Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.970.452 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Króliki Thomasa Austina (30-10-2013)
Autor: Łukasz Ostas
Źrodło: Polimaty Zgłosił/a: czarny_kot
W 1859 roku Thomas Austin, członek Victorian Acclimatisation Society postanowił zorganizować bożonarodzeniowe polowanie na swojej posiadłości w Winchelsea, na zachód od Melbourne. Tęsknota za Anglią oraz niepohamowana pasja łowów doprowadziły do największej katastrofy ekologicznej w historii Australii. Osadnicy żywili nadzieję, że sprowadzając rośliny i zwierzęta uda się upodobnić ich nową ojczyznę do rodzinnego kraju.
Do tekstu..
Seksuolog: zgwałcone kobiety są same sobie winne. Ponton protestuje (30-10-2013)
Autor: Małgorzata Kot
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Wypowiedź dr. Boćkowskiego jest niedopuszczalnym komentarzem osoby, która jest specjalistą, do której kierowane są kobiety po doświadczeniu przemocy seksualnej. Pan doktor pozwala sobie na rozróżnienie sytuacji gwałtu, ocenia, że gdy kobieta idzie na spotkanie z mężczyzną i zostaje zgwałcona, jest to jej wina. Jak bardzo znajomo brzmi ten stereotyp - kobieta sama prowokuje faktem że idzie z mężczyzną na spotkanie, nie powinna się zatem dziwić, że zmuszono ją do stosunku seksualnego"
Do tekstu..
Najsłynniejszy polski demonolog z zakazem wypowiadania się. (30-10-2013)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ojciec Aleksander Posacki - jezuita, teolog, demonolog, autor wielu książek o opętaniach, członek rady programowej miesięcznika "Egzorcysta", dostał zakaz publicznego sprawowania funkcji kapłańskich, wypowiadania się w mediach i działalności rekolekcyjno-duszpasterskiej. Przełożeni nie informują, za co ten zakaz, ale uzasadniają: "Ojciec ma mieć czas na refleksję". Ojciec Posacki znany jest z ostrych twierdzeń np. na temat zbliżającego się Hallowen.
Do tekstu..
Rolniczy Nobel wręczony (30-10-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Odkrycia wyróżnionej trójki naukowców były początkiem rewolucji w rolnictwie, której jesteśmy naocznymi świadkami. W całej historii rolnictwa nie było nigdy takiej technologii, która w tak krótkim czasie znalazłaby tak szeroką akceptację rolników. Transformacja roślin otworzyła hodowcom nowe, dotychczas nieosiągalne możliwości. Genetycznie modyfikowane organizmy nieodwracalnie zmieniły nasze rolnictwo przyczyniając się do wzrostu plonów, zmniejszenia kosztów produkcji, wzrostu dochodów rolników i redukcji negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko. To wszystko w zaledwie trzy dekady od przełomowych odkryć"
Do tekstu..
The Thousand-Dollar Pap Smear (30-10-2013)
Autor: Cheryl Bettigole
Źrodło: NEJM Zgłosił/a: liliac
"Cervical-cancer screening is one of the 20th century's true public health successes. The incidence of a disease that once caused more deaths among American women than any other form of cancer has decreased dramatically since the introduction of routine Pap smears in the 1970s. In the modern era, most deaths due to cervical cancer occur among women who have never been screened or who have gone decades without screening. One of the main factors in helping to conquer this once-dreaded disease has been the availability of a cheap, effective screening test that can detect disease early, while it's still very treatable. Yet increasingly, in my roles as the chief medical officer of a community health center and as a family doctor seeing patients in that system, I hear from women who are cho
Do tekstu..
Niewolnicza praca amerykańskich dzieci na początku XX wieku [ZDJĘCIA] (30-10-2013)
Autor: Piotr Kowalczyk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
Autorem zdjęć pracujących dzieci jest Lewis Hine, nowojorski nauczyciel i fotograf śledczy National Child Labor Committee (NCLC), pozarządowej organizacji zajmującej się m.in. prawami dziecka i promowaniem edukacji najmłodszych. W latach 1908-1924 Hine sportretował warunki życia i pracy dzieci w Stanach Zjednoczonych. Kolekcja NCLC opublikowana przez bibliotekę amerykańskiego Kongresu zawiera ponad 5100 fotografii. Hine podróżował po całych Stanach Zjednoczonych, dokumentował pracę dzieci w fabrykach, na polach oraz małoletnich pracujących w domu na akord. Fotografie miały pokazać, jakie są konsekwencje pracy dzieci, jej wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo, edukację i szanse w przyszłości.
Do tekstu..
Skąd lekarz wie, że pacjent zmarł? (30-10-2013)
Autor: Małgorzata Załoga MAGGY
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Choć regulują to szczegółowe przepisy, a decyzję podejmuje nie jedna osoba, lecz cała komisja, to wciąż pojawiają się wątpliwości co do tego, kiedy mamy do czynienia ze śmiercią."
Do tekstu..
Reportaż z międzywojennej Polski (30-10-2013)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: ahistoria.pl Zgłosił/a: JK
Znany amerykański magazyn "Life", który ukazywał się od 1883 do 2007 roku, udostępnił swoje archiwa w "Google Books". Z fotoreportażu o Polsce, zamieszczonego w "Life" 29 sierpnia 1938 roku, wyłania się nieco inny kraj, niż ten, który mitologizujemy jako II RP.
Do tekstu..
3 Domy (29-10-2013)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Wprost kocham ten optymizm buchający z tej treści... drukować postęp!
Do tekstu..
Kroniki Międzymordzia (29-10-2013)
Autor: Olga Drenda
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: Melisso
"Krótka historia interfejsów, pośredników między nami a kodem. Od ułatwiania do podkładania nam nogi".
Do tekstu..
Nierówność zabija (29-10-2013)
Autor: Richard Wilkinson, Jacek Żakowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
O tym, że po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju jakość życia bardziej zależy od podziału bogactwa niż od jego wzrostu - mówi Richard Wilkinson.
Do tekstu..
Gorzka czekolada (29-10-2013)
Autor: Błażej Popławski, Katarzyna Szaniawska
Źrodło: http://www.pah.org.pl/ Zgłosił/a: sabek
"Celem tej książki jest ukazanie gospodarczych, politycznych i ekologicznych współzależności między krajami Afryki i Europy oraz roli, jaką w tych powiązaniach odgrywają indywidualna konsumpcja i polityka handlowa Unii Europejskiej. Autorzy uwidocznili społeczno-ekonomiczne skutki tych procesów dla mieszkańców krajów Afryki Subsaharyjskiej na przykładzie produkcji kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej". Bezpłatna książka elektroniczna wydawnictwa Polskiej Akcji Humanitarnej, opisująca sytuację społeczno-ekonomiczną Afryki w kontekście międzynarodowego handlu i polityki.
Do tekstu..
Bezwstyd dziecka (29-10-2013)
Autor: Sławomir Mizerski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
W Polsce obserwujemy wiele szkodliwych zjawisk, ale zdaniem biskupów najgorszy jest gender. Franca ta - przywleczona z Zachodu i roznoszona przez feministki - bezkarnie panoszy się dziś w mediach i na wyższych uczelniach, zagrażając Kościołowi i tradycyjnemu modelowi rodziny. Ofiarami gender często padają młode kobiety, które na skutek robienia zawodowej kariery muszą się rozwieść i są nieszczęśliwe. Przy okazji unieszczęśliwiają swoje dzieci, które z tego powodu zaczynają do każdego lgnąć, powodując pedofilię w Kościele.
Do tekstu..
Książka oparta na faktach opisuje historię chłopca molestowanego przez księdza. (29-10-2013)
Autor: Rafał Hetman
Źrodło: NaTemat.pl Zgłosił/a: Małyska
"Książka Lesława Juszczyszyna "Pod skorupą milczenia" to oparta na faktach historia zgwałconego chłopca, który był wykorzystany seksualnie w dzieciństwie przez księdza proboszcza. - Takie rzeczy mogą się zdarzyć w Irlandii, Niemczech, Austrii albo gdzieś za oceanem. U nas, w religijnej Polsce to niemożliwe! - pisze ironicznie autor."
Do tekstu..
Jak zwierzęta opłakują swoich zmarłych (29-10-2013)
Autor: Margit Kossobudzka, newscientist.com
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Czuwanie, smutek i żałoba nie są wyłącznie ludzkimi odruchami. Obserwowano słonie, które całymi dniami pilnowały zwłok, głaszcząc je trąbami. Także delfiny i szympansy z wyraźną trudnością rozstają się ze zmarłymi towarzyszami. A od kiedy ludzie zaczęli celebrować śmierć?"
Do tekstu..
Pszczoły już raz wyginęły. Wtedy co dinozaury (29-10-2013)
Autor: ew/BBC
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Uderzenie asteroidy, które przyczyniło się do końca ery dinozaurów, sprawiło też, że ucierpiały inne gatunki. Jedne więcej od innych. Na przykład przestały kwitnąć kwiaty. A to z kolei zapewne radykalnie zmniejszyło ilość owadów zapylających. Nie mieliśmy jednak na to żadnych dowodów."
Do tekstu..
Do komunii już w przedszkolu? Rewolucja wrocławskiego arcybiskupa (29-10-2013)
Autor: Michał Wilgocki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Pierwsza komunia dla pięciolatków i niekoniecznie w maju - takie rozwiązanie zapowiedział nowy metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Do wcześniejszej komunii będą mogły pójść przedszkolaki z najbardziej religijnych rodzin."
Do tekstu..
Spectacular flyover of Mars (29-10-2013)
Autor: Elizabeth Gibney
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A new video lets viewers experience the sensation of flying over the Martian surface based on actual topographical data taken by a European satellite orbiting the red planet."
Do tekstu..
Abp Michalik o pedofilskiej sprawie z Tylawy: "To była klasyczna ustawka (28-10-2013)
Autor: Małgorzata Bujara
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Abp Józef Michalik, w tygodniku "wSieci", opowiada braciom Karnowskim, o co naprawdę chodzi w sprawie Tylawy. Nie wspomina o winie ks. Michała M., który jako proboszcz tej podkarpackiej parafii molestował dziewczynki. Ani o prawomocnym wyroku na niego. Twierdzi, że to była ustawka, bo greckokatolicki ksiądz był w konflikcie z księdzem katolickim o kaplicę. Na czym ta ustawka miała w tym przypadku polegać? Arcybiskup nie precyzuje, a bracia nie dopytują.
Do tekstu..
Uwaga na ctrl+c i ctrl+v; wirus podmienia numer konta bankowego [WIDEO] (28-10-2013)
Autor: dżek, PAP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Trzeba być ostrożnym przy używaniu akcji "kopiuj" i "wklej" w bankowości elektronicznej. Złośliwe oprogramowanie podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska."
Do tekstu..
Case Explores Rights of Fetus Versus Mother (28-10-2013)
Autor: Erik Eckholm
Źrodło: The New York Times Zgłosił/a: liliac
"Wisconsin is one of four states, along with Minnesota, Oklahoma and South Dakota, with laws specifically granting authorities the power to confine pregnant women for substance abuse. But many other states use civil-confinement, child-protection or assorted criminal laws to force women into treatment programs or punish them for taking drugs. "This is what happens when laws give officials the authority to treat fertilized eggs, embryos and fetuses as if they are already completely separate from the pregnant woman," said Lynn M. Paltrow, executive director of National Advocates for Pregnant Women in New York, of Ms. Beltran's arrest and confinement. The Wisconsin law, according to the suit filed in United States District Court in Milwaukee, deprives women of physical
Do tekstu..
Znamy 21 genów alzheimera (28-10-2013)
Autor: mark, bbc
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"W tej chorobie "popsutych" jest 21 genów, dwa razy więcej niż dotychczas sądzono - piszą w "Nature Genetics" uczeni ze 145 instytutów. Przebadali oni i porównali DNA 17 tys. pacjentów i 37 tys. osób zdrowych."
Do tekstu..
Wściekłe męczarnie (28-10-2013)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Kilka tygodni temu świat naukowy obchodził Światowy Dzień Wścieklizny, celem którego było zwrócenie uwagi na występowanie tej choroby oraz publikowanie informacji, jak można jej zapobiegać oraz co można zrobić, aby wyeliminować ją całkowicie. Nie jest to bowiem choroba, która była dawno temu i nieprawda (choć że dawno, to owszem - wzmianki o niej pojawiały się już grubo przed naszą erą), nie występuje li i jedynie w czytadłach, takich, jak zacytowane na początku, ale wciąż stanowi realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Mimo zresztą faktu, że szczepionka przeciw wściekliźnie istnieje już od ponad stu lat - choć szczepionka pasteurowska w dużym stopniu wyszła z użycia"
Do tekstu..
Dawno, najdawniej temu w dalekiej, najdalszej galaktyce (28-10-2013)
Autor: tom
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Naukowcy "złapali" światło galaktyki, która istniała ledwie 700 mln lat po narodzinach Wszechświata. Jest blisko 100 razy mniejsza od naszej Drogi Mlecznej, ale gwiazdy rodzą się w niej aż 100 razy szybciej".
Do tekstu..
"Kobiety, gender i globalny rozwój. Wybór tekstów" (27-10-2013)
Autor: red. dr Nalini Viasvanathan, prof. Lynn Duggan...
Źrodło: Polska Akcja Humanitarna Zgłosił/a: sabek
"Kobiety, gender i globalny rozwój" to unikatowa pozycja na polskim rynku wydawniczym. Zawiera najważniejsze teksty czołowych specjalistek w dziedzinie studiów nad rozwojem i płcią kulturową (gender). Wydanie angielskie zaktualizowane zostało w 2011 roku. Autorki analizują wpływ i rolę kobiet na zmiany społeczne, polityczne i ekonomiczne zachodzące w krajach rozwijających się. Poruszają tematy takie jak: migracje, światowy kryzys gospodarczy, zmiany klimatu czy kulturowe uwarunkowania. Teoretyczne rozważania uzupełnione są przykładami z różnych krajów. W rezultacie powstała bogata antologia, z której korzystać mogą nie tylko środowiska akademickie, ale też wszystkie osoby zainteresowane problematyką płci społeczno-kulturowej czy zagadnieniami rozwoju. Bezpłatna książka w for
Do tekstu..
Władysław Kozakiewicz: jak ojciec mnie bił, krew była na ścianach (27-10-2013)
Autor: Donata Subbotko
Źrodło: Wyborcza.pl Zgłosił/a: sabek
"Najnormalniejszy sadysta. Jak wytłumaczyć sadystę? Widział krew, to mocniej bił. Nie kończył na paru pasach przez tyłek - jakbym tak dostał, tobym się oblizał i cicho siedział. Ale nie, bił, abyś poczuł. Brał pas i sprzączką uderzał. Żeby krew poleciała. Jak bił, krew była na ścianach, wszędzie." - mówi o ojcu Władysław Kozakiewicz - " Co niedziela szliśmy do kościoła, ojciec był ministrantem jako młody chłopak. Chodziłem na religię. To, o czym się dopiero teraz mówi tyle w mediach, odczułem na własnej skórze. To znaczy księdzu moje pośladki bardzo się podobały. Jak coś zawiniłem, brał mnie na rózgi, przy okazji dotykał i głaskał."
Do tekstu..
Ubezwłasnowolnienia - ratunek dla rodzin (27-10-2013)
Autor: Piotr Pytlakowski
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Podejmują kuriozalne życiowe decyzje, których skutki odczuwają ich najbliżsi. Bo żyją z demencją, ze zniszczonym mózgiem, z uzależnieniem, z chorobą psychiczną. Jak ubezwłasnowolnić człowieka, nie pozbawiając go godności?"
Do tekstu..
Radny mówi "nie" Halloween w radomskich szkołach. Chce spisu imprez (27-10-2013)
Autor: dżek, KAI
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
ławomir Adamiec, radny z Radomia, sprzeciwia się organizacji w szkołach imprez halloweenowych. Jego zdaniem zwyczaj jest "pogański i satanistyczny". Chce od prezydenta listy imprez, które będzie analizować.
Do tekstu..
"Nasz Dziennik" broni abp. Michalika. A może wbija mu żydowski sztylet (27-10-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Już dawno nie zadziwił mnie tak "Nasz Dziennik". Na czołówce weekendowego numeru wielki tytuł: "Michalikowie ratowali Żydów". Zbieżność nazwisk: nieprzypadkowa. Chodzi o rodziców przewodniczącego Episkopatu, metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika.
Do tekstu..
Stanowisko Kongresu Kobiet ws. gender (27-10-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Feminoteka Zgłosił/a: liliac
"Czym różni się kobieta od mężczyzny? Płcią biologiczną. A czym różni się kobieta z XIX wieku od kobiety z XXI wieku? Gender, czyli odmiennym sposobem funkcjonowania w obrębie społeczeństwa i kultury. W XIX wieku (i wcześniej) traktowano kształcenie i pracę kobiet jako "niezgodne z naturą". W XX wieku kobiety mogą kształcić się i wybierać zawody prawie bez ograniczeń. Nasze biologiczna płeć nie uległa zmianie, zmieniło się natomiast kulturowe postrzeganie roli kobiet (gender). Każdy/każda z nas funkcjonuje na dwóch płaszczyznach: jako istota biologiczna i jako jednostka społeczna. To pierwsze jest niezmienne, to drugie jest ukształtowane przez kulturę czyli na zmiany podatne."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365