Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.922.393 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Powroty Polaków to legenda (27-06-2008)
Autor: Janusz Młynarski
Źrodło: Polish Express/wp.pl Zgłosił/a: waldmarc
Najlepszym dowodem na to, że Polacy nadal emigrują za chlebem jest spadek poziomu bezrobocia w Polsce oraz rosnąca z każdym miesiącem ilość pieniędzy przesyłanych przez emigrantów do Polski.
Do tekstu..
Kup pan cegłę z Jezusem (27-06-2008)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: Interia.pl Zgłosił/a: Ukash
Matka Boska Lechicka, a może tostowa? Jezus ukazujący się wiernym na cegle kominkowej i ... na pierogu.
Do tekstu..
Watykan: buty od Prady, pieniądze mafii? (26-06-2008)
Autor: Paweł Cierniewski
Źrodło: Pardon.pl Zgłosił/a: G.K.
Ostatnio Watykan musi dementować pogłoski o zbytnim przywiązaniu papieża Benedykta XVI do eleganckich marek butów i ubrań. Jednak to nie buty od Prady są teraz największym problemem Stolicy Apostolskiej...
Do tekstu..
Kościól chroni kazirodztwo (26-06-2008)
Autor: Koraszewski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Koraszewski
Polski Fritzl nie ma piwnicy - pod takim tytułem "Polityka" publikuje reportaż o ojcu wykorzystującym swoją córkę, proboszczu i biskupie,którzy próbują sprawę wyciszyć i o śądzie, który uwalnia winnego od kary, bo tak jest lepiej.
Do tekstu..
Aborcja nas nie zbawi (26-06-2008)
Autor: Magdalena Tyrała
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: waldmarc
Na początku lat 90. w USA odnotowano największy w historii tego kraju spadek przestępczości. Co ciekawe, jeszcze w 1989 r. wskaźniki opisujące to zjawisko sięgały szczytów. Wyjaśnieniem tego fenomenu okazała się - ku zaskoczeniu badaczy - wprowadzona przed laty legalizacja aborcji.
Do tekstu..
Zachodnim turystom ofiarujemy nasze "nowe średniowiecze" (24-06-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: MA
Przed wakacjami dużo jest inicjatyw zwiększających atrakcyjność turystyczną Polski. Tym bardziej są one cenne, że rządzi nami już tylko Jeden Brat. Na przykład mała organizacja polityczno-religijna „Fronda” zgłosiła ostatnio arcyciekawy pomysł. Skoro nie mamy ciepłego morza, ani tańca brzucha – pomyśleli młodzi patrioci - możemy ofiarować zachodnim turystom nasze „nowe średniowiecze”. Przybywajcie do kraju, gdzie dzieci zmusza się do rodzenia dzieci w imię wiary, gdzie ministrów karze się ekskomuniką! Przybywajcie do kraju, gdzie podróżuje się pielgrzymkami, choro
Do tekstu..
Czy islam i brak dziewictwa dadzą się pogodzić? (24-06-2008)
Autor: Elaine Sciolino, Souad Mekhennet
Źrodło: NYT/gazeta.pl Zgłosił/a: youzwiak
Coraz więcej europejskich muzułmanek poddaje się hymenoplastyce, czyli zabiegowi odtworzenia błony dziewiczej. Wraz z powiększaniem się populacji muzułmanów w Europie wiele młodych muzułmanek ma uczucie rozdarcia między wolnością, jaką oferuje im europejskie społeczeństwo, a głęboko zakorzenionymi tradycjami, kultywowanymi przez ich rodziców i dziadków.
Do tekstu..
Tęczowe flagi wyprowadzić z kościołów (23-06-2008)
Autor: Henryk_P
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl/ Zgłosił/a: Henryk_P
Watykan przestrzega katolików przed używaniem tęczowej flagi jako symbolu ruchów antywojennych. Takie flagi z napisem "Pokój" są bardzo rozpowszechnione m.in. we Włoszech, gdzie często wiesza się je na dzwonnicach lub podczas modlitw o pokój ustawia obok ołtarza.
Do tekstu..
Czy ateizm jest religią ? (23-06-2008)
Autor: b.d.
Źrodło: http://www.theatheistmama.com/ Zgłosił/a: G.K.
Ciekawy argument w razie sprzeczki z wierzącym, czy ateizm jest religią.
Do tekstu..
Jak religia wpływa na nasze zdrowie? (19-06-2008)
Autor: January W. Payne
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: zolv
Religia, jako integralna część życia wielu ludzi, określa sposób ich zachowania w społeczeństwie, lecz jej wpływ na nasze zdrowie, o ile taki w ogóle istnieje, jest niejasny.
Do tekstu..
Cloaca Maxima (19-06-2008)
Autor: Tomasz Jastrun
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: MA
Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zwraca się do znanych ludzi, by ujawnili się jako niewierzący. Zachęca najodważniejszych niewierzących (lub wierzących inaczej...) do tego, by "się ujawnili", publicznie powiedzieli o swych przekonaniach. Z czasem ułatwi to życie anonimowych ateistów, agnostyków i innych "niepoprawnych światopoglądowo. Myślę że, do tego już doszło. Mogę tylko powiedzieć za Emilem Cioranem: "Istnienie to zjawisko kolosalne - które nie ma żadnego sensu. W ten właśnie sposób zdefiniowałem osłupienie, w którym żyję z dnia na dzień". Już jako dziecko wąt
Do tekstu..
Lewica w sieci (19-06-2008)
Autor: Bartosz Machalica
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: MA
W sieci można znaleźć również sporo portali, które nie są stricte lewicowe, lecz zajmują się kwestiami bliskimi większości szeroko pojętej lewicy. Jedną z takich stron jest portal Racjonalista.pl skupiający polskich wolnomyślicieli. Z portalem współpracuje kilkudziesięciu publicystów. – Politycznie wygląda to tak: połowa to lewica, połowa to liberałowie. Trudno więc powiedzieć, że jesteśmy lewicowi – charakteryzuje środowisko Mariusz Agnosiewicz, założyciel Racjonalisty. Twórcy i czytelnicy portalu dobrze pamiętają SLD okres sojuszu tronu i ołtarza za czasów
Do tekstu..
Religia i kosmici - to będzie bliskie spotkanie trzeciego stopnia (19-06-2008)
Autor: Brandon Keim
Źrodło: Gazeta.pl/Wired Zgłosił/a: Roman
Takie wyjaśnienia przedstawił Gabriel Funes, główny astronom Watykanu oraz doradca naukowy papieża w swoim artykule opublikowanym niedawno w L'Osservatore Romano (anglojęzyczna wersja artykułu tutaj). Konkluzje Funesa mogłyby zaskoczyć niewierzących. Czy nie jest to przecież ten sam kościół, który uwięził Galileusza za twierdzenie, że Ziemia obraca się wokół Słońca? Czy Biblia nie głosi, że Bóg stworzył człowieka - a nie małe, zielone ludziki - na swoje podobieństwo?
Do tekstu..
Blog Grzegorza Napieralskiego (18-06-2008)
Autor: Grzegorz Napieralski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Andrzej Kierski jr
Jeśli jeszcze kilka tygodni temu byli rozsądni ludzie, którzy nie wierzyli, że rozdział państwa od kościoła jest fikcją, to po dramacie 14 letniej dziewczynki, odsetek broniących tej tezy spadł już chyba do zera. Wykluczam oczywiście fundamentalistów spod znaku Rydzyka. Po raz drugi stawiam tezę, że przedstawiciele kościoła w butach wchodzą w życie ludzi, którzy sobie tego nie życzą.
Do tekstu..
Z piętnem skandalistki (18-06-2008)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źrodło: Tygodnik Przegląd Zgłosił/a: eshen
Wywiad z Dorotą Nieznalską o jej twórczości, kontrowersjach z nią związanych i wciąż istniejących trudnościach z wystawianiem prac w Polsce.
Do tekstu..
Niech trwa globalny spektakl (17-06-2008)
Autor: New York Times
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ryo
Ostatnie 20 lat przyniosło ze sobą więcej handlu, większą globalizację i wzrost ekonomiczny szybszy niż kiedykolwiek w przeszłości w tak krótkim czasie. Niewielu komentatorów wierzyło, że może tak szybko dojść do podobnego rozwoju handlu i podniesienia poziomu życia.
Do tekstu..
Pod Krakowem chcą bydować olbrzymie centrum martyrologiczne (17-06-2008)
Autor: Magda Hartman
Źrodło: Pardon.pl Zgłosił/a: PP
Mało kto wie, że największy i najdroższy pomnik świata ma powstać pod Krakowem. Będzie go tworzyć 21 857 żeliwnych posągów. Na pięciu hektarach gruntu.
Do tekstu..
Katecheza produkuje ateistów? (17-06-2008)
Autor: O. Robert Wawrzeniecki OMI
Źrodło: Tygodnik Powszechny / onet.pl Zgłosił/a: zet
Jestem katechetą. Czytam internetowe fora, gdzie wielu młodych ludzi pisze, jak odchodzi od wiary. W przeważającej liczbie przypadków z powodów, którym mogłaby zapobiec dobrze prowadzona katecheza.
Do tekstu..
Blog naukowo-religijny "Rozplatając Tęczę" (17-06-2008)
Autor: killy
Zgłosił/a: Jan Stolarek
Blog internetowy poświęcony kwestiom nauki i religii. Porusza tematykę głównie biologi ewolucyjnej, ekologii, ale jest też trochę o badaniach kosmosu i innych dziedzinach (np. o etologii). Do tego prezentowane są sylwetki różnych naukowców, recenzje książek dostępnych na polskim rynku oraz poruszana jest tematyka konfliktu pomiędzy wiarą a nauką.
Do tekstu..
The Inner Life of a Cell (16-06-2008)
Źrodło: studiodaily.com Zgłosił/a: krutki
Krótka animacja 3D, która ukazuje różnorodne mechanizmy biologiczne mają miejsce w komórce ludzkiego ciała.
Do tekstu..
O aborcji się nie mówi, robi się ją (16-06-2008)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: eshen
Aborcję w Polsce łatwiej zrobić niż o niej mówić. Zresztą po co mówić kiedy można zrobić. Wystarczy mieć pieniądze, dostęp do Internetu lub wyjechać za granicę.
Do tekstu..
Amoże seks z robotem? (16-06-2008)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: GW Zgłosił/a: MA
Dziś na holenderskim uniwersytecie w Maastricht rozpoczyna się pierwsza międzynarodowa konferencja naukowa na temat "osobistych więzi między człowiekiem a robotem"
Do tekstu..
Lekarka ujawniła dane 14-latki w ciąży (16-06-2008)
Autor: INTERIA.PL
Źrodło: Newsweek/Interia Zgłosił/a: zet
Lekarka, która ujawniła dane 14-letniej Agaty organizacjom Pro Life nie poniesie żadnych konsekwencji. Ani szef Naczelnej Izby Lekarskiej ani prezes Okręgowej Izby lekarskiej nie widzą powodu do rozpoczęcia śledztwa, mimo że wszystko wskazuje na to, że ich koleżanka ujawniła dane chronione tajemnicą lekarską, informuje "Newsweek".
Do tekstu..
Kościół jako pionier marketingu? (15-06-2008)
Autor: Henryk_P
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Henryk_P
Złośliwcy nazywają Kościół katolicki najprężniej działającą sektą w dziejach. Wielu siła oddziaływania Kościoła nieraz fascynuje, nieraz drażni. Książkę Brunona Ballardiniego można by uznać za zwyczajny paszkwil. Jasne przedstawianie Kościoła jako pioniera marketingu, sprawnie działającej agencji reklamowej, której credo zamyka się w czterech P (product, price, place, promotion), to paskudna prowokacja. Jednak ta "historia" Kościoła według Ballardiniego - teoretyka komunikacji, profesora uniwersytetu w Rzymie (i byłego copywritera) daje do myślenia także katolikom, podsuwając ważkie pytania: na ile wiara obrosła doktryną tak szczelnie, że niemal całkowicie została przez nią stłumiona? Gdzie kontynuatorzy pierwszych chrześcijan pogubili się i zamiast przekazywać nauki Jezusa, stwo
Do tekstu..
Wszystkie spiski na Euro 2008 (15-06-2008)
Autor: Rafał Stec
Źrodło: http://rafalstec.blox.pl/html Zgłosił/a: youzwiak
Pełen niespodzianek wieczór Howarda Webba zrelacjonował brytyjski "The Times". Specjalista od ulicznej sygnalizacji świetlnej, który w przyszłym tygodniu po 39 latach nienagannej pracy odchodzi na emeryturę, odebrał w piątek telefon. Usłyszał wściekle podaną miksturę angielskiego i polskiego, z pomimo wszystko jasnym przekazem: jego życie znalazło się w niebezpieczeństwie.
Do tekstu..
Boginie chciwości (14-06-2008)
Autor: Larry Elliott, Dan Atkinson
Źrodło: The Guardian/gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Obiecywali stabilną gospodarkę, porządek i dobrą koniunkturę. Zamiast tego, bankowcy z całego świata przynieśli chaos, zadłużenie i niepewność, a następnie zrzucili winę za to na rządy, które oddały im kontrolę nad globalną gospodarką. W pierwszym z trzech fragmentów swojej nowej książki, Larry Elliott i Dan Atkinson tłumaczą dlaczego ryzykowne spekulacje superbogatych elit uderzyły nas wszystkich po kieszeni.
Do tekstu..
Intelligent people 'less likely to believe in God' (13-06-2008)
Autor: Graeme Paton
Źrodło: Education Editor Zgłosił/a: MA
People with higher IQs are less likely to believe in God, according to a new study.
Do tekstu..
Aborcja przez internet dostępna dla Polek (12-06-2008)
Autor: TOKU
Źrodło: www.dziennik.pl Zgłosił/a: zet
Organizacja Women on web prowadzi w internecie stronę dla kobiet, które chcą usunąć niechcianą ciążę. Strona jest także po polsku. Kobieta musi odpowiedzieć na ankietę. Potem przelać 70 euro i pocztą dostanie paczkę z lekami wczesnoporonnymi. Z takiej opcji skorzystało już ponad 16 tysięcy kobiet.
Do tekstu..
"Papież wie najlepiej" (11-06-2008)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: ellubis
W książce "Jezus i biel stanie się jeszcze bielsza" Brunona Ballardiniego Kościół to pionier marketingu, sprawnie działająca agencja reklamowa ("Papież wie najlepiej", "Witaj, papieżu, my też odplamiamy"), której credo zamyka się w czterech P (product, price, place, promotion). Ta "historia" Kościoła według Ballardiniego - teoretyka komunikacji, profesora uniwersytetu w Rzymie (i byłego copywritera) powinna dać do myślenia także katolikom.
Do tekstu..
Błogosławiona Agata Mróz? (10-06-2008)
Autor: ŁUD/pra
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: zolv
- Istnieją przesłanki do zastanowienia się nad wyniesieniem na ołtarze Agaty Mróz - powiedział ks. Adam Boniecki dziennikowi "Polska". Z oceną redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" zgadza się dominikanin o. Tomasz Dostatni. - Agata wybrała życie dziecka, walczyła o nie.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365