Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.533 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wiktor Trojan - Axis Mundi
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Na terenie filozofii Boga sprawa jest trudniejsza. Jesteśmy bowiem zdani tylko na nas samych, podczas gdy Druga Strona milczy.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wielgie poruszenie (19-01-2007)
Autor: Kuba Wandachowicz
Źrodło: wiadomości24.pl Zgłosił/a: waldmarc
W ostatnich dniach przez media przelała się taka rzeka górnolotnych sformułowań, wzniosłych przemówień, nadętych hymnów, że nic tylko się kąpać i patrzeć jak rosną skrzydła... Katoliccy i niekatoliccy (są jeszcze tacy?) komentatorzy mieli pełne ręce, usta, serca i głowy. Różańce rozsypywały się w dłoniach, w chrzcielnicach gotowała się woda święcona.
Do tekstu..
Uczmy się mimo lustracji (18-01-2007)
Autor: JACEK HOŁÓWKA Piotr Najsztub
Źrodło: Przekroj Zgłosił/a: wuesjot
Wygląda na to, że dekomunizacja jest nieuchronna. Profesor etyki JACEK HOŁÓWKA twierdzi, że najpierw trzeba ujawnić totalitarne mechanizmy niszczenia ludzi, byśmy wiedzieli, jak się przed nimi bronić w przyszłości, a sama lustracja nie będzie tak kosztowna społecznie, jak twierdzą jej przeciwnicy. Chyba jesteśmy w przededniu wybuchu rewolucji: deubekizacji, potem dekomunizacji. Rewolucji wybuchającej "od góry", zadekretowanej przez rządzących. To coś nowego.
Do tekstu..
Za 5 lat koniec świata? To bzdury! (18-01-2007)
Autor: Tomasz Rożek
Źrodło: INTERIA.PL Zgłosił/a: Sedziu
Znajomy matematyk powiedział mi kiedyś, że wierzy w przepowiednie. Nie zdziwiłbym się słysząc to z ust astrologa, ale doskonale wykształconego matematyka? - Przepowiedni jest tak wiele, że zawsze się sprawdzają - odpowiedział. - W tym tkwi ich siła.
Do tekstu..
Ciężkie czasy ateisty (18-01-2007)
Autor: Małgorzata Święchowicz
Źrodło: PRZEKROJ Zgłosił/a: wuesjot
Komuniści i entuzjaści aborcji, wielbiciele eutanazji. Ludzie bez sumienia i zasad. Bo jakże mogliby je mieć, skoro nie wierzą w Boga? Ateiści w Polsce nie mają lekkiego życia. Więcej - marzą o respektowaniu ich praw.
Do tekstu..
Zbyt moralni dla Europy (18-01-2007)
Autor: Jadwiga Staniszkis, Piotr Najsztub
Źrodło: PRZEKROJ Zgłosił/a: wuesjot
Królowie są nadzy - uważa profesor Jadwiga Staniszkis. Liderzy PiS i PO muszą zdjąć korony Polski solidarnej i Polski liberalnej. Powinni wreszcie zapomnieć o sobie i wrócić do współpracy - Europa im w tym kibicuje nawet wtedy, kiedy się z nich śmieje.
Do tekstu..
Moralitet we wsi Warszawa (17-01-2007)
Autor: Anne Applebaum
Źrodło: The Washington Post Zgłosił/a: wuesjot
Jest mało prawdopodobne, aby ta dyskusja o polskim komunizmie i postkomunizmie miała się wkrótce zakończyć. Być może zaciekłe spory o to, co wydarzyło się 30 lat temu, są świadectwem tego, że Polska wreszcie stała się naprawdę częścią Zachodu.
Do tekstu..
Globalna bitwa o Stajenkę Betlejemską (17-01-2007)
Autor: Siergiej Antonienko
Źrodło: Niezawisimaja Gazieta Zgłosił/a: wuesjot
Wojna krymska sprzed półtora wieku może wydawać się wydarzeniem niewartym już zastanowienia. Niesłusznie. Skutki tego konfliktu cywilizacji są dalekosiężne.
Do tekstu..
Ziemia dobrych ludzi i brutalnych władców (17-01-2007)
Autor: David Blair
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: wuesjot
Czy w Afryce może zmienić się coś na lepsze, czy może ten kontynent skazany jest na przeżywanie kolejnych tragedii? - pyta David Blair, reporter "Daily Telegraph", po latach spędzonych na Czarnym Lądzie.
Do tekstu..
Wolności od zakupów! (17-01-2007)
Autor: Catherine Elsworth
Źrodło: The Daily Telegraph Zgłosił/a: wuesjot
Czy można żyć bez ciągłego kupowania nowych rzeczy? Sprawdzała to grupa zwykłych Amerykanów. Wyniki ich śmiałego, jak na Stany Zjednoczone, eksperymentu są zaskakujące.
Do tekstu..
Europejski cyrk wędrowny (17-01-2007)
Autor: Rafaële Rivais
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: wuesjot
Dodatkowe koszty związane z istnieniem trzech siedzib Parlamentu Europejskiego wyniosły w 2006 roku 205 milionów euro Aby Parlament Europejski mógł odbyć czterodniową sesję we Francji, nie wystarczy zapłacić za przejazd 785 deputowanym. Trzeba jeszcze przewieźć z Brukseli do Strasburga 100 szaf, 3200 kufrów i przeszło 200 ton sprzętu: to ogromna operacja logistyczna na koszt europejskiego podatnika.
Do tekstu..
Nasi geje mniejsi (15-01-2007)
Autor: Martin Fletcher
Źrodło: Forum Zgłosił/a: JR
Seks z partnerem tej samej płci uprawiają wszyscy: nawet żuki polne, pingwiny czy wieloryby, o małpach nie wspominając. No może z wyjątkiem jeży...
Do tekstu..
Chichot ubecji (14-01-2007)
Autor: Ewa Beynar-Czeczott, Andrzej Franaszek
Źrodło: czytelnia.onet.pl Zgłosił/a: zet
Ciągle dowiadywał się jakichś monstrualnych rzeczy na swój temat, będąc pisarzem, miał zakaz druku... Szczególnie na początku nie potrafił sobie z tym wszystkim emocjonalnie poradzić. Potem stopniowo z tego wychodził, próbował walczyć o dobre imię, rozsyłając sprostowania do gazet, co zresztą nie przynosiło skutku, bo nikt w Polsce nie odważył się takiego oświadczenia wydrukować.
Do tekstu..
CZY RZECZPOSPOLITA MIAŁA KOLONIE W AFRYCE I AMERYCE? (14-01-2007)
Autor: DARIUSZ KOŁODZIEJCZYK
Źrodło: MOWIA WIEKI Zgłosił/a: wuesjot
Choć w Polsce, jak w każdym kraju, w nauczaniu historii ojczystej nie brakuje megalomanii, wydaje się jednak, że pytanie postawione w tytule przekracza już wszelkie dopuszczalne granice. Przeciętnie wykształcony Polak zapytany o wpływ "potopu" szwedzkiego na dzieje Gambii popukałby się w czoło. Nawet najbardziej "imperialistycznie" nastawieni piewcy dawnej świetności Rzeczypospolitej nie znają na ogół wątku dziejów, którym zajmiemy się poniżej.
Do tekstu..
Są ofiary, nie ma winnych (14-01-2007)
Autor: Wojciech Konończuk
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: wuesjot
24 kwietnia 1915 r. w Konstantynopolu władze tureckie aresztowały dwustu przedstawicieli lokalnej elity ormiańskiej. Wkrótce większość z nich nie żyła. Dzień ten uznawany jest za początek ludobójstwa Ormian w Imperium Ottomańskim. Współczesna Turcja nadal neguje tę zbrodnię, która pochłonęła być może półtora miliona ofiar.
Do tekstu..
W paszczy smoka (14-01-2007)
Autor: Andrzej Zaucha
Źrodło: Press Zgłosił/a: wuesjot
W rosyjskiej "Nowej Gaziecie" pracują ludzie, którzy chcą się zajmować wolnym dziennikarstwem - co w Rosji jest nieczęste i niebezpieczne
Do tekstu..
Rządzili nami szaleńcy (14-01-2007)
Autor: Tomasz Wesołowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Jest to krótka opowieść o ludziach, którzy wywierali wpływ na polską myśl polityczną bądź też realnie politykę Polski kształtowali. Robili to całkowicie niezasłużenie, w niezgodzie z własnymi predyspozycjami umysłowymi. Jakby tego było mało, przeszli jeszcze do historii i mają swoje miejsce w literaturze.
Do tekstu..
Na krawędzi szaleństwa (13-01-2007)
Autor: Mary Riddell
Źrodło: The Guardian Zgłosił/a: zet
Wygląda na to, że ludzkie życie jest świętością tylko w jego początkowym i końcowym momencie Obrońcy życia tak bardzo przejmują się embrionami, że nie obchodzi ich już prawo do godnej egzystencji i dobrej śmierci. Fałszywa moralność i cięcia budżetowe potrafią wyrządzić więcej szkód niż nóż chirurga.
Do tekstu..
Oświecenie w supermarkecie (13-01-2007)
Autor: OLAF STAMPF, HILMAR SCHMUNDT
Źrodło: SPIEGEL Zgłosił/a: wuesjot
"W połowie obecnego stulecia moglibyśmy rzeczywiście wnikać naszą świadomością bezpośrednio w internet i dosłownie surfować wirtualnie po świecie. Do pomyślenia jest też żyjąca fabryka, w której organizmy zajęłyby miejsce maszyn" - mówi futurolog Karlheinz Steinmüller.
Do tekstu..
Klątwa Koh-i-noora (13-01-2007)
Autor: Cahal Milmo
Źrodło: The Independent Zgłosił/a: wuesjot
750-letnia historia diamentu Koh-i-noor obfituje w morderstwa i zdrady. Opublikowane ostatnio tajne dokumenty wzbogacają barwne dzieje tego 186-karatowego klejnotu o kolejny epizod.
Do tekstu..
Sprzedać religię (13-01-2007)
Autor: Alicja Wenska
Źrodło: wirtualnemedia.pl Zgłosił/a: MA
Pojęcie marketingu religijnego funkcjonuje na świecie od lat. Oznacza działania marketingowe skoncentrowane wokół religii i działalności kościołów. Poniższy szkic jest próbą prześledzenia ciekawych działań z zakresu marketingu religijnego podejmowanych na świecie oraz próbą odpowiedzi na pytanie, czy i jak prężnie marketing religijny istnieje w Polsce - kraju tradycyjnie uznawanym za katolicki.
Do tekstu..
Nawrócenie grzesznika (13-01-2007)
Autor: The Independent
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Relacje Oscara Wilde'a z Kościołem rzymskokatolickim od początku były niejednoznaczne.
Do tekstu..
Czy w Chinach zabraknie młodych kobiet? (13-01-2007)
Autor: IAR, MD
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
W Chinach zaczyna brakować młodych kobiet. Zdaniem władz, niedługo mężczyźni będą mieli kłopoty ze znalezieniem żon.
Do tekstu..
Czy jestem złodziejem? (12-01-2007)
Autor: Szymon Babuchowski, Jacek Dziedzina
Źrodło: Onet/GN Zgłosił/a: Pandorra
Kiedy ochrona praw twórców osiąga granicę absurdu? Czy policja może zabrać mój komputer, gdy znajdzie w nim nielegalne oprogramowanie? Czy można bezkarnie ściągać z Internetu muzykę?
Do tekstu..
Wojna wśród skał i lodu. Alpy 1915-1918 (11-01-2007)
Autor: Piotr Szlanta
Źrodło: Mówią Wieki Zgłosił/a: zet
Mało kto pamięta, że 90 lat temu te góry były widownią bodaj najbardziej absurdalnego frontu Wielkiej Wojny
Do tekstu..
Modlitwa Czeskich Ateistów (11-01-2007)
Autor: J. Sverak & eso2
Źrodło: Youtube Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Czechs are most atheist/agnostic nation in the world. They don't believe in God, so they have atheist prayers like this one. Performed by Jan Sverak and children choir Zpevacek.
Do tekstu..
Zebrali, co zasiali (11-01-2007)
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: MA
Z Mariuszem Agnosiewiczem, publicystą i redaktorem naczelnym portalu Racjonalista.pl, rozmawia Piotr Skura
Do tekstu..
Poland's Right-Wing Government: Has It Changed Polish Societ (11-01-2007)
Autor: ELAINE FRIEDMAN
Źrodło: HumanistNetworkNews.org Zgłosił/a: MA
The U.S. isn't the only country with religious conservatives in high places
Do tekstu..
Emigranci: nie ma po co wracać (11-01-2007)
Autor: Adam Brzozowski
Źrodło: Wirtualny Nowy Przemysł Zgłosił/a: waldmarc
Pracując w irlandzkim barze McDonalds czy przy rozwożeniu gazet w Danii młodzi, dobrze wykształceni Polacy mają więcej satysfakcji z życia niż ich koledzy w Polsce. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale też o perspektywy na przyszłość, czyli o normalność.
Do tekstu..
Recepta na obojętność (11-01-2007)
Autor: Martin Winter
Źrodło: Suddeuische Zetiung Zgłosił/a: jarekland
Dla zjednoczenia Europy ważny jest rozsądek, ale niezbędne są pasja i skłonność do angażowania się w nowe działania
Do tekstu..
Dzieje dzieciobójstwa (10-01-2007)
Autor: Dariusz Łukasiewicz
Źrodło: Tygodnik Polityka Zgłosił/a: wuesjot
Aż do XVIII w. ginekologia nie była przedmiotem zainteresowania oficjalnej medycyny. Nie istniała skuteczna antykoncepcja. Stosowano metodę bardziej brutalną i odrażającą - zabijano dzieci zaraz po urodzeniu.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365