Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.753.089 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Najważniejsze, to przeżyć życie pogodnie, korzystając z racjonalnej lewej półkuli mózgu, a nie tej prawej, instynktownej, która sprowadza cierpienie i tragedie.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wyrzucasz w lesie puszkę po piwie lub torebkę foliową? Dla zwierząt może to może (27-03-2013)
Autor: Anna Pawłowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: lekkoduch
Jedna butelka, puszka czy torebka foliowa po kanapkach to nie problem? Wiele osób bezmyślnie zostawia w lasach takie śmieci. - Dla zwierząt wszystkie odpady mogą być śmiertelną pułapką - mówi Karolina Karpowicz z Polskiej Akademii Nauk.
Do tekstu..
Ratunku, geje nas biją! (27-03-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Najpierw pobili Wałęsę, a może i ząb wybili - za wolność, panie, za wolność i demokrację. Przeliczając na cenę implantów nawet kilkanaście zębów, skoro skarży się, że z powodu odwołania swoich wykładów stracił 70 tys. (PLN? USD?). I nic dziwnego, że zamierza wystawić za to gejom rachunek. Doradzałabym pozwanie ich wszystkich do sądu.
Do tekstu..
Jak sroczka nam kosmos zgotowała (26-03-2013)
Autor: Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Wszechświat jest starszy, niż myśleliśmy. Więcej w nim materii, a mniej tzw. ciemnej energii, owej dziwacznej siły, która pcha nas coraz szybciej w otchłań. To najnowsze wyniki obserwacji nieba ogłoszone przez kosmologów.
Do tekstu..
New Research Shows That Ephemeral Vacuum Particles Induce Speed-of-Light Fluctua (26-03-2013)
Autor: staff
Źrodło: SciTechDaily Zgłosił/a: rafael 77
Odkrycie obalające utarty pogląd na temat natury czasoprzestrzeni oraz stałości prędkości światła w próżni
Do tekstu..
Discovery May Lead to the Creation of Biofuel from CO2 in the Atmosphere (26-03-2013)
Autor: staff
Źrodło: ScieTechDaily Zgłosił/a: rafael 77
Naukowe odkrycie,dzięki któremu będzie możliwe tworzenie biopaliwa bezpośrednio z dwutlenku węgla zawartego w atmosferze.
Do tekstu..
Lesław Juszczyszyn - kiedyś ofiara księdza pedofila, później duchowny. (26-03-2013)
Autor: Anna Wittenberg
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: lekkoduch
Lesław Juszczyszyn był ofiarą księdza - pedofila. Później poszedł do seminarium i przez 15 lat sam był duchownym. Dziś jest pastorem w kościele ewangelicznym, mężem i ojcem. Jak sam przyznaje, nie wytrzymał tuszowania pedofilii, alkoholizmu, przypadków, w których księża mieli dzieci. W poradni psychologicznej pomaga tym, którzy podobnie jak on kiedyś, nie wytrzymują w instytucji Kościoła.
Do tekstu..
Researchers Reprogram Nerve Cells Directly in the Brain (26-03-2013)
Autor: staff
Źrodło: SciTechDaily Zgłosił/a: rafael 77
Odkrycie szwedzkich naukowców polegające na możliwości genetycznego przeprogramowania komórek ciała człowieka na komórki nerwowe oraz wynikające z tego implikacje natury medycznej.
Do tekstu..
"Skandaliczne" słowa o pedofilii w Kościele. Zdecydowana reakcja bisku (26-03-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Rzecznik Praw Dziecka odpisał Wandzie Nowickiej na list ws. słów biskupa Tadeusza Pieronka o pedofilii. Co? Że poprosił biskupa o wyjaśniania. Ale hierarcha list przeczytał i tyle. - Nie odpiszę na niego. Myślałem, że ten urząd jest poważniejszy - mówi Onetowi bp Pieronek.
Do tekstu..
Gruźlica przeprowadziła się do miast (26-03-2013)
Autor: IGChP
Źrodło: Medycyna praktyczna Zgłosił/a: liliac
"W Polsce w 2011 roku zarejestrowano 8478 przypadków gruźlicy. Współczynnik zapadalności wyniósł 22,2/100 000 ludności - informuje dr hab. Maria Korzeniewska-Koseła z Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.(...) Jak podaje dr Korzeniewska-Koseła, zapadalność na gruźlicę w Polsce jest wciąż wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Islandii (współczynnik 14,2 na 100000 ludności - dane dla 2011 r.). W większości krajów UE zapadalność jest niska (np. Niemcy - współczynnik 5,3 na 100 000; Czechy - 5,7; Słowacja - 7,3). Zapadalność na gruźlicę wyższą niż w naszym kraju mają: Portugalia (23,9), Estonia (25,4), Bułgaria (32,1), Łotwa (39,7), Litwa (58,7) i Rumunia (89,7)"
Do tekstu..
Kontrowersyjna HeLa (26-03-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Komórki HeLa są najprawdopodobniej najpowszechniej stosowaną ludzką linią komórkową. Do ich zasług zalicza się np. ich wykorzystanie do testowania szczepionki Salka przeciw polio; stosowane są powszechnie w badaniach nad rakiem, nad AIDS, nad apoptozą i wielu, wielu innych. A kontrowersje otaczają je od samego początku ich istnienia: pobrane bowiem zostały od Henrietty Lacks bez jej zgody (chociaż dodać trzeba, że w czasach, gdy do tego doszło, zgoda pacjenta była wciąż jeszcze dobrem raczej umownym). Co więcej, jej żyjąca w biedzie rodzina nie dostała ani grosza z ich komercjalizacji (ale dodać tu trzeba, że i George Gey, człowiek, który wyizolował te komórki po raz pierwszy i jako pierwszy zrozumiał ich potencjał, także nie ujrzał ani centa)"
Do tekstu..
I amen, panie Pieronek (26-03-2013)
Autor: Joanna Skibniewska
Źrodło: http://skibniewska.blogspot.com Zgłosił/a: slik
Gdy poseł Ruchu Palikota Armand Ryfiński zwrócił się z apelem do przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski (KEP) abpa Józefa Michalika i prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka, aby zlicytowali choć fragment czy jedną nieruchomość będącą własnością Kościoła i przekazali pozyskane środki dla potrzebujących dzieci z placówek opiekuńczo-leczniczych, wśród czarnych zawrzało.
Do tekstu..
Smolar: Dlaczego Polacy zaczęli się śmiać z dowcipów o Tusku. (26-03-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Premier przestał być symbolem siły, jest aktorem i swoim własnym narcystycznym widzem.
Do tekstu..
Pedofilia w polskim Kościele: jakie zapadają wyroki? Co się dzieje ze skazanymi? (26-03-2013)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Ich ofiarami bywali ministranci, ale też kilkuletnie dzieci na lekcjach religii. Bywało, że zabierali je na wakacje. Ilu księży zostało w ostatnich latach oskarżonych i skazanych za pedofilię? Co dziwne, wiarygodnych statystyk nie ma - nie posiada ich ani Episkopat, ani sądy. Prześledziliśmy kilka procesów księży-pedofilów w Polsce - sprawdziliśmy, jakie wyroki zapadały i co się działo ze skazanymi.
Do tekstu..
How Straight People Paved The Way For Gay Marriage (25-03-2013)
Autor: Stephanie Pappas
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
As gender roles change, so too do views on who should be allowed to marry.
Do tekstu..
Efekty uboczne szczepień (25-03-2013)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Medycyna bynajmniej nie uważa, że szczepienia nie mają żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, że mają, tak jak wszystkie inne zabiegi medyczne, i jak w ogóle wszystko w życiu. Oczywiście, należy tu od razu wspomnieć o tym, że rygorystycznie przeprowadzone badania nie pokazały związku między szczepieniami a takimi schorzeniami, jak autyzm na przykład. Szczepionki nie obciążają również układu odpornościowego, ani nie osłabiają go. Ale efekty uboczne ich stosowania istnieją."
Do tekstu..
Konstytucja nie zakazuje związków partnerskich (25-03-2013)
Autor: Ewa Łętowska, Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Na wstępie: dyskusja, która się na ten temat publicznie toczy, jest zakłamana. Ma charakter ideowy, a nie prawny. Politycy usiłujący nie dopuścić do uchwalenia jakiejkolwiek formy związków partnerskich przywołują, często absurdalne, argumenty rzekomo z konstytucji, rzekomo z ustaw lub rzekomo z nauki prawa. Chcą swój sprzeciw ideowy przybrać w szatę prawa. Trzeba tę dyskusję odkłamać. Argumenty ideowe powinny być nazwane po imieniu. Sprzeciwiam się kamuflowaniu ich za pomocą prawa. A co do art. 18, to wystarczy spojrzeć na jego konstrukcję. On mówi tylko tyle, że małżeństwu jako związkowi kobiety i mężczyzny należy się opieka i ochrona państwa. To nie znaczy, że innym związkom opieka i ochrona się nie należy. Ani że nie można takich związków ustanowić."
Do tekstu..
Gdzie jest globalne ocieplenie? (25-03-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Dzisiejszy wpis sponsorowany jest przez literki AO i WACC"
Do tekstu..
Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku. Za okładkę z księdzem. (25-03-2013)
Autor: wg
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Rządzone przez prawicowych dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nominowało Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweeka", do Hieny Roku 2013. SDP zarzuca Lisowi obrazę uczyć religijnych. - To jest, niestety, fragment walki politycznej stosowany przez przybudówkę PiS - ocenia Stefan Bratkowski, skłócony z obecnym zarządem honorowy prezes SDP."
Do tekstu..
Zjeść ciastko i mieć ciastko. (25-03-2013)
Autor: Katarzyna Szymielewicz
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Czy unijna dyrektywa o ochronie prywatności to pierwsza próba obrony naszych danych osobowych, czy raczej mało szczęśliwy bubel prawny?
Do tekstu..
Islamiści chcą ukamienowania 19-latki. Świat jej broni: Nagie piersi przeciw isl (25-03-2013)
Autor: Jacek Kowalski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Reshca
"Świat jednoczy się wokół 19-letniej Aminy z Tunezji, której ukamienowania domagają się islamiści, ponieważ opublikowała na Facebooku półnagie zdjęcia ze śmiałymi hasłami. Na razie rodzina umieściła ją w szpitalu psychiatrycznym, a na Twitterze, Facebooku i stronie Femenu w różnych krajach zbierane są podpisy pod petycją o jej ułaskawienie."
Do tekstu..
Kukiz zbliża się (25-03-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Pewna pani napisała do mnie list, w którym wyjaśnia, że "sercem jest po stronie lewicy, postępu oraz feministek", ale rozumem musi być po stronie prawicy. Nie dlatego, że bardziej do niej trafia program polityczny Prawa i Sprawiedliwości, ale dlatego, że rozumie jego język. Ładny to język, prosty, przede wszystkim zrozumiały "bez encyklopedii". Prosty człowiek - pisze pani Barbara - "męczy się niezrozumieniem", a nie będzie sprawdzał w słownikach, co znaczy "równość płci", "euro", "parytet" albo "tolerancja". Gdyby feministki powiedziały wprost: "Kobieto, nie daj chłopu, aby Tobą pomiatał", toby miały jakieś efekty, a tak efekty ma poseł Kłopotek, który mówi: "Chłopy, czy was p
Do tekstu..
Ofiara księdza-pedofila chce walczyć o odszkodowanie od kurii. To pierwszy taki (25-03-2013)
Autor: mm
Źrodło: http://www.tokfm.pl Zgłosił/a: zientek
Zniszczono mi życie, psychikę - mówi 25-letni Marcin K., ofiara księdza Zbigniewa R., skazanego za pedofilię na 2 lata więzienia. Marcin K. chce wytoczyć pierwszy w Polsce proces, w którym będzie domagał się zadośćuczynienia od kurii. Jak przekonuje, przełożeni jego oprawcy wiedzieli o praktykach księdza i nie zareagowali.
Do tekstu..
Nie chcą jasnowidza w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie. Przyszli śledczy pr (24-03-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Wielu od dawna dyskutuje nad tym, czy policja powinna korzystać z pomocy jasnowidzów. Ten spór szczególnie mocno rozgorzał właśnie w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie, gdzie studentów i władze uczelni podzieliła opina na temat jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego."
Do tekstu..
Nowa cypryjska rewolucja październikowa (24-03-2013)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: szostakiewicz.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Prof. Kołodko tłumaczy, co się dzieje z greckim Cyprem. A przy okazji promuje swą najnowszą książkę.
Do tekstu..
Ktoś, kto nie jest katolikiem, nie zrozumie polskiego społeczeństwa (24-03-2013)
Autor: Krzysztof Majdan
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: slik
Podczas audycji Polskiego Radia doszło do ostrej wymiany zdań między prof. Magdaleną Środą i prof. Krystyną Pawłowicz. Poszło głównie o list Donalda Tuska do papieża Franciszka, wyjazd polityków do Watykanu za publiczne pieniądze oraz kwestie równości kobiet.
Do tekstu..
Britain ponders 'three-person embryos' to combat genetic diseases (24-03-2013)
Autor: Ian Sample
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
If given green light, British scientists would be the first to offer treatments letting babies be born with DNA from three people.
Do tekstu..
BONI WSZECHMOGĄCY, ALE BIKUPOBOJNY (23-03-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: slik
Minister Boni jest na pensji u premiera Tuska, ale pracuje na szkodę Polski i Polaków. Jego decyzje służą nie państwu i obywatelom, ale interesom Kościoła katolickiego, jako watykańskiej instytucji, która swoim bogactwem, aferami, pazernością, butą oburzyła nowowybranego papieża Franciszka.
Do tekstu..
Otwarto Centrum Nauk Biologiczno–Chemicznych na UW (23-03-2013)
Autor: Źródło: PAP
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: wanderer
"Aż 130 laboratoriów, w których prowadzone będą głównie prace badawcze z zakresu nauk przyrodniczych, znajdzie się w otwartym w piątek Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III) na Uniwersytecie Warszawskim."
Do tekstu..
Pochodna z nazizmu (23-03-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Napięcie między małą, prywatną sprawiedliwością a sprawiedliwością historyczną jest nieusuwalne. Czy istnieje moralne prawo do zemsty po latach? Czy zbrodniarz wciąż jest tym samym człowiekiem?
Do tekstu..
Kroniki kryminalne – kobieta w ciąży (23-03-2013)
Autor: Naima w sieci
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Droga ciężarna kobieto, nie dziw się, że patrzą na twój brzuch sąsiedzi i współpasażerowie. Należy bowiem twój wypukły brzuch do nich bardziej niż do ciebie. Nie próbuj go ukrywać, znajdą cię i zadzwonią, gdy zaniepokoi ich, że nie jesteś okrągła albo gdy będą mieć ochotę na żarty. Już wiedzą, że można, a ty im nic nie zrobisz. Droga torunianko, która zostawiłaś swoje dziecko w kościele. Nie wiem, jakie kłopoty i dramaty stały za twoją decyzją. Mam nadzieję, że miną, a ty poradzisz sobie ze swoim życiem. Mam nadzieję, że dziecko, którego nie mogłaś lub nie chciałaś zatrzymać, znajdzie to, na co liczyłaś, zostawiając je pod dachem kościoła katolickiego. Mam też nadzieję, że żaden sąsiad ani znajomy cię nie rozpoznał i nie doniósł. Uciekaj. Ukryj się. Tu jest Polska."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365