnie bierze dany obrazek, nawet nie zastanawiając się, jaki jest jego sens. Czy taki dziennikarz powinien być dziennikarzem? Oto pytanie - skierowane właściwie do jego pracodawcy. Bardzo łatwo natomiast dojść do tego, jak dziennikarz doszedł do wniosków, do jakich doszedł."
Do tekstu..
Pierwsza nerka z hodowli (15-04-2013)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: mirek
"W laboratorium wyhodowane nerki były w stanie osiągnąć 23 proc. wydajności normalnej zdrowej nerki szczura."
Do tekstu..
Prawo to nie dogmaty wiary (15-04-2013)
Autor: Wanda Nowicka
Źrodło: nowicka-wanda.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Kościół Katolicki, pomimo narastającej fali krytyki, coraz głośniej i w coraz bardziej fundamentalistyczny sposób wypowiada się na temat praw i zdrowia reprodukcyjnego kobiet, tj. na temat in vitro, aborcji i antykoncepcji. Kościół chciałby sprowadzić całą dyskusję do dogmatów wiary, przyznając pełnię praw obywatelskich zapłodnionej komórce. W ten sposób stawia ją ponad prawami ludzi narodzonych, tym samym odbierając kobietom, a także niepłodnym parom, prawo do samostanowienia o sobie i decydowania o własnym zdrowiu.
Do tekstu..
Spacer w parku zbawienny dla ludzkiego mózgu (15-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Naukowcy wiedzą już od pewnego czasu, że zdolność ludzkiego mózgu do utrzymywania stanu wyciszenia i koncentracji jest ograniczona. Negatywny wpływ mogą mieć na nią ustawiczny hałas i gorączkowe miejskie życie wraz z jego wymogami. Czynniki te mogą z czasem doprowadzić do zjawiska zwanego potocznie "zmęczeniem mózgu".
Do tekstu..
Spaleni pracą (15-04-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
To trwa. Najpierw są trudności ze snem, zmęczenie, poczucie beznadziei, przekonanie, że moja praca jest bez sensu.... Wypalenie zawodowe przychodzi wiele miesięcy później. Bywa, że zmusza do zmiany zawodu, wywraca życie do góry nogami. Dlatego warto je powstrzymać - radzi w rozmowie z "Twoim STYLEM" prof. Christina Maslach, współautorka wydanej własnie ksiazki "Prawda o wypaleniu zawodowym".
Do tekstu..
BRUZDY DE BERIERA NA MÓZGU CZY KLAPKI NA OCZACH (14-04-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła dokument bioetyczny. Z etyką niewiele ma wspólnego. Wiele z programem Kononowicza, żeby niczego nie było. Biskupi sprzeciwiają się in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji. Do jednego worka wkładają zapłodnienie, zapobieganie ciąży i jej usuwanie. Poczęcie w próbówce uznają za zagrożenie dla życia. Trudno o większe absurdy.
Do tekstu..
Narodowcy będą odzyskiwać Polskę. (14-04-2013)
Autor: Anna Dąbrowska
Źrodło: dabrowska.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Robert Winnicki, żegnając się wczoraj z funkcją szefa Młodzieży Wszechpolskiej, powiedział młodym działaczom, że muszą "stworzyć radykalną, ale i realną alternatywę dla kraju".
Do tekstu..
Służba zdrowia: brytyjska przestroga dla polskich szpitali (14-04-2013)
Autor: Tim Clapham
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Wyobraźcie sobie szpital, w którym w ciągu trzech lat z powodu zaniedbań zmarło nawet 1200 osób".
Do tekstu..
Zmarł prof. Koprowski, twórca szczepionki przeciw polio (14-04-2013)
Autor: rf//kdj
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio, urodzony w Polsce profesor Hilary Koprowski zmarł w czwartek w swoim domu w Filadelfii. Miał 96 lat."
Do tekstu..
Alpejskie lodowce znikają na naszych oczach (14-04-2013)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Połowa kwietnia, w Alpach jeszcze ponad 3 metry śniegu a tu niespodzianka. W 2012 roku 98% austriackich lodowców znacznie stopniało. Najwięcej cofnął się, leżący w masywie Grossglockner, lodowiec Pasterze - ponad 97 metrów. To dotychczasowy rekord rocznego topnienia lodowców w austriackich Alpach"
Do tekstu..
Wielodzietność się nie opłaca? Demograf: Przechodzimy od ilości do jakości (14-04-2013)
Autor: dp, PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Współczesne rodziny są mniej liczne niż te sprzed lat m.in. dlatego, że dzieci nie są już dla rodziców niewymagającą dużych nakładów ekonomicznych siłą roboczą, jak to często bywało w przeszłości - uważa historyk i demograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Do tekstu..
Kościół błądzi (14-04-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Ręce opadają. Episkopat obwieścił światu kuriozalny dokument, w którym zakazuje in vitro ze względu na to, że jest to procedura "znana z hodowli zwierząt i roślin" oraz że "jej celem jest wytworzenie człowieka w laboratorium i przeniesienie go mechanicznie do organizmu matki". Na czym opiera swoje dziwne werdykty Kościół? Na pewno nie na nauce, choć z nauk Kościół chętnie korzysta. W XIII w. bullą papieską Watykan zabronił sekcji zwłok, choć już kilkadziesiąt lat później słudzy Kościoła korzystali z dobrodziejstw rozwijającej się - dzięki sekcjom - medycyny. Z wielkim potępieniem Kościoła spotkały się nauki Darwina, choć dziś bardzo bogobojny poseł Niesiołowski przekonuje mnie, że nie powinnam dokarmiać zimą ptaków, bo po to jest zima, by zgodnie z teori
Do tekstu..
Banki dają, zabierają, a klienci to łykają (14-04-2013)
Autor: Wojciech Boczoń
Źrodło: Bankier.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Kryzys zaufania widoczny na Zachodzie na razie bezpośrednio nie dotyczy sektora bankowego w Polsce. Omijają nas największe afery, ale można odnieść wrażenie, że bankowcy - mniej lub bardziej świadomie - i tak nadwyrężają zaufanie swoich klientów".
Do tekstu..
Prof. Środa: Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. (13-04-2013)
Autor: dżek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
To jest rodzaj absurdu, który nakręca media. To wielki show. Problemy europejskie, OFE ani nawet bezrobocie nie przyciągają tylu widzów. Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - mówiła w Polskim Radiu prof. Magdalena Środa.
Do tekstu..
Ofiary księży pedofilów łączą siły. "Kościół nie traktuje nas poważnie (13-04-2013)
Autor: Tomasz Nowak, Karolina Głowacka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Około 15 osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży, chce założyć fundację zajmującą się zjawiskiem pedofilii w polskim kościele - dowiaduje się TOK FM. Chcą zbadać problem, piętnować konkretne przypadki i pomagać innym ofiarom i ich rodzinom. Będzie to prawdopodobnie pierwsza organizacja tego typu w Polsce.
Do tekstu..
Najwyższą na świecie figurę Jana Pawła II odsłonięto w Częstochowie (13-04-2013)
Autor: gp, kai
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Mierzącą 13,8 m wysokości figurę z kompozytu włókien szklanych i żywic poliestrowych pobłogosławił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) oraz ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny "Niedzieli", oraz fundator figury - biznesmen Leszek Łysoń, który w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie otworzył Park Miniatur Sakralnych.
Do tekstu..
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej realizuje swą misję (13-04-2013)
Autor: Kolega Maupa
Źrodło: Małpa z roku małpy Zgłosił/a: liliac
"Kierując się głęboką, a bezinteresowną chęcią spełnienia obywatelskiego obowiązku postanowiłem wspomóc rozwój myśli obronnej naszego kraju, biorąc udział w konferencji naukowej Jan Paweł II a problemy bezpieczeństwa. Konferencję zorganizował - we współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II w Warszawie - Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej, realizując w ten sposób jedno z głównych zadań, do których został powołany, czyli "organizowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz rozwijanie wiedzy w tych obszarach"."
Do tekstu..
Do GMO crops have a higher yield? It depends on the answer (13-04-2013)
Autor: Skeptical Raptor's Blog
Źrodło: Skeptical Raptor Zgłosił/a: liliac
"A recently published communication in Nature Biotechnology shows that GMO corn sometimes has higher and sometimes lower yields than conventionally bred corn, if you ignore all confounding factors in the environment. In years where GM corn was producing similar or lower yields than conventionally bred corn, the environmental factors, such as weather, disease or pests, were average. When accounting for the bad environmental situations, GM corn had significantly greater yields."
Do tekstu..
Aureola profesora. Profesorowie - specjaliści od spraw różnych (13-04-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W studio są więc sadzani naprzeciw siebie dwaj naukowcy głoszący sprzeczne tezy, a gdy kończy się dyskusja, pada sakramentalne stwierdzenie z ust dziennikarza: "Sami państwo widzą: wśród fachowców nie ma zgody". Tyko że widz nie ma szans usłyszeć, że np. ekspert A reprezentuje stanowisko większości świata naukowego poparte rzetelnymi badaniami, a ekspert B, na razie, jest wyłącznie kontrowersyjny. W ten sposób odbyło się np. wiele telewizyjnych debat o szkodliwości szczepionek, energetyce jądrowej, wydobyciu gazu łupkowego, homeopatii czy genetycznie zmodyfikowanych organizmach."
Do tekstu..
Czy Zośka i Rudy byli hetero? (13-04-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Bohaterowie Kamieni na szaniec byli przede wszystkim bohaterami i dla ich bohaterstwa orientacja seksualna nie ma znaczenia. Ejże? Skoro nie ma znaczenia, to o co tyle hałasu? Przecież to oczywiste, że interesuje to ludzi dużo bardziej niż lektura książki, która ma dziś wartość jedynie historyczną, bo nie literacką. Gdyby jednak próbowano rozpętać dyskusję medialną w sprawie pożądanego modelu patriotyzmu czy sensowności kanonu szkolnych lektur, szybko by zamarła.
Do tekstu..
Iwański: Jak wyjaśnić postulaty artystów zblazowanym ministrom? (13-04-2013)
Autor: Mikołaj Iwański
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Objęcie artystów ubezpieczeniem jest dla polskich polityków kompletną abstrakcją.
Do tekstu..
Colin Stokes: Jak filmy uczą męskości (13-04-2013)
Autor: Colin Stokes
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: czarny_kot
Kiedy 3-letni syn Colina Stokesa zobaczył fragment "Gwiezdnych Wojen", momentalnie popadł w obsesję. Ale jakie przesłanie wyniósł z klasyka SF? Stokes apeluje o więcej filmów z pozytywnym przesłaniem dla chłopców, gdzie współpraca jest bohaterstwem, a szacunek dla kobiet jest równie męski, co pokonywanie czarnych charakterów.
Do tekstu..
Shabana Basij-Rasikh: Odwaga edukowania afgańskich dziewcząt (13-04-2013)
Autor: Shabana Basij-Rasikh
Źrodło: www.ted.com Zgłosił/a: czarny_kot
Wyobraź sobie kraj, w którym dziewczęta muszą potajemnie zakradać się do szkoły, a gdy zostaną przyłapane na nauce, grożą im śmiertelne konsekwencje. To był Afganistan pod rządami Talibów. Ślady tego niebezpieczeństwa pozostają świeże do dziś. 22-letnia Shabana Basij-Rasikh prowadzi szkołę dla dziewcząt w Afganistanie. Celebruje potęgę rodzinnej decyzji w kwestii pokładania wiary w córkach i opowiada historię pewnego dzielnego ojca, który stawił czoła lokalnym pogróżkom. (Sfilmowane na TEDxWomen)
Do tekstu..
Rzeź i inne rozrywki (12-04-2013)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Kawiarnia literacka Zgłosił/a: liliac
"...Zresztą Rzeź Wołyńska pod względem rozrywki ma się znakomicie, latem będzie rekonstruowana pod Radymnem w ramach widowiska "światło i dźwięk". Rekonstruktorzy zapewniają, że nie chcą epatować drastycznymi scenami; równocześnie dowiadujemy się, że sami będą odgrywali sotnię UPA, natomiast zespół aktorów amatorów wcieli się w Polaków. Trudno powiedzieć, co takiego miałyby odgrywać obie grupy razem, skoro nie będą to sceny drastyczne. Być może chodzi o wiązankę narodowych tańców polskich i ukraińskich?"
Do tekstu..
Magia myślenia prolife (12-04-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
Ze wszystkich wytworów guru katolickich fundamentalistów Jana Pawła II najohydniejszym zawsze zdawało mi się pojęcie "cywilizacji śmierci". Cywilizacja śmierci to: gwałty, ludobójstwo, pedofilia, ale też, wymieniane jednym tchem z poprzednimi: aborcja, homoseksualizm, rozwody, antykoncepcja i zapłodnienie in vitro. Pozostaje tylko zapytać, czemu w tym ciągu zabrakło małżeństw międzyrasowych? Rasizmem JP2 się brzydził? Cóż, inni szanujący się ludzie, którym wola boża była droga ponad wszystko, już dawno temu wiedzieli, że nie ma nic gorszego, niż mieszanie ras, dlatego też używali tej samej retoryki, co dziś walczący z "niemoralnymi małżeństwami jednopłciowymi".
Do tekstu..
Poznańscy nacjonaliści chcą uwolnienia mordercy (12-04-2013)
Autor: Michał Wybieralski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Poznańscy nacjonaliści wywiesili na barierkach wiaduktu kolejowego nad ul. Hetmańską wielką płachtę z napisem "Wolność dla Janusza Walusia", na Starym Rynku umieścili naklejki z napisem "Uwolnić polskiego bohatera RPA" i godłem Polski. Waluś to morderca południowoafrykańskiego polityka i aktywnego przeciwnika apartheidu, odsiaduje karę dożywotniego więzienia."
Do tekstu..
Brak stypendium dla Natalii Partyki. "Dla Gdańska to PR-owy strzał w stopę (12-04-2013)
Autor: Konrad Marciński, Kacper Suchecki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Natalia Partyka, trzykrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich z Aten, Pekinu i Londynu w 2013 roku nie będzie otrzymywać stypendium sportowego, przyznawanego corocznie przez miasto Gdańsk. Skandal? A może rzeczywiście gdańszczance miejskie pieniądze się nie należą?"
Do tekstu..
Komentarz do bioetycznego dokumentu konferencji episkopatu (12-04-2013)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/ Zgłosił/a: Marcin Waligóra
Komentarz do bioetycznego dokumentu konferencji episkopatu
Do tekstu..
"Gdyby abp Hoser był premierem, mnie by nie było" (12-04-2013)
Autor: Anna Pawłowska
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nie chcę mieć z tą instytucją nic wspólnego, planuję apostazję - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Agnieszka Ziółkowska, pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro. To jej reakcja na ogłoszenie przez Episkopat dokumentu bioetycznego, w którym in vitro zostało nazwane "powierzeniem 'wyprodukowania' dziecka obcym".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365