Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.742.431 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalista musi wykształcić w sobie silny moduł krytyczny, skierowany nie tylko wobec cudzych poglądów, ale i własnych. Powinien niepokoić się ten, kto nigdy nie zmieniał, nie modyfikował ani nie obalał własnych poglądów, a jedynie cudze.
MA 
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Za Google z Chin wycofuje się drugi gigant internetowy z USA (26-03-2010)
Autor: Maria Kruczkowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Olbrzymia firma GoDaddy, która rejestruje strony internetowe, nadając im adresy w sieci, wycofała się z działalności w Chinach. Jej wiceprezes Christine Jones, zeznając w środę w Kongresie USA, nowe chińskie przepisy o cenzurze w internecie nazwała "mrożącymi krew w żyłach"."
Do tekstu..
Nowy kłopot papieża (26-03-2010)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Czy kardynał Joseph Ratzinger zlekceważył doniesienia o amerykańskim księdzu pedofilu, który skrzywdził około dwustu głuchoniemych chłopców? A może wolał okazać miłosierdzie choremu pedofilowi niż chorym dzieciom?
Do tekstu..
Zakon Ojców Pedofilów (pod protektoratem Episkopatu Polski) (25-03-2010)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: Blog Joanny Senyszyn Zgłosił/a: slik
Duchownym brakuje wielu cnót. Najbardziej teologicznych. Z tradycyjnym rozumieniem wiary, nadziei i miłości mają poważne kłopoty. Nie wierzą w życie przyszłe, więc organizują sobie raj na ziemi. Kosztem innych. Łamią nie tylko normy moralne, ale i prawne. W bezkarność nie muszą wierzyć, gdyż doświadczają jej na każdym kroku. Nie mając nadziei na nagrodę za bogobojne życie, prowadzą rozwiązłe. Żądają wszystkiego tu i teraz. Miłość też wielu z nich pojmuje opacznie. Zamiast odczuwać ją do wszystkich, bez wyjątku, darzą uczuciem jedynie bliźnich w określonych stadiach ich rozwoju osobniczego. Pół biedy, jeśli od poczęcia do urodzenia. Gorzej, gdy kochają wyłącznie dzieci. I to miłością bynajmniej nie platoniczną.
Do tekstu..
Galeria Andrzeja Mleczki (25-03-2010)
Autor: Andrzej Mleczko
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Bobby
- krzyż ci wisi ? - wisi mi ! :-D
Do tekstu..
Strach na Wróbelki (24-03-2010)
Autor: Agnieszka Hreczuk, Piotr Kowalczuk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Niemiecki skandal z molestowaniem i złym traktowaniem uczniów przez księży zatacza coraz szersze kręgi. Kościół katolicki przeprasza, ale czy nauczył się czegoś po Ameryce, Irlandii i Polsce?
Do tekstu..
Sejm RP odkrywa klimatyczny spisek (24-03-2010)
Autor: Marta Śmigrowska
Źrodło: http://dlaklimatu.pl Zgłosił/a: liliac
"Kto doradza Sejmowi RP w sprawie klimatu? No, jak to kto? Eksperci!" ztrewq
Do tekstu..
David Thorne i lewitujący królik (24-03-2010)
Autor: Pablo_Key (nadesł. Moonshield)
Źrodło: www.joemonster.org Zgłosił/a: zet
David Thorne powraca. Szkolny kapelan organizuje przedstawienie, na które zaproszony jest również syn Davida - Seb. Jedyne, czego potrzebuje kaznodzieja, to... pisemna zgoda rodzica.
Do tekstu..
Nanocząstki uciszyły raka (23-03-2010)
Autor: Adam Wawrzyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Zespół biologów molekularnych, nanotechnologów i lekarzy z California Institute of Technology (Caltech) dokonał tego, co jeszcze niedawno wydawało się bardzo odległe - stworzył sztuczne kapsułki, o rozmiarze 70 nanometrów, które po podaniu do krwiobiegu docierają do komórek nowotworu i wnikają do nich. To jednak jeszcze nie wszystko - w kapsułkach zamknięto krótkie kawałki RNA (tzw. siRNA), które mają zdolność wyłączenia dowolnie wybranego genu w komórkach raka."
Do tekstu..
Były dominikanin: celibat ma wiele wad (23-03-2010)
Autor: Tadeusz Bartoś, Monika Olejnik
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
"Nie ma badań, które by bezpośrednio potwierdziły przyczynowo-skutkową zależność między pedofilią a celibatem. Pedofilia to przypadek kliniczny niezależny od celibatu. Natomiast celibat ma wiele wad i może wpływać na pewną grupę ludzi, że zachowują się w ten sposób, dlatego że celibat dla dużej części duchownych oznacza niedojrzałość, niedorozwój psychoemocjonalny, bo ich psychoseksualny wymiar nie może się rozwijać. On się rozwija w więzi z drugą osobą, a tutaj nie ma tej więzi - powiedział "Gość Radia Zet" były dominikanin Tadeusz Bartoś. "
Do tekstu..
Czyściec Kościoła, piekło ofiar (23-03-2010)
Autor: Renata Kim
Źrodło: www.przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Pedofilia nie będzie już zamiatana pod dywan? Watykan przyznaje,że ma z nią problem i chce go rozwiązać. Podobno chcieć to móc. Ta historia jak w soczewce skupia trzy najcięższe grzechy Kościoła: lekceważenie ofiary, bezkarność sprawcy oraz tuszowanie przestępstwa.
Do tekstu..
Łowca szarlatanów (23-03-2010)
Autor: Jeremy Page
Źrodło: Onet.pl, The Times Zgłosił/a: slik
Kiedy znany tantryczny guru pochwalił się w telewizji, że może zabić człowieka jedynie za pomocą swoich mistycznych mocy, większość widzów otworzyła usta w niemym podziwie Jednak Sanal Edamaruku zareagował w całkowicie odmienny sposób: - Proszę bardzo, zabij mnie - powiedział. [....] Kiedy guru nie udało się uśmiercić Edamaruku, oskarżył go o modły do bogów, którzy go wsparli. - Nic z tego, jestem ateistą - odpowiedział Edamaruku. Wtedy święty mąż stwierdził, że musi przeprowadzić kolejny rytuał, który może odbyć się tylko nocą, na zewnątrz i po tym, jak prześpi się on z kobietą, napije alkoholu i natrze popiołem. Wszyscy przenieśli się na zewnątrz, ale i tym razem Edamaruku przeżył. O północy gospodarz programu ogłosił zakończenie próby. Rozum zwyciężył.
Do tekstu..
Chiński cud (22-03-2010)
Autor: Anna Twardowska, Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
O leczących "cudownymi metodami" Chińczykach i zbiórkach pieniędzy na pseudomedycynę. "Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w onkologii klinicznej: Czary-mary, nic ponadto. Ale w Chinach wiele jest podobnych niekontrolowanych eksperymentów. Byłem tam na konferencji naukowej, rozmawiałem z lekarzami, włos się na głowie jeży, co oni wyprawiają."
Do tekstu..
"W polskim Kościele cisza przed burzą" (22-03-2010)
Autor: Tomasz Terlikowski
Źrodło: http://www.dziennik.pl/ Zgłosił/a: slik
Powinniśmy teraz zabrać się za wyjaśnianie spraw związanych z nadużyciami seksualnymi polskich księży. Gdy medialny skandal wybuchnie będzie za późno, by uratować dobre imię instytucji - pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" publicysta, Tomasz Terlikowski.
Do tekstu..
Bakterie w sieci, albo ciemna strona DNA (21-03-2010)
Autor: ztrewq
Źrodło: Biokompost Zgłosił/a: liliac
"O ile proces apoptozy można porównywać do eleganckiego seppuku, o tyle to, o czym chcę napisać dzisiaj bardziej przypomina harakiri, po którym samobójca dusi wroga jelitami wyprutymi ze swego brzucha. Jest to także jedyny znany mi przykład funkcjonalnego wykorzystania DNA w celu zupełnie nie związanym z przenoszeniem informacji genetycznej."
Do tekstu..
Czy prochy wampirów spoczną w krypcie kościoła Mariackiego? (21-03-2010)
Autor: Anna Agaciak
Źrodło: www.gazetakrakowska.pl Zgłosił/a: slik
Podczas ostatnich prac archeologicznych na Rynku Głównym w Krakowie zespół kierowany przez dr Cezarego Buśko z Wrocławia trafił na nietypowe groby, m.in. szczątki kobiet ułożonych w pozycji płodu. Według wrocławskiego archeologa w ten sposób grzebano wampiry, uniemożliwiając im powrót do świata żywych. Krakowscy naukowcy jednak dość sceptycznie oceniają to odkrycie - pisze Anna Agaciak
Do tekstu..
Ateistka w krainie fanatyzmu (21-03-2010)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Faith
Jako dziewczynka, by podważyć autorytet matki bluźniła Allahowi. Ku jej wielkiemu zaskoczeniu, po bluźnierstwach nie spadła na nią obiecana kara. "Mając osiem lat zrozumiałam, że mogę obrażać Allaha i wcale nie odpadnie mi język, jak mi kazano wierzyć"
Do tekstu..
Mapa piekła; ostatni akt dramatu w Kościele? (19-03-2010)
Autor: Maciej Domagała
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Miejmy nadzieję, że to już ostatni akt w dramacie, który od lat powoli rozwija się w Kościele katolickim. Po skandalach pedofilskich w Niemczech tamtejsze duchowieństwo prosi wiernych o wybaczenie. W Irlandii, gdzie wykorzystywanie dzieci było systematycznie ukrywane przez Kościół, coraz głośniej mówi się, że przewodniczący Konferencji Episkopatu szykuje się do odejścia.
Do tekstu..
Aborygeni u siebie (19-03-2010)
Autor: David Vann
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: jarekland
Chrześcijanie zrobili okropne rzeczy Aborygenom. To było jak więzienie. Małe okna, my zamknięci w środku. Dzieci chcą widzieć swoje matki i ojców. W 1967 roku, kiedy weszła ustawa wolnościowa, w końcu odesłali dzieci z powrotem. Ale wiele z nich wróciło do pustych domów. Rodzice umarli albo wyjechali. Za późno - opowiada John
Do tekstu..
Poszukiwany żywy i martwy (19-03-2010)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta pl Zgłosił/a: Chlodwig
Sukces ten otwiera drogę do najbardziej subtelnych i dosłownych realizacji eksperymentów myślowych Einsteina-Bohra, dotyczących podstawowych idei teorii kwantów - np. eksperymentu typu kota Schrödingera, który w tym przypadku jest szczególnie pociągający, bo mamy do czynienia z układem niedużym, ale jednak makroskopowym.
Do tekstu..
Kronika przyprawionej gęby (18-03-2010)
Autor: http://www.polityka.pl/historia/276627,1,kronika-p
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Na "Jana Długosza rocznikach, czyli kronice sławnego Królestwa Polskiego" wychowały się całe pokolenia historyków. Wychowaliśmy się wszyscy, czasem nie zdając sobie z tego sprawy. Aliści w tychże zapiskach znajdujemy... Oszczerstwo, półprawdy, prześmiewstwo i obelgi, a wszystko to podlane sugestywnymi, demagogicznymi opisami niby naocznego świadka. Wypisz, wymaluj, współczesny czarny PR.
Do tekstu..
Zniknął w mrokach średniowiecza (18-03-2010)
Autor: Sławomir Leśniewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Najbardziej tajemniczy okres w polskich dziejach to kilka lat po śmierci Mieszka II, a przed wstąpieniem na tron Kazimierza Odnowiciela. Między nimi, w oficjal­nych pocztach polskich monarchów, nie ma żadnego władcy. A był."
Do tekstu..
Tęczowa masa. Metody podglądania mózgu. (18-03-2010)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: liliac Zgłosił/a: liliac
"Nie każda szara masa ma coś wspólnego z mózgiem - zauważył celnie Stanisław Jerzy Lec. Ale ten błyskotliwy aforyzm można odwrócić - każdy mózg ma wiele wspólnego z szarą masą."
Do tekstu..
Jak Turek z Ormianinem (18-03-2010)
Autor: Krzysztof Buchowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Turcja i Armenia Od czasu czystek etnicznych w 1915 r. są śmiertelnymi wrogami. Artykuł o genezie i skutkach masakry Ormian.
Do tekstu..
Niezwykłe kierunki studiów (18-03-2010)
Autor: Bartosz Łopiński
Źrodło: Miasto Twoich Studiów Artykuły redakcyjne Zgłosił/a: Chlodwig
Każdego roku abiturienci zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Najpopularniejsze są jak zawsze prawo, dziennikarstwo i pedagogika. Jednak poza nimi są też inne ciekawe, choć mniej oblegane kierunki jak np. nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego czy nawet zarządzanie parafią. A jakie ciekawe kierunki lub fakultety można znaleźć poza granicami naszego kraju?
Do tekstu..
Łódź: Feministki i Młodzi Socjaliści donieśli sami na siebie (17-03-2010)
Autor: Andrzej Wiśniewski
Źrodło: www.lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
Skoro prokuratura chce walczyć z grupami popierającymi prawo do aborcji, to my przyznajemy, że też jesteśmy winni tej myślozbrodni - zadeklarował przed łódzką prokuraturą Jakub Klimczak, Sekretarz Krajowy Młodych Socjalistów. Ja na przykład zamieściłem w Internecie na Facebooku plakat autorstwa grupy Lesmisja SROM. A kolega powiesił plakat w Łódzkim Centrum Społecznym MS - dodał.
http://lewica.pl/?id=21200
"Dobre" społecznie porno? (17-03-2010)
Autor: Andrzej Szozda Źr. The Scientist.
Źrodło: Nauka.polskieradio.pl Zgłosił/a: Chlodwig
Jeśli pornografia jest tak powszechna i wywołuje tak silne emocje (a wywołuje), musi mieć także ogromny wpływ na społeczeństwo. Upowszechnienie się Internetu spowodowało, że dostęp do materiałów z seksem stał się niezwykle prosty i anonimowy. Nie trzeba ściszać głosu prosząc o "świerszczyka" w sklepie, czy zakrywać się kapturem przed wejście do "sex-shopu". Do materiałów erotycznych dostęp może mieć dziś każdy przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku. Zdrowy rozsądek podpowiada, że tak niezwykle łatwa dostępność pornografii zwiększa liczbę przestępstw na tle seksualnym. Okazuje się jednak...
Do tekstu..
Prześladowania i męczennicy (17-03-2010)
Autor: Tytus Mikołajczak
Źrodło: Nauka.polskieradio.pl Zgłosił/a: Chlodwig
Prawo zakazujące przechodzenia na chrześcijaństwo pojawiło się dopiero za czasów cesarza Septymiusza Sewera w 201 roku. Na szerszą skalę ustawodawstwo godzące w wyznawców Chrystusa powstało w 249 roku, kiedy cesarz Decjusz edyktem nakazał demonstracyjne składanie ofiar za pomyślność Cesarstwa.
Do tekstu..
Na początku było RNA (16-03-2010)
Autor: aw, Gazeta Wyborcza
Źrodło: Gazeta Wyborcza, za "Proceedings of the National Academy of Sciences" Zgłosił/a: liliac
"W jaki sposób na Ziemi narodziło się życie? Nauka nie może dostarczyć jednoznacznej odpowiedzi, choć rośnie liczba przesłanek sugerujących, że wszystko zaczęło się od RNA. Właśnie przybyła kolejna."
Do tekstu..
Stolica Apostolska przeciw pedofilii (15-03-2010)
Autor: Piotr Kowalczuk
Źrodło: http://www.rp.pl Zgłosił/a: slik
"Wyciszenie i modlitwa". Tak Kościół "karze" pedofili
Do tekstu..
Krzyż Nieznalskiej i karykatury Mahometa (15-03-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: www.szostkiewicz.blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Sąd uniewinnił Dorotę Nieznalską z zarzutu obrażania uczuć religijnych. Uważam, że słusznie, choć entuzjastą instalacji artystki akurat nie jestem. Nie dziwię się też, że znaleźli się ludzie, którzy protestowali przeciwko owej ,,Pasji". Nie dlatego, że mają rację, bo moim zdaniem nie mają, ale dlatego, że te protesty wyrastają z opłakanego stanu kulturalnego społeczeństwa. W Polsce przepaść między tym, co dzieje się w współczesnej sztuce a gustami masowymi jest bezdenna.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365