Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.210 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Doświadczenie - nazwa jaką nadajemy naszym błędom.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Premier: Pary gejowskie chcą "hodować" dzieci z in vitro. (22-10-2012)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Premier Donald Tusk zadeklarował, że jest przeciwny "hodowaniu" dzieci z in vitro dla par homoseksualnych.
Do tekstu..
ATAK SŁUPA NA BISKUPA (22-10-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Biskup Piotr Jarecki, nawalony jak stodoła, skosił mały słupek na chodniku i zatrzymał swoją srebrną toyotę na dużym, pancernym słupie, na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul., nomen omen, Boleść. Ponieważ biskup nie miał sutanny ani nawet koloratki, potraktowano go, jak zwykłego obywatela i bezczelnie poddano badaniu alkomatem...
Do tekstu..
Feminine Mystique (22-10-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Decyzje reprodukcyjne i jej prawdziwe przyczyny to temat, na który wyjątkowo rzadko jesteśmy stuprocentowo szczerzy, nawet przed przyjaciółmi. Dlaczego tak naprawdę jakaś kobieta nie ma (lub ma) dzieci, tego nie muszą wiedzieć nawet osoby z jej najbliższego otoczenia. Nawet jej partner nie musi być we wszystko wtajemniczony. Trzeba się po prostu pogodzić z tym, że ta decyzja jest tajemnicą kobiety i ten fakt uszanować. Za swoje prawo do tajemnicy kobieta przecież płaci cenę tego, że wszystkie dobre i złe strony każdej decyzji (mieć dziecko, nie mieć dziecka), w większym stopniu będą jej problemem niż jej partnera, niezależnie od tego, jak bardzo ten partner będzie chciał kompensować asymetrię biologiczną protezami kulturowymi."
Do tekstu..
Uczelnia promuje homofobię? Zaprosili pseudonaukowca (22-10-2012)
Autor: Wojciech Karpieszuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Na szczęście są jeszcze bastiony, w których można mówić prawdę - stwierdził dr Paul Cameron na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnia wpuściła w swoje mury tego amerykańskiego pseudonaukowca opętanego wizją, że homoseksualizm to największe zło świata"
Do tekstu..
O Seralinim ponownie (22-10-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Zastanawiam się jaka będzie reakcja przeciwników GMO na informację z piątku. Oto jesteśmy świadkami sytuacji niemal niespotykanej w nauce. Sześć (6) niezależnych komitetów naukowych we Francji opublikowało wspólne stanowisko w sprawie badań Pana Seraliniego. Opinia Komitetu Nauk Rolniczych, Komitetu Medycyny, Komitetu Farmacji, Komitetu Nauki, Komitetu Technologii oraz Komitetu Nauk Weterynaryjnych jest następująca: "Publikacja ta nie pozwala na wyciągnięcie żadnych wiarygodnych wniosków" dodając, iż "przyczyniła się jedynie do wywołania paniki w społeczeństwie"."
Do tekstu..
RP do duchownych: przekażcie część majątku Kościoła na rzecz dzieci (22-10-2012)
Autor: (ap)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Armand Ryfiński (RP) zaapelował do przewodniczącego KEP abpa Józefa Michalika oraz prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka, "aby zlicytowali choć fragment czy jedną nieruchomość" należącą do Kościoła i przekazali te środki dla dzieci z placówek opiekuńczo-leczniczych.
Do tekstu..
"Jak rodzice kochają dziecko, to się nie rozwodzą". Dobra lekcja? (22-10-2012)
Autor: Justyna Suchecka
Źrodło: poznan.gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
W jednej z podstawówek na Winogradach szóstoklasista usłyszał od nauczycielki, że rozwód to największa krzywda jaką rodzice mogą zrobić dzieciom. - Jeśli tak się wychowuje dzieci do życia w rodzinie, to ten przedmiot nie ma sensu - oburza się mama chłopca
Do tekstu..
Biskup po pijanemu rozbił auto (22-10-2012)
Autor: ap, pszl, msies
Źrodło: tvp.info Zgłosił/a: slik
Biskup archidiecezji warszawskiej zatrzymany za jazdę po pijanemu. 57-letni Piotr J. uderzył w latarnię na Wybrzeżu Gdyńskim w Warszawie. Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila w organizmie. Zniszczone auto odholowano na parking episkopatu.
Do tekstu..
Sumienie jako wytrych (22-10-2012)
Autor: Jacek Kowalczyk
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nie mieszajmy sumień do polityki, bo nic dobrego z tego nie wyniknie - blog Jacka Kowalczyka -"Listy Ateisty"
Do tekstu..
Czy łatwo rozpoznać przełom naukowy? (21-10-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Czyli innymi słowy: Campanario oraz wielu innych krytyków procesu recenzji zapomniało o tym, że chociaż system ten ma pewne słabe strony - tak, jest powolny; tak, czasem blokuje ciekawe odkrycia; tak, stwarza pola do nadużyć - to jednak w globalnej dużej skali sprawdza się: czyni literaturę naukową po prostu lepszą. Przyczyn zaś może być wiele. Począwszy od tego, że redaktor lub recenzent jest osobą, która na pracę patrzy świeżymi oczami, która do lektury podchodzi bez zbędnych założeń, która nie jest pod wpływem niezliczonych dyskusji ze współautorami na temat tego, co w pracy powinno s
Do tekstu..
Nasza bura codzienność (21-10-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Pan premier w swoim dniu medialnym (15.10) powiedział, że chce, by Polska nie była ani czarna, ani tęczowa. Czyli jaka ma być? Jak czerń przemieszać z tęczą, to wyjdzie bury (Brunatny? Boże, broń!). Czy to jest ulubiona barwa pana premiera? Rozumiem, że można nie lubić czarnego, ale nie rozumiem, jak komuś mogą nie odpowiadać kolory tęczy. Przecież - w przeciwieństwie do czerni, która jest jednolita, przytłaczająca, nieprzejrzysta - z tęczy można wybierać te barwy, które się lubi. I to zawsze będą barwy jasne, radosne i harmonijne. Widać jednak, że kolor bury bardziej odpowiada słusznej i przepełnionej "zdrowym rozsądkiem" wizji Polski, o której realizację będzie teraz zabiegał pan premier, a która i tak jest naszą codziennością.
Do tekstu..
Abp Budzik: wysokość odpisu trzeba określić w umowie rządu z Kościołem (21-10-2012)
Autor: Paweł Rozwód
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michał Boni powiedział w czwartek, że będzie namawiał Kościoły i związki wyznaniowe do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego. Dodał, że sprawą jego wysokości powinien zająć się parlament. Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.
Do tekstu..
Seks jest boski (21-10-2012)
Autor: Andrzej Molenda, Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
Rozmowa z dr. Andrzejem Molendą o tym, jak wypaczona, niedojrzała religijność może zniszczyć życie erotyczne człowieka.
Do tekstu..
Bóg jest algorytmem (20-10-2012)
Autor: Michał Puczyński
Źrodło: Gadżetomania.pl Zgłosił/a: lgtco99
Uważasz, że rozumiesz świat? Jeśli odpowiesz, że tak, to znaczy, że zupełnie go nie ogarniasz.
Do tekstu..
Jakiś gówniarz mówi mi, jak mam żyć (20-10-2012)
Autor: Z Mariuszem Maxem Kolonko rozmawia Piotr Kozanecki
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
- Jadę do Polski i oglądam cięgiem wszystkie dzienniki telewizyjne w kraju. Jest albo sama polityka, albo totalne pierdoły. W newsowych stand-upach jakiś gówniarz z mikrofonem w ręku i miną wszechwiedzącego wieszcza mówi mi, jak mam żyć - powiedział w rozmowie z Onetem Mariusz Max Kolonko.
Do tekstu..
Zakaz aborcji jest karą dla kobiety (20-10-2012)
Autor: xxx
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Edukacja seksualna często jest niewystarczająca, a wielu rodziców traktuje ten temat jako tabu. Zamiast pomyśleć o prezerwatywie, dziewczynka woli włożyć sobie gąbkę z octem do pochwy, sądząc, że to coś pomoże
Do tekstu..
Murder in the Margins (20-10-2012)
Autor: Gail Armstrong
Źrodło: Gilt pleasures Zgłosił/a: liliac
"It's true there are some very beautiful manuscript borders, and many that surprise with touches of whimsy; but anyone who thinks the borders are a safe haven, a place of flowers and swirling acanthus leaves, of birds, butterflies and bunnies, should take a closer look...sometimes you'll find all is not sweetness and light in border-land."
Do tekstu..
Przedsiębiorcy nie płacą ZUS. Kantują państwo i nas (20-10-2012)
Autor: Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński
Źrodło: wyborcza.biz Zgłosił/a: waldeck77
Przedsiębiorcy wiją się jak piskorze, aby tylko uniknąć płacenia na ZUS. Kantują państwo sposobem na konsultanta, na raj podatkowy, na magazyniera, ochroniarza albo zatrudniając ludzi na czarno. Bo zabójcze są koszty pracy - tłumaczą. To nieprawda, na tle Europy Zachodniej są bardzo niskie
Do tekstu..
Mężczyznom dłuższe urlopy rodzicielskie się należą! (20-10-2012)
Autor: Agata Szczerbiak
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zapowiedzi ministra pracy budzą jednak wiele obaw i wątpliwości. Dlaczego, skoro mówimy o współuczestnictwie matek i ojców w zajmowaniu się dziećmi, wydłużono urlopy kobiet, zamiast dołożyć kilka tygodni do urlopu "tacierzyńskiego"? Czy dlatego, że kobiety rodzą dzieci, a więc na ich barkach powinna spoczywać odpowiedzialność za opiekę nad nimi? Czy może chodzi o głęboko zakorzenione w naszym patriarchalnym społeczeństwie przekonanie, że "miejsce kobiet" jest głównie w domu, co wiąże się z ciężką pracą, niskimi zarobkami i zerowym prestiżem?"
Do tekstu..
GMO HSV-1 vs Brain Cancer (20-10-2012)
Autor: ERV
Źrodło: scienceblogs.com Zgłosił/a: liliac
"But we are getting to the point where if everything goes according to plan, getting infected with GMO viruses is going to be a standard treatment strategy for many of the 'hopeless' genetic and acquired disease we deal with today. Some might even be better treatments for diseases we can already manage. And its gonna be AWESOME! Not that there are not individuals who refuse life-saving treatments today for BS reasons, but it will soon be nearly impossible to be anti-GMO and not pay for that decision with your life."
Do tekstu..
Poznajemy pseudoterapie: świecowanie uszu (20-10-2012)
Autor: mitynauki.pl
Źrodło: mitynauki.pl Zgłosił/a: liliac
"Tradycje do jakich odwołują się zwolennicy świecowania uszu, są stare i bogate. Widzimy tutaj coś co po angielsku nazywa się "argument to antiquity" lub "appeal to tradition" czyli "argument starożytności" - coś jest fajne bo jest stare i z tradycjami"
Do tekstu..
The Role of Transgenic Crops in the Future of Global Food and Feed (19-10-2012)
Autor: H. Řezbová, O. Škubna
Źrodło: Agris on-line Papers in Economics and Informatics Zgłosił/a: coreless
"The dependence of world agricultural commodity market on the biotech crops is undeniable and the prediction acknowledges that the importance is increasing..."
Do tekstu..
Kanadyjski protest (19-10-2012)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Mit naukowca jako współczesnego kapłana rozwijany w XIX i XX w. coraz bardziej się kruszy. Miliony nienaukowców nie wierzą w teorię ewolucji, miliony podważają antropogeniczne globalne ocieplenie, nasilają się ruchy antyszczepionkowe. Ludzie nie wstydzą się już swojej ignorancji, a naukowców mają za przekupnych twórców danych potrzebnych temu czy innemu sponsorowi (to oczywiście od czasu do czasu się zdarza). Skoro jednak biały fartuch i gogle laboratoryjne już nie są strojem kapłana, to może nie ma co się krygować przed ich "zabrudzeniem" w proteście ulicznym."
Do tekstu..
Była sobie osobliwość (19-10-2012)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: atezy.blogspot.com Zgłosił/a: Kajtek91
Tekst o pierwotnej osobliwości, z której powstał wszechświat oraz pierwszych sekundach Big Bang.
Do tekstu..
Arcybiskup błogosławi "Egzorcystę". A tam - demon gwałciciel Więcej.. (19-10-2012)
Autor: Paweł Wroński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Miesięcznik "Egzorcysta" to mieszanka erotyki, horroru, demonologii i problemów kapłaństwa. Błogosławi go abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Czy wcześniej to przeczytał?"
Do tekstu..
Media Rydzyka wymyślają strachy na lachy. Więcej serca, Ojcze Dyrektorze (19-10-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Tadeusz Rydzyk zawsze wiedział, że jest wraz ze swoimi mediami dyskryminowany, ale właśnie znalazł kolejny dowód. "Betonowanie systemu" - ogłasza czołówka wczorajszego "Naszego Dziennika". Chodzi o to, że w ubiegłym tygodniu Sejm znowelizował ustawę medialną i podniósł opłaty koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej. Maksymalne opłaty wzrosną z 12 do ok. 26 mln zł. Wczoraj przegłosował to także Senat.
Do tekstu..
Radykalni muzułmanie zniszczyli bezcenny zabytek w Maroku (19-10-2012)
Autor: rik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: elli
Salafici, radykalny odłam islamu, stoją najprawdopodobniej za zniszczeniem liczącej 8 tys. lat skały z rysunkiem przedstawiającym słońce jako bóstwo. - To dosadny znak wzmożonej aktywności tego skrajnie religijnego ruchu w Maroku - oceniają tamtejsi komentatorzy.
Do tekstu..
Towarzystwo"chroni klientów", ale tak naprawdę wyłudza pieniądze? (18-10-2012)
Autor: Michał Wąsowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Sposobów na zarobienie pieniędzy jest sporo. Stowarzyszenie Lexus z Poznania znalazło na to wyjątkowy sposób: zupełnie legalnie nakłania przedsiębiorców, by im płacili. A jak nie zapłacą, to Lexus pozywa przedsiębiorcę do sądu. Również zupełnie legalnie."
Do tekstu..
Życie seksualne Marii Konopnickiej (18-10-2012)
Autor: Michał Zygmunt
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: liliac
"Przedstawiana jako wzór cnót, twórczyni zakochana w Polsce i Bogu, moralna opoka Narodu i wzorzec oddania Ojczyźnie, Maria Konopnicka jest ofiarą jednego z największych fałszerstw polskiej historii literatury. W rzeczywistości pisarka była bowiem postępową, samodzielną lesbijką niestroniącą od licznych romansów z młodszymi mężczyznami."
Do tekstu..
The barley genome unravelled… and it's bigger than yours (18-10-2012)
Autor: Phys.org
Źrodło: Phys.org Zgłosił/a: liliac
"As part of an international consortium, scientists led by UA plant sciences professor Rod Wing have helped decipher the genetic alphabet of the barley plant. This is the largest plant genome to be sequenced and paves the way for tackling the wheat genome, the last frontier in the world's most important cereal crops."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365