Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.769 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nic dziwnego, że badając świat stwierdzamy, iż jest on racjonalny, bo przecież nasza racjonalność wykształciła się na drodze naturalnej selekcji, w procesie ewolucyjnym, który doprowadził do powstania gatunku homo sapiens.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Scientists defend safety of genetically modified foods (10-11-2012)
Autor: Rosie Mestel
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: liliac
"Alteration of crops is widespread, producing plants with higher yields, less need for pesticides and other desirable qualities. And, many scientists say, such crops are as safe as any other"
Do tekstu..
Stalin przy Judith Butler to cienki Bolek (10-11-2012)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Konferencja "Edukacja seksualna. Ale jaka?" została zorganizowana m.in. przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka (sic!), więc można było podejrzewać, że będzie ostro, ale jednak byłem zaskoczony, jak bardzo. "Możecie ocalić losy swojego kraju", już w drugim zdaniu powiedziała Kuby zgromadzonym nauczycielom i wychowawcom. A następnie krótko pokazała, podpierając się się slajdami, że to jest wojna, a naszym wrogiem jest złowroga ideologia Gendera, która ma na celu "Ťzrównanieť" mężczyzny z kobietą (to nie równouprawnienie, lecz uczynienie ich takimi samymi)", "likwidacja tożsamości płciowej mężczyzny i kobiety", a także "likwidacje Ťprzymusowej heteroseksualnościť, tzn. całkowite prawne i społe
Do tekstu..
ZGWAŁCONA DZIEWCZYNKA POWINNA URODZIĆ DZIECKO. TAK MOŻE POMYŚLEĆ TYLKO POTWÓR (09-11-2012)
Autor: fakirek
Źrodło: tokfm.pl/blogi/ Zgłosił/a: ramichael
Zdaniem posła Artura Gróskiego zgwałcone kobiety powinny być zmuszane do donoszenia ciaży. Poseł mówił o ciążach pochodzących z czynu przestępczego, a więc także tych, gdy przestępstwo dytyczy nieletnich dziewczynek. Sprawa jest prosta: jeśli sa normalne, będa rodziły, inaczej są... a contrario - nienormalne. Witamy w uroczym świecie fantazji posła górskiego!
Do tekstu..
Macica na dwa porody (09-11-2012)
Autor: Jacek Kubiak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Przeszczepy macicy mogą przywracać płodność kobietom pozbawionym tego organu. Czy rewolucyjna metoda, sprawdzana obecnie w Szwecji,jest skuteczna, okaże się za dwa lata.
Do tekstu..
Ateistyczna lista przebojów (09-11-2012)
Autor: Janusz Omyliński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Kowalski
"Subiektywne zestawienie najciekawszych kawałków ateistycznych. Rock, pop, hip-hop, punk, metal i inne w służbie racjonalizmu i ateizmu oraz krytycznie o religii i idei Boga."
Do tekstu..
Dziedzictwo Skłodowskiej (09-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nicprostszego.natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Równo 145 lat temu w Warszawie na świat przyszła najwybitniejsza polska naukowczyni: Maria Curie née Skłodowska (jak podają anglojęzyczne źródła), którą my Polacy z uporem maniaka nazywamy po prostu Skłodowską i krzywimy się, gdy obcokrajowcy patrzą na nas tępo do chwili, gdy pada wyjaśnienie, że chodzi o Marię Curie. Bo chociaż my, patriotycznie, stawiamy Marię Curie na piedestale, jest ona tak naprawdę symbolem dla wielu. W końcu to, że była Polką, nijak się ma do tego, że była jednym z najwybitniejszych naukowców swoich czasów: pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla z chemii, i pierwszą, która zdobyła tę nagrodę z fizyki. I to w czasach, gdy kobiety do laboratorium wpuszczano tylko po to, by mogły pozamiatać."
Do tekstu..
Kto chce zagłodzić polskie świnie? (09-11-2012)
Autor: Hari Seldon
Źrodło: panoptikum - blogosobliwosci Zgłosił/a: liliac
"My, podatnicy zapłacimy milionowe kary bo ETS uznał, że Polska złamała prawo zakazując importu i produkcji pasz GMO. Jest jednak światełko w tunelu. Nasz Prezydent chyba lubi schabowe i golonkę, bo podpisał nowelizację ustawy, tj. przedłużył termin wprowadzenia zakazu pasz GMO do 2017 roku. To jeszcze 5 lat wyżerki, potem tylko Kulczyka będzie stać na schabowego, mniam... z kapustą!"
Do tekstu..
Pewniejsze niż zysk (09-11-2012)
Autor: Kazimierz Pytko
Źrodło: Coaching Zgłosił/a: szuro
Zarząd nie powinien mianować menedżerem kogoś, kto inteligencję uważa za ważniejszą od prawości" - pisał PETER DRUCKER, ojciec współczesnych metod zarządzania.
Do tekstu..
How Economists Got Income Inequality Wrong (09-11-2012)
Autor: Jonathan Schlefer
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
Since the financial crisis, economists such as Joseph Stiglitz of Columbia, Raghuram Rajan of the University of Chicago, and even staffers at the International Monetary Fund have begun to argue that income inequality causes economic damage
Do tekstu..
Chciwość jest zła (09-11-2012)
Autor: Marcin Fabjański
Źrodło: Coaching Zgłosił/a: szuro
Pęka jeden z największych mitów współczesności - że można się bogacić bez końca, że jest to dobre i że napychając swoje konto bankowe, najlepiej przysłużysz się ludzkości.
Do tekstu..
Social Business = Social Bonding (09-11-2012)
Autor: Robert Berkman
Źrodło: MITSloan Management Review Zgłosił/a: szuro
Social business activities can pay off in various ways. Earlier this year, MIT Sloan Management Review and Deloitte highlighted benefits related to better market intelligence, faster customer service as well as improvements to internal operations, such as finding expertise, distributing knowledge and more effective project collaboration
Do tekstu..
Kto posiał konkordat, ten zbiera smoleńską burzę (09-11-2012)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna Zgłosił/a: kogut59
Polityczna geometria jest dziecinnie prosta - to, co jest ekstremami, jest definiowane względem centrum. W Niemczech naprzeciw marszom neofaszystów wychodzą zwykli obywatele, często z burmistrzem i rajcami miasta na czele. W Polsce antyfaszyzm jest dziwacznym radykalizmem. Ideałem jest neutralny światopoglądowo "Marsz Komorowski".
Do tekstu..
Środa: Halina Bortnowska ma rację. Ze wstydem pochylam głowę (09-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
Przed 11.11 czuję, że idzie nawałnica! Będzie się działo: Młodzież Wszechpolska wychodzi z zapomnienia, by walczyć o jakąś upiorną Polskę. Polskę pozbawioną różnorodności: jednolitą, opartą na sile i strachu, zamkniętą, "męską", "katolicką" do bólu, niepodległą, ale zniewoloną w inny sposób
Do tekstu..
List do Prof. Magdaleny Środy (09-11-2012)
Autor: Halina Bortnowska
Źrodło: http://halinabortnowska.blox.pl Zgłosił/a: Artur@R
Miał to być list prywatny. W końcu zdecydowałam się go otworzyć, by udostępnić sedno myśli także innym, przede wszystkim podobnym do Pani, osobom dobrej woli. Chciałabym, by więcej takich osób przyjęło zaproszenie do wspólnej kampanii o porozumienie jeszcze raz przeciw zamienianiu Polski w poligon walk plemiennych.
Do tekstu..
Prof. Zbigniew Brzeziński: "Szkodliwe bzdury o zamachu" (09-11-2012)
Autor: zup- Gazeta Wyborcza
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: kogut59
Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ostro skrytykował w "Faktach po faktach" polityków opowiadających o zamachu w Smoleńsku, podważających demokrację w Polsce i rozpalających wojnę polsko-polską
Do tekstu..
Hiszpańska prawica akceptuje prawa gejów do małżeństw. A prawica polska? (08-11-2012)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że małżeństwa osób tej samej płci,zalegalizowane 7 lat temu za rządów socjalistów, są zgodne z konstytucją.
Do tekstu..
Boża rodzina z piekła rodem (08-11-2012)
Autor: Marta Woźniak
Źrodło: religia.onet.pl Zgłosił/a: Hodża
"Bombardują miłością i to nie tylko platoniczną." Niebezpieczna sekta "jedynych prawdziwych chrześcijan", dopuszczająca m.in. seks jako sposób pozyskiwania nowych adeptów, działa już w Polsce.
Do tekstu..
Górski chce zakazu aborcji dla zgwałconych kobiet: "Zdrowe, normalne kobiet (08-11-2012)
Zgłosił/a: Nessy
Poseł Artur Górski prowadzi własną krucjatę wobec prawa aborcyjnego. Domaga się całkowitego zakazu aborcji wobec zgwałconych kobiet, podkreślając, że "nie mamy prawa zabijać zdrowych dzieci". - Zdrowe, normalne kobiety kochają swoje dzieci niezależnie od okoliczności, w jakich powstały - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.
Do tekstu..
Watykan nie pogardził o. Rydzykiem (08-11-2012)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Więcej... http://wyborcza.pl/1,75968,12814916,Watykan_nie_pogardzil_o__Rydzykiem.html#ixzz2BeCE015l
Do tekstu..
Nowy kandydat na drugą Ziemię (08-11-2012)
Autor: js/rs
Źrodło: http://tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Angielsko-niemiecki zespół odkrył nową planetę, która może być drugą Ziemią. Zdaniem astronomów to najbliższe ciało niebieskie aż do tego stopnia przypominające Niebieską Planetę. Znajduje się jedynie 44 lata świetlne od nas."
Do tekstu..
Poliski Nobel dla prof. Wipszyckiej (07-11-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: archeowiesci.pl Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Prof. dr hab. Ewa Wipszycka z Uniwersytetu Warszawskiego została tegoroczną laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych
Do tekstu..
Genetically Engineered Tomatoes Decrease Plaque Build-Up in Mice (07-11-2012)
Autor: ScienceDaily
Źrodło: ScienceDaily Zgłosił/a: liliac
"For the first time, genetically engineered tomato plants produced a peptide that mimics the actions of good cholesterol when eaten, researchers reported at the American Heart Association's Scientific Sessions 2012. In the study, mice that ate the freeze-dried, ground tomatoes had less inflammation and reduced atherosclerosis (plaque build-up in the arteries)"
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – halloweenowy makrocykl (07-11-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"W 1905 roku trzej niemieccy chemicy, Behrend, Meyer i Rusche, poprzez kondensację glikolurylu i formaldehydu dokonali syntezy nowej fascynującej cząsteczki. Udało im się określić wzór całkowity krystalicznego osadu związku - C10H11N7O4 x2H2O. Na początku XX wieku brakowało jednak nawet najprostszych technik analitycznych, które pozwoliłyby powiedzieć cokolwiek o bardziej szczegółowo o strukturze tej substancji. Na to musiała czekać kolejnych 76 lat."
Do tekstu..
Biskup powiedział "tak" narodowcom- to sprzeczne z nauczaniem Koś (07-11-2012)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
W komitecie honorowym Marszu Niepodległości, obok Jana Kobylańskiego, zasiadł tylko jeden biskup - Antoni Dydycz. - Jego zachowanie jest (...) niezrozumiałe i sprzeczne z nauczaniem Kościoła - komentuje w rozmowie z Onetem były dominikanin prof. Tadeusz Bartoś.
Do tekstu..
Kometa rozpada się na naszych oczach (07-11-2012)
Autor: map/rs
Źrodło: http://tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Po Układzie Słonecznym wędruje kometa, której dni są policzone. Jej jądro już rozpadło się na cztery części, a astronomom udało się to uchwycić na zdjęciu. Agonię 168P/Hegenrother można też obserwować z domu - przez bardzo silny teleskop."
Do tekstu..
Prezydium Polskiej Akademii Nauk popiera wykorzystanie GMO w rolnictwie (07-11-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Trudno mi zrozumieć fakt, że ta informacja nie była przekazywana społeczeństwu przez media. W dniu 18 września 2012 roku, Prezydium Polskiej Akademii Nauk (wydaje mi się, że najwyższy organ naukowy w Polsce) podjęło uchwałę w sprawie poparcia wykorzystania genetycznie modyfikowanych organizmów w rolnictwie
Do tekstu..
Jak odróżnić trotyl od nitrogliceryny (07-11-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Wyborcza.pl Zgłosił/a: Maddy
Głos rozsądku w sprawie "cząsteczek wysokoenergetycznych"
Do tekstu..
Opinia ma płeć (07-11-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Rozumiem irytację Jacka Żakowskiego polskim zaściankiem, gdzie wszystko kręci się wokół spraw trzecio- czy dziesięciorzędnych: że Gmyz, że trotyl, że ekshumacja Tymczasem na świecie dzieją się sprawy naprawdę istotne ("Gazeta" 5 listopada).
Do tekstu..
Genialny Włoch Castellucci zrobi nam festiwal (06-11-2012)
Autor: Roman Pawłowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Rozrywka to więzienie, w którym żyjemy na co dzień. Szansą na wolność jest sztuka - mówi Romeo Castellucci. Słynny włoski reżyser będzie kuratorem przyszłorocznego Festiwalu Malta w Poznaniu
Do tekstu..
16 listopada spotkanie ws. likwidacji Funduszu Kościelnego (06-11-2012)
Autor: (pp)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
16 listopada odbędzie się spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365