Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.752.016 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Powiedzieli im, że w kapitalizmie pierwszy milion trzeba ukraść, więc każdy zabrał się do roboty jak umiał."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Oliwa na wzburzone wody (25-08-2010)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"350 lat temu Rzeczpospolita zawarła pokój ze Szwecją. Wychodziła z drugiej wojny północnej wyniszczona jak nigdy dotąd."
Do tekstu..
Nieuchwytna przyjemność (25-08-2010)
Autor: Philip Hensher
Źrodło: wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: zet
Przyjemność u człowieka nierozerwalnie wiąże się z oczekiwaniem, utratą i pamięcią; jest ona odczuwalna równie silnie bez względu na to, czy pożądany przedmiot dopiero ma się pojawić, został nierozważnie wyrzucony, czy znajduje się w naszych dłoniach.
Do tekstu..
Gułag kontra Szoah. Podzielona pamięć rozszerzonej Europy (24-08-2010)
Autor: Emmanuel Droit
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W Unii Europejskiej powstaje zatem pytanie o wagę i miejsce pamięci o Szoah i o zbrodniach komunistycznych w polityce historycznej oraz pamięci zbiorowej społeczeństw postkomunistycznych. Wiąże się ono ściśle z problemem tożsamości europejskiej: w jakim stopniu Szoah musi stać się "sygnaturą XX wieku"? Czy Europa Zachodnia powinna narzucać swoją hierarchię pamięci o cierpieniu? Jak sprawić, by w Europie mogły współistnieć oba pamięciowe imperatywy kategoryczne - Szoah i Gułagu - nie budząc wzajemnych podejrzeń o negacjonizm?"
Do tekstu..
Starszaki górą (24-08-2010)
Autor: prof. Piotr Błędowski, Aleksandra Klich
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Starsi wyglądają coraz młodziej, są zdrowi, sprawni, ciekawi świata - a młodzi dalej żywią się stereotypami, że starszy człowiek to problem. Że jest schorowany, oderwany od rzeczywistości. To takie anachroniczne - starzy ludzie są przyszłością Polski!"
Do tekstu..
Czy samorządy odzyskają majątek zagrabiony przez Kościół (24-08-2010)
Autor: Jarosław Olechowski, Tomasz Żółciak
Źrodło: www.dziennik.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Pozostaje pytanie, dlaczego tak fundamentalną sprawą, gdzie w grę wchodzi własność warta dziesiątki miliardów, Trybunał zajmie się dopiero po 21 latach działania komisji? Prawo do złożenia skargi w TK przysługuje m.in. prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, 50 posłom i prezesowi Najwyższej Izby Kontroli."
Do tekstu..
Oczy szeroko zamknięte (23-08-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
W zakazie aborcji nie chodzi o obronę życia, lecz o władzę. Trochę upraszczając - o tradycyjną władzę mężczyzn nad kobietami.
Do tekstu..
Kto czyta, ten frajer (23-08-2010)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W najbliższym czasie Komisja Europejska ma zdecydować, czy od 2011 r. w Polsce zostanie utrzymany zerowy podatek VAT na książki. Mówi się, że książki zostaną jednak opodatkowane VAT-em w wysokości od 5 do 8 proc. Co to praktycznie oznacza?" Rozmowa z Beatą Stasińską.
Do tekstu..
Szantaż nartnika (23-08-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"Jak u wielu innych organizmów, u nartników z gatunku Gerris gracilicornis istnieje konflikt płci. W interesie samców leży kopulować tak często, jak się da; natomiast samicom opłaca się obniżać częstotliwość kopulacji."
Do tekstu..
Katolik praktykujący, ale nieposłuszny. Kazanie o drodze na skróty (23-08-2010)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Grodząc podwórko siatką parafianin Prucnal popełnił grzech ciężki."
Do tekstu..
Noe potrzebny od zaraz. Pakistan: największa od 80 lat powódź (23-08-2010)
Autor: Przemek Berg
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wszystkie polskie powodzie są kroplą w morzu tego, co wydarzyło się nad rzeką Indus. To jedna z największych powodzi w nowożytnej historii świata."
Do tekstu..
Grzyb-pasożyt i mrówka-zombi (23-08-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści- blog Zgłosił/a: liliac
"Grzyb Ophiocordyceps unilateralis nie rośnie sobie spokojnie w trawie czy na drzewie. Jego strategia przetrwania i rozmnażanie się jest dużo bardziej dramatyczna, niż grzybów, które znamy z polskich lasów. Żywicielem pasożytniczego Ophiocordyceps unilateralis są mrówki. Jednak grzyb nie tylko pożera ich ciało, ale robi też rzecz dużo bardziej niesamowitą - przejmuje kontrolę nad umysłem żywiciela."
Do tekstu..
Hierarcha kościelny wymyślił nowy grzech (23-08-2010)
Autor: Celtyk
Źrodło: onet Zgłosił/a: Celtyk
Arcybiskup Rygi, Zbigniew Stankiewicz, wymyślił nowy grzech. Jego zdaniem łotewscy katolicy powinni koniecznie wziąć udział w wyborach. Jeśli tego nie zrobią, to popełnią grzech
Do tekstu..
Trauma z Trianon (22-08-2010)
Autor: Adam Kożuchowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Węgrzy czują się w Europie narodem najbardziej pokrzywdzonym przez historię. Symbolem narodowej traumy jest podpisany 90 lat­ temu traktat w Trianon. Dzisiejsze nastroje, jak i napięcia z sąsiadami mają w nim swoje źródło."
Do tekstu..
Cud‑Wódz. Wojna Marszałka (22-08-2010)
Autor: Andrzej Garlicki
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Piłsudczycy nie zgadzali się na nazywanie cudem nad Wisłą manewru wojskowego, który pozwolił odrzucić w 1920 r. wojska bolszewickie spod rogatek Warszawy. Umniejszało to bowiem wagę myśli strategicznej Marszałka."
Do tekstu..
Pastuch nie przechodzi mi przez gardło (22-08-2010)
Autor: Krystyna Naszkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Wmawianie polskim rolnikom, że właściciel pięciohektarowego gospodarstwa kiedykolwiek osiągnie dobrobyt, jest oszustwem. W Danii 40-hektarowe gospodarstwo nie jest w stanie się utrzymać, właściciel zwykle ma jeszcze jakąś inną pracę, a te 40 ha jest tylko fragmentem jego działalności życiowej." Rpzmowa z prof. Waldemarem Roszkowskim-Śliżem, immunologiem i rolnikiem.
Do tekstu..
Ksiądz nie może odrzucać od Kościoła (22-08-2010)
Autor: Rafał Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Jak cię nie przekonam, to w takim razie cię postraszę" - takie podejście odrzuca ludzi od Kościoła. Nie przeżywają tego jako konfliktu z Bogiem, tylko z instytucją - mówi ks. Jacek Prusak, jezuita, psychoterapeuta, redaktor "Tygodnika Powszechnego"
Do tekstu..
Za długie, nie przeczytam... (21-08-2010)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: placownik
Jak internet zmienia zachowania czytelnicze
Do tekstu..
Nie do wiary (21-08-2010)
Autor: Daniela Passent
Źrodło: passent.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W wyniku naszej tradycji i historii, Kościół Katolicki w Polsce nie jest traktowany jak normalna instytucja, która podlega prawu, kontroli społecznej, prawnej i innej, lecz zajmuje pozycję wyjątkową (słusznie), ale uprzywilejowaną (niesłusznie), także w stosunku do Państwa. Sam tylko wymiar finansowy uprzywilejowania jest godny uwagi. Jak szacuje dr Paweł Borecki z Wydziału Prawa UW, roczne świadczenia państwa na rzecz Kościoła wynoszą około 4-5 mld PLN
Do tekstu..
Płaciła 100 złotych za pogrzeb, ksiądz ją wyśmiał (21-08-2010)
Autor: Matylda Witkowska, Polska Dziennik Łódzki
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
ej wizyty w kancelarii parafialnej w łódzkim kościele Najświętszego Zbawiciela pani Alicja nie zapomni do końca życia. Gdy chciała zapłacić za pogrzeb ojca, wikary wyśmiał kwotę, którą zaproponowała. - Taka tragedia spotkała mnie po raz pierwszy. Nie miałam żadnego doświadczenia, jeśli chodzi o obowiązujące stawki - opowiada łodzianka.
Do tekstu..
Wielkość ma znaczenie (21-08-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"W Internetsach szumi: kobiety, które w ciąży dużo przytyją, będą miały dzieci z nadwagą.(...) To jest taka typowa sytuacja w której warto sprawdzić oryginalny artykuł Ludwiga i Currie. Badania przeprowadzono na półtoramilionowym zestawie danych, więc ciężko byłoby nie zaobserwować jakiegoś statystycznie istotnego efektu. Ale liczy się też tego efektu wielkość."
Do tekstu..
Szczęki 2010. Jak zęby podzieliły Polaków (21-08-2010)
Autor: Edyta Gietka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na podstawie zmian w jamach ustnych Polaków można prześledzić transformację ustrojową albo nowy układ nierówności społecznych. W 2009 r. wydaliśmy na zęby 6 mld zł (w tym na wybielanie 25 mln zł). Pięć razy więcej niż w 2006 r. Ale 40 proc. uzębienia zostało w poprzedniej epoce: z ruchomą sztuczną szczęką refundowaną przez NFZ."
Do tekstu..
Brat za brata (20-08-2010)
Autor: Monika Olejnik
Źrodło: wyborcza.pl/ Zgłosił/a: ramichael
Pomnik przed Pałacem Prezydenckim powinien powstać natychmiast - twierdzi abp Leszek Sławoj Głódź. "Nie pojutrze, ale jutro, bo pojutrze może być za późno" - mówi dla "Rzeczpospolitej".
Do tekstu..
Nowoczesne państwo rodzi się w bólach (20-08-2010)
Autor: Kazimierz Kutz, reżyser i poseł PO
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Dla mnie patriotyzm to coś najbardziej prywatnego: brzydkie, zniszczone Szopienice, górnicza osada pod Katowicami, Beskidy, moja rodzina. No, ale ja nie jestem prawdziwym Polakiem, tylko Ślązakiem (śmiech). Staram się być porządnym obywatelem i uważam, że zamiast trajlować o polskości w kategoriach "Bóg i Ojczyzna", lepiej zająć się oddolną demokracją, modernizacją kraju, tak by każdy godziwie zarabiał, więcej czytał, lepiej jadł i lepiej wychowywał dzieci. To jest dla mnie patriotyzm, a nie latanie z krzyżem i ględzenie o średniowiecznych zmorach.
Do tekstu..
Cenzura w Tarace (19-08-2010)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źrodło: Taraka Zgłosił/a: Oniric
O trzech grupach światopoglądów
Do tekstu..
Noma (19-08-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Noma (nazwa z greckiego oznacza "pożerać" albo "paść się") jest bardzo poważną oportunistyczną infekcją, której sprzyja niedożywienie oraz życie w ekstremalnej biedzie i higienicznym zaniedbaniu. Dotyczy głównie dzieci w wieku od 1 do 4 roku życia. Występuje z różną częstością w wielu rejonach świata, choć najczęstsza jest w Afryce. Spotykana była także w Europie i Ameryce Północnej aż do początków XX wieku, kiedy to niemal zniknęła stamtąd, żeby pojawiać się sporadycznie np. w obozach koncentracyjnych (Berger-Belsen, Oświęcim) czy, bliżej dzisiejszych czasów, u ludzi z poważnymi niedoborami immunologicznymi (AIDS) czy poddawanych agresywnym terapiom immunosupresyjnym."
Do tekstu..
Chamstwo wszędzie, co to będzie? (19-08-2010)
Autor: Daniela Passent
Źrodło: passent.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Mniej więcej dziesięć lat temu, kiedy Jarosław Kaczyński nie był jeszcze tak ważnym politykiem, ogłosiłem w moich felietonach ankietę na najbardziej brutalnego polityka w Polsce. Ankieta ta nie miała żadnej wartości merytorycznej, nie była reprezentatywna, ale wygrał ją bezapelacyjnie J.K.
Do tekstu..
Słowniczek kaczyńsko-polski (19-08-2010)
Autor: Mlv
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Co oznacza "prezapateryzm Komorowskiego" Kaczyńskiego? Czy są słówka, z którymi nie mogą sobie Państwo poradzić? Czekamy na propozycje!
Do tekstu..
Joanna od krzyża, Dominik od "Akcji Krzyż" (19-08-2010)
Autor: Edyta Gietka, Cezary Łazarewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwa życiorysy, dwie przeciwne strony barykady. Dwie zwyczajne osoby, jedna niezwyczajna awantura pod Pałacem Prezydenckim.
Do tekstu..
Traditional Chinese medicine could boost cancer treatment (19-08-2010)
Autor: Richard Alleyne
Źrodło: Daily Telegraph Zgłosił/a: KarolG
Coś na otarcie łez dla alternatywistów.
Do tekstu..
Polska droga krzyżowa (18-08-2010)
Autor: Marek Zając
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi... Awantura o krzyż na Krakowskim Przedmieściu dowodzi, że niczego nie nauczyliśmy się na swoich błędach. A przecież okazji do edukacji w ostatnich latach nie brakowało
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365