Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.742.218 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Nic dziwnego, że badając świat stwierdzamy, iż jest on racjonalny, bo przecież nasza racjonalność wykształciła się na drodze naturalnej selekcji, w procesie ewolucyjnym, który doprowadził do powstania gatunku homo sapiens.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wrogowie rozumu : Astromaria (08-01-2012)
Autor: To nie przejdzie
Źrodło: http://www.tonieprzejdzie.pl/2012/01/08/wrogowie-rozumu-astromaria/ Zgłosił/a: Allajah
Astromaria i homeopatia zdemolowana.
Do tekstu..
O Niemce, która ratowała Żydów (08-01-2012)
Autor: Jerzy Kochanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Dzieje Adolfiny Berty Pfeiffer trzeba przypomnieć nie po, żeby relatywizować historię i podretuszować wojenny wizerunek Niemców. Dokonali zbrodni straszliwych, które nigdy nie zostaną zapomniane. Ale podobnie jak zdarzali się Polacy, którzy wydawali Żydów, byli również Niemcy, którzy ich ratowali. Historia Adolfiny Pfeiffer pokazuje, jak niewiele w dalszym ciągu wiemy o latach wojny i okupacji. I uczy pokory."
Do tekstu..
Traktujcie mnie jak dziewczynę, bo tak się czuję (07-01-2012)
Autor: TokFM
Źrodło: TokFM Zgłosił/a: KarolG
Dla tych, którzy myślą, że kwestie płci są proste. "Oficjalnie jestem chłopcem. Ale odkąd pamiętam czuję się dziewczynką. Nie wiem, skąd się wzięło to poczucie. Zawsze je miałam - mówi trzynastolatka o zniewalającym uśmiechu."
Do tekstu..
Why Do We Really Need Clinical Trials? (07-01-2012)
Autor: Brennen McKenzie
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"The moral of this story is simple and shouldn't be controversial: While a plausible theory and suggestive preclinical evidence may suggest a new therapy could be beneficial, only multiple, rigorous, high-quality clinical trials can determine if this is actually true. Good ideas turn out to be wrong often enough that our initial enthusiasm with the ideas themselves and with supportive preliminary research data should always be tempered by an understanding that these lower levels of evidence are inherently less reliable than the slow, expensive, complicated process of rigorous clinical studies. And bad ideas, those without a plausible theoretical foundation or supportive pre-clinical evidence, are even less likely to bear fruit when properly examined."
Do tekstu..
Jak hydra (07-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Myślałem, że tamat został na dobre zamknięty rok temu. Jednak pan (nie wiem, czy wciąż można tytułować go doktorem) Wakefield najwyraźniej jest jak hydra - na miejsce każdej uciętej głowy odrastają mu dwie kolejne."
Do tekstu..
To przemoc nie kompromis (07-01-2012)
Autor: red
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Nad ustawą pracujemy. Chcemy generalnie, aby to była sprawa sumienia matki, a nie lekarza czy ustawy. Granicę dopuszczalnego terminu aborcji wyznacza ryzyko utraty życia lub zdrowia przez matkę. I to powinni akurat wskazać naukowcy. I oni to precyzyjnie wskazują - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Janusz Palikot. Jak podkreśla, kompromis aborcyjny "nie jest żadnym kompromisem, a wynikiem przemocy Kościoła w życiu publicznym".
Do tekstu..
Bertrand Russell jako superbohater (07-01-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Ten komiks to rzadki w popkulturze przykład towaru zgodnego z opisem na opakowaniu. Jest dokładnie tym, jak go zachwalają: ambitnym i pasjonującym utworem o logice i słynnych logikach"
Do tekstu..
Miliony z ziemi Kościoła (07-01-2012)
Autor: Marcin Pietraszewski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Były dyrektor gabinetu marszałka Sejmu, a zarazem członek Komisji Majątkowej MSWiA przekazywał instytucjom kościelnym grunty, które od razu kupowała rodzina śląskich miliarderów. W tym samym czasie - z zarobkami 20 tys. zł miesięcznie - pracował w należącej do nich firmie"
Do tekstu..
Nudziarstwo, czyli geje i lesbijki jako rodzice (07-01-2012)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Dwa smutne pingwiny, podrzucone im jajo, cudny pisklaczek, wielka miłość i rodzinna sielanka - oto w wielkim skrócie fabuła wydanej parę lat temu w Polsce książeczki Z Tango jest nas troje, która ma oswoić dzieci z ideą nieheteroseksualnej rodziny.
Do tekstu..
Poniatowa. "Dajesz na Orkiestrę? Idź do spowiedzi" (06-01-2012)
Autor: Paweł P. Reszka, Sławomir Skomra
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
"Człowiek wierzący dając Wielkiej Orkiestrze pieniądze popełnia grzech, bo bierze udział w sprawach diabelskich" - pod kościołem w Poniatowej na Lubelszczyźnie w piątek trwała akcja przeciwko WOŚP. - Nie mamy z tym nic wspólnego - mówi ksiądz i tłumaczy... że dając na Orkiestrę można popełnić grzech
Do tekstu..
"Tutaj ktoś chciał sprawdzać odporność naszego Kościoła?" (06-01-2012)
Autor: PAP, wp.pl
Źrodło: (mj) Zgłosił/a: slik
Biskup płocki Piotr Libera skrytykował postawę części tamtejszych radnych, w tym PO i SLD, którzy przegłosowali poprawkę do budżetu miasta, zwiększającą środki na działania profilaktyczne, dopuszczające metodę in vitro, gdyby taka ustawa została uchwalona.
Do tekstu..
Andrew Wakefield sues BMJ for claiming MMR study was fraudulent (06-01-2012)
Autor: Ian Sample
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Andrew Wakefield, the doctor who was struck off the medical register after triggering a health scare linking autism to the MMR vaccine, is suing the editor-in-chief of the British Medical Journal for defamation.
Do tekstu..
Praise be! A sensible church is born (06-01-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THE world has a new religion - Kopism. But no gods, saviours, or silly dogma here because the Missionary Church of Kopism exists solely for the "sacred" practise of file-sharing on the internet
Do tekstu..
Dzisiaj dzieci dostają podarunki od czarownicy Befany (06-01-2012)
Autor: (mj)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Tysiące rzymskich rodzin wybrały się w piątek z dziećmi na Piazza Navona, który jest centrum obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), będącego też świętem najmłodszych. Tego dnia otrzymują one wypełnione prezentami kolorowe skarpety.
Do tekstu..
Mimikra do sześcianu (06-01-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Thaumoctopus mimicus, mimiczna ośmiornica bez wygodnej polskiej nazwy, odkryta została w 1998 roku u wybrzeży należącej do Indonezji wyspy Celebes (Sulawesi). Chociaż zjawisko mimikry, czyli naśladownictwa innych organizmów lub otoczenia, jest wśród głowonogów dość przyzwoicie opisane, do czasu odkrycia T. mimicus nieznany był przypadek imitacji organizmów jadowitych, trujących lub po prostu niesmacznych."
Do tekstu..
Szeroko pojęta norma (06-01-2012)
Autor: Ewa Winnicka
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
Polski system opieki społecznej bywa opieszały. W Norwegii jest inaczej.
Do tekstu..
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 4 (06-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"Ograniczenie ruchów heretyckich dostrzegalne już w 2. poł. XIII w., a przede wszystkim ich stopniowa eliminacja od XIV w. wiązana powinna być głównie ze zmianami w sposobie sprawowania władzy w miastach, jak i swoistą kontrolą przestrzeni publicznej. Coraz mniej możliwości mieli kaznodzieje głoszący tezy odmienne od akceptowanych przez kościół rzymskokatolicki, którzy dotąd cieszyć się mogli względną swobodą."
Do tekstu..
Roman Kotliński nadal jest katolickim księdzem (06-01-2012)
Autor: Cezary Gmyz
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: liliac
"Gdyby Kotliński zechciał odprawiać mszę świętą, sprawować eucharystię czy udzielać sakramentów, których mogą udzielać prezbiterzy (np. eucharystii), wszystkie te czynności w rozumieniu prawa kanonicznego będą ważne."
Do tekstu..
Conflict at the heart of Scientology is exposed in bitter email outburst (06-01-2012)
Autor: Guy Adams
Źrodło: independent.co.uk Zgłosił/a: ramichael
A simmering conflict at the Church of Scientology has been made spectacularly public after a former member of the organisation's clergy circulated a letter raising severe criticisms of both the management style and financial policies of its current leader, David Miscavige
Do tekstu..
Kristy Bamu 'murdered over witch claim' in Newham (05-01-2012)
Autor: bbc.co.uk
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
A 15-year-old boy was tortured and drowned by his sister and her boyfriend because they believed he was a witch, the Old Bailey has heard.
Do tekstu..
Ojciec Rydzyk bez koncesji (05-01-2012)
Autor: (mj, tw, kab, pp)
Źrodło: Rzeczpospolita, wp.pl Zgłosił/a: slik
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła wniosek fundacji ojca Rydzyka o koncesję na miejsce telewizji Trwam na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej, która uprawnia do nadawania w technologii cyfrowej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, klub Solidarna Polska przygotował już interpelację w tej sprawie. - To arogancja wobec rzeszy odbiorców Telewizji Trwam i odwet polityczny - mówi nam Beata Kempa.
Do tekstu..
Lubieżne i demoniczne oblicza muzyki (04-01-2012)
Autor: Kalina Wojciechowska
Źrodło: http://pinezka.pl Zgłosił/a: liliac
"Z piosenek (...) wynikają krzywdy, nieszczęścia i liczne szkody; albowiem to, co mają w sobie swawolnego i niegodziwego, kładą na dno duszy, wycieńczają ją i osłabiają - grzmiał przeciw świeckiej muzyce Jan Chryzostom i z całą bezwzględnością ujawniał jej demoniczną oraz lubieżną naturę. Twierdził, że poprzez tańczące kobiety działa szatan, bo gdzie taniec, tam i diabeł, który zniewala dusze widzów."
Do tekstu..
The Cancer Cure Anecdote (04-01-2012)
Autor: Steven Novella
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"Gawler has believed for the last three decades that diet and meditation can cure cancer. He has spent that time writing books and promoting his personal story, convincing many others of his beliefs. While he may mean well, the far better course of action would have been to study the hypotheses that stemmed from his dramatic experience, not to conclude that he must be correct and proceed with premature conviction. That is the difference between a crank and a scientist."
Do tekstu..
Późnośredniowieczne herezje we Włoszech - część 3 (04-01-2012)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery - Luźne zapiski o poskramianiu sztuki Zgłosił/a: liliac
"W tym kontekście można rozumieć wybuch "fali" flagelantów w Perugii w maju 1260 r. Miasto to, doświadczone zarazą w 1259 r. i sporami między dwoma frakcjami politycznymi pod wpływem umbryjskiego mnicha Rainiera Fasaniego stało się świadkiem trwających kilka tygodni procesji tysiąca obnażających się i biczujących do krwi mieszkańców, postępujących za klerem nawołującym do zakończenia sporów. Ten ruch religijny traktowany był ze względu na swoją specyfikę bardziej jako zagrożenie polityczne niż dla kościoła rzymskiego."
Do tekstu..
Populistyczna Solidarna Polska (04-01-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Jeśli ktoś chciałby analizować zagadnienie populizmu politycznego na poziomie podstawowym, polecam obserwację działań Solidarnej Polski. Doskonałe lekcje dla młodzieży gimnazjalnej.
Do tekstu..
Daniel Dennett - Odczarowanie - Religia jako fenomen naturalny (03-01-2012)
Autor: trhtpc
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: marcin1902
Wykład Daniela C. Dennetta, profesora filozofii na Uniwersytecie w Tufts, 14 marca 2006. Przybliża on hipotezę ewolucyjnego powstania religii, opisaną w książce Dennetta pt.: "Odczarowanie - Religia jako fenomen naturalny" ("Breaking The Spell: Religion as a Natural Phenomenon")
Do tekstu..
Chcę wystąpić z Kościoła, ale nie wiem jak! (03-01-2012)
Autor: Martyna Wnęk
Źrodło: Onet Zgłosił/a: MA

Do tekstu..
‘Infidel’ Santa stabbed to death (03-01-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
IN what Tajikistani police believe to be a religiously-motivated attack, a young man dressed as Ded Moroz - Father Frost, the Slavic equivalent of Santa Claus - was stabbed to death yesterday.
Do tekstu..
Muzyczny daltonizm Darwina i Freuda (03-01-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary - Blog szalonych naukowców Zgłosił/a: liliac
"(...)Zanim więc nasza wiedza o wadach słuchu, czy raczej postrzegania muzyki (amuzja wcale nie musi wiązać się z problemami rozumienia mowy, choć zdarza się i takie współwystępowanie), dorówna wiedzy o wadach wzroku, chyba jeszcze upłynie dużo czasu."
Do tekstu..
The ethics of animal research (03-01-2012)
Autor: Simon Festing, Robin Wilkinson
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"Animal research has had a vital role in many scientific and medical advances of the past century and continues to aid our understanding of various diseases. Throughout the world, people enjoy a better quality of life because of these advances, and the subsequent development of new medicines and treatments-all made possible by animal research. However, the use of animals in scientific and medical research has been a subject of heated debate for many years in the UK. Opponents to any kind of animal research-including both animal-rights extremists and anti-vivisectionist groups-believe that animal experimentation is cruel and unnecessary, regardless of its purpose or benefit."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365