Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.024.269 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W tej materii sąd znawców jest nad wyraz zgodny: bóg do swego wyznawcy zawsze jest podobny
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Trzeciego dnia obudził się ze śpiączki… (07-06-2007)
Autor: Rosa M. Tristan / El Mundo
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: endrju91

Do tekstu..
Wirus wiary (05-06-2007)
Autor: Marcin Rotkiewicz / Polityka
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: endrju91

Do tekstu..
Kaczyńscy jak Pinochet (05-06-2007)
Autor: Rozmowa z prof. Januszem Czapińskim
Źrodło: Przegląd/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Kaczyńscy, gdyby mogli pójść na całość, to naprawdę byłyby to rządy Pinocheta w Polsce. Wzięliby za pysk wszystkich. A tak biorą wybrane środowiska
Do tekstu..
Minister Kompromitacji Narodowej (05-06-2007)
Autor: Maciej Strzemiński
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Cokolwiek głupiego zrobi Roman Giertych, i tak zostanie w resorcie edukacji - dobro koalicji sprawia, że jest nietykalny. Wiceminister Mirosław Orzechowski, w resorcie ma opinię osoby słabo zorientowanej w problemach oświaty, za to gorliwego klerykała i nacjonalisty.Takiej masy księży i zakonnic spieszących do gabinetu Orzechowskiego nie widziano nawet za czasów AWS. Dzięki jego staraniom połowa dotacji, jakie w tym roku rozdzieliło MEN, idzie na organizacje kościelne - mówią pracownicy resortu.
Do tekstu..
Wiking jedzie do Mekki (04-06-2007)
Autor: Aleksiej Smirnow
Źrodło: Tygodnik Forum Zgłosił/a: Mamut
Całkiem niedawno grupa prawników z Norwegii zaproponowała program profilaktyki przestępczości wśród swych braci w islamie. W ich opinii wysoka przestępczość wśród muzułmańskich imigrantów jest skutkiem laicyzacji kodeksu karnego, pozbawionego treści etycznych. Gdyby w sądzie wprowadzono przysięgę na Koran, a do kodeksu karnego wbudowano elementy prawa religijnego, poziom praworządności i posłuszeństwa wobec prawa zdecydowanie by wzrósł.
Do tekstu..
Projekt referendum 2007 (03-06-2007)
Autor: Justyna Romanowska
Źrodło: http://www.pardon.pl Zgłosił/a: agawa

Do tekstu..
Teologia wolności po polsku (03-06-2007)
Autor: M. Agnosiewicz, T. Bartoś
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: MA
Religia nie znosi porównywania się. Rywalizacja w duchowości to synonim religii na pokaz
Do tekstu..
Czy Polsce grozi nazistowski terroryzm? (02-06-2007)
Autor: Łukasz Medeksza
Źrodło: pardon.pl/o2.pl Zgłosił/a: jarekland
Tak wynika z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pod Radomiem został zatrzymany neonazista, który miał instrukcje jak przeprowadzać zamachy terrorystyczne.
Do tekstu..
Marycha w kajdankach (02-06-2007)
Autor: Anna Szulc
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Gdy na ulicach i w Sejmie coraz głośniej o wolności dla marihuany, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego coraz gorliwiej ściga artystów za przypalanie trawki. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią obecnej władzy.
Do tekstu..
Wpadki Kaczyńskich (01-06-2007)
Autor: asz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Przegląd największych wpadek braci Kaczyńskich
Do tekstu..
Inkwizycja po polsku (01-06-2007)
Autor: Od redakcji
Źrodło: ElPais/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Polska jest krajem, w którym widać wyraźnie, że zniknięcie komunizmu nie pociąga za sobą porzucenia stosowanych przez niego metod.
Do tekstu..
Bóg w genach? (01-06-2007)
Autor: Ángela Boto
Źrodło: ElPais/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Naukowcy na wszelkie sposoby próbują znaleźć materialne podstawy wiary w Boga. Jedni znajdują je w mózgu, inni w genach, jeszcze inni w zjawiskach fizycznych. Gdziekolwiek kryje się Bóg, nie ulega wątpliwości, że wiara w niego jest człowiekowi bardzo potrzebna.
Do tekstu..
Kościoły do zburzenia (01-06-2007)
Autor: Sophie de Ravinel
Źrodło: LeFigaro/onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Małe wiejskie kościółki we Francji stoją puste i popadają w ruinę. Odwiedza je coraz mniej wiernych, a utrzymanie świątyń jest bardzo drogie. Merowie francuskich miast i miasteczek coraz częściej wydają decyzję o ich rozbiórce.
Do tekstu..
Przeżył rażenie piorunem dzięki okularom (01-06-2007)
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Marcin Lachowicz
Mieszkaniec okolic Tokio wyszedł niemal bez szwanku z uderzenia piorunem, który trafił w metalowe w oprawki jego okularów. Skończyło się na niewielkich poparzeniach.
Do tekstu..
Włatcy Móch "Memęto Mori" (31-05-2007)
Autor: B. Kędzierski & Spólka
Źrodło: kreskowka.pl Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
NO ! Coś dla w sam raz NAS !!! Konieczko RULEZZZ :-) ! Bądźcie tylko sobą (jak chłopaki), a żadna religia was nie dopadnie ;-) !!!
Do tekstu..
Zachłanny Watykan (31-05-2007)
Autor: Malcolm Moore
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: jarekland
Władze Stolicy Apostolskiej chcą przekształcić część swoich kamienic w hotele, kosztem ich obecnych mieszkańców
Do tekstu..
Pożyteczni idioci Busha (29-05-2007)
Autor: Rozmowa z Tony'm Judtem
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Mamut
To samo dotyczy radykalnego islamu. Ludzie, którzy mówią o "islamofaszyzmie", nie mają zazwyczaj wiedzy o świecie islamu, nie znają języków, jakimi się tam mówi. Dostrzegają powierzchowne analogie między faszyzmem i radykalnymi odłamami islamu - w języku, typie ludzi, którzy głosili obie ideologie. Jeśli stworzy się kolejny "izm", świat wydaje się prostszy. Faszyzm, komunizm, islamofaszyzm... W efekcie najeżdżamy Irak, być może też Iran - i katastrofa gotowa. Fałszywe diagnozy stwarzają problemy, a nie rozwiązania.
Do tekstu..
Chore święte drzewo (28-05-2007)
Autor: Peter Foster/Daily Telegraph
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Mamut
W Indiach zapanował niepokój o stan drzewa Bodhi Właśnie pod nim ponad 2500 lat temu Budda po raz pierwszy dostąpił oświecenia. Drzewo Bodhi rosnące w stanie Bihar w północno-wschodniej części kraju cierpi na tajemniczą chorobę i gubi liście.
Do tekstu..
Czarny sen Mahometa (26-05-2007)
Autor: Joanna Woźniczko, Łukasz Wójcik
Źrodło: "Przekrój" Zgłosił/a: Mamut
Przez minioną dekadę kluczem do zrozumienia przemocy w świecie islamu był dżihad, walka z niewiernymi. Od 11 września 2001 roku na wszelkie akty islamskiego terroru patrzyliśmy przez pryzmat zagrożenia dla Zachodu. Ale w sunnickiej Adhamiji nikt nie myśli o Zachodzie, tylko o zemście. Nie na Amerykanach, tylko na szyitach. Bo kluczem do tego, co dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie, nie jest dżihad, tylko fitna. Dosłownie: "chaos", "zamęt", "zamieszanie", w Koranie oznacza wojnę wewnątrz islamu. Coś, co nigdy nie miało się już powtórzyć.
Do tekstu..
Nie wymagajmy naśladowania Anny Radosz (26-05-2007)
Autor: Jacek Hołówka Tomasz P. Terlikowski
Źrodło: RZECZPOSPOLITA Zgłosił/a: Mamut
Bez wątpienia to wzorzec heroicznego macierzyństwa. Ale nie oznacza to, że pani Radosz powinna się stać wzorcem macierzyństwa w ogóle. To dwie różne sprawy. Czym innym jest heroizm, a czym innym codzienność. Wszyscy jesteśmy wezwani do przyzwoitości, ale nie wszyscy do heroizmu. Wzorzec Anny Radosz nie może więc być traktowany jako moralne zalecenie dla wszystkich czy jako przykład do częstego naśladowania. Jest to wzorzec, który powinien nas zachwycać i wskazywać drogę w sytuacji trudnej, ale tylko wtedy, kiedy potrafimy się na coś takiego zdobyć.
Do tekstu..
Cerkiew państwosławna (23-05-2007)
Autor: Łukasz Wójcik
Źrodło: "Przekrój" Zgłosił/a: Mamut
Niezależnie od praktyki religijnej 80 procent Rosjan deklaruje przynależność do Cerkwi. Prawosławie jednoczy Rosjan, jest ostoją ich zbiorowej tożsamości. Kreml zdaje sobie z tego sprawę i dlatego nie szczędzi Cerkwi przywilejów, czyniąc ją jednym z filarów odradzającego się imperium.
Do tekstu..
Znikąd donikąd (22-05-2007)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Mamut
A tak po prawdzie to Charles Darwin zapewne nie wyłączyłby Boga ze swojej teorii, nie zdjąłby człowieka z piedestału najdoskonalszej ze wszystkich istot i nie umieścił go na Drzewie Życia obok gza i pantofelka, gdyby nie śmierć jego dwunastoletniej córki Annie. Nocą 23 kwietnia 1851 r. Darwin - wadzący się dotąd z Bogiem chrześcijanin - stał się agnostykiem.
Do tekstu..
Katecheza zamiast neutralności (22-05-2007)
Autor: Bartosz Machalica
Źrodło: Przegląd Zgłosił/a: MA
Nauka religii w polskich szkołach to nie jest obiektywny przekaz wiedzy o religiach, tylko katechizacja - rozmowa z drem Pawłem Boreckim
Do tekstu..
"Niech świat cię nigdy nie zadowala" czyli jak żyj (20-05-2007)
Autor: Kinga Rodkiewicz
Źrodło: Global New Media Zgłosił/a: Mamut
Jest ich około 120 tysięcy na całym świecie. Żyją bez prądu, radia, telewizji, samochodów i Internetu. Zupełnie jakby czas zatrzymał się w XVII wieku. Amisze- bo o nich mowa- mieszkają głównie w rolniczych stanach USA, w kanadyjskiej prowincji Ontario oraz w Ameryce Środkowej. Odizolowani od świata tworzą samowystarczalne społeczności. Gdy trzeba wybudować dom, wesprzeć kogoś finansowo wszyscy w ramach solidarności angażują się by pomóc. Posługują się na codzień językiem starogermańskim tzw. Pennsylvania Dutch, chociaż znają także język angielski. Nie ewangelizują, nie prowadzą działalności religijnej na szeroką skalę. Wierzą, że całe zło tkwi w otaczającym świecie, stąd też wypływa maksyma, według której żyją: "niech świat cię nigdy nie zadowala".
Do tekstu..
Watykan miesza (20-05-2007)
Autor: Piotr Kowalczuk
Źrodło: Przekrój Zgłosił/a: Mamut
Spór państwo-Kościół toczy się w specyficznym kontekście historycznym Italii. Od końca II wojny światowej Stolica Apostolska i włoski Kościół były nieocenionymi sojusznikami Zachodu w walce z komunistycznym zagrożeniem i poprzez to stanowiły potężną siłę polityczną. Na gruzach faszyzmu wyrosła opromieniona partyzancką sławą i kontrolowana przez Sowietów partia komunistyczna mogąca liczyć nawet na jedną trzecią głosów w demokratycznych wyborach. Pius XII nie bez racji widział w niej śmiertelne zagrożenie dla Kościoła, zachodni sojusznicy - dla układu sił w Europie. Jedyną polityczną alternatywą stała się wspierana przez Kościół chadecja. Stąd Watykan i episkopat, korzystając z pisanych i niepisanych przywilejów, wielokrotnie ingerowały we włoską politykę, namaszczając prezyde
Do tekstu..
Co się dzieje z Ameryką? (20-05-2007)
Autor: Janina Karpińska
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: Mamut
W 2002 roku sondaż przeprowadzony na zlecenie prestiżowej National Science Foundation ustalił, że 30 procent Amerykanów wierzy w wizyty UFO, połowa nie wie, że Ziemia krąży dookoła Słońca, ile czasu jej to zajmuje (rok - podpowiadamy na wszelki wypadek), uważa, że antybiotyki zabijają wirusy (zabijają bakterie), i sądzi, że ludzie żyli w tych samych czasach co dinozaury (kilkadziesiąt milionów lat później). Równie fatalnie wypada wiedza o geografii - według sondażu National Geographic z 2002 roku tylko co trzeci Amerykanin potrafi znaleźć na mapie Ocean Spokojny, a w czasie wojny prowadzonej przez Stany Zjednoczone w Afganistanie (kiedy była na czołówkach wszystkich gazet i w wieczornych wydaniach wszystkich dzienników) tylko 17 procent było w stanie wskazać, gdzie ten kraj leż
Do tekstu..
Moherowa Dania (19-05-2007)
Autor: Tomasz Walat
Źrodło: POLITYKA Zgłosił/a: Mamut
Zdobycie przez populistów wpływu na politykę rządu w wyborach 2001 r. oznaczało "wyzwolenie od modernizmu i 130-letniej radykalnej tyranii kulturowej", powtarza rzecznik Partii Ludowej pastor Sören Krarup. Dania została, jego zdaniem, odzyskana. Lepiej wykształcony i sprawniejszy intelektualnie Krarup, deputowany do parlamentu (Folketingu), jest wiernym odbiciem Tadeusza Rydzyka. W jego krytyce kosmopolityzmu kryje się nieznacznie tylko zawoalowany antysemityzm. Rzecz w tym, że modernizm, oświecenie, internacjonalizm w Danii związane są nierozłącznie z duńskimi intelektualistami przełomu XIX i XX w., braćmi George'em i Edwardem Brandesami, którzy z pochodzenia byli Żydami.
Do tekstu..
Nie myślmy jak fundamentaliści (19-05-2007)
Autor: Dariusz Rosiak Guy Sorman
Źrodło: RZECZPOSPOLITA Zgłosił/a: Mamut
Może za dużo wiemy o islamofaszyzmie w przeciwieństwie do islamu w wersji umiarkowanej. Ludziom na Zachodzie wydaje się czasem, że cały islam to fundamentalizm. W książce pokazuję, że w islamie istnieje długa i bogata tradycja umiarkowania, demokracji, otwartości, tolerancji. Uważam poza tym, że gdyby muzułmanie uzyskali prawo wypowiadania się w sposób demokratyczny, to dążenie do umiarkowania byłoby bardziej widoczne.
Do tekstu..
Ofensywa ateistów (18-05-2007)
Autor: Tim Shipman
Źrodło: onet/DT Zgłosił/a: as
W Stanach Zjednoczonych wzrasta ilość "zdeklarowanych" ateistów, chcących by Stany Zjednoczone były "krajem bez żadnego boga"
Do tekstu..
Tolerancyjne państwo (17-05-2007)
Autor: grace
Źrodło: blog.onet.pl Zgłosił/a: waldmarc
Jak widać na przykładzie Holandii, skutkiem ogromnej tolerancji jest zdyscyplinowane i mądre społeczeństwo. Tak jak dziecka nie wychowa sie samymi zakazami, bo hamuje sie w ten sposób jego rozwój, tak społeczeństwo nie stanie się silne i zdrowe, gdy podejmuje sie za nie wszystkie decyzje.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365