Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.168.383 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Elisabeth Keller (red.) - Ssaki. Leksykon Zwierząt. Tom 3
Stanisław Kukurowski - Racjonalna, radykalna, antyklerykalna. Literatura oświecenia w publikacjach lat 1944-1956
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Don't Ask a Psychologist to Explain the Economic Meltdown (06-06-2013)
Autor: Ben Hayden
Źrodło: Psychology Today Zgłosił/a: szuro
The one question I get asked most often by journalists is this: How do insights made by economic psychologists (like me) help explain the economic meltdown? I don't like this question. I tend to hem and haw and then beat around the bush, but then I make my point, which is that they don't. They really don't.
Do tekstu..
"Liga muzułmańska wydaje fundamentalistów" (06-06-2013)
Autor: Piotr Ślusarczyk
Źrodło: http://natemat.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Fundamentaliści muzułmańscy w Polsce rozwijają swoją działalność. Wydają pisma radykałów islamskich, utrzymują kontakty ze światowymi organizacjami, których prawdziwym celem jest islamizacja Zachodu, budują meczety i "centra kultury" po to, by głosić ideologię wrogą demokracji i wolnościom europejskim. Wszystko przy poparciu wielu wpływowych środowisk - naukowców, dziennikarzy i polityków.
Do tekstu..
Ks. Lemański o zakazie wypowiedzi. Nie zgadzam się, napiszę do papieża. (06-06-2013)
Autor: wg
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościół nie mówi o pedofilii, bo to jest strasznie wstydliwe, a za chwileczkę może okazać się niezwykle kosztowne. Jeśli przyznamy się do jednego czy drugiego przypadku, to on zostanie rozbudowany o inne i za chwilę będziemy mieli proces o odszkodowanie - powiedział w Radiu Zet ks. Wojciech Lemański, który od 24 maja ma zakaz publicznych wypowiedzi.
Do tekstu..
Salwadorscy lekarze wbrew prawu uratowali chorą ciężarną kobietę, dokonując w os (06-06-2013)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
Beatriz dochodzi do siebie po cesarskim cięciu przeprowadzonym w szpitalu w San Salwador. Jej pozbawiony mózgu płód żył tylko cztery godziny. Wbrew sądowi najwyższemu i Kościołowi katolickiemu lekarze w ostatniej chwili uratowali Beatriz życie.
Do tekstu..
PO nie chce nazywać zbrodni wołyńskiej ludobójstwem. (06-06-2013)
Autor: jk/tr
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
Sejm chce podjąć uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej - w środę komisja kultury zdecydowała, że do dalszych prac skieruje wszystkie projekty uchwał w tej sprawie. We wszystkich projektach, z wyjątkiem tego, który proponują posłowie Platformy, pojawia się określenie zbrodni wołyńskiej jako zbrodni ludobójstwa. Projekt PO przewiduje uczczenie "70. rocznicy tragedii ludności polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej".
Do tekstu..
Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego (06-06-2013)
Autor: sejm.gov.pl/PAP,żg;TR
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
Dziś weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, "możliwe będzie użycie wojska do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego" - czytamy na stronie internetowej sejm.gov.pl. Ustawa rozszerza uprawnienia do stosowania tzw. paralizatorów o nowe formacje: ABW, BOR, Straży Ochrony Kolei oraz strażników: Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej i Straży Marszałkowskiej.
Do tekstu..
Doniesienia do Watykanu o pedofilii płyną też z Polski (05-06-2013)
Autor: mm, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Watykan dostaje sygnały o przypadkach pedofilii m.in. w polskim Kościele. Dane na ten temat przedstawił ksiądz profesor Davide Cito z Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jak podkreślił, biskupi w poszczególnych krajach nie chcą brać na siebie pełni odpowiedzialności w rozpatrywaniu takich przypadków i wolą, by zajmował się tym Watykan.
Do tekstu..
Tiny Chinese Archicebus fossil is oldest primate yet found (05-06-2013)
Autor: Jonathan Amos
Źrodło: bbc Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
"From this almost complete skeleton, we can conclude that our ancestors were a kind of very small animal. It was very active and agile; and it lived in the trees and fed on insects,"
Do tekstu..
How to Really Eat Like a Hunter-Gatherer: Why the Paleo Diet Is Half-Baked (05-06-2013)
Autor: Ferris Jabr
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"We are not biologically identical to our Paleolithic predecessors, nor do we have access to the foods they ate. And deducing dietary guidelines from modern foraging societies is difficult because they vary so much by geography, season and opportunity"
Do tekstu..
Genetyczne tajemnice albinosa (05-06-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Odkąd ceny sekwencjonowania DNA zaczęły spadać na łeb na szyję, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się wielkie projekty, których celem jest poznanie genomów licznych żyjących z nami na Ziemi gatunków (i5k - 5 tysięcy owadów, 1001 Genomes - 1001 genomów różnych odmian Arabidopsis, Genome 10k - 10 tysięcy różnych kręgowców). Wszystkie te zwierzaki są jednak standardowymi przedstawicielami swoich gatunków. Dlatego, gdy trafia się zwierzę z jakiejś przyczyny wyjątkowe, warto poświęcić mu może oddzielny projekt. Takim zwierzęciem był Snowflake (ang. płatek śniegu), żyjący między 1966 a 2003 rokiem w barcelońskim zoo goryl albinos."
Do tekstu..
Matki niepełnosprawnych dzieci pod Sejmem: "Chcę eutanazji dla siebie i dzi (05-06-2013)
Autor: Krzysztof Majak
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Codziennie walczą o kolejny dzień życia dziecka, lecz nie boją się myśleć o jego śmierci. Są zmęczeni, ale każdego dnia toczą kolejną bitwę. Tym razem przyszli pod kancelarię premiera, aby walczyć o eutanazję dla siebie i swoich dzieci. "Aby rząd nie miał z nami problemu" - mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci."
Do tekstu..
Jeszcze w kwestii sumienia (05-06-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Znacząca część naszych parlamentarzystów jest przekonana o zbawczo-naprawczej roli zakazów. Wierzą, że jak się czegoś zakaże (aborcji, handlu w niedzielę), to ludzie zostaną zbawieni, a świat stanie się lepszy, bo katolicy będą święcić niedzielę, zamiast robić zakupy, a kobiety będą rodzić. Podobnie niektórzy myślą o przemocy: jeśli zakaże się kobietom frywolnego ubierania się (lub będzie się je za to potępiać), to mężczyźni będą je rzadziej gwałcić, bo nie będą mieli ku temu stosownych podniet.
Do tekstu..
Dziwisz ma dwa życia, ja tylko jedno (05-06-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: Gazeta Wyborcza on-line Zgłosił/a: Koraszewski
Tym o wypowiedziach Dziwisza. Świetny felieton.
Do tekstu..
Pies czyli kot - Czego bym chciał (05-06-2013)
Autor: Stanisław Tym
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
"Kościelna opera mydlana o świętej niedzieli i katolickich spacerkach rodziny, która powstała bez dzieci z in vitro, ma coraz niższą oglądalność. I całe szczęście, bo lepiej bacznie rozglądać się po świecie. Żeby być wolnym, trzeba widzieć wrogów wolności. Kardynał Dziwisz pouczył nas, że prawa boskie są ważniejsze od praw stanowionych przez ludzi. Niech tak mówi dalej, wolno mu. On ma dwa życia: to niedobre – doczesne i to nieskończenie szczęśliwe – pozagrobowe. Ja mam jedno. I bardzo bym chciał, aby prezydent, parlament i rząd to uszanowali. Mam polskie obywatelstwo, a nie w
Do tekstu..
Ks. Wojciech Lemański musi milczeć. Komu przeszkadza otwarty na świat duchowny? (04-06-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Gdy ks. Wojciech Lemański w programie Tomasza Lisa dyskutował z Tomaszem Terlikowskim na temat in vitro i pokazał, że twarz polskiego Kościoła może być również ciepła i wyrozumiała, gospodarz programu ostrzegał go: - Przed końcem programu ksiądz może być ekskomunikowany. Ksiądz Wojciech nie został co prawda jeszcze ekskomunikowany, ale 24 maja abp Henryk Hoser nałożył na niego zakaz wypowiadania się w mediach. Dlaczego?"
Do tekstu..
Tak upadało Bizancjum 560 lat temu (04-06-2013)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"29 maja 1453 roku, po siedmiu tygodniach oblężenia, żołnierze Mehmeda II wdarli się na mury Konstantynopola. Skutki tego cywilizacyjnego trzęsienia ziemi w jakiś sposób odczuwamy do dziś."
Do tekstu..
3-D printed windpipe gives infant breath of life (04-06-2013)
Autor: Marissa Fessenden
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Świeżo wydrukowana sztuczna tchawica: "A flexible, absorbable tube helps a baby boy breathe, and heralds a future of body parts printed on command."
Do tekstu..
Download Your Memories; Retrieve Them Later. (04-06-2013)
Autor: Eric Niiler
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Scientists are mapping our memories, one day copying could be possible.
Do tekstu..
Sprzedają gospodarstwo, dom i kaplicę. Ale jest haczyk (04-06-2013)
Autor: Anna Malinowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
W Złożeńcu koło Zawiercia na nabywcę czekają dwuhektarowe gospodarstwo, dom i kaplica. Jest tylko jeden haczyk - kaplica ma użytkowników, którym raczej ta transakcja się nie spodoba.
Do tekstu..
Jak daleko Polsce do ,,Iranu”? (03-06-2013)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: szostakiewicz.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Po Bożym Ciele nie milkną głosy, że Polska idzie w stronę teokracji, czyli katolickiego "Iranu". To echo protestu lidera SLD przeciwko fragmentowi kazania kard. Dziwisza, że "prawo boże" ma pierwszeństwo przed stanowionym przez ludzi.
Do tekstu..
A może by tak w niedzielę zamknąć kościoły? (03-06-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: blog.polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Kolejna próba narzucania przez Watykan, za pośrednictwem jego ludzi w sutannach i bez, swoich niedzielnych porządków polskiemu społeczeństwu odbywa się z udziałem nie tylko zdeklarowanych i koncesjonowanych miłośników tego uroczego państewka, słynnego z demokracji i osobliwej miłości do naszego kraju (zwłaszcza w razie wojen z Niemcami), lecz również z udziałem posłów partii, która lubi czasami stroić małpie miny i przedrzeźniając sama już nie wie kogo, nazywać się liberalną.
Do tekstu..
Polski misjonarz molestował dzieci? Jest już w Polsce (03-06-2013)
Autor: ja, dominicantoday.com
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Polski misjonarz na Dominikanie jest podejrzewany o molestowanie nieletnich - podaje serwis dominicantoday.com.
Do tekstu..
Science may one day find a cure for the ‘mental’ in religious fundam (03-06-2013)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
DURING a presentation on brain research at the Hays Literary Festival in Wales earlier this week an Oxford University researcher and author specialising in neuroscience suggested that one day religious fundamentalism may be treated as a curable mental illness.
Do tekstu..
Nergal uniewinniony za podarcie Biblii. Po raz drugi (03-06-2013)
Autor: nsz/ja/k
Źrodło: tvn24.pl Zgłosił/a: ramichael
Lider blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darski, pseudonim "Nergal", został uniewinniony w procesie o obrazę uczuć religijnych. Decyzję podjął sąd w Gdyni.
Do tekstu..
Sikorski: Polska potwierdza prawo Izraela do obrony (03-06-2013)
Autor: maw/PAP
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
Polska potwierdza prawo Izraela do istnienia w zabezpieczonych granicach. Polska potwierdza prawo Izraela do obrony - mówił w Waszyngtonie podczas konferencji Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski
Do tekstu..
Why do identical twins end up having such different lives? (02-06-2013)
Autor: Robin Mckie
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Their genes are exactly the same, so why don't identical siblings' lives follow more similar patterns? The scientist behind a pioneering 21-year study believes he has the answer.
Do tekstu..
Wallerstein: W Syrii Zachód nie ma szansy wygrać. (02-06-2013)
Autor: Immanuel Wallerstein
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Czy Zachód powinien interweniować w Syrii? Czy brak interwencji nie będzie równie zły jak interwencja?
Do tekstu..
Ryszard Wagner: trzy portrety (02-06-2013)
Autor: Dorota Krzywicka-Kaindel
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Popularny krytyk niemiecki Marcel Reich-Ranicki, komentując w jednym z felietonów charakter Ryszarda Wagnera, zawyrokował: "Człowiek niezbyt sympatyczny, nawet odpychający". Reich-Ranicki rozszerzył swoją opinię na dalsze wielkie indywidualności sztuki niemieckiej, m.in. Goethego, Manna i Brechta, stwierdzając sentencjonalnie: "Sympatyczni mogą nam się wydać ci tylko geniusze, o których niewiele wiemy, na przykład Szekspir". Teza ta brzmi atrakcyjnie, bo ganiąc, usprawiedliwia genialnych twórców, co w efekcie służyć ma ich uczłowieczeniu. Tylko czy ci wielcy naprawdę są tacy nieznośni?"
Do tekstu..
Prawdy I MITY O NASTOLATKACH (02-06-2013)
Autor: Robert Epstein
Źrodło: charaktery.eu Zgłosił/a: czarny_kot
Z jednej strony sprzeczki i kłótnie z rodzicami, wahania nastroju, skłonności samobójcze, agresja. Z drugiej - apogeum rozwoju inteligencji, łatwość uczenia się, ciekawość świata, zdumiewające możliwości pamięci. Jak to jest z nastolatkami?
Do tekstu..
Rasizm w Białymstoku. Kto ma kumpla skina? (02-06-2013)
Autor: Jakub Medek, Joanna Klimowicz
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Podlascy skinheadzi są głęboko zakorzenieni w różnych środowiskach zawodowych, niepokojąco powiązani ze światem publicznym - mówił premier Tusk. "Gazeta Wyborcza" pisze o tym od kilku lat"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365