Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.030.659 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski

Złota myśl Racjonalisty:
Argument, że wiara i religia czynią ludzi lepszymi albo też próbują ich ucywilizować, należy do tych, które ludzie wysuwają, kiedy już wyczerpali wszystko, co mieli w zanadrzu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Tunisian Atheists sentenced to seven and a half years of prison (11-04-2012)
Autor: Kacem
Źrodło: atheistica.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"Problems started since university times, when a student from my dorm decided to throw me out the window, if not for my friend Atef Khawaja, , who held him back in the last moment , and that is because of a debate we had about Islam."
Do tekstu..
"Kardynał Rambo" ma w domu mały arsenał (11-04-2012)
Autor: jak/kdj/PAP
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: JK
"Jeden z najbardziej wpływowych hierarchów w Watykanie, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej kardynał Domenico Calcagno ma w swoim domu prawdziwy arsenał - donoszą w środę włoskie media."
Do tekstu..
What Is an Antivaxer? (11-04-2012)
Autor: Steven Novella
Źrodło: neurologicablog Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
We get accused of using some labels for propaganda purposes, particularly "antivaccinationist" (often shortened to "antivaxer"). Also "denier" or "denialist", as in germ-theory denier.
Do tekstu..
Chłopiec z lalką, nic specjalnego (11-04-2012)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy chłopiec może bawić się lalkami? Można uznać, że problem nie istnieje, bo chłopcy omijają lalki szerokim łukiem, uważając je za sprawę dziewczyńską. No dobra, zwykle tak bywa. Ale dlaczego tak bardzo jesteśmy zajęci pilnowaniem, żeby "zwykle" znaczyło "zawsze"? Czy ta niby-naturalna niechęć chłopców do lalek wymaga policyjnego nadzoru?"
Do tekstu..
Londyn pozbędzie się imama terrorysty (11-04-2012)
Autor: Robert Stefanicki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Brytyjski imam wzywający do dżihadu stanie przed sądem w USA. Umożliwiła to precedensowa decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka"
Do tekstu..
Życie po habicie (11-04-2012)
Autor: Maciej Stańczyk
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: slik
Walczę. Jestem po maturze, muszę znaleźć pracę, mieszkanie, muszę sama się utrzymać. Życie zaczynam od zera. Nie mam dosłownie nic i jestem zdana na siebie. To wszystko mnie przeraża. Mam lęki i obawy, ale wiem, że to jest moja droga. Mam dwadzieścia pięć lat, sześć lat byłam w klasztorze - pisze w przejmującym liście była zakonnica.
Do tekstu..
Powodzenia panie Gorsky! (11-04-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Wieść gminna niesie, że gdy 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong stawiał pierwsze kroki na Księżycu, tuż po słynnym zdaniu o małym kroku człowieka i wielkim kroku ludzkości miał mruknąć "Powodzenia panie Gorsky". Pan Gorsky zaś miał być sąsiadem rodziny Armstrongów w czasie dzieciństwa Neila. Pewnego wieczoru Neil podsłuchał pod oknem, jak pan Gorsky próbuje usilnie namówić żonę na seks oralny, na co ta miała mu odburknąć, że doczeka się seksu oralnego, gdy ten mały chłopak sąsiadów będzie chodził po Księżycu..."
Do tekstu..
Ekoświnie – Game Over? (11-04-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Kanadyjscy naukowcy zmodyfikowali genetycznie świnie odmiany Yorkshire, tak by w większym stopni przyswajały fosfor z pożywienia. Do tego celu wykorzystano gen fitazy z bakterii E. Coli, który wprowadzono do komórek zarodkowych świń. Konstrukcja transgenu, powodowała, że ulegał on ekspresji tylko i wyłącznie w śliniankach transgenicznych zwierząt. W ten sposób świnie nabyły zdolność trawienia fityny. Dzięki czemu zawartość fosforu w odchodach zwierząt była zmniejszona o 60%. Dodatkowo, hodowcy mogliby zaoszczędzić na tańszych paszach"
Do tekstu..
Jednostka i statystyka (11-04-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"19 i 20 kwietnia 2012 na Uniwersytecie Harvarda odbędzie się siódma konferencja dotycząca etyki i opieki medycznej pt. "Życie zidentyfikowane vs. życie statystyczne. Etyka i polityka państwowa". Uczestnicy konferencji skupią się na analizie zjawiska, które silnie wpływa na kształt debaty dotyczącej powinności i konkretnych decyzji w sferze życia publicznego. Zjawisko to polega na większej skłonności niesienia pomocy i ochrony przed ryzykiem w przypadku osób, które są "zidentyfikowane", niż w przypadku osób będących realnym, bądź potencjalnym "składnikiem" statystyki"
Do tekstu..
Ks. Piotr Natanek oskarża Watykan (11-04-2012)
Autor: Marcin Bartnick
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Ks. Piotr Natanek używa coraz ostrzejszych argumentów skierowanych przeciw hierarchom Kościoła katolickiego. Podczas wygłoszonego 1 kwietnia kazania oskarżył Watykan o rytualną intronizację Lucyfera. - Wszystkie obrazy na ołtarzu zasłonięte, krzyż Pana Jezusa obrócony do góry nogami, na tabernakulum gwiazda pięcioramienna, na ofiarę gwałtu przygotowana 6-letnia dziewczynka - opowiada w kazaniu ks. Piotr Natanek.
Do tekstu..
Pokalane niepoczęcie (11-04-2012)
Autor: Troczka
Źrodło: kociamuzyka.blox.pl Zgłosił/a: Joseph
Troczka przedstawia nieznaną historię zwiastowania. Na wesoło.
Do tekstu..
Kaczyński dopiero się rozkręca. Nie zna granic, nie ma żadnych hamulców (11-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Jezus Chrystus czułby się w tłumie na Krakowskim Przedmieściu równie zagubiony jak wiele ofiar katastrofy, które zostały wciągnięte post mortem w polityczny projekt Kaczyńskiego.
Do tekstu..
Femen przeciwko zakazowi aborcji. Działaczki bez bluzek biją w katedralne dzwony (10-04-2012)
Autor: wg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozebrane od pasa w górę działaczki ukraińskiego Femen weszły na dzwonnicę kijowskiej katedry świętej Zofii, by zaprotestować przeciwko zakazowi aborcji.
Do tekstu..
Psu na budę (10-04-2012)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Wiek emerytalny rolników nie zacznie się wydłużać od 2013 r., tylko od 2018 r. Do tego czasu rolnik, tak jak dziś, po odprowadzeniu składek na KRUS przez 120 kwartałów, czyli 30 lat, może przejść na pełną emeryturę, i to płaconą z budżetu państwa. Budżet będzie także płacił za urlopy wychowawcze kobiet ubezpieczonych w KRUS"
Do tekstu..
W Polsce odkryto paleontologiczne eldorado (10-04-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Unikatowy w skali światowej zespół skamieniałości morskich i lądowych sprzed 148 mln lat odkrył paleontolog dr Adrian Kin. Badania niezwykle bogatego stanowiska prowadzi międzynarodowy zespół naukowców w ścisłej współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym - poinformował Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego"
Do tekstu..
Za garść peelenów (10-04-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Święta skłaniają do myślenia o sprawach najważniejszych. Kwietniowy ranking od czapy poświęcam więc filmom, które w tytule mają pieniądze"
Do tekstu..
Magnetic storms spotted on Venus (10-04-2012)
Autor: Ron Cowen
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Planet emits bursts of energy despite having no magnetized field of its own"
Do tekstu..
Palikot: Arcybiskup Michalik przez pół roku znęcał się nad policjantem (10-04-2012)
Autor: GK
Źrodło: onet.pl; Wprost Zgłosił/a: slik
Jeżeli ktoś jest chamem, to nie można go przepraszać za to, że tak się go nazwało - tak o ewentualnych przeprosinach abp. Michalika mówi w rozmowie z "Wprost" Janusz Palikot. Polityk kolejny raz szokuje i przypomina sytuację, kiedy samochód abp. Michalika został zatrzymany przez patrol policji w Przemyskiem. - Przez pół roku znęcał się nad policjantem, który odważył się wlepić mu mandat, aż go wyrzucili z roboty. (...) To chamstwo - mówi.
Do tekstu..
Polski seks typu A (10-04-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
To miłe przeczytać, chociaż w jednej naukowej książce, że jesteśmy narodem spełnionym, i to w czasach gdy nie ma powstań. Dziedziną naszego spełnienia jest seks. Aż 67 proc. Polaków i Polek jest bardzo zadowolonych z seksu, który uprawia. Aż 80 proc. dobrze wie, o czym mówi, bo miało choć raz w życiu stosunek seksualny, a wśród nich bardzo świeżą pamięć ma 92 proc. obywateli i obywatelek, którym seks przytrafił się co najmniej raz w ciągu ostatniego roku. Książkę o tym, pt. "Seksualność Polaków na początku XXI wieku", napisał prof. Zbigniew Izdebski.
Do tekstu..
Żyję teraz bez Kościoła. Jestem szczęśliwa (10-04-2012)
Źrodło: dzienniklodzki.p Zgłosił/a: ramichael
Z Dorotą Pietrzak, nauczycielką, która wypisała się z Kościoła rozmawia Matylda Witkowska:
Do tekstu..
Sportowcy pod lupą odcinek: 6 (10-04-2012)
Autor: onet
Źrodło: vod.onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Eksperyment obrazujący wpływ alkoholu na sprawność koszykarza.
Do tekstu..
Ateista, który broni Boga (10-04-2012)
Autor: Aleksandra Kaniewska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Rozmowa ze szwajcarskim filozofem i ateistą Alainem de Bottonem o roli religii z Bogiem i bez Boga.
Do tekstu..
Dorośli Polacy: Dlaczego decydują się na chrzest? (09-04-2012)
Zgłosił/a: Rowan
"Chcę uporządkować swoje życie", "chcę należeć do Boga", "moi rodzice zaniedbali wiarę, nie chrzcili mnie, chcę się ochrzcić", "poznałam katolika, imponuje mi jego postawa, kocham go, oświadczył mi się, ale ja też chcę jak on, chcę się ochrzcić", "szukałam w różnych filozofiach, jednak wracam do Jezusa" - takie i inne odpowiedzi słyszę, kiedy pytam o motywację do chrztu - mówi siostra Anna Sudujko z zakonu sióstr Jadwiżanek Wawelskich, które pomagają dorosłym ludziom przygotowywać się do przyjęcia chrztu.
Do tekstu..
GMO Korzyści bez zagrożeń (09-04-2012)
Autor: Krystyna Matuszewska
Źrodło: wiz.pl Zgłosił/a: marcin1902
Rozmowa z prezesem Polskiej Izby Nasiennej, doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego - prof. Karolem Duczmalem.
Do tekstu..
Dlaczego pustoszeją niemieckie kościoły? (09-04-2012)
Autor: PG/Deutsche Welle
Źrodło: onet.pl, Deutsche Welle Zgłosił/a: JK
"Zmiany demograficzne oraz zmiany w nastawieniu do religii mają w Niemczech wielki wpływ na sytuację Kościoła. Z braku pieniędzy masowo sprzedaje się obiekty sakralne."
Do tekstu..
Miejskie wojny. Część II: Sojusznicy (09-04-2012)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Wrzask w przestrzeni Zgłosił/a: liliac
"Jak sobie radzić z reklamowym bandytyzmem w naszych miastach? Jak się pozbyć tej stonki, tej szarańczy, te epidemii? Oto kilka sposobów"
Do tekstu..
Pietyzm wobec zwłok (09-04-2012)
Autor: Piotr Morciniec
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przypomnę wyniki badań anglosaskich, w których sprawdzano gotowość młodych lekarzy do stosowania tracheotomii. Okazało się, że ci, którzy nie uczyli się przeprowadzania zabiegu na martwych ciałach, nie byli skłonni do stosowania go u pacjentów, zaś ci, którzy taką naukę mieli za sobą, w zdecydowanej większości deklarowali umiejętność przeprowadzenia zabiegu"
Do tekstu..
Sztuka w Sieci. Coś na święta (09-04-2012)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix - Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Mam propozycję, gdy już znudzą się jajeczka, żurki i inne wielkanocne specjały. Sieć wzbogaciła się ostatnio o ciekawe zasoby dzieł, ukrytych dotychczas w prywatnych lub bardzo specjalistycznych archiwach"
Do tekstu..
Rosyjska Cerkiew pakuje się w skandal za skandalem (09-04-2012)
Autor: Wacław Radziwinowicz
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jej zwierzchnik patriarcha Cyryl tak nakręcił ze swoim zegarkiem za 30 tys. euro, że już nie wie, jak się z tego wykręcić. Pewien znany duchowny namawia wiernych, by zerwali występ Madonny w Sankt Petersburgu, wysyłając fałszywy alarm o podłożeniu bomby. Inny chce zakazać wystawy grawiur Picassa, bo przedstawiają "wszelkie zboczenia"..."
Do tekstu..
Po co komu małżeństwo? (08-04-2012)
Zgłosił/a: Rowan
Papież Benedykt XVI na niedawnym spotkaniu z amerykańskimi biskupami podkreślił, że ludzie, którzy mieszkają razem bez ślubu, często mogą nie zdawać sobie sprawy, iż to poważny grzech, który stanowi zagrożenie dla stabilności społeczeństwa.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365