Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.598.491 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wielu ludzi uważa Boga za służącego; chcieliby, aby wykonywał za nich brudną robotę.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jak ewoluowała inteligencja? (29-06-2012)
Autor: Agata Kukwa
Źrodło: badania.net Zgłosił/a: Rowan
Dzięki inteligencji jesteśmy w stanie rozwijać się i budować coraz bardziej zaawansowaną cywilizację. Od lat podejmuje się próby zbadania anatomiczno-fizjologicznych podstaw istnienia inteligencji. Jak dotąd wiedzieliśmy jedynie, że jest związana z wielkością mózgu.
Do tekstu..
Widmo geja krąży po Polsce (29-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: greg
"Według zdeklarowanego heteroseksualisty Mularczyka to gminy powinny decydować o prawach i wolnościach swoich obywateli. Jeśli gmina nie lubi gejów, to w imię ochrony "moralności i bezpieczeństwa publicznego" może ograniczyć ich prawa do zgromadzeń. Jeśli nie lubi na przykład Murzynów, ateistów, Cyganów lub feministek, to w imię bezpieczeństwa może pozbyć się ich ze sfery publicznej (niech - do cholery - siedzą po domach, a nie szwendają się, gdzie rządzą biali heteroseksualni katolicy!). Dlaczego nie?!"
Do tekstu..
Tides turn on Titan (29-06-2012)
Autor: Sid Perkins
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Data gathered by NASA's Cassini probe as it repeatedly swept past Titan, Saturn's largest moon, offers the best evidence yet that the smog-swaddled satellite has a substantial ocean of water sloshing beneath a thick icy crust"
Do tekstu..
Naturalnie szkodliwe (28-06-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni Zgłosił/a: liliac
"Jeżeli chcesz sobie zrobić naprawdę źle, to przejdź się do lasu, albo nawet do ogrodu, i pozjadaj trochę z wszystkich roślin, które tam rosną. Oddział toksykologii w pobliskim szpitalu może potem próbować cię uratować przed następstwami uczty z całej tej naturalnej żywności, ale nie masz gwarancji, że lekarzom się uda"
Do tekstu..
Kosmiczna symfonia cz.4: Wszechświat to symetria (28-06-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: cdaction.pl Zgłosił/a: liliac
"na początku lat 80' Adbus Salam oraz Steven Weinberg stworzyli teorię obejmującą cząstki elementarne oraz trzy siły podstawowe, znaną jako Model Standardowy. Nie napisałem jednak wtedy, że aby osiągnąć swój sukces, nobliści uciekli się do zasad symetrii. Kluczem okazała się Teoria Grup, a konkretniej prace norweskiego matematyka Sophusa Liego. Ten XIX-wieczny uczony wykazał, że istnieje siedem grup symetrii. W niedalekiej przyszłości fizycy zaadoptowali grupy Liego, tworząc własne notacje używane do opisu cząstek elementarnych"
Do tekstu..
Kokolitofory - mali bihaterowie mórz i oceanów (28-06-2012)
Autor: Mariusz Kędzierski
Źrodło: Naturalnie Zgłosił/a: liliac
"Kokolitofory Coccolithophores), bo o nich mowa, to tajemnicze morskie żyjątka, które wpływają na klimat na Ziemi bardziej niż Wam się wydaje. Kokolitofory w procesie fotosyntezy wychwytują dwutlenek węgla, ale jednocześnie w procesie biologicznego wytrącania węglanu wapnia uwalniają CO2. To balansowanie pomiędzy wychwytywaniem a uwalnianiem ditlenku węgla jest częścią biologicznej pompy węgla"
Do tekstu..
Dzieje się rzecz ważna (28-06-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"czy możemy zaprzestać używania pasz GMO? I tak, i nie. Polska importuje ponad 2 mln ton śruty sojowej na cele paszowe. Na rynku międzynarodowym dostępne jest ok. 5 mln ton soi non-GMO. Zapotrzebowanie naszego kraju stanowi 40% dostępności soi non-GMO na rynku, która już teraz jest droższa od soi GMO o ok. 20%. Eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej od lat ostrzegają, że zakaz stosowania pasz GMO przyczyni się do wzrostu cen soi non-GMO, co w efekcie doprowadzi do wzrostów kosztów produkcji żywności, wzrostu cen żywności (ok. kilkanaście procent)"
Do tekstu..
Korea Płd. wycofuje ewolucję z podręczników: "Świat stworzył Stwórca" (28-06-2012)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Koreańskie ministerstwo edukacji, nauki i technologii wystosowało niedawno oficjalną petycję do wydawców podręczników szkolnych, by ci usunęli z nich jakiekolwiek odwołania do teorii ewolucji. Poproszono m.in., by z książek znikły kompromitujące passusy o ewolucji konia czy o praptaku archeopteryksie.
Do tekstu..
Race against time: When a minute lasts 61 seconds (28-06-2012)
Autor: Laurent Banguet / Agençe France-Presse
Źrodło: COSMOS magazine Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
30 czerwca ostatnia minuta dnia będzie trwać 61 sekund. Ta ogólnoświatowa operacja ma na celu zrównoważenie różnicy powstałej w wyniku chwiejnego ruchu naszej planety.
Do tekstu..
Oddajmy głos rolnikom (27-06-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Jesteśmy świadkami ciągłego sporu pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami upraw GMO w naszym kraju. Oponenci twierdzą zwykle, że uprawy GMO wcale rolnikom korzyści nie przynoszą. Podpierają się przy tym różnego rodzaju opracowaniami, mającymi udowadniać małą opłacalność produkcji rolniczej opartej o GMO (wręcz doprowadzającą do bankructw). Zawsze wtedy zastanawiam się, to po co protestować przeciw tej beznadziejnej kukurydzy MON810? Skoro jej uprawa jest tak mało opłacalna, to każdy rozsądny rolnik będzie się od niej trzymać na odległość. Rolnicy własnymi portfelami doprowadzą do "zakazu" uprawy poprzez brak zainteresowania transgenicznymi odmianami. Dla mnie osobiście nie ma lepszego wskaźnika socjo-ekonomicznego jak opinia samych rolników - praktyków"
Do tekstu..
Sto lat chorób, czyli jak zmienił się świat (27-06-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Z tej prostej grafiki, skleconej z danych pochodzących z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (przedstawione są na niej zatem tylko dane dla Ameryki, ale podejrzewam, że można je do pewnego stopnia ekstrapolować przynajmniej na Europę), dowiadujemy się, jakie było 10 najczęstszych przyczyn śmierci w 1900 i w 2010 roku"
Do tekstu..
Nieśmiała propozycja osobistej realizacji (27-06-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Na polskiego inteligenta zawsze można liczyć. Podczas kiedy prawdziwy Polak, albo statystyczny, ma kłopot z czytaniem ze zrozumieniem, inteligent dostrzeże każdy niuans. Na przykład, że Wojewódzki i Figurski żartując z Ukrainek, zabezpieczyli się "prawdziwym Polakiem", na którego zrzucili odpowiedzialność za swój żart. Tak jakby sami prawdziwymi Polakami nie byli. Nie chce mi się wnikać w te językowe niuanse ani zastanawiać nad funkcjami, jakie może pełnić mowa pozornie zależna, bo jednak pragmatyka komunikacji językowej jest taka, że padł obrzydliwy żart, który operował dobrze ugruntowanym stereotypem. I po prostu - nie każdy żart jest fajny.
Do tekstu..
Homoherezje o homomafii księdza Oko (27-06-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
W Kościele katolickim odkryto nową herezję. Wnioski z gruntownych badań w tej materii ogłosił ks. dr hab. Dariusz Oko, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. To ''homoherezja''.
Do tekstu..
''Z krainy patosu i przesady'' (27-06-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakoś szczególnie osobiście i dotkliwie zabolał mnie ''wybryk'' Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego.
Do tekstu..
Sąd Uznał obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała (27-06-2012)
Autor: PAP
Źrodło: INTERIA.PL Zgłosił/a: DeeDee
Sąd w Kolonii uznał obrzezanie dzieci z motywów religijnych za podlegające karze uszkodzenie ciała i zakazał takich praktyk - informuje w środę niemiecki dziennik "Suedeutsche Zeitung". Żydzi i Muzułmanie zaprotestowali przeciwko tej decyzji, nazywając ją naruszeniem wolności religijnej.
Do tekstu..
How the brain views race (27-06-2012)
Autor: Mo Costandi, Elizabeth Phelps
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"How the brain responds to and processes images of people from different racial groups is an emerging field of investigation that could have major implications for society. Psychologist Elizabeth Phelps of New York University, in New York, who in 2000 led one of the first studies in this area, tells Nature what her latest review of the field reveals about the neuroscience of race"
Do tekstu..
Kosmiczna symfonia cz.3: Teoria Strun (26-06-2012)
Autor: ...AAA...
Źrodło: cdaction.pl Zgłosił/a: liliac
"Moim zdaniem największym osiągnięciem teorii jest sam zamysł zamiany punktów na struktury rozciągłe. Ta koncepcja przetrwa, nawet jeżeli sama Teoria Strun znów wyląduje w koszu. Zwróćmy uwagę, że fizycy wreszcie przełamali wielowiekowy paradygmat punktowej cząstki jako podstawowego składnika wszechświata"
Do tekstu..
Zmarł ostatni gigantyczny żółw z wyspy Pinta na Galapagos (26-06-2012)
Autor: ps, Reuters
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Zmarł Samotny George - słynny gigantyczny żółw z Galapagos, który stał się symbolem wymierającego gatunku. Przez lata biolodzy bezskutecznie próbowali sparować go z samicą"
Do tekstu..
Z religii nie ma żartów, z Ukrainek śmiej się do woli?! (26-06-2012)
Autor: Ola Długołęcka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Czy audycja miała, jak się upierał przedstawiciel radia satyryczny charakter, a pozew przeciwko dziennikarzom ogranicza wolność wypowiedzi i wyrażania poglądów? KRRiTV nakazując właścicielom radia zapłacić grzywnę (50 tysięcy złotych) uznała, że o ograniczaniu nie może być mowy.
Do tekstu..
Spór Kościół - MEN zaostrza się. Biskupi boją się, że religia w szkole będzie pł (26-06-2012)
Autor: dpiw
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
I niech się boją! "PRZEGLĄD PRASY. "Kolejny kościelno-państwowy spór zaostrza się" - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Episkopat boi się, że z powodu nowych rozporządzeń MEN religia w szkole będzie odpłatna albo nie będzie dwóch godzin tego przedmiotu w szkole. Sprawa lekcji religii była jednym z najważniejszych tematów podczas obrad biskupów we Wrocławiu."
Do tekstu..
Turcja: świeckość w odwrocie (26-06-2012)
Autor: Euroislam, tł. Zenon Myszkowski
Źrodło: euroislam.pl Zgłosił/a: greg
"Wzrasta zaniepokojenie dyplomatów UE coraz bardziej bojową postawą rządzących Turcją islamistów. Dyplomaci oskarżają Ankarę o wykorzystywanie dochodzeń w sprawie rzekomych spisków antyrządowych jako metody uciszenia przeciwników, a jednocześnie sprzeniewierzanie się świeckim zasadom kraju poprzez wprowadzanie nauczania Koranu w szkołach państwowych"
Do tekstu..
US northeast coast is hotspot for rising sea levels (26-06-2012)
Autor: Leigh Phillips
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Research from the US Geological Survey (USGS) shows that sea levels are rising much faster between North Carolina and Massachusetts than anywhere else in the world. The news comes less than two weeks after North Carolina's Senate passed a bill banning state agencies from reporting predictions of increasing rates of sea-level rise"
Do tekstu..
Louisiana Private Schools Teach Loch Ness Monster Is Real In Effort To Disprove (26-06-2012)
Autor: Laura Hibbard
Źrodło: Huff Post / Education Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
W prywatnych szkołach w Luizjanie, USA, naucza się, że potwór z Loch Ness jest prawdziwy. Celem jest obalenie teorii ewolucji.
Do tekstu..
Hiena (25-06-2012)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
Przykład rzadkiej formy zbydlęcenia - przedstawicielka medycyny (i inteligencji) alternatywnej o śmierci Magdy Prokopowicz, szefowej fundacji Rak'n'Roll, zmarłej na raka po ośmiu latach zmagań z chorobą.
Do tekstu..
My evidence is better than yours (25-06-2012)
Autor: Edzard Ernst
Źrodło: BMJ Group blogs Zgłosił/a: liliac
"Humans tend to remember their pleasant and positive experiences and forget those events which were disagreeable or negative. We are not natural talents at coping with cognitive dissonance, and therefore our minds select the memories and evidence that we are most comfortable with. This trait can seriously impede our objectivity. In extreme cases, it can even obscure the truth. This is one reason why we often cannot trust our own experience but need scientific tools to establish the facts"
Do tekstu..
Criminalising drugs is harming medical research (25-06-2012)
Autor: Jon White
Źrodło: NewScientist Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Karanie za narkotyki jest poważną przeszkodą w badaniach medycznych.
Do tekstu..
Scientists developing device to 'hack' into brain of Stephen Hawking (25-06-2012)
Autor: The Telegraph
Źrodło: telegraph.co.uk Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Naukowcy przy współpracy Stephena Hawkinga opracowują urządzenie, które pomogłoby "zhakować" zawartość jego mózgu, czyli komunikować się za pomocą fal mózgowych.
Do tekstu..
Słowacja likwiduje święta kościelne. Episkopat mówi "nie" (25-06-2012)
Autor: Luboą Palata, Bratysława
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nowy lewicowy premier Robert Fico musi zaoszczędzić w budżecie 1,5 mld euro - to olbrzymia kwota jak na pięciomilionową Słowację. Chce więc znieść co najmniej dwa święta, a obchody innych przenieść
Do tekstu..
Kolejka linowa połączy Ursynów z Wilanowem? (25-06-2012)
Autor: Iwona Szpala, Dariusz Bartoszewicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kolejka linowa z wagonami gondolowymi między Ursynowem a Wilanowem ze stacją Świątynia Opatrzności Bożej. Taka inwestycja promowana przez PiS ma już przychylność władz Ursynowa. Nad ideą pracuje nieformalny zespół na rzecz połączeń gondolowych.
Do tekstu..
Ważny komunikat MEN o organizowaniu etyki w szkołach (24-06-2012)
Źrodło: MEN Zgłosił/a: AW
Nie należy wprowadzać jakichkolwiek dodatkowych informacji ujawniających, czy ocena dotyczy etyki czy religii. Niezgodne z przepisami jest również w zamieszczonym na świadectwie określeniu „religia/etyka" skreślenie jednego z przedmiotów.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365