Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.591.441 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia ukrywa wiele szelmowstwa przed podejrzeniami".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Terlikowski - heretyk smoleński (22-08-2011)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego jeden z najważniejszych polskich hierarchów wdaje się w publiczną polemikę z prawicowym publicystą?
Do tekstu..
Wiemy jak magazynować energię wiatru (22-08-2011)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: maruda
Trwają prace badawcze nad zmagazynowaniem nadmiaru energii wiatrowej w balonach napełnionych powietrzem, a umieszczonych pod wodą.
Do tekstu..
Ojciec Donat nie jest księdzem? Kuria szuka dowodów (22-08-2011)
Autor: (Marta Paluch, ib)
Źrodło: www.wp.pl, Polska Gazeta Krakowska Zgłosił/a: slik
Krakowska i tarnowska kuria nie uznają Zgromadzenia Braci Serca Maryi, które utworzył 30-letni Krzysztof Sochacki, przedstawiający się jako "ojciec Donat". Tarnowska prokuratura sprawdza, czy nie sfałszował świadectwa święceń kapłańskich, w tym m.in. podpisu biskupa Wiktora Skworca. - Nie wiem, kto przysłał kurii taki dokument. Nie mam z nim nic wspólnego - tłumaczy nam Sochacki.
Do tekstu..
The media and food-risk perceptions (22-08-2011)
Autor: Jill McCluskey, Johan Swinnen
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"There are various understandable causes of public reactions to food scares or food-health stories in the media, but the media itself sets the stage for the public's response by choosing which information to present and, perhaps more importantly, how to present it. Extensive media coverage affects consumer perceptions of products and risks and, consequently, can influence demand for services and products."
Do tekstu..
Smutas z Guimet (22-08-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku Zgłosił/a: liliac
"Ponadto, zmartwiony jegomość z Musee Guimet pokazuje, jak zróżnicowane potrafią być losy konkretnego stylu, jak nielinearna jest historia sztuki. Przywykliśmy do postrzegania artystycznej ewolucji jako prostego procesu, składającego się z nachodzących po sobie faz: sztuka klasyczna -> średniowieczna -> renesansu -> baroku, itd. Taka klasyfikacja jest, do pewnego stopnia przynajmniej, prawdziwa, a ponadto zezwala na organizację i łatwiejsze przyswojenie ogromych zasobów danych. Z drugiej strony, prowadzi ona do myślenia szerokimi kategoriami i ignorowania tych elementów, które do nich nie przystają."
Do tekstu..
Obywatele do Senatu? A co z obywatelkami? (22-08-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Już jutro Obywatele do Senatu zaprezentują skład list wyborczych. Znajdą się na nich "naukowcy", "działacze", "ekonomiści" i "przedsiębiorcy". Nie ma tam nic o "działaczkach", "przedsiębiorczyniach" czy "ekonomistkach". Szkoda wielka, że chcąc reformować senat inicjatorzy akcji Obywatele do Senatu nie pomyśleli o najważniejszym. O zrównoważeniu płci. Bo to najbardziej istotna zmiana, jakiej Senat potrzebuje. Czy najbardziej seksistowska - prócz Kościoła - instytucja, jaką jest polski Senat, zmieni się po wyborach?
Do tekstu..
Wakacyjny cud! (22-08-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Stosunek do zwierząt jest lustrem naszych dusz i miarą rozwoju cywilizacyjnego.
Do tekstu..
Atak na centrum muzułmańskie w Polsce (22-08-2011)
Autor: Moja Wyspa
Źrodło: MojaWyspa.co.uk Zgłosił/a: Piątkowski
Atak na centrum muzułmańskie w Polsce Wandale włamali się i podpalili centrum islamskie w Białymstoku. Straty idą w tysiące złotych, na szczęście nikt nie został ranny.
Do tekstu..
Global food security and the governance of modern biotechnologies (21-08-2011)
Autor: Joyce Tait, Guy Barker
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"This article explores the link between regulation and innovation in the context of food security in Europe, and considers the impact of European policy on the ability of other countries to respond to food-security challenges." Biotechnologia we współczesnym rolnictwie a europejskie regulacje prawne. Nie tylko GMO.
Do tekstu..
Czy globalne ocieplenie skończyło się w 1998 roku? (21-08-2011)
Autor: arctic_haze
Źrodło: Anomalia klimatyczna - Blog o zmianach klimatu Zgłosił/a: liliac
"Denialiści klimatyczni od dawna tak twierdzą. Co ciekawsze, to samo mówił mi niedawno nawet jeden z polskich klimatologów. A w ostatnich dniach ukazały się dwa artykuły tłumaczące zmniejszenie trendu globalnego ocieplenia po 1998 roku. Tylko czy jest się z czego tłumaczyć?"
Do tekstu..
Papież do młodzieży: kochajcie Kościół (21-08-2011)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Podczas kulminacyjnej mszy XXVI Światowych Dni Młodzieży w Madrycie Benedykt XVI wezwał jej uczestników, by kochali Kościół. Papież mówił, że nie można podążać za Chrystusem samemu i przestrzegał przed indywidualistycznym podejściem do wiary. Na początku mszy, która kończy Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, Benedykt XVI podziękował młodym katolikom za ich "trud" i "wytrwałość", jakie okazali wobec burzy, ulewy i wichru, które spadły na nich podczas nocnego czuwania przed mszą.
Do tekstu..
Patrząc w przód dalej niż na jeden ruch (21-08-2011)
Autor: Z Jackiem Dukajem rozmawia Łukasz Jonak
Źrodło: Kultura Liberalna Zgłosił/a: liliac
"Tutaj mam największy problem z ideologiami współczesnej lewicy. Ja opisuję te procesy - może trafnie, może błędnie - jako obserwator silący się na obiektywizm, trochę przerażony, trochę zafascynowany. Natomiast ideolodzy postępu aktywnie działają na rzecz owych zmian, sprzedają je jako absolutne dobro, i pułapka wygląda tak: prawie każdy pojedynczy krok wydaje się tu krokiem ku lepszemu, lecz po stu, dwustu krokach, gdy przekroczymy wszystkie ograniczenia, złamiemy wszystkie tabu i wyzwolimy się ze wszystkich tradycji - co pozostanie z człowieka? I nie jest to już puste ćwiczenie z Nietzschego, tylko bardzo praktyczne pytanie o "plan gry" ludzkości."
Do tekstu..
Nieznalska na bramie (21-08-2011)
Autor: Magdalena Grzebałkowska, Dorota Karaś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wszystko się załamało, gdy sprawa weszła na wokandę. Wokół mnie zrobiło się pusto, przestałam być zapraszana na wystawy. Rozmowa z Dorotą Nieznalską, artystką wizualną i rzeźbiarką"
Do tekstu..
Bristol walczy z obrzezaniem kobiet (21-08-2011)
Autor: Katarzyna Zacharska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Bristolu został uruchomiony specjalny telefon zaufania dla dziewcząt zagrożonych obrzezaniem. Ponieważ temu krwawemu procederowi poddawane są najczęściej małe dziewczynki i nastolatki, angielska policja zachęca, by dzwoniły wszystkie osoby, które coś wiedzą na temat tej działalności, albo znają osoby zagrożone"
Do tekstu..
Zero sense in European approach to GM (20-08-2011)
Autor: Robert Wager, Alan McHughen
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
Aspekty polityczne i ekonomiczne unijnego stosunku do GMO.
Do tekstu..
Cyberkulturowo o zamieszkach, czyli fiasko społeczeństwa inwigilacji (20-08-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie wierzę w proste wyjaśnienia, szukające przyczyn zamieszek a to w wielokulturowości, a to w ateizacji. Studenci Sorbony w średniowieczu byli jednolicie białymi chrześcijańskimi szlachcicami, a jednak w 1229 r. puścili Paryż z dymem w krwawych zamieszkach, które zapoczątkował spór z karczmarzem o rachunek za karnawałową popijawę."
Do tekstu..
Teologia polityczna w Egipcie faraonów czyli nihil novi sub sole (20-08-2011)
Autor: Karol Myśliwiec
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Mechanizmy wykorzystywania religii do celów politycznych nie zmieniły się prawie zupełnie od czsów starożytnych. Bodaj najlepszą ich ilustracją jest Egipt faraonów, który, poza licznymi tekstami, pozostawił nam też nieprzebrane bogactwo źródeł ikonograficznych."
Do tekstu..
Plezjozaury były żyworodne (20-08-2011)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy od dawna zakładali, że plezjozaurze mamy nie składały jaj na lądzie, ale rodziły w wodzie żywe młode. Teraz mają na to dowód."
Do tekstu..
Irlandia: Kościoły bankrutują przez skandale pedofilskie (20-08-2011)
Autor: red.
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: slik
Kłopoty finansowe to kolejny element ogromnych tarapatów, w jakie popadł w ostatnich kilkunastu latach irlandzki Kościół. Kiedyś był wielkim autorytetem moralnym na wyspie, a na niedzielne msze stawiali się prawie wszyscy mieszkańcy. Dziś duchowni muszą się tłumaczyć z kolejnych wychodzących na jaw przypadków pedofilii wśród księży, a w niektórych parafiach na msze już prawie nikt nie przychodzi.
Do tekstu..
Genetically modified abominations? (19-08-2011)
Autor: Jakub Kwieciński
Źrodło: EMBO reports Zgłosił/a: liliac
GMO jako współczesne tabu. Spojrzenie antropologiczne.
Do tekstu..
Widły nam już zbrzydły (19-08-2011)
Autor: Beata Łabutin, Adam Suchoński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zamiast wciąż epatować ranami po kajdanach, promujmy Polskę postaciami na miarę Europy, które mamy, tylko o nich nie pamiętamy - apeluje prof. Adam Suchoński, autor raportu dla MSZ na temat obrazu Polski w światowych podręcznikach"
Do tekstu..
Nerwowość partnera skraca żywot zeberek (19-08-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"O tym, że nadmiar stresu może zabić, nie trzeba nikogo przekonywać. Pewien gatunek ptaka z Antypodów w rozwoju swoim poszedł jeszcze dalej: zeberki mogą żyć krócej, gdy zestresowany jest ich partner."
Do tekstu..
Suwalski biegun zimna. Dlaczego tam? (19-08-2011)
Autor: Adam Zubek
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Czy można sobie wyobrazić prognozę pogody bez Suwałk i Suwalszczyzny? Fenomen tego regionu nie kończy się i bynajmniej nie zaczyna od meteorologii"
Do tekstu..
Evolution is a fact and a theory (19-08-2011)
Autor: Laurence A. Moran
Źrodło: Sandwalk - Strolling with a skeptical biochemist Zgłosił/a: liliac
"In any meaningful sense evolution is a fact, but there are various theories concerning the mechanism of evolution."
Do tekstu..
Nie chcą płacić za papieża (19-08-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Niemal co drugi młody Hiszpan nie może znaleźć pracy. Bezrobocie generalnie sięga 21 proc. dorosłej populacji. Od maja Hiszpania przechodzi turbulencje społeczne na tle złego stanu gospodarki. W takim kontekście trudno się dziwić protestom przeciwko wizycie Benedykta XVI.
Do tekstu..
Mocne słowa papieża: uważają się za bogów (19-08-2011)
Autor: (ah, db)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Papież Benedykt XVI skrytykował ateistów, agnostyków i relatywizm moralny panujący w Europie, a w szczególności w Hiszpanii, podczas przemówienia na Placu Cibeles w centrum Madrytu. Odnosząc się do szerzącego się relatywizmu moralnego w Europie powiedział, że "jest wielu, którzy, uważając się za bogów, myślą, że nie potrzebują więcej korzeni ani fundamentów oprócz nich samych".
Do tekstu..
Chcemy penalizacji świętokradztwa? (18-08-2011)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Sąd Rejonowy w Gdyni uznał, że Adam "Nergal" Darski, lider zespołu Behemoth nie obraził uczuć religijnych drąc Biblię na zamkniętym koncercie w gdyńskim klubie
Do tekstu..
Co by było, gdyby Jezus był kobietą? (18-08-2011)
Zgłosił/a: Faith
Na tytułowe pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego pozwólmy sobie na krótką wędrówkę w świat wyobraźni, gdzie każda wersja wydarzeń jest możliwa. Na początek proponuję wgląd w funkcjonowanie hipotetycznego kościoła chrześcijańskiego, w którym role płciowe, jakie dzisiaj mamy, zostałyby odwrócone - pisze Monika Zuber - pastorka pomocnicza w parafii KE-M Dobrego Pasterza w Warszawie.
Do tekstu..
Papież potępił "otwarte i utajone" prześladowania chrześcijan (18-08-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Papież, witany na lotnisku madryckim przez hiszpańską parę królewską i premiera oraz dwa tysiące uczestników Światowych Dni Młodzieży, wezwał do "nacechowanego szacunkiem współżycia" chrześcijan i innych "uprawnionych postaw". Benedykt XVI napiętnował też "otwarte prześladowanie", jakie chrześcijanie cierpią w niektórych krajach, ale także "utajone prześladowania" w krajach laickich.
Do tekstu..
Serce narkomanki (18-08-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Infekcyjne zapalenie wsierdzia z pewnością nie jest największym problemem osób, które wstrzykują sobie dożylnie narkotyki. Ale problemem w ogóle jest. Do tego stopnia, że już od paru lat, wśród różnych postaci zapalenia wsierdzia, wyróżnia się jako osobny rodzaj to, które występuje u narkomanów."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365