Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.864 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W teologii znajdujemy stulecia wysiłków inteligentnych mężczyzn i kobiet, by swoją ewidentnie irracjonalną wiarę przedstawić jako coś logicznego i spójnego.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Arctic sea ice delusions strike the Mail on Sunday and Telegraph (13-09-2013)
Autor: Dana Nuccitelli
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"When it comes to climate science reporting, the Mail on Sunday and Telegraph are only reliable in the sense that you can rely on them to usually get the science wrong. This weekend's Arctic sea ice articles from David Rose of the Mail and Hayley Dixon at the Telegraph unfortunately fit that pattern."
Do tekstu..
Ig Noble 2013 rozdane (13-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Od lewitującej żaby Andre Geima (jedynego badacza nagrodzonego zarówno Nagrodą Nobla, jak i Ig Noblem - warto dodać, że Ig Noblem doceniono go wcześniej), poprzez badania zakleszczonych rozporkami penisów oraz oprogramowanie stworzone do tego, aby wykrywać, kiedy po klawiaturze naszego komputera spaceruje kot, aż po odkrycie, że u żółwia żabuti czarnego nie występuje zaraźliwe ziewanie: Ig Noble zadziwiać nas w tym roku będą po raz dwudziesty trzeci. Do rzeczy zatem; oto, co nagrodzone zostało w roku 2013"
Do tekstu..
Vaccine herd effect (13-09-2013)
Autor: Tae Hyong Kim, Jennie Johnstone, Mark Loeb
Źrodło: Scandinavian Journal of Infectious Diseases Zgłosił/a: liliac
"The direct effects of vaccination generally refer to the direct protection of the vaccinated individual, resulting in a reduced chance of infection and possibly complications. In contrast, the indirect benefits of vaccination refer to protective effects observed in unvaccinated populations. This indirect effect of vaccination is known as the herd effect or 'herd immunity', defined as the indirect protection of unvaccinated persons, whereby an increase in the prevalence of vaccine-immunity prevents circulation of infectious agents in unvaccinated susceptible populations"
Do tekstu..
Richard Dawkins: By the Book (13-09-2013)
Autor: Richard Dawkins
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: JK
The author of "The God Delusion" and "An Appetite for Wonder" doesn't care for "Pride and Prejudice": "I can't get excited about who is going to marry whom, and how rich they are."
Do tekstu..
Policja bije dla premii? (13-09-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Policjanci mogli podrzucić nastolatkom narkotyki, by zwiększyć wykrywalność i zarobić na premię - wnioskuje sąd w bulwersującej sprawie pobicia 17-latka w Poznaniu. Według sędziego postępowanie policji mogło być nielegalne Dziennikarz z wykręconymi rękoma, kasowane dowody, anarchiści potraktowani gazem... Przypadek 17-letniego Borysa Simińskiego, któremu połamano nogę, nie jest jedynym ostatnio incydentem z udziałem policji w Poznaniu. Przed rokiem sprawa ta wzburzyła opinię publiczną, prokuratura uznała, że chłopak połamał się sam, a potem spacerował po mieście. I postępowanie umorzyła."
Do tekstu..
Słoweński Kościół bliski plajty. Państwo też (13-09-2013)
Autor: Michał Kokot
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Skala malwersacji i zaniedbań w Kościele jest ogromna. W sierpniu papież Franciszek zdymisjonował dwóch jedynych tamtejszych arcybiskupów - z archidiecezji w Lublanie i Mariborze. Teraz okazuje się, że Kościół nie jest w stanie samodzielnie spłacić wysokiego - 800 mln euro - długu, który zrobił w ciągu ostatnich dwudziestu lat".
Do tekstu..
Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny! Tak daleko ludzkość jeszcze nie si (12-09-2013)
Autor: map, js
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny. To pierwszy wytwór ludzkich rąk, który tego dokonał. O tym, czego dokonała sonda, która od 36 lat znajduje się w podróży, poinformowała w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej NASA."
Do tekstu..
"Nie ma religii państwowej". Ruch Palikota chce Szkolnej Karty Sekular (12-09-2013)
Autor: Paweł Kośmiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Ruch Palikota przekonuje, że rozpoczęty właśnie rok szkolny przyniósł nowe przykłady dyskryminacji uczniów niewierzących, wyznawców innych niż katolicka wyznań bądź tych, którzy zwyczajnie nie chcą uczęszczać na lekcje religii. Dlatego wystosował do minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas specjalny list".
Do tekstu..
Watykan gotów na współpracę z władzami Dominikany w sprawie abp. Wesołowskiego (12-09-2013)
Autor: JP
Źrodło: onet.pl; PAP; KAI Zgłosił/a: slik
Stolica Apostolska ma zamiar współpracować z władzami Dominikany w sprawie byłego nuncjusza, abp. Józefa Wesołowskiego, a odwołanie go ze stanowiska nie miało na celu uniknięcia przez niego odpowiedzialności za to, co zostanie ewentualnie stwierdzone - powiedział ks. Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu odpowiedział na pytanie jednego z dziennikarzy w związku z oskarżeniami watykańskiego dyplomaty o molestowanie nieletnich.
Do tekstu..
Sześciolatki dają radę - zyskują w pierwszej klasie więcej niż w zerówce (12-09-2013)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Z badania wynika, że w szkole dużo szybciej niż w przedszkolu rosną w ciągu roku szkolnego kompetencje dzieci z tych trzech wytypowanych umiejętności. Sześciolatki w szkole szybciej niż w zerówkach uczą się matematyki - niezależnie od tego, czy te działają przy szkołach, czy w przedszkolach. Największe jednak różnice widać w czytaniu i pisaniu - tu przyrost umiejętności jest dwukrotnie wyższy, niż kiedy sześciolatek zostaje w zerówce, badacze nawet mówią o "eksplozji umiejętności". Co ciekawe - sześciolatkom idzie to również szybciej niż dzieciom siedmioletnim".
Do tekstu..
Żeby Ala była pilotem myśliwca a Jaś nauczycielem w przedszkolu (12-09-2013)
Autor: Dorota Zawadzka
Źrodło: Na temat Zgłosił/a: H.Kruger
Dorota zawadzka o programie gender dla przedszkoli.
Do tekstu..
Lekcje etyki przez Internet (12-09-2013)
Autor: Artur Grabek
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: Małyska
"Co proponuje MEN? Chce obniżyć próg wymaganej liczby uczniów do uruchomienia tego przedmiotu z siedmiu do trzech. Teraz w wielu szkołach zajęcia z etyki się nie odbywają, bo nie udaje się zebrać wymaganej minimalnej liczby uczniów. Z kolei, aby problemem w prowadzeniu tych lekcji nie był brak wykwalifikowanych nauczycieli, MEN zamierza wprowadzić możliwość kształcenia na odległość za pomocą e-learningu".
Do tekstu..
Kątnik domowy większy (Tegenaria atrica) (12-09-2013)
Autor: Mateusz
Źrodło: http://swiatmakrodotcom.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"Jak już miałem okazje wspomnieć, kątniki to pająki synantropijne, a do tego kosmopolityczne. To oznacza, że występują prawie na całym świecie (nie ma ich w zasadzie tylko na Antarktydzie), a dokładniej wszędzie tam, gdzie są ludzie."
Do tekstu..
Jak klimatyczne UFO w brytyjskiej prasie zaatakowało świat (12-09-2013)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Zaczęło się kilka dni temu od artykułu w "Daily Mail" i drugiego, dziwnie podobnego w "The Telegraph". A potem ruszyła lawina powtórzeń, zapożyczeń i nieścisłości, która dotarła i do Polski. We wszystkich przebijało się jedno - pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym dramatycznie rośnie. Nadchodzi globalne ochłodzenie. To jednak nie nauka, ale fantastyka naukowa."
Do tekstu..
Birds protect Costa Rica's coffee crop (12-09-2013)
Autor: Traci Watson
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The yellow warbler may not pull a perfect latte, but it turns out it's a friend to coffee drinkers all the same. Research in Costa Rica shows that hungry warblers and other birds significantly reduce damage by a devastating coffee pest, the coffee berry borer beetle."
Do tekstu..
Rośliny przyszłości (11-09-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Amerykańscy i brytyjscy naukowcy podejmą ambitne wyzwanie, którego celem będzie opracowanie sposobu na to by rośliny mogły wykorzystywać azot atmosferyczny, co w efekcie oznaczałoby tylko tyle, że nie trzeba będzie produkować i stosować nawozów azotowych. Narodowa Fundacja na Rzecz Nauki (NSF, USA) oraz Rada Badań Biologicznych i Biotechnologicznych (BBSRC, Wlk. Brytania) sumą 12 milionów $ sfinansują badania czterech zespołów"
Do tekstu..
Pamięć, piramida i inne rzeczy ulotne (11-09-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Chciałoby się w tym kontekście hołubić złudzenie, że my Europejczycy - my Polacy! - mamy lepszą w tej kwestii świadomość i większe wyczucie w sprawie ochrony zabytków. Owszem, wydawałoby się, że jako kraj który poniósł wyjątkowo dotkliwe straty w kulturze materialnej, którego stolica utraciła prawie w całości swoje zabytki architektoniczne, a zbiory muzealne i biblioteczne spłonęły, poginęły lub zostały rozszabrowane w stopniu do dziś uniemożliwiającym odtworzenie kolekcji - otóż w takiej sytuacji wydawałoby się doprawdy, że nad każdym ocalałym zabytkiem roztaczamy wyjątkowo intensywną opiekę, dbamy o jego dobrostan, o każdą cegłę i belkę."
Do tekstu..
Pokrywa lodowa w Arktyce (11-09-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Nawiązując do krążących po internetach, przeklejonych z niezmiennie wiarygodnego Daily Mail rewelacji o globalnym ochłodzeniu, chciałbym zwrócić uwagę na kilka drobiazgów"
Do tekstu..
"Ateiści są boscy". Rusza nowa kampania billboardowa (11-09-2013)
Autor: Grzegorz Burtan
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
""Ateiści są boscy" to slogan tegorocznej kampanii billboardowej organizowanej pod koniec września przez fundację Wolność od Religii. Organizatorzy chcą uświadomić istnienie rosnącej liczby osób niewierzących. Przypominają również o konstytucyjnym rozdziale państwa od Kościoła".
Do tekstu..
Nie da się wyprowadzić religii ze szkoły. (11-09-2013)
Autor: (msz, mj)
Źrodło: wp.pl; Polityka Zgłosił/a: slik
Czy państwo powinno finansować ewangelizację? Może czas kryzysu i cięć budżetowych to dobry moment, by się nad tym zastanowić. Bo choć bez renegocjacji konkordatu nie da się wyprowadzić religii ze szkoły, to jednak w tym dokumencie nie ma mowy o pieniądzach - pisze "Polityka". Przeciętny polski uczeń w cyklu edukacyjnym ma mniej więcej po 160 godzin biologii, fizyki czy chemii i blisko 860 godzin katechezy. Jeśli chodzi o liczbę godzin, katecheza jest czwarta, po matematyce, języku polskim i języku obcym. W ubiegłym roku szkolnym na pensje katechetów przeznaczono z budżetu prawie 1,4 mld zł. Zapis w Dyrektorium Katechetycznym Kościoła Katolickiego, że "szkolne nauczanie religii jest służbą świadczoną polskiej szkole", brzmi jak żart.
Do tekstu..
Ośmioletnia panna młoda wykrwawiła się w noc poślubną (11-09-2013)
Autor: /jk
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Ośmioletnia dziewczynka z Jemenu, wydana za mąż za mężczyznę starszego od niej o 32 lata, zmarła w czasie nocy poślubnej z powodu krwawienia wewnętrznego - poinformowali jemeńscy aktywiści. To kolejna sprawa związana ze ślubami kilkulatek, która wywołała emocje w tym kraju. "
Do tekstu..
Były ksiądz Tomasz Węcławski: apostata (10-09-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Teolog jest od tego, żeby ciągle stawiać niewygodne pytania i burzyć pewne obrazy - mówi "Gazecie" Tomasz Polak. Tak się obecnie nazywa dawny kapłan. Umarł Gustaw, narodził się Konrad?
Do tekstu..
Bride, 8, dies of injuries on wedding night in Yemen (10-09-2013)
Autor: Habib Toumi
Źrodło: gulfnews.com Zgłosił/a: JK
Kuwaitis have called for stringent action against a family in Yemen after their eight-year-old daughter died of internal injuries on the first night of her arranged marriage to a man more than five times her age. Rawan died in city of Hardh in the Governorate of Hajjah in northwestern Yemen, Kuwaiti daily Al Watan reported on Sunday, quoting Yemeni media. She is believed to have suffered a tear to her genitals and severe bleeding.
Do tekstu..
Easy route to stable silver nanoparticles (10-09-2013)
Autor: Mark Peplow
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"In the realm of nanoparticles, gold reigns supreme. Stable and easy to handle, gold nanoparticles have been used to image cells, deliver drugs and detect disease biomarkers. Silver, by contrast, has suffered from a tarnished reputation, because it is more easily oxidized than gold. It is cheaper, but its nanoparticles degrade far too easily for most uses. Two teams of chemists are now burnishing silver's status. They have independently developed methods to make robust silver nanoparticles on a large scale - and have worked out what makes them stable."
Do tekstu..
Zieleń w Krakowie widać tylko w internecie. Dlaczego klasztory nie udostępniają (10-09-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
Gdy w Google Maps wpisze się Kraków, na ekranie pojawią się gigantyczne zielone plamy. To ogrody, których spacerując ulicami nie widać, bo ukryły się za klasztornymi murami. - Wysyłaliśmy prośby do przełożonych klasztorów, by nas wpuścili do środka, ale to się na nic zdało - mówi Łukasz Dąbrowiecki, jeden z twórców alternatywnej "trasy ogrodowej".
Do tekstu..
Why I don’t believe in science…and students shouldn’t either (10-09-2013)
Autor: Adam Blankenbicker
Źrodło: PLOS blogs Zgłosił/a: liliac
"Science is how we describe the natural world, and if you search the web for “what is science,” three words tend to come up more often than others: observation, experiment, and evidence. Observations and experiments may not be perfect, even at the limits of our technologies, and interpretations may be flawed, but it’s the evidence that supports, or doesn’t, an argument that is the most important. And we choose to either accept it, or not."
Do tekstu..
Kilka słów o IPCC (10-09-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Za trzy tygodnie zostanie opublikowany piąty raport IPCC na temat zmian klimatu, więc dzisiaj napiszę kilka słów o samej organizacji, jej procedurach i raportach które przygotowuje. Najpierw mała korekta odnośnie tego co napisałem powyżej: 30 września opublikowany zostanie raport tylko pierwszej grupy roboczej IPCC, zajmującej się podstawami naukowymi klimatologii ("czy klimat się zmienia, w jaki sposób, z jakiego powodu"); druga grupa robocza zajmuje się problemem zależności naszej cywilizacji oraz ziemskich ekosystemów od klimatu i wrażliwości na jego zmiany ("jakie skutki będą miały zmiany klimatu i jakie mamy możliwości adaptacji"), trzecia grupa robocza koncentruje się natomiast nad zagadnieniami związanymi z mitygacją globalnego ocieplenia ("czy możemy
Do tekstu..
Rodzice: lekcje religii faworyzowane. Kosztem etyki (10-09-2013)
Autor: Anna Czuba
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Dlaczego dzieci chodzące na religię mają ją jako pierwszą lekcję lub w środku dnia, a te chodzące na etykę muszą czekać trzy godziny po zakończeniu zajęć? - pyta rodzic pierwszoklasisty"
Do tekstu..
Recykling w rękach mafii (10-09-2013)
Autor: Bertold Kittel, Anna Wittenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Bertold Kittel w najnowszym reportażu opisuje, jak mafia przejmuje rynek gospodarowania odpadami. W rozmowie z naTemat dziennikarz śledczy uchyla rąbka tajemnicy: wyjaśnia, jak to się dzieje, że w Polsce można wylać na pole setki ton toksycznych odpadów, pokazuje korupcję w CBA i mechanizmy, wskutek których prędzej, czy później każdy z nas ucierpi.
Do tekstu..
Watykan rozpoczął kontrolę w Niemczech. Przypatrzy się "bogatemu Kościołowi (10-09-2013)
Autor: Szymon Kruś
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Watykan rozpoczął rzadką procedurę rewizji Niemieckiej Diecezj Katolickiej. Przegląd rozpoczął się po poniedziałkowych oskarżeniach, że jej biskup wydawał zbyt dużo pieniędzy, a to nie idzie w parze z ideologią nowego papieża Franciszka".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365