Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.190 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ateiści z Wielkiej Brytanii chcą zmienić przysięgę koronacyjną. Żeby nie faworyz (10-11-2013)
Autor: mw, pap
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Brytyjskie National Secular Society (stowarzyszenie osób świeckich) domaga się zmiany przysięgi koronacyjnej. Wynajęci przez nie prawnicy mają walczyć w sądzie o to, by z przysięgi zostały usunięte elementy, które sugerują, że król jest "Boskim pomazańcem"
Do tekstu..
Kościół jest gotów zrezygnować z dotacji państwowych (10-11-2013)
Autor: Stefan Dege / Anna Mierzwińska
Źrodło: onet.pl, Deutsche Welle Zgłosił/a: JK
Niemieckie państwo wypłaca co roku milionowe dotacje Kościołom chrześcijańskim - za wywłaszczenia sprzed 200 lat. Po aferze związanej z biskupem Limburga, Kościoły deklarują gotowość do rozmów.
Do tekstu..
Drone Wars: Pilots Reveal Debilitating Stress. (10-11-2013)
Autor: Denise Chow
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Critics say firing weapons from behind a computer screen, while safely sitting thousands of miles away, could desensitize pilots to the act of killing.
Do tekstu..
Gdula: Jak obchodzić 11 listopada? (10-11-2013)
Autor: Maciej Gdula
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Żałobę odprawiamy wyłącznie po osobach, które padły w walce o Polskę i dają się wykorzystać w żałosnym wyścigu na najbardziej umęczony naród świata.
Do tekstu..
Bawełniany wątek samobójczy w Indiach. Przez GMO? (10-11-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Zarzut na tyle poważny, że uprawiającym bawełnę indyjskim rolnikom zaczęli uważnie przyglądać się socjolodzy, ekonomiści, specjaliści od upraw roślin z najlepszych światowych ośrodków akademickich i instytucji badawczych. Zaowocowało to licznymi raportami, dyskusjami i publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych. Wynika z nich, że świat internetowo-medialny i rzeczywistość mają ze sobą coraz mniej wspólnego."
Do tekstu..
Szkoła baletowa rozdaje ulotki przed mszą. I prosi o pomoc papieża Franciszka (10-11-2013)
Autor: sewek, pż
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Spór szkoły baletowej z kurią trwa od lat. Dotyczy siedziby placówki. W największym skrócie: szkoła od kilkudziesięciu lat mieści się w budynku przy ul. Gołębiej, który jednak należy do Kościoła. Strony nie dogadały się w sprawie czynszu lub sprzedaży budynku. Kuria chce 11 mln zł zaległego czynszu za ostatnich 15 lat."
Do tekstu..
Feminizm islamski. Niechciane dziecko islamu politycznego (10-11-2013)
Autor: Monika Bobako
Źrodło: Praktyka Teoretyczna Zgłosił/a: liliac
"Feminizm islamski, zarówno jako akademicki dyskurs, jak i powiązane z nim transnarodowe formy aktywizmu, są stosunkowo nowym i kontrowersyjnym zjawiskiem intelektualno-politycznym, którego przyszłość trudno przewidzieć. Także same feministki islamskie nie pozostają naiwnie optymistyczne wobec własnego projektu upodmiotowienia muzułmańskich kobiet poprzez reinterpretowanie tradycji islamu, mając świadomość politycznej i tożsamościowej instrumentalizacji dyskursu na temat kobiet w swoich własnych społecznościach."
Do tekstu..
Pigułka "po stosunku" ma być w Niemczech dostępna bez recepty (10-11-2013)
Autor: tagesschau / Anna Mierzwińska Deutsche Welle
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Pigułka "po stosunku" ma być w przyszłości dostępna bez recepty, według decyzji Rady Federalnej Niemiec. W ten sposób kobiety będą miały możliwość łatwiej uchronić się przed niechcianą ciążą."
Do tekstu..
Wynalazca z Politechniki Gdańskiej podbija świat. Tani opatrunek na wagę złota (09-11-2013)
Autor: Katarzyna Fryc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Patent grupy badawczej pod kierunkiem doktoranta Grzegorza Gorczycy, opracowany na Wydziale Chemicznym PG, to biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych. Właśnie został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji IENA 2013 w Norymberdze. Na tych drugich co do wielkości targach wynalazczości na świecie prezentowało się w tym roku aż 700 wynalazków z 32 krajów."
Do tekstu..
US Senate passes 'Enda' gay rights bill (09-11-2013)
Autor: BBC News
Źrodło: BBC News Zgłosił/a: liliac
"A bill banning workplace discrimination against gay and transgender people has passed the US Senate with significant cross-party support."
Do tekstu..
Strzały na ulicach Krakowa… 90 lat temu. (09-11-2013)
Źrodło: fakrakow.wordpress.com Zgłosił/a: JK
Strajki w zakładach pracy, represje, w końcu 5 listopada 1923 roku strajk generalny, a później zamieszki na ulicach Krakowa, które przerodziły się w regularne bitwy z wojskiem i policją. Tak 90 lat temu o sprawiedliwość społeczną, prawa pracownicze i swobody obywatelskie walczyli nasi przodkowie. Dziś mało kto pamięta, że w II RP wojsko i policja również strzelało do obywateli.
Do tekstu..
Historia prymasa Hlonda nie pisana na kolanach (09-11-2013)
Autor: Roman Kotliński
Źrodło: januszpalikot.natemat.pl Zgłosił/a: JK
Wczoraj Sejm przegłosował projekt uchwały PiS o nadzwyczajnym uhonorowaniu prymasa Augusta Hlonda. Wysoce kontrowersyjna postać watykańskiego kardynała została uhonorowana przez Najwyższą Izbę. Posłanka Sobecka z mównicy uzasadniała, że prymas Hlond był wielkim patriotą, największym po Janie Pawle II i Prymasie Tysiąclecia. Czy rzeczywiście?
Do tekstu..
Kwestia szwedzka i test Bechdel (09-11-2013)
Autor: Stanisław Krawczyk
Źrodło: Czucie i oko Zgłosił/a: liliac
"Wszyscy dziś mówią o teście Bechdel. Czym on jest i co możemy powiedzieć na jego podstawie o przemyśle filmowym? Oraz dlaczego pogłoski o szwedzkiej apokalipsie były mocno przesadzone?"
Do tekstu..
Nie rezygnuj z profesora (09-11-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Profesor ma tę przewagę nad większością z nas, śmiertelników, że dziennikarz, reporter i inne medialne zwierzę chętniej go słucha. Warto więc te dodatkowe pięć sekund uwagi przekuć na lepszą walutę i wyjaśnić, że po pierwsze, profesor profesorowi nierówny. (...) Po drugie, można wyjaśnić, czym się różni profesor od profesora-eksperta."
Do tekstu..
Cisza nad arcybiskupem. W Watykanie ani myślą o wydaniu abp. Wesołowskiego (09-11-2013)
Autor: ŁOs/ ola
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: liliac
"O szczegółach sprawy arcybiskupa nikt nie chce mówić oficjalnie. - Może dlatego, że ona jest tak skomplikowana. Jedno jest pewne: byłego nuncjusza prawo watykańskie chroni w wysoce większym stopniu niż wydaje się to dzisiaj polskiej prokuraturze - dodaje nasz rozmówca."
Do tekstu..
Supernowoczesne nanoczujniki - mogą działać w organizmie ponad rok (09-11-2013)
Autor: Jacek Krywko
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"W roli czujników prof. Michael Strano z wydziału inżynierii chemicznej słynnego Massachusetts Institute of Technology wykorzystał nanorurki węglowe. - Narzędzie pozwala monitorować obecność poszczególnych molekuł w organizmie w czasie rzeczywistym. Bez pobierania próbek krwi - mówi profesor."
Do tekstu..
Dalsze skutki afery wokół biskupa Limburga: coraz więcej wystąpień z Kościoła (08-11-2013)
Autor: Małgorzata Matzke
Źrodło: onet.pl; Deutsche Welle Zgłosił/a: slik
Liczba wystąpień z Kościoła w Niemczech wyraźnie wzrosła w ostatnich tygodniach, co związane jest ze skandalem dotyczącym biskupa Limburga Tebartza-van Elsta. W niektórych diecezjach liczba wystąpień podwoiła się.
Do tekstu..
Ks. Ireneusz Bochyński odwołany z funkcji rektora (08-11-2013)
Autor: PG
Źrodło: (TVN 24/PAP,onet.pl) Zgłosił/a: slik
Ksiądz Ireneusz Bochyński został zwolniony z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek. Duchowny został także odsunięty od nauczania religii w szkołach - informuje TVN 24. Decyzja ma związek z wywiadem na temat pedofilii, jakiego udzielił tygodnikowi "Tydzień Trybunalski".
Do tekstu..
55:45 (08-11-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"5 listopada, obywatele stanu Waszyngton uczestnicząc w referendum wypowiadali się w kwestii znakowania żywności zawierającej GMO. Dokładnie rok temu w stanie Kalifornia głosowanie w tej samej sprawie zakończyło się porażką zwolenników etykietowania produktów GM (53% glosujących było przeciw). Kolejny raz wyborcy i konsumenci odrzucili argumenty zwolenników i zadecydowali, iż żywność GMO nie będzie musiała być stygmatyzowana."
Do tekstu..
Gwałciliśmy bez skrupułów (08-11-2013)
Autor: Tygodnik Powszechny
Źrodło: onet.pl (za Tygodnikiem Powszechnym) Zgłosił/a: liliac
"Nie wiadomo, ile ich było: kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy. Chinek, Koreanek i Wietnamek zmuszanych do seksu z japońskimi żołnierzami. Tokio do dziś nie zdobyło się na jednoznaczne przeprosiny. Sprawa ciąży nad polityką w Azji Wschodniej."
Do tekstu..
'King of gore' ruled before T. rex (08-11-2013)
Autor: Alexandra Witze
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Palaeontologists have unearthed a close relative of Tyrannosaurus rex in the red rocks of southern Utah. The newfound fossil, called Lythronax, which translates as 'king of gore', is a tyrannosaurid - a hulking, two-legged predator that had a large head and small arms similar to T. rex. The fossil dates back 80 million years and is the oldest tyrannosaurid known, scientists report in PLoS ONE"
Do tekstu..
Rodzice nie chcą bezpłatnych szczepień. Boją się, że wywołują bezpłodność (08-11-2013)
Autor: Anna Gorczyca
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ale gdy szczepienia się rozpoczęły, 20 rodziców wycofało zgody. - Dowiedziałam się, że po spotkaniu z lekarzem, który wyjaśniał wątpliwości, odbyło się kolejne. Na nim rodzice usłyszeli, że po tej szczepionce dziewczynki nie będą mogły mieć dzieci. To miał opowiadać jeden z księży - mówi Karolina Wichrowska z Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy."
Do tekstu..
Antarktyda zdradzi tajemnice klimatu sprzed 1,5 mln lat? (08-11-2013)
Autor: TOMASZ ULANOWSKI
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"To możliwe, bo są tam miejsca z równie starą pokrywą lodową - twierdzą naukowcy. Jeśli to się potwierdzi, nasz lodowy odczyt historycznego klimatu sięgnie przeszło dwa razy głębiej w przeszłość".
Do tekstu..
Na Boga, każdy przyzwoity człowiek musiał odczuwać złość, czytając rozmowę z ks. (07-11-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
"Poglądy, jakie zaprezentował ks. Bochyński, to nie "wypadek przy pracy", ale raczej owoc pewnej formacji duchowej i intelektualnej" - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Jarosław Makowski, filozof i teolog. I dziwi się reakcjom mediów na "skandaliczne" słowa kapłana.
Do tekstu..
Prokuratura sprawdza sprawę wypowiedzi ks. Bochyńskiego (07-11-2013)
Autor: (RC)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim wszczęła czynności sprawdzające w związku z wywiadem ks. Ireneusza Bochyńskiego udzielonym lokalnemu tygodnikowi - poinformował rzecznik piotrkowskiej prokuratury okręgowej Witold Błaszczyk. ak powiedział Błaszczyk, "z treści artykułu wynika, że ks. Bochyński może posiadać informacje o konkretnych przypadkach kontaktów seksualnych osób dorosłych z osobami poniżej 15. roku życia"
Do tekstu..
Najsilniejszą sceną gwałtu jest ta, której nie ma (07-11-2013)
Autor: Zofia Nawrocka, Marta Konarzewska
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Z Zofią Nawrocką autorką książki "Gwałt. Głos kobiet wobec społecznego tabu" rozmawia Marta Konarzewska.
Do tekstu..
Słowa, słowa, słowa (07-11-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Co to za wysyp moronów? - niezbyt elegancko zapytał niedawno znajomy. Po serii wypowiedzi hierarchów Kościoła katolickiego przerzucających winę z gwałcicieli w sutannach na lgnące dzieci, rozwiedzionych rodziców i feministki, objawił się bowiem seksuolog Boćkowski, który dla odmiany usprawiedliwiał gwałcicieli obwiniając głupie kobiety. Otóż ani "wysyp" ani "moronów". Ostatnie dyskusje nad skandalicznymi wypowiedziami ujawniają, jak bardzo brakuje nam precyzji gdy mówimy o różnych zjawiskach społecznych. Bez tej precyzji debaty będą tylko burzą w szklance wody"
Do tekstu..
"Zachowanie dzieci nie jest powodem, żeby wchodzić w relację seksualną. (07-11-2013)
Autor: Anna Siek
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Prof. Maria Beisert - prawnik, psycholog, seksuolog - jest zaskoczona wypowiedzią ks. Ireneusza Bochyńskiego. Jak mówiła w TOK FM, "eksperymentowanie seksualne" jest charakterystyczne dla rozwoju młodszych dzieci. - Rozważanie, że prowokowanie to powód do wejścia w kontakt z dzieckiem, jest obróceniem sprawy do góry nogami. Pokazaniem, że to dziecko jest odpowiedzialne, a dorosły powinien robić to, czego dziecko pragnie - mówi.
Do tekstu..
100 lat temu urodził się pisarz i filozof Albert Camus (07-11-2013)
Źrodło: wyborcza.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Pisarz, eseista, filozof absurdu, laureat literackiej Nagrody Nobla - Albert Camus, autor "Dżumy" i "Mitu Syzyfa" urodził się 100 lat temu, 7 listopada 1913 roku. Camus stał się jedną z najważniejszych osobistości filozoficznego nurtu francuskiego egzystencjalizmu."
Do tekstu..
Jedno na pięć słońc ma planety do zamieszkania (07-11-2013)
Autor: ew/BBC
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Jedna na pięć gwiazd podobnych do Słońca nie tylko posiada planety, ale w dodatku są to takie ciała, które mogą nadawać się do zamieszkania - twierdzą autorzy artykułu publikowanego na łamach PNAS. To znaczy, że planety te znajdują się w takiej odległości od swojej gwiazdy, że mogą utrzymać wodę w stanie płynnym."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365