Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
148.065.700 wizyt
Ponad 1061 autorów napisało dla nas 7284 tekstów. Zajęłyby one 28728 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 3777 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zło ukrywane rośnie."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Sztuczna inteligencja prawidłowo odgadła IQ i nie tylko (05-07-2018)
Autor: Humanista
Źrodło: HUMAN_2.0 Zgłosił/a: Michał Król
Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu w Salerno opracowali system sztucznej inteligencji, który poprzez analizę skanu mózgu danej osoby jest w stanie przewidzieć jej inteligencję. System dokonuje tego na podstawie obrazowania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) aktywności mózgu w stanie spoczynku danej osoby.
Do tekstu..
Dawkins wyda swoje książki w językach krajów islamskich (22-03-2018)
Źrodło: LubimyCzytać.pl / Guardian Zgłosił/a: TyDraniu
Richard Dawkins wraz z organizacją Center for Inquiry planują elektroniczne wydania jego najpopularniejszych książek w językach arabskim, urdu, perskim i indonezyjskim. Darmowe e-booki będą dostępne w internecie.
Do tekstu..
Hulme: upadek osiedla (18-03-2018)
Autor: Wojciech Wojtowicz
Źrodło: Urbnews.pl Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Największy powstały kompleks budownictwa socjalnego w Europie zniknął z map kilkanaście lat temu. Czym było Hulme Crescents, jak upadło i dlaczego imitacja ulic w konstrukcjach galeriowców nie została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Manchesteru?".
Do tekstu..
Nawet jeśli euro miałoby trwać... (05-02-2018)
Autor: S. Kawalec
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Powinniśmy dążyć do spełniania kryteriów członkostwa, traktując je jako istotne wskaźniki zdrowej polityki makroekonomicznej. Natomiast nie powinniśmy określać daty wejścia do strefy".
Do tekstu..
Kogut w kulturze magicznej (29-01-2018)
Autor: Danuta Sztych
Źrodło: Wiadomości Zootechniczne Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"W kulturach magicznych wierzono w harmonijność świata, porządek reguł nim rządzących i nieprzypadkowość zdarzeń. Wszystko miało sens, zaś tajemne odniesienia szyfrowano w symbolach. Takim symbolem, o bardzo wielu znaczeniach, jest kogut".
Do tekstu..
Nowotwory pochodzenia zawodowego (14-01-2018)
Autor: Wiszniewska i in.
Źrodło: Medycyna Pracy Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze dla ludzi, mogą być rozpoznane jako choroba zawodowa".
Do tekstu..
Najgorszy wykres 2017 roku (29-12-2017)
Źrodło: SmarterPoland.pl Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
Który wykres zasługuje na tytuł "Zniekształcenie roku 2017"?
Do tekstu..
Rynek opanuje sztuczna inteligencja (28-12-2017)
Źrodło: Mechanik Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Najbliższy rok upłynie pod znakiem internetu rzeczy, inteligentnych aplikacji w branży fintech i rozwoju płatności za pomocą aplikacji mobilnych - oceniają eksperci".
Do tekstu..
Pojęcia związane z projektowaniem maszyn (28-12-2017)
Autor: Wiesław Tarełko
Źrodło: Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
"Kluczową rolę w przyjmowaniu polskiego nazewnictwa technicznego odegrał dekret cesarski z października 1870 roku, wprowadzający język polski w Politechnice Lwowskiej (ówcześnie Akademii Technicznej). Dzięki wybitnym profesorom tej uczelni jako nieliczni w Europie używamy nazw większości pojęć technicznych swoistych dla języka polskiego".
Do tekstu..
Niefortunne wyrażenie w polskim Credo (11-12-2017)
Autor: Antoni Salm
Źrodło: Ruch Biblijny i Liturgiczny Zgłosił/a: Ignacy Kujawiak
W liturgicznym Credo znajdują się m.in. słowa: "I zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo". Czy są one zgodne z łacińskim oryginałem nicejskiego Credo?
Do tekstu..
Żony XIX-wiecznych zesłańców... (16-11-2017)
Autor: Barbara Jędrychowska
Źrodło: Wychowanie w Rodzinie Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Trudno przecenić rolę kobiet, które podążyły za swoimi mężami na syberyjskie wygnanie. Nie wszystkie jednak chciały zdecydować się na takie poświęcenie. Eliza Orzeszkowa po wielu latach wyznała: Nie pojechałam za mężem moim na Syberię, a dlatego, że go nie kochałam. Potem stało się to dla mnie wyrzutem sumienia. Ten brak ofiarności poczytuję sobie za jeden z najważniejszych popełnionych w życiu błędów etycznych".
Do tekstu..
Psychiatria ewolucyjna a etyka (16-11-2017)
Autor: Marcin Piotr Nowak
Źrodło: Psychiatria i Psychologia Kliniczna Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
Choć schizofrenia ewidentnie pogarsza jakość życia, a chorujące na nią osoby mają przeciętnie mniej dzieci niż osoby zdrowe, to występuje od tysięcy lat we wszystkich ludzkich społecznościach z podobną częstością, co określa się jako paradoks schizofrenii. Podobny paradoks dotyczy zaburzeń depresyjnych, co prowadzi do wniosku, że rozpatrywane zaburzenia nie mogą być cechami zmniejszającymi dostosowanie. W taki razie - czy istnieją zaburzenia psychiczne nieeliminowane przez dobór naturalny?
Do tekstu..
Filozofia i rewolucja. Piotr Tkaczow... (07-11-2017)
Autor: Ondrej Marchevsky
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Czytając rozprawę Tkaczowa na temat pożytków z filozofii, dowiadujemy się, że nawet filozofia nie jest w stanie określić treści pojęcia postępu, chociaż być może posiada jakieś swoje walory społeczne. Takim walorem jest praca umysłowa zanurzająca się w głębiach życia, zdolność filozofii do ukazywania ludzkich problemów w szerszym kontekście oraz pluralizm poglądów, który - zdaniem Tkaczowa - działa jak balsam dla duszy".
Do tekstu..
Struktura teorii cywilizacji (07-11-2017)
Autor: Tomasz Raburski
Źrodło: Sofia Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
W artykule autor dokonuje przeglądu konstrukcji niektórych teorii cywilizacji, analizując, jaką rolę pełnią w nich pewne bazowe opozycje. Inspiracją metodologiczną dla takiego ujęcia jest Orientalizm Edwarda Saida. Ponadto analizie poddano teorie Oswalda Spenglera, Feliksa Konecznego, Samuela Huntingtona i myśl rosyjską.
Do tekstu..
Revolution. Russian Art 1917–1932 (07-11-2017)
Autor: Helene Carlbäck
Źrodło: Baltic Worlds Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
In 1917 everything seemed possible in Russia: the Revolution appeared to be on course to take over the whole of Planet Earth, even Mars, and from there to expand all over the universe. The Bolshevik government invited painters, sculptors, graphic designers, poets, critics and theorists, dramatists, photographers, and film-makers to participate in building a "brave new world".
Do tekstu..
Bóg może nie przeżyć nauki (28-10-2017)
Autor: Dan Brown, Beata Kołodziej
Źrodło: Forsal Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Sercem moich powieści jest pytanie, czy Bóg przeżyje naukę. Taki temat mógłby być w Polsce, religijnym kraju, bardzo gorąco dyskutowany. Mnie samego interesuje, czy w przyszłości bogowie przeżyją".
Do tekstu..
Pierwszy polski znaczek (14-10-2017)
Autor: Zbigniew Mikulski
Źrodło: Polska Jedynka Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Pierwszy polski znaczek, w zależności od zapotrzebowania, drukowany był w kilku partiach, aż do 1864 roku. Drukowanie znaczków metodą typograficzną, odbywało się w Fabryce Stempla na maszynie drukarskiej, którą skonstruował warszawski mechanik Izrael Staffel".
Do tekstu..
Religijne, społeczne i kulturowe funkcje meczetu (14-10-2017)
Autor: Tomasz Stefaniuk
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Meczety nigdy nie spełniały wyłącznie funkcji religijnych. Meczet służył do odprawiania modłów, lecz błędem byłoby sądzić, iż było to jego jedyne przeznaczenie. Meczet spełniał, poza funkcjami religijnymi, trzy naczelne funkcje instytucjonalne jako: centrum edukacji, ośrodek władzy sądowej, ośrodek władzy politycznej i administracyjnej. Islam jako religia nie dokonuje rozróżnienia na sferę sacrum i profanum".
Do tekstu..
Oświeceniowe początki feminizmu (14-10-2017)
Autor: Barbara Grabowska
Źrodło: Kultura i Wartości Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Mary Wollstonecraft była kobietą odważną i nietuzinkową i żyła w sposób daleko odbiegający od przyjętych w jej epoce wzorców. Nie odebrała systematycznego wykształcenia i uczyła się przede wszystkim samodzielnie. Sposobem na życie była dla niej praca pozwalająca samodzielnie zarobić na utrzymanie. Pracowała jako opiekunka osoby starszej, guwernantka, nauczycielka, redaktorka i tłumaczka i wreszcie pisarka".
Do tekstu..
Żelichowski rondel (10-10-2017)
Autor: KrzysiekP
Zgłosił/a: KrzysiekP
Obserwatorium astronomiczne liczące 7000 lat odkryte pod Cedynią. Jak przejdzie grant moja żona będzie robiła część palinologiczną. Generalnie odkrycie na skalę światową
Do tekstu..
Sasza Blonder - André Blondel (30-09-2017)
Autor: Marc Blondel
Źrodło: blonderblondel.free.fr Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Marc Blondel stworzył tę stronę internetową poświęconą swemu ojcu, którego, niestety, miał tak krótko".
Do tekstu..
aryjska dusza o żydowskim nosie (25-09-2017)
Źrodło: Notes małego historyka sztuki Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"znamy historie artystów pochodzenia żydowskiego, w których twórczości zaznaczały się wątki tradycji żydowskiej, wyczuwalna była po prostu atmosfera korzeni malarza. nie było jednak obowiązkowym tworzyć wyłącznie na kanwie przeszłości swojego narodu i religii, wielu artystów - szczególnie tych czujących się przecież także polakami, pozostawiło po sobie dzieła bardziej uniwersalne, o dowolnej tematyce. nie bez wspomnienia o żydowskim pochodzeniu należy jednak potraktować biografię magdaleny gross, jednej z najelegantszych rzeźbiarek dwudziestolecia międzywojennego".
Do tekstu..
Chaim Zelig Słonimski (25-09-2017)
Źrodło: History of Computers Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Polish/Russian Jew Chaim Zelig Slonimski was a Hebrew publisher, astronomer, inventor, and science author, a prominent figure in this humble website, due to his inventive calculating machines".
Do tekstu..
Izrael Abraham Staffel (25-09-2017)
Źrodło: History of Computers Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"The Polish Jew Izrael Abraham Staffel was born in 1814 to an impoverished family in Warsaw, Poland, then part of the Russian Empire. His primary education he got at an elementary religious Jewish school, and later entered as an apprentice in a watchmaking factory. There he learned the Polish language, which enabled him to read scientific and technical books and deepen his expertise".
Do tekstu..
Ditching U.S. dollar, Venezuela publishes oil prices in yuan for the first time (21-09-2017)
Zgłosił/a: KrzysiekP
Wenezuela zaczyna notować ropę w juanie. Trump w przemówieniu w onz umieszcza Wenezuelę w osi zła. atak na petrodolara pogrążył irak i libię. teraz jednak do gry wchodzą chiny. warto obserwować wątek ataku na petrodolara i próbę stworzenia petrojuana opartego na złocie
Do tekstu..
Cyborg Bacteria Could Be The Key to Artificial Photosyntesis (05-09-2017)
Autor: Karla Lant
Źrodło: Futurism.com Zgłosił/a: Abdullah
In an effort to improve efficiency of natural photosynthesis, a researcher at University of California, Berkeley, has created cyborg bacteria.
Do tekstu..
Twarzą w twarz z prawdą (26-08-2017)
Autor: Ewelina W. Klimczak
Źrodło: Rocznik IPR Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Po agresji ZSRS na Polskę we wrześniu 1939 r. doszło do "spotkania" mieszkańców obu państw. Pierwsi obywatele ZSRS, którzy przybyli na Kresy wschodnie byli żołnierzami Armii Czerwonej. Mieli wówczas okazję zobaczyć państwo, które w propagandzie sowieckiej prezentowane było jako ciemiężca ludów, w dodatku zacofane gospodarczo. W rzeczywistości sytuacja mieszkańców Polski, nawet wschodniej, biedniejszej części, odbiegała od tej prezentacji, by nie powiedzieć, że obraz Polski był zmanipulowany i stanowił element walki propagandowej".
Do tekstu..
Jak bardzo daleki Wschód? (26-08-2017)
Autor: Kamil Kozakowski
Źrodło: Laboratorium Kultury Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Niezależnie od tego, czy uznajemy wschodniość Polski, czy z całych sił odżegnujemy się od tego stanowiska, musimy uznać za kluczowy fakt istnienia Polski jako pewnej granicy pomiędzy wpływami zachodnimi i wschodnimi. Nieprzypadkowo Rzeczpospolita wzięła na siebie ciężar bycia wschodnim strażnikiem Europy, co doprowadziło do wykreowania się pewnych etosów i wzorów zachowań w świadomości Polaków".
Do tekstu..
Kto byl dostojnym Teofilem? (26-08-2017)
Autor: Paweł Marek Mucha
Źrodło: Ruch Biblijny i Liturgiczny Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Adresatem Ewangelii według św. Łukasza i Dziejów Apostolskich nie był "dostojny Teofil", lecz "dostojny przyjaciel Boga", którym był wysokiej rangi urzędnik rzymski, prokonsul Cypru Sergiusz Paweł. Ze względu na jego wysoką pozycję zajmowaną w administracji rzymskiej miał on strategiczne znaczenie dla propagowania Dobrej Nowiny".
Do tekstu..
Wojna polsko-polska na terenie Izraela (01-08-2017)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: Studia Litteraria et Historica Zgłosił/a: Alderyk Olrzyk
"Kiedy w 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim, Ben Gurion dowodził związku między syjonizmem palestyńskim a żydowskimi powstańcami. Nauczyli się umierać tak, jak podpowiadali obrońcy Tel Chaj, czyli śmiercią heroiczną - powiedział. Także wedle opinii betarowców cenna, wartościowa i godna uznania była tylko śmierć z wyboru. Tymczasem ofiary Zagłady tak nie ginęły. Dlatego w oczach palestyńskich syjonistów śmierć diaspory - w gettach, w obozach, w łapankach, w pociągach, w piwnicach - miała wartość śmieciową. Powstańcy uratowali betarowsko rozumiany honor żydowski: zamienili przymus w wybór. Takiej historii syjonizm potrzebował, by poradzić sobie z Zagładą".
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365