Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.754 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nieszczęście jest jedną z najczęstszych sytuacji, w jakich ludzie odwołują się do bogów i przodków.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Gdyby mężczyźni mogli menstruować (08-01-2014)
Autor: Gloria Steinem, Ms. Magazine, 1978
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
Biała "większość" przez stulecia dokładała wysiłków, żebyśmy dali i dały się nabrać, że jasna skóra świadczy o wyższości jednych ludzi nad drugimi - gdy tymczasem czyni ich ona jedynie bardziej wrażliwymi na promienie słoneczne i wzmaga tendencję do zmarszczek. Mężczyźni zbudowali całe kultury wokół koncepcji, wedle której kobiety "naturalnie" odczuwają zazdrość o penisa - chociaż zazdrość o kobiecą zdolność dawania życia wydawałaby się przynajmniej równie logiczna, zwłaszcza, że poprzez posiadanie tak wrażliwego zewnętrznego organu to mężczyźni mogliby zostać uznani za bardziej delikatnych. W skrócie: cechy tych, którzy są u władzy, jakiekolwiek by nie były, uznawane są za lepsze niż cechy tych, którzy władzy podlegają - a logika nie ma z tym nic
Do tekstu..
Earth-mass exoplanet is no Earth twin (08-01-2014)
Autor: Ron Cowen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"...the finding challenges the assumption that an Earth-mass exoplanet would have an Earth-like composition. With its thick atmosphere, the exoplanet is more like a scaled-down Neptune or Uranus, he notes. Its surprising density suggests that it will be even more important in future campaigns to measure both the size and the mass of exoplanets. Density, the ratio of mass and size, is known for only about 150 of the more than 3,000 known exoplanets."
Do tekstu..
Model badawczy (08-01-2014)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"To jednakowoż prowadzi nas do podstawowej słabości omawianego tu badania. Pomijając wątpliwe analogie między monogamicznymi myszami a ludźmi, u ludzi alternatywą dla modelu mama+tata nie jest li tylko mama. Gdyby autorzy badania chociaż spróbowali porównać te wyniki z wynikami dla rodzin bez ojca, ale na przykład z dwiema matkami, albo z wychowawczym wsparciem dziadków, ciotek, tudzież z jakąkolwiek konfiguracją, która nader często jest faktycznym modelem rodzinnym u ludzi w sytuacji, gdy dziecko wychowuje się bez ojca, wtedy badanie to nie sprawiałoby wrażenia tak naładowanego ideologicznie."
Do tekstu..
Adopcje politycznych zygot (08-01-2014)
Autor: Agnieszka Ziółkowska
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Żadna siła nie zmusi człowieka do bycia rodzicem, jeśli się na to nie godzi, a brak dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji oraz jej penalizacja nie skutkuje tym, że kobiety przestają przerywać ciążę, tylko tym, że robią to w sposób, który zagraża ich zdrowiu i życiu."
Do tekstu..
O sztuce walenia młotem (08-01-2014)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szum wokół Katarzyny Bratkowskiej, która zrobiła "aborcyjny performance", wywołał ogromne oburzenie. Jej "wyznanie" o zamiarze dokonania aborcji w Wigilię było jak walnięcie młotem w problem, o którym od dawna się nie mówi. Bo w Polsce prościej aborcję wykonać, niż o niej dyskutować.
Do tekstu..
Czy inteligencja ma płeć? (08-01-2014)
Autor: Dorota Romanowska
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
<i>Spór o możliwości intelektualne kobiet i mężczyzn, a tym samym dyskusja o pozycji kobiety i mężczyzn w świecie i relacjach obu płci, trwa od lat, także wśród naukowców. Wszyscy zgadzają się, że kobieta i mężczyzna różnią się od siebie. Ale z tej konstatacji nie wynika, że jedna płeć nadaje się do jednych zadań, a druga do innych.</i>
Do tekstu..
Pastafarian Christopher Schaeffer Sworn Into Town Council Wearing Colander (08-01-2014)
Autor: Ashley Alman
Źrodło: huffingtonpost.com Zgłosił/a: JK
Christopher Schaeffer, a Pastafarian minister, was sworn into the Pomfret, N.Y. Town Council last week wearing a colander.
Do tekstu..
The Mathematical Reality of Reality: An Interview with Cosmologist Max Tegmark (07-01-2014)
Autor: Max Tegmark
Źrodło: http://motherboard.vice.com/ Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Max Tegmark has a theory about reality. According to Max, who is a cosmologist and professor of physics at MIT, all that exists, all this familiar stuff-that ergonomic chair you are sitting on, your body and your brain, even the space surrounding you- is math and we are merely "self-aware parts of a giant mathematical object."
Do tekstu..
Drapieżne gąbki (07-01-2014)
Autor: malaklipsa
Źrodło: Kreatury Zgłosił/a: liliac
"O tym, że gąbki mogą być mięsożerne, dowiedzieliśmy się dopiero w 1995 roku. Obecnie znamy około 35 gatunków. Żyją w morzach i oceanach całego świata, nawet do 9 km pod wodą. Choć powierzchownie nie przypominają "klasycznych" gąbek, ich ciała są zbudowane z podobnych elementów. Odżywiają się jednak w zupełnie inny sposób."
Do tekstu..
Komunistyczny klops (07-01-2014)
Autor: Magdalena Piekara
Źrodło: Zadra Zgłosił/a: liliac
"...feministki jeszcze mocniej zostaną powiązane z wizerunkiem popieprzonych komunistek, które negują zbrodnie tego systemu, bo im się skrobanie dup podoba. Czy za to jest pani gotowa przyjąć odpowiedzialność? Za to, że pani słowa o czapeczce z Leninem będą teraz cytowane nie tylko jako wyraz pani osobistych poglądów, do których ma pani pełne prawo, ale także jako wyraz poglądów polskich feministek? Od Rzeszowa do Szczecina pójdzie w Polskę wieść, w formie cytatów z wywiadu dla "Rzepy", jakie te feministki są głupie. Gratuluję. Jeśli chodzi o dokopanie polskiemu feminizmowi, okazała się pani skuteczniejsza niż posłanka Kempa, biskup Michalik, ksiądz Oko i Terlikowski razem wzięci. A wystarczyło przy autoryzowaniu wywiadu pomyśleć"
Do tekstu..
Swiss Guard claims Vatican official made sexual advances to him (07-01-2014)
Autor: Nick Squires
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Cardinals, bishops and other clergy made sexual advances towards a member of the Swiss Guard, it has been claimed
Do tekstu..
Growing Up Unvaccinated (07-01-2014)
Autor: Amy Parker
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"I find myself wondering about the claim that complications from childhood illnesses are extremely rare but that "vaccine injuries" are rampant. If this is the case, I struggle to understand why I know far more people who have experienced complications from preventable childhood illnesses than I have ever met with complications from vaccines. I have friends who became deaf from measles. I have a partially sighted friend who contracted rubella in the womb. My ex got pneumonia from chickenpox. A friend's brother died from meningitis"
Do tekstu..
Po co te kolejne miliardy? (07-01-2014)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Maddy
Nowa książka Alana Weismana, autora "Świata bez nas". Tym razem o konsekwencjach dalszego wzrostu populacji Ziemi. Może być ciekawie!
Do tekstu..
O, roku ów! (06-01-2014)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Będą więc igrzyska, igrzyska i jeszcze raz igrzyska (chleb jest). Dobrze zaczęła Beata Kempa. Po wysłuchaniu biskupów oraz księdza Oki doszła do wniosku, że nic tak nie dopomoże jej małej partii jak stworzenie zespołu walczącego z "ideologią gender". W zeszłym roku Kempa uczestniczyła w Światowym Szczycie Kobiet (w Malezji), myśląc, że właśnie na gender zrobi karierę, jednak kobiety, które tam były, mówiły w obcych językach, więc zamiast obrad posłanka wybrała malezyjskie sklepy. Podatnik, za którego pieniądze Beata Kempa przeleciała się klasą biznes na inny kontynent (tam i - niestety - z powrotem), niewiele w końcu stracił, a posłanka zyskała pewność, że lepiej polegać na prostych prawdach księdza Oki: w końcu tylko on może dać choć promyk nadziei na wygraną. Na r
Do tekstu..
High-Fiber Diet May Ward Off Asthma (06-01-2014)
Autor: Elizabeth Norton
Źrodło: news.sciencemag.org Zgłosił/a: JK
The fiber consumed in fruits and vegetables seems to help quiet the overzealous immune system activity that leads to such conditions as irritable bowel syndrome, Crohn's disease, and possibly even colon cancer. Now it appears that a diet rich in fiber may also fend off asthma, an inflammatory condition that constricts the airways of the lung, by changing the way some immune cells are produced in the bone marrow.
Do tekstu..
Aborcja nie jest złem (06-01-2014)
Autor: Jarosław Klebaniuk
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"W rzeczywistości unikając urodzenia niechcianego dziecka kobieta nie tylko oszczędza sobie stresu i skierowania życia na inne, niechciane tory. Oszczędza tym, niemal zakazanym w polskich realiach, aktem także trudnego losu dziecku, które już na starcie będzie niechciane, i do którego może mieć w przyszłości żal, że pokrzyżowało jej życiowe plany. (...) Decyzja o aborcji jest więc decyzją o zaoszczędzeniu cierpienia sobie i - potencjalnie - jeszcze komuś. To szlachetna, moralna decyzja. W konserwatywnym kraju to także akt odwagi cywilnej, choć mam nadzieję, że nie - okupionego społecznym wykluczeniem bohaterstwa"
Do tekstu..
Barbarossa, król piratów (06-01-2014)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Słowo "pirat" kojarzy się najczęściej z morskimi rozbójnikami napadającymi na hiszpańskie galeony na Morzu Karaibskim, a współcześnie - na wyładowane ropą tankowce w pobliżu Somalii. Tymczasem na bliższych nam wodach Morza Śródziemnego już w XVI wieku muzułmańscy piraci stali się potężną siłą."
Do tekstu..
Science, Not Mysticism, Will Save the American Chestnut Tree (06-01-2014)
Autor: Ronald Bailey
Źrodło: reason.com Zgłosił/a: liliac
"Declaring something "sacred" is not science; it's pure mysticism. Heinrich evidently believes that American chestnuts are better dead than bred using a wheat gene. Heinrich's anecdotal experience provides no assurance that "it is possible" to return American chestnut trees to the eastern forests without recourse to modern biotechnology or crossbreeding. While Heinrich might suffer some metaphysical dyspepsia, using human ingenuity to restore these majestic giants to their rightful place will be a gift to the rest of us."
Do tekstu..
Cyfrowa panika (05-01-2014)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy

Do tekstu..
Wkręceni w boreliozę (05-01-2014)
Autor: Bartek Kuzia, Ewa Krawczyk
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Podobne sytuacje zdarzają się w ostatnich latach coraz częściej. Ludzie doświadczający takich niespecyficznych objawów, związanych zapewne z trybem życia i ogólnym stanem zdrowia, jak ciągłe zmęczenie, bóle tu i ówdzie, czy gorsze funkcjonowanie pamięci, wierzą, że odczuwają coś, co nazwano "boreliozą przewlekłą". Jest to podobny syndrom, co tłumaczenie swojego samopoczucia również nieistniejącymi: "chroniczną candidą" czy "przewlekłym zakażeniem wirusem EBV". A wiara w te zespoły chorobowe przypomina i często wiąże się z antynaukowym podejściem do medycyny i wiarą w teorie spiskowe. Medycyna współczesna, po drobiazgowych analizach, uznaje, że zespoły te nie istnieją"
Do tekstu..
Skrócenie kolejek do lekarza: o czym Pan Premier nie chce wiedzieć? (05-01-2014)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Po (udokumentowanym!) wyczerpaniu limitu, na odpłatnych procedurach wykonywanych do końca okresu objętego kontraktem nie tracą pacjenci, którzy nie mogą (lub nie chcą) płacić za usługi medyczne. Niezależnie bowiem od chęci i możliwości finansowych pacjentów, placówce medycznej po prostu nie wolno wykonać żadnej nieodpłatnej procedury planowej. Niezależnie od tego, czy jest to porada, czy skomplikowany zabieg. Preferencje NFZ są czytelne. Gabinety i sale zabiegowe mogą stać puste. Placówki mogą ponosić bezsensowne koszty ich utrzymania, w czasie przestoju. Personel (zwłaszcza pielęgniarki i technicy medyczni) może tracić pracę, bo jego obciążenie jest nierównomierne - od okresów pracy ponad siły do przedłużającej się bezczynności, a za ta nikt nie chce płacić. Wszystko to jest l
Do tekstu..
Opery mydlane w służbie zmian (05-01-2014)
Autor: Nina-Maria Paschalidou, Stanisław Liguziński
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Nina-Maria Paschalidou, autorka filmu dokumentalnego "Kismet", opowiada o fenomenie tureckich oper mydlanych, które szturmem zdobywają serca telewidzek w krajach arabskich.()...sama nie miałam zwyczaju ich oglądać, pomysł na film podsunął mi mój turecki znajomy. Dopiero gdy weszłam w temat, zdałam sobie sprawę z ich popularności. Następnie sięgnęłam po artykuły, z których wynikało, że te seriale w bardzo dużym stopniu wspierają emancypację kobiet, i wiedziałam już, że warto się tym zająć"
Do tekstu..
Jak piją koty? (05-01-2014)
Autor: Jerzy Kierul
Źrodło: Nie od razu naukę zbudowano Zgłosił/a: liliac
"...język kota zbudowany jest w taki sposób, że nie może ze względów anatomicznych utworzyć zagłębienia na końcu. Inaczej mówiąc, picie u kotów nie przypomina czerpania zupy łyżką. Wygląda raczej tak, jakbyśmy spróbowali czerpać ciecz wypukłą częścią łyżki. Kot zanurza koniec języka w wodzie i następnie szybko go wyciąga, pociągając za sobą słup cieczy. Ponieważ woda nie może tak się beztrosko wznosić wbrew grawitacji, po krótkiej chwili słup zaczyna się zwężać. Sztuka polega na tym, aby donieść ciecz do pyszczka, zanim ów słup cieczy się urwie. Trzeba to robić dostatecznie szybko. Liczy się tu tylko grawitacja, nieistotna jest lepkość wody i różne inne własności"
Do tekstu..
Polacy nie będą w stanie oszczędzić na wkład własny (05-01-2014)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: bankier.pl Zgłosił/a: JK
Blisko 2/3 Polaków deklaruje, że jest wstanie odłożyć do 500 zł miesięcznie. Jednak aż 20 mln żyje z miesiąca na miesiąc i nie posiada żadnych oszczędności. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. W momencie utraty pracy większość nie ma za co żyć.
Do tekstu..
Rosnący w siłę Mao (04-01-2014)
Autor: Joanna Kańdulska
Źrodło: Bambusowy las Zgłosił/a: liliac
"Niewielu jest przywódców, którzy pomimo niekwestionowanego zła, jakie wyrządzili, doczekali się wyniesienia na ołtarze nie tylko przez swoich wiernych wyznawców, ale również przez popkulturę. Mao Zedong należy do tego grona i wydaje się, że jego pozycja z upływem lat zamiast słabnąć, ciągle rośnie. 26 grudnia obchodzono 120 rocznicę urodzin Przewodniczącego i pomimo że chińska prasa nie potraktowała tego tematu priorytetowo, władze nie zapomniały o Wielkim Sterniku - jak przez lata go nazywano - i uczciły rocznicę z odpowiednią pompą."
Do tekstu..
Water risk as world warms (04-01-2014)
Autor: Quirin Schiermeier
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Schellnhuber, director of the Potsdam Institute for Climate Impact Research in Germany, and other leading climate-impact researchers launched the Inter-Sectoral Impact Model Intercomparison Project. This aims to produce a set of harmonized global-impact reports based on the same set of climate data, which will for the first time allow models to be directly compared. Last month it published its initial results in four reports in Proceedings of the National Academy of Sciences. These suggest that even modest climate change might drastically affect the living conditions of billions of people, whether through water scarcity, crop shortages or extremes of weather"
Do tekstu..
Myszy do obróbki (04-01-2014)
Autor: Judyta Juranek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Kontynuując wcześniej rozpoczętą opowieść o zwierzętach, dziś kilka słów o ssakach, które dla nauki oddają swoje życie w setkach, jeśli nie tysiącach osobników. Mowa oczywiście o zwierzętach laboratoryjnych, w tym tych najbardziej popularnych, czyli myszach. Mysz zagościła po raz pierwszy w dużych ilościach w laboratoriach na początku 20. wieku i od tamtej pory niepodzielnie rządzi wśród zwierząt laboratoryjnych. Czy jednak wszystkie badania przeprowadzone na myszach mają sens? Pytanie to zadaję sobie nie tylko ja"
Do tekstu..
Atheism, Openness to Experience and Dogmatism: (03-01-2014)
Autor: Scott McGreal
Źrodło: Eye on Psych Zgłosił/a: Forsycjo
Ateiści - otwarci i dogmatyczni zarazem?
Do tekstu..
Margaret Thatcher chciała użyć wojska w walce ze związkowcami? (03-01-2014)
Autor: GK
Źrodło: onet.pl, The Telegraph Zgłosił/a: JK
Sensacyjne doniesienia z Wielkiej Brytanii. Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez archiwa państwowe, Margaret Thatcher była o krok od ogłoszenia stanu wyjątkowego w kraju oraz wykorzystania brytyjskich żołnierzy w konflikcie ze związkowcami. Taka sytuacja miała miejsce w 1984 roku, kiedy w Wielkiej Brytanii ogłoszono strajk generalny - pisze "The Telegraph".
Do tekstu..
Filip Springer: bez sztuki współczesnej da się żyć, bez architektury nie (03-01-2014)
Autor: Piotr Kozanecki, Filip Springer
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"...uzasadniając swoje zainteresowanie architekturą, zawsze używam takiego porównania architektury do sztuki nowoczesnej, bo mówi się, że architektura to sztuka. Ale różnica między nimi jest zasadnicza. Bez sztuki współczesnej da się żyć, bez architektury absolutnie nie. (...) Aleksander Franta powiedział mi kiedyś, że poza architekturą nie ma życia. Człowiek, nawet jak chce w lesie zamieszkać, to musi sobie szałas zbudować i to już jest architektura. Ona nas dotyka, oddziałuje na nas emocjonalnie, wywołuje zły nastrój, jak coś jest brzydkie. Zainteresowanie architekturą to sięganie po rzeczy najbliżej mnie"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365