Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.723 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
[K]ażdy, kto robi coś rozsądnego - ponosi odpowiedzialność. Większość ludzi usiłuje w ogóle nic nie robić...
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"W tym chorym państwie nawet nie można zabić wroga rasy". Kolejny wyci (04-12-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Tajemnicza grupa hakerska opublikowała kompletny zrzut kilku for internetowych związanych z Obozem Narodowo-Radykalnym, w tym tego dostępnego wyłącznie dla członków ONR. Wśród tysięcy wpisów wiele jest takich, którymi organizacja raczej nie chciałaby pochwalić się publicznie. Mowa jest na przykład o obronie białej rasy, "zdrowej agresji wobec obcych", współpracy lokalnych grup z neofaszystowską organizacją terrorystyczny czy... utworzeniu departamentu wywiadu, który rozpracowuje środowiska lewicowe.
Do tekstu..
Majdan i zdrowy rozsądek (04-12-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Tym, czym dla jednych polityków dobry stadion, tym dla innych - Majdan. Dzięki nowemu ministrowi sportu (jego wdzięczną sylwetkę przedstawił jeden z tygodników; jakież kompetencje! jakiż charakter! Mucha wysiada) rząd liczy na piękne mecze. Inni politycy dzięki wyprawie na Ukrainę liczą na sławę oraz wyjątkowe przeżycia. Bo i na stadionie, i na Majdanie można przeżyć coś wielkiego, czego na pewno się nie przeżyje, myśląc, debatując, ważąc racje. Dlatego rządzący tak kochają sport, a opozycja - zadymy.
Do tekstu..
Zatrwożone dzieci oglądają plakaty martwych płodów. Przeciwnicy aborcji zachwyce (04-12-2013)
Autor: Paweł Kośmiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Jezu, co oni zrobili? - pytają zatrwożone dzieci na widok transparentów, z jakimi przedstawiciele Fundacji Pro - Prawo do Życia ustawili się w centrum Warszawy. A organizatorzy pikiety cieszą się, że dzieci "przyjmują to dosyć naturalnie" i mówią tylko "O, aborcja!", "O, dziecko!", "O, chore dziecko!". Jak podkreślają, tylko "dorośli są bardzo zniesmaczeni tym faktem". Aktywistom przyklaskuje Fronda, która pisze o "niesamowitej reakcji dzieci na zdjęcia"
Do tekstu..
Męska pigułka antykoncepcyjna coraz bliżej (04-12-2013)
Autor: Margit Kossobudzka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Metody oparte na hormonach zawodzą. Ale jest inna ścieżka, która nie wpływa na jakość nasienia, zdrowie oraz libido mężczyzn. Trzeba plemniki zatrzymać "w magazynie" czyli w jądrach".
Do tekstu..
Dlaczego chcesz zapalić i żadna siła cię nie powstrzyma (04-12-2013)
Autor: Rozmawiał Wojciech Moskal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nikotyna z papierosa w ciągu siedmiu sekund dociera do mózgu. Jest przyjemnie, jak po kokainie. Jak z tym walczyć? Wszystkie plastry, gumy i pastylki do ssania zawierające nikotynę zawdzięczamy szwedzkim marynarzom służącym w czasie zimnej wojny na okrętach podwodnych."
Do tekstu..
"Gender - dewastacja człowieka i rodziny". Naukowcy protestują przeciw (04-12-2013)
Autor: Natalia Mazur
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Gender - dewastacja człowieka i rodziny" - to tytuł wykładu, który odbędzie się w czwartek na Uniwersytecie Ekonomicznym. Środowisko naukowe protestuje przeciwko organizacji wykładu w murach uczelni, "w przestrzeni, która z istoty swojej winna służyć wiedzy, prawdzie i równouprawnieniu".
Do tekstu..
Polacy coraz mniej dają Kościołowi (04-12-2013)
Autor: Izabela Kacprzak
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: slik
Od kilku lat drastycznie spada liczba darowizn przekazywanych na cele kultu oraz organizacjom charytatywnym. Z roku na rok wzrasta liczba Polaków, którzy coraz hojniej wspierają organizacje pożytku publicznego (w tym roku przekazaliśmy fundacjom i stowarzyszeniom już ponad 480 mln zł). Okazuje się jednak, że organizacje prowadzone przez podmioty kościelne wcale na tym nie zyskują, ale nawet tracą. - Polacy najchętniej pomagają konkretnym osobom, nie organizacji - twierdzą organizacje pozarządowe. Kościołowi nie pomagają także skandale pedofilskie czy te związane z handlem kościelnymi gruntami z Komisji Majątkowej.
Do tekstu..
Bartoś: „Gender” służy jako hasło wojenne (03-12-2013)
Autor: Tomasz Stawiszyński, Tadeusz Bartoś
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Mamy wojnę kulturową, tożsamościową, w której zwolennicy starego działają wedle zasady "cel uświęca środki".
Do tekstu..
When Did Girls Start Wearing Pink? (03-12-2013)
Autor: Jeanne Maglaty
Źrodło: smithsonianmag.com Zgłosił/a: liliac
"Why have young children's clothing styles changed so dramatically? How did we end up with two "teams"-boys in blue and girls in pink? "It's really a story of what happened to neutral clothing," says Paoletti, who has explored the meaning of children's clothing for 30 years. For centuries, she says, children wore dainty white dresses up to age 6. "What was once a matter of practicality-you dress your baby in white dresses and diapers; white cotton can be bleached-became a matter of 'Oh my God, if I dress my baby in the wrong thing, they'll grow up perverted,' " Paoletti says."
Do tekstu..
Gender i pseudonauka (03-12-2013)
Autor: Neuromemy
Źrodło: Neuromemy Zgłosił/a: liliac
"Dawno już nie pisałem w tematach neuronaukowo - genderowo - psychologicznych, ale kuriozalna kampania kleru katolickiego i prawicowych publicystów nie spotkała się z właściwą odpowiedzią, dlatego będę musiał wrócić do tych tematów. Kościół wielokrotnie w swej historii bawił się w recenzenta nauki i ogłaszał, które teorie są słuszne, a które to zuo. Jak dotąd za każdym razem, gdy jakaś praca naukowa trafiała na katolicką cenzurę, kończyło się to kompromitacją Watykanu. Teraz kler, nauczony doświadczeniem, raczej unika wypowiadania się o nowinkach w fizyce, biologii, czy innych dziedzinach ścisłych, ale uważa, że może sobie pozwolić cenzurowanie humanistyki. Tak więc padło na gender studies, przeciwko którym polscy purpuraci prowadzą od kilku miesięcy zaciekłą krucjatę"
Do tekstu..
Gender i międzynarodówka antyliberalna (03-12-2013)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Czy aby Kościół nie prowadzi kampanii pod hasłem ,,gender", by media nie zajmowały się kościelnymi pedofilami? Kampania genderowa nabrała charakteru zmasowanego całkiem niedawno, kiedy tematem mediów była pedofilia w Kościele. Nagle biskupi, kaznodzieje i aktywiści katoliccy zaczęli walczyć z ,,ideologią gender". Jednym z liderów kościelnej kampanii antygenderowej jest abp Hoser. Porównuje genderyzm do marksizmu, zamiast walki klas ? walka płci. Presja jest silna, bo nawet uważany za umiarkowanego kardynał Nycz zaprasza na antygenderową konferencję:
Do tekstu..
Rośnie liczba chorych na kiłę (03-12-2013)
Autor: Małgorzata Fedorowicz
Źrodło: nto.pl Zgłosił/a: Małyska
"W Polsce od kilku lat dużo się mówi na temat HIV i AIDS, natomiast choroby przenoszone drogą płciową zostały zepchnięte na boczny tor. Ludzie o nich zapomnieli, więc przestali się ich wystrzegać. To błąd. Szacuje się, że w naszym kraju może obecnie chorować na kiłę ponad 2 tys. osób, a co roku przybywa ich około 300. W Unii, jak podają oficjalne statystyki, nawet co trzecia osoba w wieku 15-24 lat cierpi na kiłę lub inne choroby, uważane za wstydliwe."
Do tekstu..
ISON jednak nie przetrwała (03-12-2013)
Autor: ew/Astronomy Magazine
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Delikatność tego ciała plus gorąco Słońca, na które kometa została wystawiona podczas swojego bliskiego przelotu 28 listopada (1,6 mln km od powierzchni to bardzo blisko), sprawiły, że ISON po prostu wyparowała. ISON miała być kometą stulecia. 27 listopada w USA jej jasność osiągnęła nawet -2.0 magnitudo, a to sporo. Gdyby przetrwała przejście przez peryhelium, miało być jeszcze lepiej. Niestety - nie udało się."
Do tekstu..
Pętla dla macho (02-12-2013)
Autor: Kacper Leśniewicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Od roku 2009 śmiercią samobójczą umiera już nie około 5 tys. osób, jak było na początku wieku, ale ponad 6 tys. Jest to zapewne pokłosie kryzysu ekonomicznego. Grupą o najwyższym wskaźniku samobójstw są bezrobotni. Drugą grupą charakteryzującą się podobnie wysokimi wskaźnikami są rolnicy i hodowcy. Wśród nich są osoby, które mają zaciągnięte długi i nie potrafią z nich wyjść. Wskaźniki samobójstw są tym niższe, im większa jest miejscowość. W Polsce jest największa dysproporcja na świecie we wskaźnikach samobójstw kobiet i mężczyzn. Mężczyźni odbierają sobie życie sześć razy częściej niż kobiety - mówi prof. Maria Jarosz z Instytutu Studiów Politycznych PAN. - Co roku mamy przypadki kilku samobójstw dziesięciolatków. To są samobójstwa świadome. Te dzieci oddają pożyczone książki
Do tekstu..
Jak powstały, jak upadły (02-12-2013)
Autor: Paweł Dybicz
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Kiedy prezydent Bronisław Komorowski w przemówieniu twierdzi, że PRL pozostawiła po sobie ruinę, to zrozumiałe, że normalny człowiek puka się w czoło i szuka odpowiedzi na pytanie, co się stało z polskim przemysłem, polskimi zakładami. - To PRL wprowadziła Polskę w erę cywilizacji przemysłowej - odpowiada prof. Andrzej Karpiński, ekonomista. I dodaje: - Uprzemysłowienie było wiodącą ideą całego 45-lecia i jest ono głównym, historycznym osiągnięciem PRL. W III RP nie było żadnej polityki przemysłowej i trzeba to głośno powiedzieć. Nasza sytuacja byłaby znacznie lepsza, gdybyśmy nie dopuścili do likwidacji tylu zakładów przemysłowych, ok. 650 z 1615 zbudowanych w Polsce Ludowej. Mieliśmy wszystkie mechanizmy do obrony własnego przemysłu, ale z przyczyn doktrynalnych ich nie
Do tekstu..
Is religion based on fear? (02-12-2013)
Autor: Clare Carlisle
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: JK
Bertrand Russell, part 3: Christian thought is itself aware of the dangers of fear - something Bertrand Russell overlooks in his critique of religion
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – zdobywca Afryki (02-12-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Gdy pod koniec XVI i na początku XVII w. hiszpańscy osadnicy zaczęli napływać do Ameryki Południowej, szybko odkryli, że należący do ludu Keczua tubylcy stosowali do leczenia gorączki sproszkowaną korę chinowca. W pierwszej połowie siedemnastego stulecia powracający do Europy jezuici sprowadzili ze sobą ten produkt, który w 1631 roku został zastosowany po raz pierwszy w Rzymie do leczenia malarii."
Do tekstu..
Thomas Young i interferencja światła (1802) (02-12-2013)
Autor: jkierul
Źrodło: kierul.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Lepiej wiedzieć wszystko na jakiś wąski temat, niż wiedzieć o wszystkim po trochu. To jedna z wad systemu szkolnego: niczego nie uczy się porządnie (*), ponieważ należy uczyć zbyt wielu rzeczy, a wszystkie są rzekomo niezbędne. Thomas Young nie chodził zbyt wiele do szkoły, rodziny nie było na to stać, wiedział jednak wszystko albo prawie wszystko na bardzo wiele tematów. Był kwakrem i wychowany został surowo, w szacunku do pracy. I choć jako młody człowiek pozwalał sobie na pewne "wykroczenia" - uczył się np. muzyki i tańca - to, gdy umierał w wieku pięćdziesięciu pięciu lat, mówił o sobie, że nie stracił w życiu ani jednego dnia na próżnowanie."
Do tekstu..
Osiem i pół roku więzienia dla księdza oskarżonego o molestowanie nieletnich (02-12-2013)
Autor: prot, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Na karę 8 i pół roku więzienia skazał sąd w Rawie Mazowieckiej 49-letniego księdza Sławomira S. z parafii w okolicach Rawy Mazowieckiej. Miał on dopuścić się przestępstw seksualnych wobec pięciu chłopców poniżej 15. roku życia. Rawski sąd zakazał również księdzu kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z małoletnimi.
Do tekstu..
Przemoc, partia, parytet (02-12-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Sprawa przemocy w zachodniopomorskim Sojuszu Lewicy Demokratycznej, o której "Wprost" pisał tydzień temu, jest tyleż banalna, ile interesująca. Banalna, bo zawsze i wszędzie, gdzie zbierze się kilkadziesiąt pijących osób, dochodzi do jakichś aktów przemocy. Nie zawsze musi to być przemoc fizyczna, czasem - widzieliśmy to na filmach ze spotkania wyjazdowego członków PiS - może to być przemoc seksualna, symboliczna lub językowa (bo przemoc niejedno ma imię). Jest to też sprawa o tyle interesująca, że wydarzenia w SLD niczym w szkle powiększającym zgromadziły w sobie wszystkie symptomy zjawiska przemocy w środowisku władzy, czyli tam, gdzie to, co powszechne, można obejrzeć w wersji hard. Najpierw: ofiara, czyli - jak to bywa z reguły - kobieta. Została pob
Do tekstu..
Wierni nie chcą nowego kościoła. "Kto to sfinansuje?" (02-12-2013)
Autor: Tomasz Cylka
Źrodło: poznan.gazeta.pl Zgłosił/a: JK
Parafia w Kamionkach pod Poznaniem jest kolejną, w której część wiernych sprzeciwia się w budowie nowego kościoła. - Kto to sfinansuje? Nas na to nie stać, ale nasze głosy pozostawały bez echa - przekonują. Ponad miesiąc temu pisaliśmy w "Gazecie" o proteście wiernych na os. Dębina, którzy stanowczo nie chcą budowy nowego kościoła. Tworzona właśnie parafia pw. Poznańskiej Piątki ma zostać wydzielona z największej parafii w Poznaniu - pw. św. Trójcy. To niejedyne miejsce w archidiecezji poznańskiej, gdzie wierni protestują przeciwko wznoszeniu nowej świątyni za kilka milionów złotych. W Kamionkach, tuż za płd.-wsch. granicą Poznania, też części wiernych taki pomysł się nie podoba.
Do tekstu..
Biała rasa musi przetrwać! (02-12-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: hartman.blog.polityka.pl Zgłosił/a: JK
W zalewie biskupich bredni i pomówień na temat czegoś, co purpuraci nazywają "ideologią gender", pojawiła się jedna wypowiedź alarmująca, jakby rodem z Ku Klux Klan.
Do tekstu..
Jak Europa krwawo nawracała Słowian i Bałtów (02-12-2013)
Autor: Michał Kacewicz
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: slik
W krwawym nawracaniu nadbałtyckich Słowian i Bałtów brali udział wszyscy Europejczycy. Chodziło o eksport chrześcijaństwa, ale i o nowe kolonie europejskie.
Do tekstu..
Koszmar Środkowej Afryki. ONZ chce wysłać "błękitne hełmy" (02-12-2013)
Autor: Robert Stefanicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Podrzynają gardła, strzelają z kałasznikowów, palą wioski, rzucają ludzi na pożarcie krokodylom. Tak w Republice Środkowoafrykańskiej walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie".
Do tekstu..
Odkryto gen alkoholizmu (02-12-2013)
Autor: mark
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Dr Quentin Anstee, hepetolog (specjalista od schorzeń wątroby) z ,uniwersytetu w Newcastle: - To niewiarygodne, kiedy się pomyśli, że tak maleńka zmiana w zapisie ledwie jednego genu może mieć kolosalny wpływ na złożone zjawisko, jakim jest uzależnienie od alkoholu."
Do tekstu..
Jak sprzedałem duszę za ziarenko piasku (01-12-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: Shavo
Bez fałszywej skromności informuję, iż w ten piątek zapisałem się złotymi zgłoskami w historii nauki. Postawiłem na szali swoje życie - i to nie tylko te doczesne, ale i te wieczne - wszystko to w imię postępu! Forssmann i Marshall dostali za coś podobnego Nobla, zatem i ja oczekuje czegoś podobnego. Tym bardziej, że zarażenie siebie bakterią Helicobacter pylori jest czymś żałosnym, w porównaniu z moim paktowaniem z diabłem.
Do tekstu..
Tasmania’s abortion protest law is probably constitutionally valid (01-12-2013)
Autor: Adrienne Stone
Źrodło: theconversation.com Zgłosił/a: liliac
"One section of the bill has provoked a debate about freedom of speech and constitutional law. Section 9 of the bill creates "access zones" of 150 metres around abortion clinics. In these zones, the following activities are prohibited: -"besetting, harassing, intimidating, interfering with, threatening, hindering, obstructing or impeding" a person -a "protest in relation to terminations" that can be seen or heard by people accessing a clinic -"recording, by any means" a person accessing a clinic without that person's consent"
Do tekstu..
Czy większość gejów to pedofile? (01-12-2013)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Zacznijmy od tego, że pedofilia to głównie męska sprawa. Do tego stopnia, że niektórzy seksuolodzy powątpiewają, czy pedofilia sensu stricto w ogóle występuje u kobiet. Choć kwestie terminologiczne ze względu na logikę wywodu zostawiłem na później, to jednak już teraz, na szybko, zdefiniujmy sobie pedofila: to ktoś, kogo seksualnie pociągają dzieci, które nie przeszły dojrzewania płciowego. Ta definicja dość istotnie różni się od prawnej definicji seksu z nieletnim, który jakkolwiek jest nielegalny, z biologicznego punktu widzenia nie wymaga występowania anormalnych w medycznym znaczeniu preferencji seksualnych."
Do tekstu..
GMO Box Office – Listopad (01-12-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Genetycznie modyfikowana kukurydza z genem HVA1 jęczmienia i bakteryjnym mtlD wykazuje zwiększoną tolerancję na stres suszy i zasolenia (...) Długookresowe badania toksykologiczne transgenicznego ryżu zawierającego gen Cry1Ac oraz sck. W eksperymencie trwającym 78 tygodni szczury karmiono genetycznie modyfikowanym ryżem. Nie stwierdzono negatywnego oddziaływania na zdrowie szczurów. (...) Naukowcy z ośrodka Rothamsted Research opracowali genetycznie modyfikowaną roślinę z gatunku Camelina sativa, która akumuluje w nasionach zwiększone ilości kwasów Omega-3. Ilości kwasów DHA i EPA są niemal takie same jak w rybim oleju" i inne.
Do tekstu..
Eros i hormonyrin (01-12-2013)
Autor: Aleksander Krawczuk, Marek Rabij
Źrodło: onet/Newsweek Historia Zgłosił/a: liliac
"Erotyka nie stanowiła tabu, dlatego wyobrażenia, jakie my znamy wyłącznie z pisemek dla dorosłych, starożytni bez skrępowania umieszczali np. na ceramice. Wiele greckich naczyń w muzeach do dziś spoczywa na dnie magazynów, gdzie oglądają je tylko specjaliści, bo w salach wystawowych mogłyby budzić niezdrową ekscytację u zwiedzających. Ściany rzymskich willi zdobią z kolei odważne sceny z mitologii, która przecież też nie w całości nadaje się na współczesną lekturę szkolną. A bez tabu pornografia nie istnieje, jej sens sprowadza się do bycia zakazanym owocem kultury. Samo słowo "porno" pochodzi jednak ze starożytnej Grecji. Mianem "porné" określano najtańsze portowe dziewczyny, dziś powiedzielibyśmy, że to..."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365