Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.610.209 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 350 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Tomasz Hildebrandt - Druga Polska
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
Dorota Terakowska - Samotność Bogów
Orhan Pamuk - Dom ciszy
Anna Bojarska - Kozzmoss!

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Przypominam, że Francja jako kraj laicki i liberalny respektuje, a nawet popiera wszystkie religie, ale jednocześnie podkreślam, że rząd, który reprezentuję, dołoży wszelkich starań, by przejawy życia religijnego nie ujawniały się w życiu publicznym. Religia musi pozostać sprawą indywidualną każdego człowieka.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Zadyma na wykładzie (26-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Człowiek tym się różni od barbarzyńcy, że ten pierwszy rozstrzyga swoje konflikty poprzez debatę i perswazję, a ten drugi maczugą. Narodowcy najchętniej korzystają właśnie z maczug.
Do tekstu..
Troska o życie księdza de Beriera. Pomylił rękę z twarzą i zespół Downa z in vit (26-02-2013)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
"Bruzda dotykowa" księdza de Beriera zrobiła przez weekend błyskotliwą karierę. Słyszałem już o niej we wszystkich mediach, a prawicowe portale wpadły wręcz w ekstazę - dostały w prezencie od Kościoła nowe zaklęcie do straszenia nas in vitro. Przypomnę: ksiądz prof. Franciszek Longchamps de Berier ogłosił, że po owej bruździe można łatwo rozpoznać dzieci z probówki. "Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą, że zostało poczęte z in vitro" - powiada w "Uważam Rze".
Do tekstu..
Longchamps de Bérier. Nowy wymiar ideologii (25-02-2013)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: http://bio-etyka.blogspot.com/2013/02/longchamps-de-berier-nowy-wymiar.html Zgłosił/a: Marcin Waligóra
"Próbką jakości przywoływanych przez Kościół materiałów naukowych jest wypowiedź Longchamps de Berier"
Do tekstu..
Ruch Palikota złożył apelację od wyroku ws. krzyża w Sejmie (25-02-2013)
Autor: (JM)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Ruch Palikota odwołał się od wyroku sądu ws. krzyża w Sejmie - poinformował Armand Ryfiński (RP). Sąd uznał w styczniu, że obecność symbolu religijnego w miejscu publicznym, np. w Sejmie, nie narusza swobody sumienia. Według Ryfińskiego, wyrok był "kuriozalny".
Do tekstu..
Ojciec odchodzi (25-02-2013)
Autor: Agata Bielik-Robson
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Możecie sobie wyobrazić poruszenie, jakie zapanowało na moim wydziale teologicznym w Nottingham po tym, kiedy Benedykt XVI ogłosił abdykację. Nic takiego nie wydarzyło się od czasów jakiegoś tam Celestyna, który przepadł w otchłaniach kościelnego średniowiecza jako ten nieszczęsny, co to wyparł się największego daru Ducha Świętego, czyli władzy papieskiej (choć zdaje się niedobrowolnie), i sczezł marnie w lochach Watykanu.
Do tekstu..
Parent calls to remove 'religious observance' in non-denominational schools (25-02-2013)
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A parent in Edinburgh has launched a petition calling on the city council to look at banning religious observance in non-denominational schools.
Do tekstu..
Cardinal Keith O'Brien resigns as Archbishop (25-02-2013)
Autor: Robert Pigott
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Britain's most senior Roman Catholic cleric, Cardinal Keith O'Brien, is stepping down as leader of the Scottish Catholic Church.
Do tekstu..
Pierwsze na świecie zdjęcie DNA (25-02-2013)
Autor: Mariusz Kamiński
Źrodło: http://nt.interia.pl/technauka Zgłosił/a: Reshca
"Podwójna helisa DNA została w końcu sfotografowana. Dotychczasowe metody podglądania tej niezwykłej cząsteczki polegały na zastosowaniu krystalografii rentgenowskiej, która jedynie wizualizowała ułożenie cząstek."
Do tekstu..
Dzieciobójczynie (25-02-2013)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: ramichael
Na stronie jednego z polskich tabloidów umieszczony został sondaż pod tytułem "Ruszył proces matki Madzi z Sosnowca. Czy powinna dostać dożywocie?". Rozprawa co prawda dopiero co się zaczęła, sąd nie orzekł jeszcze winy, ale prasa brukowa wyrok już wydała. Z tragicznego, ale pojedyńczego jednak wydarzenia zrobiono ogólnokrajową medialną aferę, która, pomimo głośno proklamowanych moralnych pretensji, służy przede wszystkim zarabianiu pieniędzy. Liczni komentatorzy, nierzadko z profesorskimi tytułami, zamiast pomyśleć o bezpośrednich i pośrednich przyczynach śmierci słynnej już Madzi, prześcigają się tylko w wymyślaniu najbardziej nośnych paranaukowych inwektyw pod adresem jej matki. Brzydzi mnie to tak straszliwie, że postanowiłem zabrać głos w tej debacie - sięgając, rze
Do tekstu..
Ofiary traktowane jak oskarżeni, oprawcy kryci. "Newsweek" o walce z p (24-02-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Zniechęcić, zmęczyć i przestraszyć - to według najnowszego "Newsweeka" podstawowa strategia, którą polski Kościół przyjmuje wobec ofiar pedofilii wśród księży, które coraz częściej starają się dochodzić sprawiedliwości. W pojedynczych przypadkach się to udaje, wkrótce hierarchowie być może będę musieli jednak zmierzyć się z całą rzeszą dawnych ofiar, które planują połączyć siły.
Do tekstu..
Niewierzący zapłacą wyższy podatek (24-02-2013)
Autor: Rafał Jaros
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Posunięcie to jest majstersztykiem marketingu politycznego"
Do tekstu..
Matka Boska wedlug Soasing (24-02-2013)
Autor: GAZETA.PL
Źrodło: GAZETA.PL Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Ciekawa i na pewno nowoczesna wizja Najświętrzej Panienki...
Do tekstu..
Bowman vs. Monsanto (24-02-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"W Stanach Zjednoczonych, gdy rolnik chce uprawiać odmiany roślin genetycznie modyfikowanych, musi podpisać z firmą nasienną specjalną umowę/porozumienie licencyjne. Gdy w kolejnym sezonie nadal chce wysiewać GMO, umowa musi zostać odnowiona. Jeśli użyje do tego celu nasion zachowanych po poprzednim sezonie, złamie zasady umowy. Jednym słowem, co roku musi kupować materiał siewny od firmy hodowlanej. Wydawałoby się, że to istne barbarzyństwo. Mógłbym nawet z tym się zgodzić, gdyby nie pewien szczegół. Podobne ramy prawne obejmują także i nasiona konwencjonalnych roślin, które od lat znajdują się pod ochroną praw autorskich (tzw. Plant Viariety Protection Act), a co jeszcze ciekawsze również mogą podlegać patentowaniu."
Do tekstu..
Reklamy deweloperów i ich tłumaczenie na polsk (24-02-2013)
Autor: Romuald Gnitecki
Źrodło: bankier.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Deweloperzy dwoją się i troją, aby w materiałach promocyjnych wyeksponować wszystkie zalety swoich osiedli".
Do tekstu..
"Brunatna" fala (24-02-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: http://wiadomosci.onet.pl Zgłosił/a: Reshca
"- Kto nie skacze, ten z Żydzewa - krzyczeli kibice. Ginekolog oskarżała w internecie swoich pacjentów o ukrywanie swojego, wiadomo jakiego, pochodzenia. A raper śpiewał o "pedałach i lewych niewiastach". To niektóre przykłady zaczerpnięte z opublikowanej "Brunatnej Księgi". "
Do tekstu..
Prymas Szkocji oskarżony o niestosowne zachowanie (24-02-2013)
Autor: (ah)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Prymas Szkocji kardynał Keith O'Brien został oskarżony o "niestosowne zachowanie" wobec czterech młodych księży, którzy poskarżyli się nuncjuszowi papieskiemu w Wielkiej Brytanii - donosi tygodnik "Observer". Jedna ze skarg sięga lat 80. Według gazety skargi wpłynęły do nuncjusza Antonio Menniniego jeszcze przed ogłoszeniem rezygnacji przez Benedykta XVI. W Watykanie miały wzbudzić konsternację
Do tekstu..
Lincz nasz powszedni (24-02-2013)
Autor: Monika Płatek
Źrodło: feministka.org Zgłosił/a: E-Day
Próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak żwawo i grupowo dokonaliśmy medialnego linczu zanim sąd zdążył założyć togę, zasiąść za stołem i choćby wywołać sprawę?
Do tekstu..
Tylko ekonomia behawioralna może wyjaśnić kryzys i chaos na rynkach (24-02-2013)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl / Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: ARGutowski
Obszerne i przystępne omówienie najnowszych koncepcji z pogranicza ekonomii, psychologii, neuronauk i behawioryzmu.
Do tekstu..
LIST OTWARTY (23-02-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Panie Premierze, Obiecywał Pan, że nie będzie klęczał przed księdzem. Dlaczego zatem, niesie Pan księżom, na klęczkach, w zębach ministra Boniego, setki milionów złotych z budżetu państwa? To nie jest żaden kompromis. To haniebna danina złożona urzędnikom obcego państwa.
Do tekstu..
Bp Libera: Europę opanowała straszna ideologia rozkładu rzeczywistości: człowiek (23-02-2013)
Autor: prot, KAI, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Europę opanowała straszna ideologia - ideologia dekonstrukcji, czyli rozkładu rzeczywistości: człowieka, małżeństwa, narodu, prawa, moralności, sztuki - mówił wczoraj podczas dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat papieża Benedykta XVI bp Piotr Libera.
Do tekstu..
Rzecznik Watykanu krytykuje media: "Kto ma na myśli pieniądze, seks i władz (23-02-2013)
Autor: rik, KAI
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej, skrytykował media za to, w jaki sposób komentują rezygnację Benedykta XVI. "Nie brak ludzi, którzy starają się wykorzystać moment zaskoczenia i dezorientacji osób słabych duchem, aby siać zamęt i zdyskredytować Kościół oraz jego kierownictwo" - napisał duchowny.
Do tekstu..
Nauczyciele to darmozjady, a bezrobotni to nieudacznicy. Polacy są liberałami? (23-02-2013)
Autor: Rafał Woś
Źrodło: dziennik.pl, Dziennik Gazeta Prawna Zgłosił/a: JK
"Nauczyciele? Darmozjady. Związkowcy? Warcholstwo. Bezrobotni? Nieudacznicy. Podatki? Obniżyć! A jak w górach ktoś wezwie helikopter TOPR i nie jest ubezpieczony, to trzeba obciążyć go kosztami. Jak to możliwe, że panuje u nas tak niepodważalna wiara w nieomylność rynkowych rozwiązań? Nierzadko stojących wręcz na granicy socjopatycznego egoizmu i indywidualizmu."
Do tekstu..
Oporna na upał (23-02-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...bakterie oporność na antybiotyki nabywać mogą niezależnie od tego, czy je tępimy takimi lekami czy nie, i jak bardzo. Nie warto im jednak w tym pomagać poprzez nieprzemyślane ich stosowanie."
Do tekstu..
Nie lękajcie się (technik wspomaganego rozrodu) (23-02-2013)
Autor: Jacek Belowski
Źrodło: endokrynologia.net Zgłosił/a: liliac
"...czuję się uprawniony do wygłoszenia kilku uwag dotyczących wywiadu z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier, członkiem zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, który ukazał się w "Uważam Rze". Nie będę zabierał głosu w sprawach etycznych i filozoficznych, każdy ma wolną wolę i sam wie, co na ten temat myśleć. Chciałbym poruszyć kilka tematów dotyczących biologii i medycyny, gdzie możliwy jest obiektywizm, a to poprzez dane statystyczne"
Do tekstu..
Genetyczny bubel (23-02-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdyby natomiast polski rząd spróbował rzetelnie i na podstawie wiedzy naukowej uzasadnić zakazy, to miałby z tym bardzo poważny kłopot. Po pierwsze, sprawdziłby, czy dzieje się coś niedobrego w krajach europejskich, które MON810 uprawiają od lat na sporą skalę. Liderem pod tym względem - ponad 100 tys. ha - jest Hiszpania. Nie stało się tam nic niepokojącego ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego czy producentów miodu. Z kolei jeden z największych programów badawczych dotyczących GMO, zrealizowanych za publiczne pieniądze, przeprowadzili Niemcy - wydali na ten cel 100 mln euro, a projekt trwał aż 25 lat. Naukowcy m.in. sprawdzali bezpieczeństwo genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Okazało się, że dzięki niestosowaniu oprysków chemicznych na obsianych nią pol
Do tekstu..
"Celibat nie pochodzi od Boga". Nowy papież go zniesie? (23-02-2013)
Autor: zś
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Prymas Szkocji kard. Keith O'Brien w wywiadzie dla BBC Scotland przyznał, że niektórzy księża mają trudności z celibatem, i nie wykluczył, że przyszły papież może odmiennie podejść do tej kwestii. Zdaniem duchownego celibat "nie jest dogmatem wiary". "
Do tekstu..
Komu pomoże Freud? (23-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Daremnie szukałam u Freuda teorii, na którą powołał się Janusz Palikot, przypisując Wandzie Nowickiej chęć bycia ofiarą (zgwałconą). Freud miał różne pomysły, nie zawsze mądre, ale nigdzie nie zajmował się przypadkiem kobiety, której polityczny szef przypisuje potrzebę gwałtu tylko dlatego, że nie chcąc być manipulowana, stawiła mu rozsądny opór. Faktem jest, że ów opór przyprawił Palikota o taką utratę poczucia rzeczywistości, że być może tylko Freud może mu pomóc. W teorii tego uczonego znaleźć bowiem można koncepcje "wyparcia", która - upraszczając - polega na tym, że wypycha się do podświadomości własne niemoralne i wstydliwe zachowania i jednocześnie otwarcie przypisuje się je innym.
Do tekstu..
Atheism, Secularity, and Well-Being: How the Findings of Social Science Counter (22-02-2013)
Autor: Phil Zuckerman
Źrodło: Sociology Compass Zgłosił/a: bogdankowalik
Praca z 2009 roku, być może znana już większości z Was. Prof. Zukerman próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy ateiści są bardziej niemoralni niż ludzie wierzący. Pozdrawiam.
Do tekstu..
Arcybiskup Gocłowski: nie ma żadnych długów po Stella Maris (22-02-2013)
Autor: Krzysztof Katka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie wiem, czyja to wina, że hipoteki niektórych nieruchomości Archidiecezji Gdańskiej są obciążone. Sprawę długów po Stella Maris zamknęliśmy kilka lat temu - mówi Gazecie abp Tadeusz Gocłowski, były Metropolita Gdański.
Do tekstu..
Ufologiczni Nadpolacy (22-02-2013)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Kolejne doniesienia ufologiczne wywołały podniecenie w polskich mediach. I nic dziwnego: chodzi o Gwiazdę Mórz. Tak to by się nazywało po polsku. Bo po nadpolsku czyli po watykańsku mówi się: Stella Maris. Zapewne wiedzą Państwo, że w Polsce poza Polakami żyją Nadpolacy. Są ponad prawem, podatków ani ceł nie płacą, dostają od rządu coraz to nowe kamienice i latyfundia, a od czasu do czasu wyrzucą staruszkę na bruk, żeby zamarzła. Oni decydują, z kim Polacy mają spać i jak mają to robić, co jest normalne, co jest nienormalne, i tak dalej
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365