Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.570 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nie da się wystąpić z Kościoła (10-03-2012)
Autor: Tomasz Terlikowski
Źrodło: Duchowy.pl Zgłosił/a: Pabloss
Wystąpienie z Kościoła staje się coraz bardziej modne. Nawołują do tego już nie tylko politycy (choćby Janusz Palikot), ale też dziennikarze (choćby "Gazety Wyborczej"). Problem polega tylko na tym, że nie da się z Kościoła wystąpić
Do tekstu..
Barbaric post-circumcision penis-sucking practice leads to another death (10-03-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
RITUAL circumcision is an abomination. But the bizarre practice of sucking the blood from a genitally mutilated infant after the foreskin is removed is even more horrific - even deadly. According to a report yesterday in the New York Times, prosecutors are investigating the death of a newborn boy who died in last September after contracting herpes after he was subjected to: Ritual circumcision with oral suction.
Do tekstu..
Polityczna prostytucja (10-03-2012)
Autor: Monika Olejnik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
...Premier Donald Tusk zrobił nam prezent na Dzień Kobiet. Pięknie umalowany, pod grubą warstwą pudru, z pękiem tulipanów złożył Polkom życzenia....
Do tekstu..
Łaskawa dla Kościoła prokuratura umarza śledztwa (10-03-2012)
Autor: Bogdan Wróblewski
Źrodło: http://wyborcza.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
...Większość śledztw dotyczących decyzji państwowo-kościelnej Komisji Majątkowej już spełzła na niczym...
Do tekstu..
Fenicjanie - pierwsi globaliści w dziejach (10-03-2012)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Fenicjanom, twórcom pierwszego śródziemnomorskiego imperium gospodarczego, świat zawdzięcza pieniądze i alfabet. Mimo że pozostawili tak trwałe ślady w naszej kulturze, do dziś pozostają wielką naukową zagadką."
Do tekstu..
Zrób sobie lekarstwo (10-03-2012)
Autor: szescstopni
Źrodło: Szescstopni's blog Zgłosił/a: liliac
"Wojna z narkotykami powoduje coraz większe starty wśród cywilów. Narastające ograniczanie dostępu do różnych substancji może doprowadzić do ciekawego wyścigu zbrojeń pomiędzy ograniczeniami a metodami ich obejścia."
Do tekstu..
Polska jako projekt emancypacyjny (10-03-2012)
Autor: Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Dehnel
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Lubię Polskę jako ogólnospołeczny projekt emancypacyjny. Że chce nam się być lepszymi. I to jest ogromna sprawa: pęd do wykształcenia, do autostrad, do europejskich standardów. Całość zakrojona tak szeroko jak w międzywojniu, i chyba z równym sukcesem. Zmieniają się domy, miasta, nawyki żywieniowe. To, co mnie denerwuje, to niezborność tego procesu; wszystkie te karykatury, groteskowe usiłowania, kicz, pozorność. Badziewna edukacja, profesorowie chałturnicy, którzy zamiast zwiększać liczbę ludzi wykształconych, zwiększają liczbę ludzi z papierkiem, obrzydliwe odmalowywanie ocieplonych bloków, promowanie miernot; wszystko to jest, zasadniczo, kwestią braku smaku."
Do tekstu..
Obrzezanie (10-03-2012)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Obcinanie zdrowym noworodkom napletka uznano za naruszenie praw dziecka, zaś sam zabieg za medycznie nieuzasadniony. W oficjalnym stanowisku czytamy, iż brak jest przekonujących dowodów, że obrzezanie jest konieczne, czy choćby pożyteczne z punktu widzenia profilaktyki i higieny. Uznano, iż jedynym argumentem dlaczego rutynowe obrzezanie chłopców nie jest w Holandii zakazane podobnie jak zakazano obrzezanie dziewczynek, jest strach przed przeniesieniem się tego zabiegu ze szpitali do religijnego podziemia zaopatrzonych w brzytwy rabinów i imamów."
Do tekstu..
Kocham roztocza, czyli książka musi pachnieć (09-03-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Uważnie śledzę, jako książkowy fetyszysta, gazetową debatę o e-bookach, o przyszłości książki, która, jak wiadomo, wygląda nieco ponuro, ale jest to debata kluczowa, uważam, przy niej taki, dajmy na to, grecki kryzys ekonomiczny to jest w ogóle śmieszna rzecz. W kontekście dziejów ludzkości grecki kryzys to jest rzecz zupełnie niszowa, w przeciwieństwie do przyszłości książki, która jest sprawą globalną."
Do tekstu..
Jakiej debaty o GMO potrzebujemy? (09-03-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Miesiąc temu, na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu licznie stawili się zwolennicy i przeciwnicy genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Po to, by debatować na temat GMO. Dyskusja ta okazała się, przynajmniej dla ludzi znających temat, niezbyt interesująca - obydwie strony sporu powtórzyły te same, znane już wcześniej, argumenty i okopały się na swoich pozycjach. Gotowości na kompromis nie było widać, zwłaszcza po stronie przeciwników GMO. I pewnie nie warto by wspominać dziś o tamtym spotkaniu, gdyby nie jedno wydarzenie."
Do tekstu..
E-literatura będzie inna. Ale jak ocenić, czy gorsza lub lepsza? (09-03-2012)
Autor: Jacek Dukaj
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Teoretycznie gdyby decydowały wyłącznie przyzwyczajenia czytelnicze, książka papierowa powinna przetrwać co najmniej tak długo, jak długo swą siłę nabywczą zachowa pokolenie wychowane w tradycji lektury z papieru. Nie znaczy to, że ludzie starsi nie potrafią używać e-czytników - ale że prawdziwa zmiana cywilizacyjna dokonuje się na poziomie przedszkoli i pierwszych klas podstawówki, tam się przesądza kształt książki XXI w."
Do tekstu..
I ty zostaniesz podżegaczem… (09-03-2012)
Autor: Abigail R. Esman
Źrodło: EuroIslam. Zgłosił/a: Piątkowski
Podczas gdy ty polowałeś na wyprzedaże lub przymierzałeś błyskotki u Tiffany'ego czy Cartier'a, twój rząd po cichu przygotowywał zupełnie inny podarunek: przyjęcie uchwały ONZ nr 16/18.
Do tekstu..
Nude Calendar (09-03-2012)
Autor: Maryam Namazie
Źrodło: Maryam Namazie Blog Zgłosił/a: Maddy
Kalendarz inspirowany postawą egipskiej ateistki i blogerki Aliaa Magda Elmahdy. Z Polskim racjonalistycznym akcentem.
Do tekstu..
Zainfekowana psychologia (09-03-2012)
Autor: Halina Pilonis
Źrodło: medonet.pl Zgłosił/a: Rowan
To że Marek W. podczas testów psychologicznych w zaprezentowanych mu plamach dostrzegł ptaka, spowodowało, że biegły psycholog napisał, że cechuje go brak stabilizacji i skłonność do zmian. Opinia przygotowana została dla sądu, który miał rozstrzygnąć, czy może on sprawować opiekę nad. swoim synem. Testy polegające na subiektywnej interpretacji przez psychologa skojarzeń, jakie wywołują u badanego narysowane plamy, są niejednokrotnie podstawą wydawania wyroków w sądzie. Ponad stu naukowców, psychologów-praktyków i studentów protestuje przeciwko stosowaniu tzw. testów projekcyjnych przez psych
Do tekstu..
Egzorcyzmy zabijają w Londynie. "To czubek góry lodowej" (08-03-2012)
Zgłosił/a: mieczysławski
Pochodząca z Czarnej Afryki para zamęczyła na śmierć 15-latka, chcąc wypędzić z niego złe duchy. To kolejny przypadek stosowania przez imigrantów w Wielkiej Brytanii zwyczajów i obrzędów z rodzimych krajów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Do tekstu..
Walka z szatanem w Gdyni-Chyloni (08-03-2012)
Autor: Roman Daszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Trójmiejski egzorcysta: - Opętana kobieta zwymiotowała malutkiego pieska, który zaczął biegać po sali
Do tekstu..
Grzeszni moraliści, wynocha z naszych sypialni (08-03-2012)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Niebo w płomieniach Zgłosił/a: liliac
"Tak amerykańscy, jak i polscy konserwatyści oraz religijna prawica, stosują dwie metody wobec swoich oponentów, by ich poniżyć. Po pierwsze, w dyskusji odzierają innych ludzi (np. homoseksualistów) z ich godności. I wtedy już nic nie stoi na przeszkodzie, by ich obrażać do woli. Mówić, że są rozwiązłymi zboczeńcami czy gorszycielami. Po drugie, konserwatyści sądzą, że przez sam fakt bycia konserwatystami noszą w sobie moralną wyższość. I ta wyższość daje im prawo do oceniania innych. Ba, do układania nam życia tak, jak oni go widzą."
Do tekstu..
Życzenia (08-03-2012)
Autor: Agnieszka Wiśniewska
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
"Z okazji Dnia Kobiet, życzyłabym sobie (...) Chciałam napisać śmieszny felieton na Dzień Kobiet, ale mi nie wyszło. Albo nie umiem pisać życzeń, albo serio bycie dziewczyną nie jest takie wesołe"
Do tekstu..
The man behind the machine (08-03-2012)
Autor: Andrew Hodges
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"What would Turing have thought of the campaign for his 'pardon'? When arrested, he was unrepentant and told police he expected a "Royal Commission to legalize it". Sixty years later, British law has caught up, not for him as a special case, but as a matter of principle. That practical action speaks louder than symbolic words, and is truer to his vision. I see the question not as whether the government should have pardoned Turing, but how on Earth Turing could ever have pardoned the government."
Do tekstu..
Prawo last minute (08-03-2012)
Autor: Anna Dąbrowska, Grzegorz Rzeczkowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"W pośpiechu, na kolanie, bez konsultacji z ekspertami i opinią publiczną - skandal wokół ACTA odsłonił rzeczywistość tworzenia prawa w Polsce."
Do tekstu..
Samorządy będą finansować religię w szkołach (08-03-2012)
Autor: Nasz Dziennik
Źrodło: onet.pl/Nasz Dziennik Zgłosił/a: zet^2
MEN wpisał religię w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy i to one od września mogą decydować o tym, czy religia pozostanie w szkole, czy też nie. Zdaniem specjalistów taka decyzja może prowadzić do łamania przez stronę polską Konkordatu.
Do tekstu..
Catholics to be warned over gay marriage threat to civilisation as we know (07-03-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
THE ju-ju men in frocks and pointy hats who represent the Catholic Church in the UK just won't give it a rest over gay marriage - despite the fact that they are more out of touch with public opinion than at any time in the past.
Do tekstu..
"Są granice, których przekraczać nie wolno" (07-03-2012)
Źrodło: tn24.pl Zgłosił/a: ramichael
- Są granice, których przekraczać nie wolno. I taką granicą jest obrażanie kogoś - w ten sposób Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu skomentowała w "Kropce nad i " w TVN24 projekt wprowadzenia kar więzienia dla osób używających tzw. "mowy nienawiści" wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej.
Do tekstu..
Strona Watykanu zaatakowana przez Anonymous (07-03-2012)
Autor: -
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Strona internetowa Watykanu została zaatakowana przez hakerów z grupy Anonymous. Wejście na stronę jest zablokowane. W komunikacie wydanym przez grupę i przytoczonym przez włoskie media podano: "Dzisiaj Anonymous postanowił dokonać oblężenia waszej strony w odpowiedzi na doktryny, liturgie i absurdalne, anachroniczne przykazania, które propaguje i szerzy na świecie wasza organizacja".
Do tekstu..
Zima 2011/2012 (07-03-2012)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Najchłodniejszy od ćwierćwiecza luty zakończył tegoroczną zimę, którą zapewne zapamiętamy ze względu na trzy tygodnie solidnych mrozów. Jeśli jednak uwzględnić ciepły grudzień i ciepławy styczeń, okaże się że sumarycznie zima 2011/2012 była dosłownie "średnia".
Do tekstu..
Sól i sanepid (07-03-2012)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Afera solna trwa. Jednym z jej przejawów jest test instytucji zaufania publicznego. Jak istotnym czynnikiem jest poziom takiego zaufania, pokazuje m.in. rozwój i konsekwencje działania radykalnego ruchu antyszczepionkowego, rosnącego na nieufności."
Do tekstu..
Znów te pszczoły (07-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"A jak jest naprawdę z tym wymieraniem pszczół? Naukowcy podkreślają, że może być to zjawisko wywołane kilkoma czynnikami, które się nakładają. Jednak żaden z nich nie wskazuje genetycznie modyfikowanych odmian zbóż, jako jednego z czynników mogących mieć wpływ na pszczoły."
Do tekstu..
Wieżowiec archidiecezji prezentują w Cannes (07-03-2012)
Autor: Karol Kobos
Źrodło: tvnwarszawa.pl Zgłosił/a: JK
"180-metrowa wieża na rogu Emilii Plater i Nowogrodzkiej - to największa warszawska nowość, zaprezentowana na tegorocznych targach inwestycyjnych w Cannes. Budować chce ją firma BBI Development wspólnie z Archidiecezją Warszawską. Grunt należy do pobliskiej parafii."
Do tekstu..
Rózga w imię Boże (07-03-2012)
Autor: Przemysław Wilczyński
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: E-Day
Tak, dokładnie o to chodzi, o czym pisze w tytule. O instrukcjach wychowania dzieci przez bicie, dostępnych w księgarniach. Bo tak podobno w Biblii napisano...
Do tekstu..
"To karygodne". Burza po liście abp. Michalika (06-03-2012)
Autor: -
Źrodło: TOK FM, wp.pl Zgłosił/a: slik
To karygodna wypowiedź - tak prof. Tadeusz Bartoś komentuje list abp. Józefa Michalika na Wielki Post. - To język nienawiści, który funkcjonował w Polsce przed wojną, i nie ma on nic wspólnego z budowaniem spokoju społecznego. To jest język polityka - powiedział prof. w TOK FM.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365