Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.487.853 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7341 tekstów. Zajęłyby one 28968 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3230 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"

Nauka

"Kultywowanie nauk (...) jest chyba bardziej niezbędne dla stanu moralnego narodu niż dla jego dobrobytu materialnego. Wielkie odkrycia, medytacje przesycające sztukę, naukę i literaturę (...) zaszczepiają całemu ciału społecznemu ducha filozoficznego i naukowego, który podporządkowuje wszystko wymaganiom rozumu, potępia niewiedzę i rozprasza przesądy."
Ludwik Pasteur, chemik i mikrobiolog

"Przede wszystkim ucz się, gdyż jakiekolwiek mogą być przyczyny, które tobą z początku powodują, pokochasz wkrótce naukę dla niej samej."
Talmud Berachoth

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna — ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy."
Albert Einstein

"Ilekroć myślę o tych odkryciach, czuję dreszcz podziwu, a moje serce zaczyna bić szybciej. Nie mogę się temu oprzeć. Nauka jest zachwytem i rozkoszą. (...) Niemal każdy naukowiec w chwili odkrycia lub nagłego zrozumienia, doświadczył pełnego czci podziwu. Nauka — czysta nauka, nauka nie wykorzystywana do jakiegokolwiek praktycznego celu, ale dla siebie samej — budzi silne emocje u osób ją uprawiających, jak również u tych nienaukowców, którzy od czasu do czasu próbują zapoznać się z tym, co zostało niedawno odkryte."
Carl Sagan (astronom), Świat nawiedzany przez demony

"Nauka oferuje dziś najśmielszą metafizykę naszych czasów. Jest przy tym dziełem stworzonym wyłącznie przez człowieka. Daje wyraz naszej wierze, że jeśli tylko nie przestaniemy marzyć, dążyć do nowych odkryć, szukać wyjaśnień i znowu marzyć, wdzierając się za każdym razem śmiało w nowy, nie znany dotąd obszar badań, to otaczający nas świat stanie się w końcu bardziej zrozumiały i uda nam się uchwycić prawdziwą osobliwość wszechświata. A wszystkie osobliwości okażą się ze sobą powiązane i utworzą sensowną całość.
Edward O. Wilson (entomolog), Konsiliencja. Jedność wiedzy

"Naukowcy, kiedy słyszą, że coś jest niemożliwe, zwykle zaczynają się zastanawiać, jak to osiągnąć. W swoich badaniach nie próbują jednak znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie o sens istnienia. Na tak szeroko zakrojone zamierzenia odpowiedzieliby raczej: 'To pytanie nie jest produktywne'. Zamiast tego starają się stopniowo odkrywać zagadki wszechświata, wyznaczając sobie za każdym razem konkretne zadania. Największa nagroda, jaką mogą sobie wymarzyć, polega na tym, by dotrzeć czasem na jakiś nieosiągalny dotąd szczyt i stamtąd, niczym Cortez w Darien z wiersza Keatsa, z głową pełną 'najdzikszych domysłów' spojrzeć na rozciągającą się przed nimi rozległą krainę. Są głęboko przekonani, że lepiej wyruszyć na wielką wyprawę, niż ją zakończyć; lepiej dokonać inspirującego odkrycia otwierającego nową dziedzinę badań, niż nadać ostateczny szlif istniejącej teorii."
Edward O. Wilson

"Aby uzyskać pewność, ogromna większość osób nie będących specjalistami w danej dziedzinie jest skłonna zaakceptować wyniki naukowe pochodzące tylko od autorytetów. Jednakże istnieje ważna różnica pomiędzy wybitnym naukowcem, który jest otwarty i zachęca każdego zainteresowanego do sprawdzania zastosowanych metod i sugerowanych poprawek, a autorytetem, który pytania o swoją wiarygodność przypisuje słabości ducha pytających, tak jak czyni to [kardynał] Newman wobec osób kwestionujących nieomylność Biblii… Racjonalna nauka uważa, że dowody jej wiarygodności mogą zawsze ulec zmianie, jeśli występuje taka konieczność, podczas gdy nieracjonalny autorytaryzm uważa wymóg zmiany poglądów za postępowanie wywołane brakiem lojalności i wiary."
Morris Cohen (filozof nauki), Rozum i przyroda


Poddziały:
Nowiny i ciekawostki naukowe..  
Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25613 głosów.


  
 Tytuł stronyAutor
400 lat temu Galileusz postrzega księżyce Jowisza...Elżbieta Binswanger-Stefańska
Billboard na KsiężycuBogdan Miś
Blisko jednościW. Daniel Hillis
Czarna dziura nam nie strasznaBogdan Miś
Fizyk kwantowy w kapciach, czyli o wielkiej nauce w domowym zaciszuTomasz Kaczmarek
Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemyEd Yong
Infekcja postmodernistyczna nauk społecznychMariusz Agnosiewicz
Jak lingwistyka sądowa przechytrzyła J.K.RowlingVirginia Hughes
Komputerowi gracze rozwiązują trudne problemy w badaniach nad AIDSEd Yong
Lamentacje nad nauką polskąBogdan Miś
Marks, Freud, Darwin czyli wielka trójca ideiKrzysztof Szymborski
O nowych technologiach i konkurencji intelektualnejDaniel Zbytek
Próba podwójnie ślepaJacek Gargasz
Schodki czy rewolucje - emocje w biologiiAndrzej Gecow
Społeczne znaczenie cybernetykiMarian Mazur
Spotkanie ze starąBogdan Miś
Uprzedzenie a biologiaEd Yong
Założenia i definicja teorii naukowej - ewolucjonizm i kreacjonizmMateusz Koryciński
Złożoność wyjaśniona. Część 8.Vinod K. Wadhawan
Życie zanalizowaneMilton Mermikides


Sprawy Nauki
Logowanie..
Wyszukaj

Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Nowości działu:
Las ekologiczny gospodarczy
Bogusław Czepe
(27-08-2019)
Słowo "ekologia" składa się z dwóch greckich słów: oikos (dom) i logos (nauka). Jest to nauka o zależnościach i procesach w przyrodzie. Słowo "ekologiczny" przywarło do produktów żywnościowych, postaw "w obronie przyrody" czy naturalnych procesów w przyrodzie. Jak się ..»
Do tekstu..
Cud słyszenia
Włodzimierz Nikitenko
(24-03-2019)
Jednym z cudów Natury jest słuch. Dzięki niemu nie tylko możemy podziwiać głosy świata zwierząt; szum życia roślin; odgłosy otaczającego nas świata zewnętrznego z wiatrem, deszczem i burzami. Zdolność słyszenia zachodzi i dzieje się dzięki możliwości roznoszenia drgań akustycznych wraz z cząsteczkami ..»
Do tekstu..
Hormeza - co cię nie zabije, to cię wzmocni. ..
Mariusz Agnosiewicz
(04-03-2019)
Brytyjscy naukowcy odkryli, że pyły zawieszone będące głównym składnikiem zanieczyszczeń powietrza, paradoksalnie, mogą mieć pozytywne skutki zdrowotne. Zjawisko to nazywa się hormezą: toksyny, które szkodzą w dużych dawkach, w niewielkich - wzmacniają system obronny organizmu. Okazuje się, że hormeza ..»
Do tekstu..
Kosmiczna droga do kwantowej grawitacji
Jakub Mielczarek
(16-12-2018)
Prawo powszechnego ciążenia Newtona jest piękne, proste i bardzo praktyczne. Nie mówi nam ono jednak zbyt wiele o tym czym siła grawitacji tak w zasadzie jest i skąd się bierze. Znamy skutek i potrafimy go ilościowo opisać, nie znamy jednak jego przyczyny. Co takiego znajduje się pomiędzy ciałami obdarzonymi ..»
Do tekstu..
Jacy są Słowianie?
Andrzej Pankalla, Konrad Kośnik
(05-04-2018)
Tożsamość psycho-kulturową Polaków historycznie tworzyły dwa potężne korzenie: chrześcijaństwo oraz Słowiańszczyzna. I o ile pierwszeństwo siły owego wpływu należy się zapewne chrześcijaństwu, o tyle chronologicznie pierwsza była kultura słowiańska. Oba systemy wzorów kulturowych nie mogły nie odbić ..»
Do tekstu..
Rzeczpospolita pszczołami silna
Mariusz Agnosiewicz
(30-01-2018)
Popularny mit głosi, że na świecie masowo giną pszczoły, a Einstein przewidział, że jak zginą to i my w cztery lata. W rzeczywistości Einstein nigdy na temat pszczół się nie wypowiadał, zaś liczba pszczół na świecie od połowy XX w. wyraźnie rośnie: o 64% od roku 1961. W Polsce liczba pszczelich rodzin ..»
Do tekstu..
Zobacz inne streszczenia

10 polecanych witryn:
Nauka w Polsce - serwis PAP
Nowa Gildia Nauki Popularnej
Kopalnia Wiedzy
Sprawy Nauki
Sopockie Towarzystwo Naukowe
Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych
Wiedza i Życie
Science Servis
Wirtualny Wszechświat
The Children’s Museum of New Hampshire
Zgłoś swoją propozycję
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
Tag Cloud
ateizm biblia chrześcijaństwo demokracja etyka ewolucja filozofia historia islam izrael jezus kościół kultura moralność nauka papież państwo polityka polska prawo racjonalizm religia seks społeczeństwo szkoła terroryzm wiara wojna wolność śmierć
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)