Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.632.080 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 354 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wszystko co nieznane, wydaje się cudowne.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Z sercem w XXI wiek (01-10-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w ostatnich latach dokonał się w Polsce na tym polu przełom. Mamy już ponad sto pracowni hemodynamicznych, a ich wyposażenie czy wyszkolenie pracujących w nich specjalistów nie odbiega od standardów zachodnich. Pod względem skuteczności leczenia zawałów nie ustępujemy więc innym. Problem leży gdzie indziej."
Do tekstu..
Antynoble: jak się bawią nietoperze? (01-10-2010)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Chorym na astmę pomaga kolejka górska, przeklinanie łagodzi ból, a nietoperze uprawiają miłość francuską - na Harwardzie wczoraj późnym wieczorem wręczono nagrody Ig-Nobla. Niemal równie popularne jak prawdziwe Noble, mimo że nie dostaje się za nie miliona dolarów. Ba, laureaci czasem muszą do nich dopłacać.
Do tekstu..
W krainie niedowiarków (30-09-2010)
Autor: Julian Glover
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Krzysztof Kulak
Areligijni w UK.
Do tekstu..
Komisarz ONZ ds. kontaktu z UFO (30-09-2010)
Autor: Jonathan Leake
Źrodło: Polska The Times Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B@BW
Kiedy na Ziemię przybędą kosmici, nie będą już musieli zastanawiać się nad tym, kto ich powita. Biorąc się za bary z problemem, co zrobić, jeśli kosmita powie: zaprowadźcie mnie do swojego przywódcy, ONZ wyznaczy konkretną osobę do tego zadania.
Do tekstu..
Broń obosieczna (30-09-2010)
Autor: Blinde Abwehr
Źrodło: Der Spiegel/Medonet Zgłosił/a: Grzesiek
Znakomity artykuł o czerniakach skóry. Burzy wiele popularnych mitów.
Do tekstu..
Politically errect popular religions reference manual (30-09-2010)
Autor: Tim Saccardo
Zgłosił/a: Marian
Referencyjny podręcznik popularnych religii.
Do tekstu..
Łzy Watykanu (29-09-2010)
Autor: Tedeusz Bartoś
Źrodło: Onet Zgłosił/a: Koraszewski
Wywiad Roberta Walenciaka z Tedeuszem Bartosiem o odpowiedzialności Kościoła za pedofilię i gestach papieża. Zdaniem Bartosia sprawę zmieniłoby kilka słów od papieża do wszystkich nuncjuszy: każdą sprawę przekazywać natychmiast do miejscowego wymiaru sprawiedliwości.
Do tekstu..
Dewocjonalia stały się religijnymi gadżetami (29-09-2010)
Autor: Joanna Leszczyńska
Źrodło: www.dzienniklodzki.pl Zgłosił/a: slik
Z prof. Zbigniewem Bokszańskim, socjologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, rozmawia Joanna Leszczyńska. W łódzkim sklepie wyposażenia wnętrz pojawiły się solniczki w kształcie Matki Boskiej i Jezusa. Kiedy się kręci tułowiem figurki, leci sól albo pieprz, w zależności od przeznaczenia. Czy to jest dla Pana dowcipne, czy raczej przekroczenie normy dobrego smaku?
Do tekstu..
Kardynał Dziwisz: nie chodzi o bogacenie się Kościoła (29-09-2010)
Autor: IAR (tbe)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Nie chodzi o bogacenie się Kościoła, bo Kościół ubogi jest bliższy Panu Jezusowi, Ewangelii i ludziom - podkreśla metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Hierarcha zapewnił, że Archidiecezja Krakowska dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości związane z odszkodowaniami za mienie zagrabione w czasach PRL, a uzyskanymi przez kościelne osoby prawne działające na jej terenie. Kardynał Dziwisz odniósł się zarówno do zapowiadanego przez lewicę projektu liberalizacji ustawy aborcyjnej, jak i odzyskiwania zagrabionego przez władze PRL majątku kościelnego.
Do tekstu..
Kościelny cud na ziemi (29-09-2010)
Autor: Joanna Gergont, Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Według Komisji Majątkowej Kościół katolicki otrzymał 60 tys. hektarów. Ale "Gazeta" dowiaduje się, że sama tylko Agencja Nieruchomości Rolnych oddała Kościołowi aż 76 tys. hektarów Po 20 latach działania Komisji Majątkowej nikt nie wie, ile ziemi dostał Kościół wskutek jej decyzji. Gorączkowe obliczenia rozpoczęły się dopiero po aresztowaniu w zeszłym tygodniu Marka P., pełnomocnika wielu instytucji kościelnych przed komisją. W czerwcu ujawniliśmy, że przekazała ona Kościołowi ponad 60 tys. ha ziemi (wielkość Warszawy) i ponad 490 budynków.
Do tekstu..
"Zwrot mienia Kościołowi to sprawiedliwość, nie przywilej" (29-09-2010)
Autor: PAP (oso)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
"Dziś, kiedy - w imię sprawiedliwości, a nie przywileju - Kościół katolicki (nie inaczej niż inne Kościoły i związki wyznaniowe) w warunkach wolności może odzyskać część tego, co mu bezprawnie odebrano i dzięki temu owocnie podejmować działalność dla społecznego dobra, podważa się słuszność restytucji mienia i zmierza do ukazania Kościoła jako sprawcę lub wspólnika, a nie ofiarę bezprawia" - twierdzi ekonom archidiecezji krakowskiej ks. Jan Kabziński.
Do tekstu..
Awantura o turban skończy się w sądzie (29-09-2010)
Autor: Radio Zet
Źrodło: radiozet.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba aka B2BW
Lotniskowy problem z turbanem znajdzie swój finał w sądzie. Straż Graniczna wysłała wniosek o ukaranie Brytyjczyka, który na warszawskim lotnisku Chopina kolejny raz nie chciał zdjąć turbanu. Shamin-der Puri uważa, że to naruszenie jego godności.
Do tekstu..
Na co idą twoje podatki (29-09-2010)
Autor: Wolnomyślicielka z Neverlandu
Źrodło: niewygodnemysli.blogspot.com Zgłosił/a: zet
Wydawało by się, że wydatki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to będą jedna z najbardziej pocieszających - tzn. przynoszące wartość w postaci rozwoju nauki, wzrostu wykształcenia społeczeństwa. Nic z tego. Wystarczy poczytać tematy prac (zaliczeniowych - od doktoranckich po profesorskie oraz naukowych) finansowane poprzez dotacje przez wspomniane ministerstwo.
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – tytanowy złoty środek (28-09-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Czy jesteście posiadaczami pięknego, błyszczącego jak złoto tytanowego zegarka, za którego zapłaciliście fortunę? Jeśli tak, jest duża szansa, że przepłaciliście (...). Znakomita większość wyrobów użytkowych ometkowana jako wyroby tytanowe - głównie noże, zegarki, ostrza do maszynek do golenie, ale także na przykład ultra-twarde wiertła - nie jest tytanowa sensu stricte..."
Do tekstu..
Wzlot i upadek selenu (28-09-2010)
Autor: globalnyśmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik- blog Zgłosił/a: liliac
"Osiągnięto obiecujące rezultaty w doświadczeniach na zwierzętach, pojawiły się pierwsze obiecujące doniesienia w badaniach na ludziach. Selen stał się ulubieńcem "Globalnego Śmietnika" Internetu, mediów elektronicznych i tabloidów (...). Pojawiły się dostępne dla szarego lekomana preparaty selenu, a "eksperci" najrozmaitszych for dyskusyjnych poświęconych zdrowiu zaczęli go "ordynować" swoim internetowym "pacjentom" (...). Jednak "zacofana" nauka wyprowadziła zdradziecki cios."
Do tekstu..
Naturalny i "skuteczny" sposób walki z rakiem poznasz na wykładach (28-09-2010)
Autor: Anita Dmitruczuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: zet
List otwarty przeciwko wykładowi dr. George'a Ashkara na Uniwersytecie Opolskim wystosowali m.in. psycholodzy i onkolodzy. Wykład odbył się w maju, list z dwustoma podpisami dotarł na uczelnię w sierpniu. Na odpowiedź autorzy listu czekają do dziś.
Do tekstu..
Projektanci wszechświata (27-09-2010)
Autor: John Gribbin
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: Celtyk
Spór o to, czy wszechświat ma swego stwórcę i kto mógłby nim być, należy do najstarszych w historii ludzkości. Ale zarówno wierzący, jak i sceptycy w swych zajadłych kłótniach niemal całkowicie ignorują jedną możliwość - ideę, że nasz wszechświat został stworzony przez istoty podobne do nas przy użyciu technologii przypominających te dostępne współczesnym naukowcom.
Do tekstu..
Kolejna super-bakteria, czyli Clostridium difficile (27-09-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"To było do przewidzenia. Emocje prasowe, związane z opisaniem nowych niebezpiecznych pałeczek Gram-ujemnych, odeszły w niebyt. Pałeczki miały swoje 15 minut sławy, teraz czas na coś innego dla odmiany - mamy bowiem kolejną super-bakterię. Prasa znowu straszy."
Do tekstu..
Adama Szostkiewicza rozmowa o religijności młodych Krzyż to nie mebel (27-09-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Anna
"Młodzież, w dominującej większości, nie rezygnuje z Boga, liczy na Jego pomoc w swoim życiu, w trudnych problemach, których nie potrafi rozwiązać Kościół" - mówi prof. Józef Baniak.
Do tekstu..
Książki nie zginą (27-09-2010)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Już od dawna słyszę, że książki się kończą, że za chwilę nie będzie książek papierowych, będą tylko e-booki czytane na tabletach, a tymczasem książki wciąż są i jest ich coraz więcej. Oczywiste jest, że mamy do czynienia z kryzysem czytelnictwa, z pewnością jednak nie mamy do czynienia z kryzysem wydawania książek. Im mniej książek ludzie czytają, tym więcej ich się wydaje - niebrzydki paradoks."
Do tekstu..
Równanie w dół. Czego nie robi minister Radziszewska (27-09-2010)
Autor: Joanna Piotrowska, Krzysztof Śmiszek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Minister Radziszewska nie dość, że niewiele robi na rzecz równości, nie ma żadnej strategii równościowej, to w dodatku swoimi publicznymi wypowiedziami dyskryminuje osoby homoseksualne. Na rządzących, a przede wszystkim na samym premierze Donaldzie Tusku, bo to on w przeddzień Dnia Kobiet wręczył nam w prezencie pełnomocnika ds. równego traktowania, nie robi to jednak żadnego wrażenia, co pokazuje, że dla rządu kwestia równości jest całkowicie obojętna."
Do tekstu..
Katolicy chcą nie tolerancji, lecz przywilejów (27-09-2010)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: liliac
"Kościół katolicki czy też katolicy, którzy wypowiadają się w imieniu większości, domagając się wpływu na prawo i życie publiczne, którzy uważają każde naruszenie istniejącego status quo za akt nietolerancji lub, jak zdarza się słyszeć, "panoszenia się mniejszości", sami w istocie są mniejszością. I to mniejszością, która narzuca swoje reguły innym. To, o co walczą, nie jest nawet walką o równość, jest walką o przywileje."
Do tekstu..
Udowodnić to można cokolwiek (26-09-2010)
Autor: Ben Goldacre
Źrodło: Blog atopowy Zgłosił/a: TyDraniu
Co robią ludzie, gdy skonfrontujesz ich z dowodem naukowym, który kwestionuje ich wcześniejsze poglądy? Często będą próbowali cię zignorować, zastraszyć, przekupić, pozwać za zniesławienie lub jakoś to sobie zracjonalizować.
Do tekstu..
Ale głupi ci Kalifornijczycy (26-09-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Bo w sumie to wiadomo, że różne niewesołe rzeczy się na świecie dzieją, ludzie umierają, choroby szaleją, i tak dalej. Ale żeby dzieci umierały na krztusiec? Teraz, w XXI wieku? W takim bogatym kraju? Kiedy od tylu lat mamy taką niezłą szczepionkę? Włos się jeży."
Do tekstu..
Rzeź niewiniątek (26-09-2010)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W zasadzie nie chodzi o pytanie, czy dzieci składano w ofierze, bo to jest pewne, ale czy był to zwyczaj powszechny? W większości kultur małe dziecko, jako dziedzic i potomek uważane było za największą wartość, a rodzice i społeczność obdarzali je miłością. Mało które ze społeczeństw traktowało oseski jak zwierzęta ofiarne, które można zabić w imię różnych racji. Ofiara z dziecka należącego do wspólnoty była największym poświęceniem i aktem desperacji. Ale się zdarzała."
Do tekstu..
Z kim zadziera Al - Dżazira (26-09-2010)
Autor: Patrycja Sasnal
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W naszym kręgu kulturowym nieeuropocentryczny punkt widzenia nie znajduje zrozumienia, ale czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy na świecie w mniejszości, która dodatkowo się kurczy. Jeśli prognozy dotyczące układu międzynarodowego się spełnią, za kilkadziesiąt lat nasz światopogląd nabierze peryferyjnego charakteru, a Al-Dżazira przejdzie do mainstreamu." Refleksje o anglojęzycznej telewizji Al-Dżazira
Do tekstu..
,,Tani antyklerykalizm”, czyli Tusk idzie na łatwiznę (26-09-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostkiewicza Zgłosił/a: liliac
"W naszej demokracji mamy problem z Kościołem, z jego politycznym uwikłaniem i z brakiem jego przejrzystości instytucjonalnej. I z praktycznym funkcjonowaniem konstytucyjnej zasady świeckości państwa. Czy ten, kto to podkreśla, uprawia ,,tani antyklerykalizm"?"
Do tekstu..
Małżeństwa zawrzeć nie mogą, ale mają ślubne zdjęcia (26-09-2010)
Autor: Magda Piekarska
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Mam nadzieję, że kiedy ludzie zobaczą moje zdjęcia i przekonają się, że jesteśmy zwykłymi ludźmi, może część społeczeństwa się przekona do związków partnerskich. Byłoby świetnie, gdyby choć kilka procent Polaków zmieniło swoje nastawienie do tej sprawy - mówi Anna Smarzyńska, autorka wystawy "Równi w Europie - Tak, chcemy!", prezentowanej od piątku we wrocławskiej kluboksięgarni Nalanda
Do tekstu..
Failure doesn't stop predictions of the apocalypse (25-09-2010)
Autor: By Robert Faturechi
Źrodło: latimes.com Zgłosił/a: coreless
Amerykańscy chrześcijanie w oczekiwaniu na koniec świata. Dlaczego wizja apokalipsy nadal pozostaje dla nich tak atrakcyjna?
Do tekstu..
"Kościół przed sąd za zbrodnie przeciwko ludzkości" (25-09-2010)
Autor: PAP (oso)
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
W Weronie odbywa się pierwszy we Włoszech zjazd ofiar księży-pedofilów. Inicjatorami spotkania są dawni podopieczni miejscowego kościelnego instytutu dla głuchoniemych, którzy jako dzieci byli wykorzystywani przez duchownych. Rzecznik stowarzyszenia zapowiada, że zależy im, aby Kościół odpowiedział za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365