Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.619 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"... w nauce istnieje potrzeba podawania rzeczy w wątpliwość; jest bezwzględnie konieczne, jeśli w nauce ma się dokonywać postęp, żeby niepewność była podstawowym stanem ducha. Żeby dokonać postępu w rozumieniu, musimy wykazać się pokorą i pogodzić się z tym, że nie wiemy. [...] Prowadzi się badania z ciekawości, ponieważ coś jest nieznane, a nie dlatego, że zna się odpowiedź. Zbierając naukowe..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Granica przyzwoitości – Wielka Stopa znowu w akcji (15-02-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Kilka miesięcy temu internety i media naukowe obiegła wieść niebywała: grupa badaczy ze Stanów Zjednoczonych zsekwencjonowała genom mitycznej Wielkiej Stopy i odkryła, że jest on bliskim krewniakiem człowieka: tak bliskim, że prawdopodobnie powstał na skutek stosunku samicy z gatunku Homo sapiens z jakimś pokrewnym małpoludem. Część środowisko przyjęła to z uśmiechem, jako znakomity żart. Część, niżej podpisanego wliczając, koncept wyśmiała jako objaw problemów ze zdrowiem psychicznym. Część zrobiła to, co w przypadku doniesień tego rodzaju zrobić należy - a mianowicie całkowicie wiadomość zignorowała, jako nic nie znaczący pierd w kloace naukowego wszechświata. Nikt z nas jednak nie spodziewał się tego, co właśnie nastąpiło - w tym przypadku rzeczywistość przerosła wszel
Do tekstu..
Kulisy próby odwołania Wandy Nowickiej: Celem Palikota była Ewa Kopacz (15-02-2013)
Autor: dom, an
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Janusz Palikot liczył, że odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu otworzy drogę do ataku na marszałek Ewę Kopacz i pozostałych wicemarszałków. Miał już przygotowane rekwizyty do organizowanego z tej okazji happeningu: koryta i świńskie łby."
Do tekstu..
Meteor wybuchł nad Uralem. 500 rannych (15-02-2013)
Autor: js/mj
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
"Spadające meteory pojawiły się w piątek rano w kilku regionach Rosji i Kazachstanu. W Rosji poszkodowanych zostało 500 osób, trzy są w poważnym stanie. Choć początkowe doniesienia mówiły o deszczu meteorów, według najnowszych ocen był to jeden duży obiekt, który rozpadł się w atmosferze na mniejsze części. Gubernator obwodu czelabińskiego poinformował, że meteoryt, który przeleciał nad tym regionem, wpadł do jeziora kilometr od miasta Czebarkuł."
Do tekstu..
Biggest asteroid projected to pass Earth nears (14-02-2013)
Autor: Fairfax NZ News
Źrodło: NZ Science News Zgłosił/a: Jacholek
16-ego lutego, asteroid wielkości około 40m minie Ziemie w odległości zaledwie około dwóch średnic naszej planety !
Do tekstu..
Priorytety biskupa Pieronka (14-02-2013)
Autor: Anna Dryjańska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia. Dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami Bożymi - powiedział wczoraj w "Kropce nad i" katolicki biskup Tadeusz Pieronek. Biskup Pieronek po raz pierwszy utrwalił się w mojej pamięci, gdy na początku lat dwutysięcznych określił ministrę Jarugę-Nowacką słowami "to feministyczny beton, na który kwas solny nie pomoże". Ani wtedy, ani teraz, jego słowa nie są żadną niezręcznością, czy niewłaściwym doborem słów. Walka z gwałceniem dzieci przez księży nie jest priorytetem biskupów."
Do tekstu..
Archidiecezja ma zwrócić prawie 6,7 mln zł ws. Stella Maris (14-02-2013)
Autor: (SG, RZ)
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Archidiecezja Gdańska ma zwrócić skarbówce prawie 6,7 mln zł odsetek wypłaconych przez urząd skarbowy kościelnemu wydawnictwu Stella Maris - zdecydował gdański Sąd Okręgowy. Zwrotu pieniędzy domagała się w imieniu Skarbu Państwa Prokuratoria Generalna."
Do tekstu..
I po Palikocie (14-02-2013)
Autor: Jarosław Makowski
Źrodło: Instytut Obywatelski Zgłosił/a: liliac
"Janusz Palikot, jak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, już przeszedł do historii. Nie jest to historia triumfu. Jest to raczej historia upadku. To opowieść o tym, jak w krótkim czasie polityczny sukces zmienić w polityczną klęskę. Zamieszanie, jakie Palikot sam sobie zgotował, grając odwołaniem wicemarszałkini Wandy Nowickiej, jest zwieńczeniem politycznego amatorstwa Palikota."
Do tekstu..
Topless FEMEN Protestors Celebrate Pope's Resignation, Shout 'No More Homophobe' (14-02-2013)
Autor: Sara C Nelson
Źrodło: huffingtonpost.co.uk Zgłosił/a: ramichael
The resignation of the head of the Catholic Church has been greeted with a show of flesh by topless FEMEN protesters. A handful of women stormed Paris's Notre Dame Cathedral on Tuesday to celebrate Pope Benedict XVI's decision to stand down.
Do tekstu..
Embrace Work-Life Imbalance (14-02-2013)
Autor: Tomas Chamorro-Premuzic
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
Why is everybody so concerned about work-life balance? According to one urban legend, based on 1950s pop psychology*, workaholics are greedy and selfish people who are bound to die from a heart attack. Not really. As the great David Ogilvy once said: "Men die of boredom, psychological conflict, and disease. They do not die of hard work." This is especially true if your work is meaningful.
Do tekstu..
Extreme Focus and the Success of Germany's Mittelstand (14-02-2013)
Autor: Karan Girotra and Serguei Netessine
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
Quick test: name one company that does one thing and does it very well. The companies that occupy the limelight are typically diversified giants that achieve growth through constant expansion into new markets and the introduction of additional product lines (just think P&G, GE, and Microsoft).
Do tekstu..
Where Both Parents Can "Have It All" (14-02-2013)
Autor: Avivah Wittenberg-Cox
Źrodło: Harvard Business Review Zgłosił/a: szuro
I was taken aback when I saw the Vigeland sculpture park in Oslo, one of Norway's most popular tourist destinations. Then I was shocked by my shock. I realized it was the first time in my life that I had ever seen depictions of fatherhood in art. Here, all around me, were depictions of masculine men tenderly embracing tiny babies, teaching toddlers their paces, or tossing teens in laughing play.
Do tekstu..
Kazanie za dychę z sieci (14-02-2013)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: JK
"Ponad 2 tys. księży kupuje kazania na internetowym portalu Homilie.pl. E-book z bogatym zestawem kazań kosztuje zaledwie 10 zł. Imponuje też wybór kategorii. Ślubne, pogrzebowe, maryjne, dla dzieci, niedziele zwykłe, Boże Narodzenie, Serce Jezusa, sylwetki świętych - zainteresowany kupnem kapłan może dosłownie przebierać w ofercie."
Do tekstu..
Brain imaging research shows how unconscious processing improves decision-making (14-02-2013)
Autor: Medical Press
Źrodło: Medical Press Zgłosił/a: rafael 77
Badania obrazowe mózgu pokazuje, jak nieświadome przetwarzanie poprawia podejmowanie decyzji
Do tekstu..
Oj niedobrze, panie bobrze. Odstrzelą i wypchają (13-02-2013)
Autor: Jakub Medek
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Z biologicznego i gospodarczego punktu widzenia ta decyzja nie ma sensu. Jej wykonanie nie usunie problemu, a służyć będzie jedynie wzbogaceniu czyjejś kolekcji wypchanych zwierząt - tak specjaliści komentują postanowienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zgodziła się na odstrzał ośmiu bobrów w Teremiskach"
Do tekstu..
Odkrywca bakterii pod lodem Antarktydy (13-02-2013)
Autor: Michał Wachnicki
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
O rzekach i jeziorach pod lądolodem Antarktydy oraz odkryciu bakterii żyjących w zupełnym odcięciu od świata mówi profesor Sławomir Tułaczyk, szef amerykańskiej misji, która pod koniec stycznia pierwsza dowierciła się do jeziora pod Antarktydą.
Do tekstu..
Medycyna braci mniejszych - Jak zwierzęta używają ziół (13-02-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Ziołolecznictwo to nie jest ludzki wynalazek. Stosują je różne gatunki zwierząt - małpy, słonie, a nawet owady. Człowiek zaś nauczył się je podpatrywać.
Do tekstu..
Krzyżacy na Dzikim Wschodzie (13-02-2013)
Autor: Agnieszka Krzemińska
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: Artur@R
Kolonizacja krzyżacka części ziem polskich i północnych rubieży Europy przyniosła więcej szkód czy pożytku? Nowe badania dostarczają argumentów obu stronom sporu.
Do tekstu..
Ręce opadają (13-02-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zamiast rozmawiać o konkretnych postulatach emancypacyjnych, przez Palikota jesteśmy na etapie dyskusji o tym, czy kobieta może chcieć zostać zgwałcona."
Do tekstu..
Kto wynalazł radio? (13-02-2013)
Autor: Agnieszka Rudzik-Sawicka
Źrodło: O matematyce i nie tylko... Zgłosił/a: liliac
"Komu zawdzięczamy radio? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista. Powszechnie za wynalazcę radia uznawany jest Guglielmo Marconi (1874-1937), włoski fizyk i konstruktor, laureat Nagrody Nobla w roku 1909."
Do tekstu..
Faszyści, bądźcie sobą! (13-02-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Polscy narodowcy obrażają się, gdy nazywać ich faszystami. Snadź słyszeli, że to nieładnie być faszystą. Kochani! Słowo "narodowiec" nie jest ani trochę mniej niesympatyczne! Lepiej więc już bądźcie sobą i nazywajcie się otwarcie faszystami, tak jak wasi przedwojenni bohaterowie!
Do tekstu..
Co przyzwoici ludzie robią w Kościele? (13-02-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Festiwal kościelnego PR-u, który właśnie się odbywa, unaocznia to, co niby wiadomo: Kościół katolicki jest kuriozalną, bizantyjską i feudalną instytucją, przesiąkniętą politycznymi intrygami. Czemu przyzwoici ludzie mają ochotę w tym tkwić? Dlaczego im to nie przeszkadza?
Do tekstu..
Tylko papież! (13-02-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiadomość o abdykacji Benedykta XVI nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia, natomiast betonowa monotematyczność naszych mediów - tak. W poniedziałek papież szedł na okrągło: w szatach białych, purpurowych, całujący, jadący, stojący Żadna stacja się nie wychyliła. Wszyscy dziennikarze analizowali jego decyzję, drążyli, powtarzali lub starali się wykrzesać z kolejnego komentatora
Do tekstu..
Więzione latami przez zakonnice, dziś czekają na przeprosiny (13-02-2013)
Autor: Carol Ryan
Źrodło: onet.pl za The New York Times Zgłosił/a: czarny_kot
Więzione, zmuszane do ciężkiej pracy, wykorzystywane - czy pracownice niesławnych pralni sióstr magdalenek mogą liczyć na zadośćuczynienie od irlandzkiego rządu? Na razie nadal nie doczekały się słowa "przepraszam".
Do tekstu..
Wolność słowa w Polsce (13-02-2013)
Autor: Sardonista
Źrodło: blog.antyreligijni.pl Zgłosił/a: sardonista
Wolność słowa w Polsce - prawo a rzeczywistość, na przykładzie Frondy i Antyreligijnych.
Do tekstu..
Straż Graniczna nie musi przepraszać. Mogła kontrolować turban sikha (12-02-2013)
Autor: MAC/jaś
Źrodło: Tvn 24 Zgłosił/a: skieras
Pozytywne zakonczenie sprawy hindusa który podczas kontroli na lotnisku nie chcial zdjąc turbanu.
Do tekstu..
Armand Ryfiński pisze do papieża Benedykta XVI i prosi o 5 mld euro (12-02-2013)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Armand Ryfiński, poseł Ruchu Palikota wysłał do ustępującego papieża Benedykta XVI list, w którym poprosił o 5 mld euro. Jego zdaniem te pieniądze powinny posłużyć do utworzenia funduszu na rzecz polskich ofiar pedofilii wśród księży.
Do tekstu..
Odchodzę. Głośno i z fochem (12-02-2013)
Autor: Ewa Tomaszewicz
Źrodło: Trzyczęściowy garnitur Zgłosił/a: liliac
" Od niedzieli nie jesteście już partią głoszącą hasła feministyczne. Personalny spór sprawił, że dołączyliście do antyfeministycznego mainstreamu. Udowodniliście to, co wiele osób wam i tak zarzucało - że ruch feministyczny był wam potrzebny tylko po to, by zdobyć parę procent więcej w wyborach. Że nie wierzycie w to, co macie w swoim programie. Że być może nigdy w to nie wierzyliście. Powiedzcie mi, jaką mogę mieć gwarancję, że w przypadku sporu z Robertem Biedroniem czy Anną Grodzką nie zrobicie tego samego z ruchem LGBTQetcetera? Że za jakiś czas nie będę oglądać na waszych profilach festiwalu homofobii, że nie przeczytam o zawodowych gejach czy transkach i o tym, że nie, nie - wy działacie na rzecz "normalnych" osób nieheteronormatywnych? Tych, co to się nie obnoszą, ni
Do tekstu..
Wyrok ws. księdza, który znęcał się nad dziećmi (12-02-2013)
Autor: PAP
Źrodło: onet.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Sąd Rejonowy w Brzozowie (woj. podkarpackie) skazał b. proboszcza parafii w Hłudnie, ks. Stanisława K. za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem oraz trzema dziewczynkami. Chłopiec popełnił samobójstwo."
Do tekstu..
Kościoły są już niepotrzebne (12-02-2013)
Autor: Piotr Jendroszczyk
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: Hodża
Kościoły chrześcijańskie w Niemczech pozbywają się coraz więcej budynków kościelnych oraz obiektów sakralnych które już dawno opuścili wierni. W Niemczech jest obecnie około 45 tys. kościołów jednak jedna trzecia z nich nie będzie będzie już wkrótce nikomu potrzebna - ocenia tygodnik " Der Spiegel".
Do tekstu..
Słaby, konserwatywny (12-02-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Osobiście robił bardzo dobre wrażenie, jakkolwiek trudno zapomnieć, że jako 17-latek był członkiem Hitlerjugend. Tłumaczył to w ten sposób, że gdyby nie wstąpił do tej organizacji, to nie mógłby się uczyć w katolickiej szkole i otrzymywać stypendium. To jednak niewątpliwie kładzie się cieniem na jego biografii i pokazuje, że w Kościele brakuje obrzydzenia do świata hitlerowskiego, faszystowskiego. Raczej inne instytucje nie wybierałyby sobie na przywódcę kogoś z taką przeszłością."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365