Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
141.286.349 wizyt
Ponad 1056 autorów napisało dla nas 7250 tekstów. Zajęłyby one 28601 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 584 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest jak robaczek świętojański, potrzebuje ciemności, żeby błyszczeć"

Nauka

"Kultywowanie nauk (...) jest chyba bardziej niezbędne dla stanu moralnego narodu niż dla jego dobrobytu materialnego. Wielkie odkrycia, medytacje przesycające sztukę, naukę i literaturę (...) zaszczepiają całemu ciału społecznemu ducha filozoficznego i naukowego, który podporządkowuje wszystko wymaganiom rozumu, potępia niewiedzę i rozprasza przesądy."
Ludwik Pasteur, chemik i mikrobiolog

"Przede wszystkim ucz się, gdyż jakiekolwiek mogą być przyczyny, które tobą z początku powodują, pokochasz wkrótce naukę dla niej samej."
Talmud Berachoth

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna — ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy."
Albert Einstein

"Ilekroć myślę o tych odkryciach, czuję dreszcz podziwu, a moje serce zaczyna bić szybciej. Nie mogę się temu oprzeć. Nauka jest zachwytem i rozkoszą. (...) Niemal każdy naukowiec w chwili odkrycia lub nagłego zrozumienia, doświadczył pełnego czci podziwu. Nauka — czysta nauka, nauka nie wykorzystywana do jakiegokolwiek praktycznego celu, ale dla siebie samej — budzi silne emocje u osób ją uprawiających, jak również u tych nienaukowców, którzy od czasu do czasu próbują zapoznać się z tym, co zostało niedawno odkryte."
Carl Sagan (astronom), Świat nawiedzany przez demony

"Nauka oferuje dziś najśmielszą metafizykę naszych czasów. Jest przy tym dziełem stworzonym wyłącznie przez człowieka. Daje wyraz naszej wierze, że jeśli tylko nie przestaniemy marzyć, dążyć do nowych odkryć, szukać wyjaśnień i znowu marzyć, wdzierając się za każdym razem śmiało w nowy, nie znany dotąd obszar badań, to otaczający nas świat stanie się w końcu bardziej zrozumiały i uda nam się uchwycić prawdziwą osobliwość wszechświata. A wszystkie osobliwości okażą się ze sobą powiązane i utworzą sensowną całość.
Edward O. Wilson (entomolog), Konsiliencja. Jedność wiedzy

"Naukowcy, kiedy słyszą, że coś jest niemożliwe, zwykle zaczynają się zastanawiać, jak to osiągnąć. W swoich badaniach nie próbują jednak znaleźć ostatecznej odpowiedzi na pytanie o sens istnienia. Na tak szeroko zakrojone zamierzenia odpowiedzieliby raczej: 'To pytanie nie jest produktywne'. Zamiast tego starają się stopniowo odkrywać zagadki wszechświata, wyznaczając sobie za każdym razem konkretne zadania. Największa nagroda, jaką mogą sobie wymarzyć, polega na tym, by dotrzeć czasem na jakiś nieosiągalny dotąd szczyt i stamtąd, niczym Cortez w Darien z wiersza Keatsa, z głową pełną 'najdzikszych domysłów' spojrzeć na rozciągającą się przed nimi rozległą krainę. Są głęboko przekonani, że lepiej wyruszyć na wielką wyprawę, niż ją zakończyć; lepiej dokonać inspirującego odkrycia otwierającego nową dziedzinę badań, niż nadać ostateczny szlif istniejącej teorii."
Edward O. Wilson

"Aby uzyskać pewność, ogromna większość osób nie będących specjalistami w danej dziedzinie jest skłonna zaakceptować wyniki naukowe pochodzące tylko od autorytetów. Jednakże istnieje ważna różnica pomiędzy wybitnym naukowcem, który jest otwarty i zachęca każdego zainteresowanego do sprawdzania zastosowanych metod i sugerowanych poprawek, a autorytetem, który pytania o swoją wiarygodność przypisuje słabości ducha pytających, tak jak czyni to [kardynał] Newman wobec osób kwestionujących nieomylność Biblii… Racjonalna nauka uważa, że dowody jej wiarygodności mogą zawsze ulec zmianie, jeśli występuje taka konieczność, podczas gdy nieracjonalny autorytaryzm uważa wymóg zmiany poglądów za postępowanie wywołane brakiem lojalności i wiary."
Morris Cohen (filozof nauki), Rozum i przyroda


Poddziały:
Nowiny i ciekawostki naukowe..  
Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 21727 głosów.


  
 Tytuł stronyAutor
400 lat temu Galileusz postrzega księżyce Jowisza...Elżbieta Binswanger-Stefańska
Billboard na KsiężycuBogdan Miś
Blisko jednościW. Daniel Hillis
Czarna dziura nam nie strasznaBogdan Miś
Fizyk kwantowy w kapciach, czyli o wielkiej nauce w domowym zaciszuTomasz Kaczmarek
Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemyEd Yong
Infekcja postmodernistyczna nauk społecznychMariusz Agnosiewicz
Jak lingwistyka sądowa przechytrzyła J.K.RowlingVirginia Hughes
Komputerowi gracze rozwiązują trudne problemy w badaniach nad AIDSEd Yong
Lamentacje nad nauką polskąBogdan Miś
Marks, Freud, Darwin czyli wielka trójca ideiKrzysztof Szymborski
O nowych technologiach i konkurencji intelektualnejDaniel Zbytek
Próba podwójnie ślepaJacek Gargasz
Schodki czy rewolucje - emocje w biologiiAndrzej Gecow
Społeczne znaczenie cybernetykiMarian Mazur
Spotkanie ze starąBogdan Miś
Uprzedzenie a biologiaEd Yong
Założenia i definicja teorii naukowej - ewolucjonizm i kreacjonizmMateusz Koryciński
Złożoność wyjaśniona. Część 8.Vinod K. Wadhawan
Życie zanalizowaneMilton Mermikides


Sprawy Nauki
Logowanie..
Wyszukaj

Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Nowości działu:
Gaja Huraganopędna
Mariusz Agnosiewicz
(07-09-2017)
Przeczytałem dziś, że huragan Irma to "reakcja Gai na poczynania homo sapiens". Człowiek od tysięcy lat, w każdym stuleciu żywił bardzo głębokie przeświadczenie, iż jego codzienna krzątanina ma bardzo silne przełożenie jeśli nie na cały wszechświat, to co najmniej na klimat globalny. Niektórzy głoszą, ..»
Do tekstu..
Zapomniane dzieje: dawna Polska chemią stała
Mariusz Agnosiewicz
(31-08-2017)
Kluczową specjalnością gospodarczą Polski XV i XVI w. była produkcja czerwca, pięknego barwnika w kolorze krwi. Główną specjalnością Polski w XVII i XVIII w. była produkcja potażu, czyli wybielacza. Byliśmy głównym producentem barwnika czerwonego i białego w Europie przez całe stulecia. Stąd nasze barwy ..»
Do tekstu..
Społeczne znaczenie cybernetyki
Marian Mazur
(13-08-2017)
Przydatność metod cybernetycznych do analizowania procesów sterowniczych w społeczeństwie przyczyniła się do powstania cybernetyki społecznej (podobnie jak powstała cybernetyka techniczna, biocybernetyka itp.). Cybernetyka społeczna powinna się stać jednym z podstawowych składników wykształcenia współczesnych ..»
Do tekstu..
Naukowcy odkryli sposób zamiany dwutlenku węg..
Mariusz Agnosiewicz
(28-04-2017)
Grupa chemików z Uniwersytetu Środkowej Florydy pod kierownictwem prof. Fernando Uribe-Romo, odkryła sposób zamiany dwutlenku węgla w paliwo i tlen - naśladując naturalne procesy w jakich rośliny konsumują CO2. Do tej pory potrafiliśmy jedynie spalać paliwa kopalne uwalniając gaz cieplarniany. Dziś możemy ..»
Do tekstu..
Ziemia – kula u nogi
Bartosz Bolesławski
(11-04-2017)
Tekstem o wybitnych polskich matematykach Racjonalista inauguruje współpracę z Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
-----------
Banach dzieciństwo miał trudne, był dzieckiem nieślubnym, wychował się bez rodziców. Magistra nie zrobił. Egzamin doktorski zdał nieświadomie ..»
Do tekstu..
Śmieciowe DNA - dlaczego uważa się, że istnie..
Marek Glazer
(10-08-2016)
W ostatnich dekadach wiedza naukowców o budowie naszego genomu gwałtownie się rozwinęła. Odkryto, że każda nasza komórka ma to samo DNA składające się z około 3 miliardów liter (A,T,C,G). Okazało się jednak, że tylko 1-2% ludzkiego DNA stanowią geny faktycznie kodujące białka. Odkryto również liczne ..»
Do tekstu..
Zobacz inne streszczenia

10 polecanych witryn:
Nauka w Polsce - serwis PAP
Nowa Gildia Nauki Popularnej
Kopalnia Wiedzy
Sprawy Nauki
Sopockie Towarzystwo Naukowe
Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych
Wiedza i Życie
Science Servis
Wirtualny Wszechświat
The Children’s Museum of New Hampshire
Zgłoś swoją propozycję
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
Tag Cloud
ateizm biblia chrześcijaństwo demokracja etyka ewolucja filozofia historia islam izrael jezus kościół kultura moralność nauka papież państwo polityka polska prawo racjonalizm religia seks społeczeństwo szkoła terroryzm wiara wojna wolność śmierć
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)