Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.886 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tusk: In vitro będzie, politycy nie odpowiadają przed biskupami (20-10-2010)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Chcę wprowadzić nowy świecki obyczaj, że politycy odpowiadają przed ludźmi, a nie przed hierarchią kościelną - mówił premier Donald Tusk w Radiu TOK FM, odnosząc się do gróźb biskupów w sprawie in vitro
Do tekstu..
PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci (20-10-2010)
Autor: Łukasz Antkiewicz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
PiS chce, aby ABW i policja zajęła się ściganiem internautów, którzy w internetowych wpisach kierują wobec polityków groźby karalne. Według posłów na użytkowników łamiących w sieci prawo powinni donosić do organów ścigania administratorzy forów, a prokuratura miałaby wszczynać postępowania z urzędu. - Będzie sporo pracy przy tym - przyznaje poseł Jarosław Zieliński. Możliwe, że w tej sprawie w Sejmie pojawi się projekt ustawy.
Do tekstu..
Rząd melduje: zrobione! (19-10-2010)
Autor: Wojciech Czuchnowski, Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Schyłek kadencji PiS. Dyrektor z MSWiA wylicza w notatce: wliczanie oceny z religii do średniej - zrealizowane, postulat zdawania egzaminu maturalnego z religii - prace trwają, majątek na Ziemiach Odzyskanych - zrealizowane.
Do tekstu..
Dzieci, które pomagały śmierci (19-10-2010)
Autor: Lidia Kawecka
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: zet
Najpierw napoili ją winem. Potem wrzucili na łódź i wypłynęli w morze. Jeszcze blisko brzegu dwaj najpotężniejsi rybacy wzięli ją za nogi i ręce, rozhuśtali w powietrzu i wrzucili do Bałtyku. Pijana i bezwładna, niemal od razu poszła na dno. Kiedy tłum gapiów zaczął się rozchodzić, rybacy wyciągnęli trupa i zostawili go na plaży.
Do tekstu..
Palikot: dlaczego nie ma ekskomuniki za seks z dziećmi? (19-10-2010)
Autor: mg
Źrodło: politykier.pl Zgłosił/a: slik
Janusz Palikot zabrał głos w dyskusji "Kościół o in vitro" i zapytał, dlaczego nie ma ekskomuniki za seks z dziećmi. REKLAMA Czytaj dalej Palikot poinformował, że zbiera podpisy pod wnioskiem o likwidację dofinansowania partii oraz pod projektem ustawy in vitro. "To projekt godny poparcia. Haniebne są słowa biskupów, którzy próbują uczynić z Polski państwo wyznaniowe. Nie dajmy się zastraszyć" - czytamy na jego blogu. "Swoją drogą dziwne, że za seks z dziećmi nie ma ekskomuniki!" - dodaje Palikot.
Do tekstu..
Z czego żyją księża (19-10-2010)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Kto chce napisać o pieniądzach polskich księży, zderza się ze ścianą. I to dwa razy. Pierwszy mur to szczelna blokada informacyjna.
Do tekstu..
Witaminy zapobiegają chorobom (portfeli) na jesień (19-10-2010)
Autor: globalnysmietnik
Źrodło: Globalny Śmietnik- blog Zgłosił/a: liliac
"Równie dobrze mogłoby być to jednak sprawozdanie z prób poszukiwania badań, które jakoś uzasadnią masową konsumpcję preparatów wielowitaminowych, jako leków "uodparniających" na infekcje sezonu jesienno-zimowego i jeszcze szerzej "ogólnie wzmacniających". Takich badań bowiem nie ma a ciągła "konsumpcja" preparatów witaminowych na masowa skalę (z jednym wyjątkiem) jest zazwyczaj nieuzasadniona, wywołana bezmyślną reklamą i modnymi bzdurami powszechnymi w "Globalnym Śmietniku" pseudonauki medialno-internetowej."
Do tekstu..
Bezprawie, strach, bezradność, czyli aborcja po polsku (19-10-2010)
Autor: Martyna Bunda, współpraca Maciej Perzanowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Polska i brytyjska ustawa o ochronie płodu ludzkiego brzmią tak samo. Ale Polki jeżdżą przerywać ciążę do Wielkiej Brytanii, bo u nas ochroną płodu zajmuje się specyficzny system donosicielsko-prokuratorsko-moralizatorski.
Do tekstu..
Powrót do średniowiecza (18-10-2010)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: naukowy.blog.polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
Niektórzy twierdzą, że religia i nauka nie mają punktów stycznych, że należą do odrębnych światów. Kiedy jednak światy te ze sobą się spotykają, to nie można milczeć i udawać, że to deszcz pada.
Do tekstu..
Za zamkniętymi drzwiami (18-10-2010)
Autor: Wojciech Czuchnowski, Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przyziemne sprawy Kościoła cz. 3. Jest bardzo ważne (...) zaspokajać roszczenia Kościoła w sposób szybki i ostateczny (cyt. ze słów dyrektora w Ministerstwie Finansów)
Do tekstu..
"Kościół lobbuje przeciw in vitro i przegra tę walkę" (18-10-2010)
Autor: (tw) wp.pl
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Posłowie SLD Katarzyna Piekarska i Marek Balicki wyrazili swój sprzeciw wobec stanowiska Kościoła w sprawie in vitro, które ich zdaniem wielu bezpłodnym parom "zagrodzi drogę do szczęścia". - Kościół przegra walkę z medycyną, tak jak mogliśmy to zaobserwować choćby ws. przeprowadzania sekcji zwłok, szkoda czasu na tę walkę - mówiła Piekarska. Jak podkreśliła "apelujemy do parlamentarzystów, także tych z PiS-u aby przyjęli tę ustawę".
Do tekstu..
"Politycy zapominają, że to nie Bóg ich wybrał" (18-10-2010)
Autor: Anna Kalocińska, Wirtualna Polska
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Kościół grozi ekskomuniką za in vitro. - To godzi w ideę państwa demokratycznego i buduje atmosferę, w której osoby o odmiennych poglądach, boją się wypowiadać własne zdanie. Ze strachu, że zostaną posądzone o jak najgorsze intencje - mówi Wirtualnej Polsce prof. Paweł Łuków, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Do tekstu..
Patrzcie, jaki konkurs! (18-10-2010)
Autor: Jacek Świąder
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie tylko o skokach narciarskich da się gawędzić przy winie. Nie tylko przy winie da się gawędzić o konkursie. Nie trzeba znać Chopina, żeby dać mu się złapać. Przeciwnie - mocniej trzyma amatorów. W jedno popołudnie można trzy razy wysłuchać barcaroli albo walca As-dur, porównać, i to jest przyjemność czysta i świeża. Dozwolone jest też porównywanie sukien, np. świetnej Claire Huangci i doskonałej Fei Fei Dong. Mój faworyt Szadrin wyniósł na scenę własne krzesełko, bo chciał "sobie oswoić przestrzeń". Wspaniale."
Do tekstu..
Zagraj Bacha po fajrancie (18-10-2010)
Autor: Joachim Kaiser
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nawet ci politycy, których kultura nie interesuje i najchętniej skreśliliby część wydatków na nią, nie mają odwagi mówić o tym głośno. Boją się, że przyklei im się łatkę tępaków." Ale to niestety nie w Polsce.
Do tekstu..
Zobaczyć gen, chromosom i genom – czyli badania cytogenetyki molekularnej (18-10-2010)
Autor: Jolanta Małuszyńska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Cytogentyka jest to nauka o chromosomach. Przedmiotem badań klasycznej cytogenetyki jest przede wszystkim zachowanie się chromosomów podczas podziałów komórkowych i ich udział w rekombincji genów. Współczesna cytogenetyka molekularna obejmuje także lokalizację genów, ale jej główny nurt to badania struktury i funkcji chromosomów również w jądrze niedzielącym się, w czasie interfazy cyklu komórkowego."
Do tekstu..
Kościół grozi posłom wyklęciem za in vitro (18-10-2010)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Ktoś chyba nie zauważył, że Średniowiecze się skończyło. Kościół rusza do zdecydowanego kontrataku na wszystkich możliwych kierunkach. Broni zarówno swoich przywilejów finansowych jaki i możliwości narzucania swojej wizji świata. Arcybiskup Henryk Hoser, szef episkopalnego zespołu ds. bioetycznych pogroził posłom, na wypadek gdyby zechcieli uregulować problem in vitro nie po myśli Kościoła. Na pytanie dziennikarzy, czy za popieranie in vitro posłom grozi ekskomunika, Jego Ekscelencja nie miał wątpliwości. Można wręcz rzec, że zgromił wszystkich, chcących uregulować tę kwestię w sposób kompromisowy.
Do tekstu..
Co trzeci Polak pracuje bez stałej umowy (18-10-2010)
Autor: Anita Karwowska
Źrodło: gospodarka.gazeta.pl Zgłosił/a: waldeck77
Tak źle nie jest nigdzie w Europie. - O nas, Francuzach, mówi się, że jesteśmy aroganccy. Ale, jak widzę te dane, to myślę, że większa arogancja panuje na polskim rynku pracy - wygarnął polskim przedsiębiorcom francuski ekspert Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Do tekstu..
Polska w oczach Kaczyńskiego - kondominium Watykanu (18-10-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Prezes Kaczyński w ramach swoich ostatnich uniesień politycznych powiedział dwie ważne i niezwykłe rzeczy. Pierwsza to ta, że "wszyscy jesteśmy republikanami". Druga, że PiS w wyborach samorządowych zamierza dotrzeć do wszystkich parafii.
Do tekstu..
Janusz Palikot show, czyli ostatnia nadzieja żywych (18-10-2010)
Autor: Wojciech Szymański
Źrodło: Gazeta Wyborcza Wrocław Zgłosił/a: MA
Po rozstaniu z Platformą Palikot wystartował ze swoją nową polityczną inicjatywą pod nazwą Ruch Poparcia. W piątek rozpoczął tournee po Polsce. "Masakra! 800 osób w Katowicach; 1500 osób w Częstochowie! Wnieśli mnie do sali, bo nie mogłem wejść! Dzisiaj Wrocław!" - tak chwalił się na blogu. We wrocławskim hotelu na Palikota także czekała sala wypełniona po brzegi. Gdy wkraczał na spotkanie, przywitały go owacje, a prowadzący anonsował: "Jest z nami największa gwiazda tego sezonu politycznego, ostatnia nadzieja żywych".
Do tekstu..
"Tata" i siostry (17-10-2010)
Autor: arcin Pietraszewski, Marcin Kowalski, Piotr Głucho
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przyziemne sprawy Kościoła. Część 2. Marek P. obsługiwał zakony kompleksowo. Znajdował dla nich grunt do "odzyskania", płacił za jego niską wycenę i od razu przedstawiał kupców gotowych dać więcej. Duchowni dzielili się zyskami z dobrodziejem
Do tekstu..
Węzeł wileński (17-10-2010)
Autor: Bronisław Komorowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Pomimo wkroczenia Litwinów do Wilna i przyjęcia między­narodo­wych zobowiązań przez Polskę, Piłsudski nie zamierzał z miasta tego rezygnować, m.in. ze względu na swe plany federacyjne. Rozwiązanie problemu znalazł w "akcji nielegalnej", której nie firmowałby rząd polski związany umowami ani on sam."
Do tekstu..
Kościelne nie dla niepełnosprawnych (17-10-2010)
Autor: prof. Joanna Senyszyn
Źrodło: http://senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Nie ma granicy ośmieszania Kościoła, której nie przekroczyliby niektórzy funkcjonariusze Pana Boga. Z polskimi biskupami, specjalizującymi się w przykazaniach 6 i 9, rywalizują ostatnio poznańskie klechy. Księża Hedeszyński (specjalista prawa kanonicznego Sądu Metropolitalnego) i Wygralak (rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego) uzasadniają, dlaczego tylko mężczyźni sprawni seksualnie, a przy tym w pełni zdrowi i bez jakichkolwiek ułomności, mogą otrzymać święcenia. Według pierwszego z nich, wszystko z ostrożności. Impotencja bowiem "może się przekształcić w późniejszych latach w coś niedobrego, np. alkoholizm, narkomanię lub pedofilię".
Do tekstu..
Iluminaci zdemaskowani w liceum w Malborku (17-10-2010)
Autor: Aleksandra Kozłowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kris Poland
Szokujące warsztaty dla młodzieży zafundowało im jedno z liceów malborskich. Prosze też zwrócić uwagę na to, co powiedział przedstawiciel z Kuratorium Oświaty. W zasadzie powinien on chyba pracować w Ciemnocie, gdzie będzie mógł stosować bez umiaru wyznawaną przez siebie wolnośc słowa...
Do tekstu..
Ornitolodzy i ptakoluby (17-10-2010)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary- blog Zgłosił/a: liliac
"W ten sposób nauka trochę zatacza koło. Jak w XIX w. umiejętność rozpoznawania ptaków, mchów, motyli itd. staje się hobby. Wtedy to było hobby księży, lekarzy czy choćby ziemian, teraz to nadal jest hobby całej grupy osób, które ciężko nazywać iksologami, a raczej iksolubami, ale również staje się hobby - bo już nie istotą pracy - naukowców."
Do tekstu..
Katedra nostra (17-10-2010)
Autor: Marcin Pietraszewski, Marcin Kowalski, Piotr Głuch
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przyziemne sprawy Kościoła cz.1. Były oficer SB, na co dzień elegant, jeździł na spotkania z zakonnicami w starych zamszowych butach i kurtce z targowiska. Zakładał specjalnie niemodne okulary. I siostry go zatrudniały
Do tekstu..
Rydzyk: Państwo bez Kościoła? Hitler też takie budował! (16-10-2010)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Koronny dowód na to, że Kościół to samo dobro. Ojciec Rydzyk ostatnio ma kłopoty z policją, ale się na nich bynajmniej nie skupia. Nauczanie jest bowiem konieczne w każdej sytuacji, również trudnej dla nauczającego. Stąd też na antenie Radia Maryja zajął się ostatnio kwestią uniwersalno-palikotową, o czym donosi Głos Rydzyka. W przeciwieństwie do nas ojciec dyrektor poważnie potraktował wypowiedzi Janusza Palikota o potrzebie pójścia na wojnę z Kościołem. I wytoczył naprawdę ciężkie działa: Słyszycie co mówią w Polsce, chcą nowoczesnego państwa bez Kościoła. Słyszeliście to? Słyszeliście jak mówili, czy nie? Nie tak dawno. Nowoczesne państwo. Jakie nowoczesne, takie nowoczesne państwo budował już Hitler, budował Stalin i co wybudowali.
Do tekstu..
Jak hartuje się krzyż (16-10-2010)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Choć weszli Chińczycy, a producenci odnotowali lekką zapaść, branża jest ciągle dochodowa. Bo krzyż to towar sprzedający się całorocznie. Jak chleb.
Do tekstu..
Skandalistka Maria Konopnicka (16-10-2010)
Autor: Andrzej Romanowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Maria Konopnicka - patronka szkół i ulic, kreowana na wieszcza - miała naprawdę barwne życie skandalistki. Pisarką zaś była wielką, choć nierówną."
Do tekstu..
Z Kościołem nikt nie wygra (16-10-2010)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: Gra w klasy- blog Adama Szostkiewicza Zgłosił/a: liliac
"Felietonista ,,Wprost" Ludwik Dorn twierdzi, że z Kościołem nikt nie wygra. Budujący jest ten nieco neoficki optymizm byłego polityka prawicy o żydowsko-lewicowych korzeniach. Ale teza Dorna jest fałszywa."
Do tekstu..
Boga nie ma, a Dawkins jest Jego prorokiem (16-10-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: http://sporothrix.wordpress.com Zgłosił/a: Sznajper
Z dyskusji ze znajomymi ateistami od lat wynoszę wrażenie, że są to ludzie jak najdalej odlegli od mentalności sekciarskiej. Że są wolnomyślicielami, że nie idą za żadnym stadem, że nie słuchają nijakich pasterzy - odrzucają to wszystko, co prawdopodobnie (także) odrzucało ich od zinstytucjonalizowanej religii (podobnie pisze zresztą Dawkins w Bogu urojonym). A w dodatku coś im to daje, nadaje sens ich życiu, nie są w tym wszystkim zagubieni i nieszczęśliwi. Natomiast to, co widziałam na spotkaniu, dość dokładnie przeczyło temu przekonaniu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365