Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.922.635 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 272 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Neurobiology of Attention Deficit/Hyperactivity Disorder (18-06-2013)
Autor: D Purper-Ouakil, N Ramoz, AM Lepagnol-Bestel et al
Źrodło: Pediatric Research (Nature) Zgłosił/a: liliac
Jako że od paru dni krążą po sieci głupawe linki o tym, jakoby ADHD było zaburzeniem wymyślonym, przedstawiamy publikację na temat neurobiologii tego rzekomo wymyślonego problemu.
Do tekstu..
Pioneering Physicist and Nobel Laureate Kenneth Wilson Dies (18-06-2013)
Autor: Cornell University
Źrodło: newswise.com Zgłosił/a: JK
Physics visionary Kenneth G. Wilson, winner of the 1982 Nobel Prize in Physics, died at the age of 77 on Saturday, June 15, 2013, in Maine of complications following a lymphoma. "Ken Wilson was one of a very small number of physicists who changed the way we all think, not just about specific phenomena, but about a vast range of different phenomena," said Steven Weinberg, a fellow physics Nobel Laureate.
Do tekstu..
Wireless Philosophy (18-06-2013)
Źrodło: Wireless Philosophy Zgłosił/a: Pawel_L
Wi-Phi's mission is to introduce people to the practice of philosophy by making videos that are freely available in a form that is entertaining, interesting and accessible to people with no background in the subject. Since our aim is for people to learn how to do philosophy rather than for them to simply learn what philosophers have thought, we see it as equally important to develop the critical thinking skills that are core to the methodology of philosophy. We see this as a part of a larger mission: building our collective capacity to engage in rational thought and discourse. By providing the toolkit for building better minds, we hope that Wi-Phi plays some small role in realizing that goal.
http://www.wi-phi.com/
Sobecka Uniewiniona (18-06-2013)
Autor: kd
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: vanswirr
Sąd II instancji uniewinnił Annę Sobecką
Do tekstu..
Szczecin: Koncert Sinead O'Connor "skandaliczną imprezą" (18-06-2013)
Autor: Patryk Młynek
Źrodło: http://szczecin.naszemiasto.pl Zgłosił/a: Reshca
"Szczecin: Koncert Sinead O'Connor będzie odwołany? Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą napisał list do prezydenta Szczecina w sprawie koncertu Sinead O'Connor określając go jako "skandaliczną imprezę" Działacze chcą odwołać jej koncert w Szczecinie."
Do tekstu..
Odkrywca ADHD przyznał, że to fikcyjna choroba? (17-06-2013)
Autor: sceptycznie.pl
Źrodło: sceptycznie.pl Zgłosił/a: liliac
"To popularne twierdzenie, kopiowane pomiędzy różnymi stronami promującymi alternatywną medycynę, opiera się na przekłamaniu. W oryginalnym wywiadzie w "Der Spiegel" pada kolokwialne sformułowanie, które trafniej może być tłumaczone jako "ADHD jest przesadzoną chorobą", lub "ADHD jest nadmiernie diagnozowaną chorobą". Co jest prawdą.(...) To powiedziawszy, nawet gdyby Eisenberg powiedział "ADHD to fikcyjna choroba", nie byłoby to żadnym argumentem. Nauka naprawdę nie działa na zasadzie subiektywnych twierdzeń, które można później odwołać, tylko w op
Do tekstu..
New Particle Hints at Four-Quark Matter (17-06-2013)
Autor: Eric Swanson
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: JK
Two experiments have detected the signature of a new particle, which may combine quarks in a way not seen before.
Do tekstu..
Dunin: Zabawy językiem. (17-06-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Po latach rządzenia Tusk był łaskaw zauważyć, że poniekąd wszyscy w Europie są socjaldemokratami - mówi w "Rzeczpospolitej" z 15-16 czerwca Kinga Dunin.
Do tekstu..
Wiemy już, co było przyczyną słynnej katastrofy tunguskiej (17-06-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Potężny kataklizm, który w 1908 r. powalił i zwęglił 200 tys. hektarów syberyjskiej tajgi, został wywołany żelazno-kamienną asteroidą. Naukowcy pod kierunkiem Wiktora Kwasnicy z Ukrainy mają w ręku jej mikroskopijne fragmenty. Wygląda na to, że ponadstuletnia zagadka została rozwiązana, choć nie bez pewnych wątpliwości.
Do tekstu..
Czy ksiądz proboszcz pójdzie do piekła (17-06-2013)
Autor: Roman Daszczyński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W wypadku samochodowym pod Chojnicami zginął kapłan, który był piratem drogowym ze skłonnością do alkoholu. Śmierć poniósł też przypadkowy kierowca innego auta. Całe miasto jest wstrząśnięte, ale chyba nie wszyscy mogą mieć czyste sumienie.
Do tekstu..
Artemizja Gentileschi - malarka niezwykła (16-06-2013)
Autor: Bożena Fabiani
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
"...ciąg dalszy opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskiej artystce. "
Do tekstu..
Czterech rannych w meczecie w Birmingham (16-06-2013)
Autor: aw, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
32-letni mężczyzna ranił w sobotę w meczecie w Birmingham maczetą cztery osoby, w tym policjanta. Przywódcy muzułmańscy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że incydent wykorzystają ekstremiści.
Do tekstu..
Cicho sza, idzie czwarta fala feminizmu (16-06-2013)
Autor: Z Susan Faludi rozmawia Katarzyna Wężyk
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
W latach 80. mówiono: ''Feminizm jest szkodliwy dla kobiet'', dziś dominujący przekaz brzmi: ''Feminizm krzywdzi mężczyzn''.
Do tekstu..
Szczekaczka i muskuły (16-06-2013)
Autor: Joanna Bogusławska
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: ramichael
Chodzę z Narzeczonym na kurs przedmałżeński. Robimy to mocno na zapas, ale, jak się okazuje, takie nauki nie mają daty ważności, więc postanowiliśmy zebrać wszystkie potrzebne nam pieczątki dużo szybciej niż jest to nam potrzebne. No i zmierzyć się z legendami o takich spotkaniach przekazywanymi sobie wśród znajomych. Jesteśmy w połowie cyklu spotkań, ale muszę powiedzieć, że już chyba widzę na czym polega ta legendarność.
Do tekstu..
Najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski pozywa "Gazetę Wyborczą (16-06-2013)
Autor: Michał Wąsowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Przyzwyczailiśmy się do tego, że politycy i celebryci pozywają rozmaite media. Ale chyba po raz pierwszy w historii gazetę - i to tak dużą - do sądu ma podać jasnowidz. Krzysztof Jackowski zdenerwował się na "Gazetę Wyborczą" za to, że ta sugerowała, iż jasnowidzenie to ściema i napisała o jego rodzinie."
Do tekstu..
Co zrobić z nacjonalistami? (15-06-2013)
Autor: Adam Szostakiewicz
Źrodło: szostakiewicz.blog.polityka.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Chodzi o nacjonalistów ekstremistów. Tych, którzy od przemocy symbolicznej mogą przejść do przemocy fizycznej. Są dla demokracji wyzwaniem i zagrożeniem.
Do tekstu..
Oceans melt Antarctica's ice from below. (15-06-2013)
Autor: Jeff Tolefson.
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
More than half of melting occurs at just ten small ice shelves.
Do tekstu..
Szczuka: Prowokacja „Wprost” to durna bajka ze świata celebrytów (15-06-2013)
Autor: Jaś Kapela, Kazimiera Szczuka
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Tylko utwierdzono fałszywe wyobrażenia kobiet, że prostytucja to picie szampana na jachcie.
Do tekstu..
Artemisia Gentileschi - pierwsza malarka Europy (15-06-2013)
Autor: Bożena Fabiani
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: liliac
"Przed Artemisią malarki najwyżej pomagały swoim sławnym ojcom. Panna Gentileschi była artystką amodzielną i jako pierwsza podejmowała tematy zastrzeżone dotąd tylko dla mężczyzn"(audycja)
Do tekstu..
Kraj miotły i szczotki (15-06-2013)
Autor: Piotr Oczko, Zofia Zeleska
Źrodło: dwutygodnik.com Zgłosił/a: liliac
"Chciałem nie tylko pokazać holenderską obsesję sprzątania, ale i dać jak najpełniejszy obraz kultury, którą postrzegamy w Polsce właśnie przez pryzmat mitów. Wciąż obracamy się w kręgu XIX-wiecznych wyobrażeń, czego przykładem przetłumaczony przeze mnie zbiór esejów Johana Huizingi "Kultura XVII-wiecznej Holandii", będący przecież już tylko dokumentem historiografii, czy choćby "Martwa natura z wędzidłem" Zbigniewa Herberta."
Do tekstu..
Zbudujmy społeczeństwo odkrywców (15-06-2013)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: aTezy Zgłosił/a: liliac
"...przyszła mi do głowy nietypowa, może nawet nieco naiwna idea. Pomysł, który bez wielkich nakładów i długoletnich reform, mógłby zauważalnie zwiększyć społeczną świadomość i jednocześnie złagodzić porażający poziom ignorancji naukowej, z jaką użeramy się na co dzień. Wszystko to, osiągniemy przez... dodanie do szkolnego kanonu lektur pozycji popularnonaukowych."
Do tekstu..
Quantifying the consensus on anthropogenic global warming in scientific literatu (15-06-2013)
Autor: Cook J, Nuccitelli D, Green SA, Richardson M et al
Źrodło: Environmental Research Letters Zgłosił/a: liliac
"We analyze the evolution of the scientific consensus on anthropogenic global warming (AGW) in the peer-reviewed scientific literature, examining 11 944 climate abstracts from 1991-2011 matching the topics 'global climate change' or 'global warming'. We find that 66.4% of abstracts expressed no position on AGW, 32.6% endorsed AGW, 0.7% rejected AGW and 0.3% were uncertain about the cause of global warming. Among abstracts expressing a position on AGW, 97.1% endorsed the consensus position that humans are causing global warming"
Do tekstu..
Nauczycielka (15-06-2013)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie jest trudno łączyć pracę w domu z karierą zawodową. Pierze pralka, prasować nie trzeba, gotować uwielbiam. A sprząta mi pewna pani. Rozmowa z prof. Magdaleną Środą
Do tekstu..
"Wykręcili ręce, bili..." Nagradzany policjant nadal pracuje. Bo ma wy (14-06-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
Uderzył córkę w twarz, drugi powiedział: "To teraz cię tak wyru..., że będziesz płakać" - opowiada matka 13-latki pobitej przez poznańskich policjantów. Jeden z nich był już zamieszany w pobicie nastolatka na Łazarzu. Chłopak miał złamaną kość piszczelową, zadrapania i ślady na twarzy po uderzeniu otwartą dłonią i przypalaniu papierosami. Sprawę badała prokuratura w Pile. Umorzyła ją, uznając, że przypalony papierosami chłopak spacerował po ulicach z połamaną nogą. Tak zeznali bowiem policjanci.
Do tekstu..
Podatki duszą Polskę (14-06-2013)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: JK
"Ministerstwo Finansów proponuje coraz ostrzejsze regulacje podatkowe. Nie ustępuje pomimo protestów ze strony przedsiębiorców i kiepskich wyników dotychczas wprowadzonych zmian. Coraz częściej mówi się, że sposób prowadzenia polityki podatkowej naszego kraju może być zagrożeniem, a nie wybawieniem dla gospodarki."
Do tekstu..
Kongres Kobiet: Gowin "uczulony na płeć" (14-06-2013)
Autor: Renata Grochal
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- Na wsi jest takie myślenie, że gdzie tam, żeby kobieta się do polityki pchała. Jej miejsce jest przy garach i dzieciach. Jak do polityki, to najwyżej po 50-ce, jak już dzieci odchowa - mówi Aneta Podlasek z Rzeczycy, która w piątek przyjechała do Warszawy na Kongres Kobiet
Do tekstu..
Zakaz patentowania DNA to wyrok historyczny (14-06-2013)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W czwartek Sąd Najwyższy USA wydał jeden z ważniejszych wyroków w dziejach, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Sędziowie zdecydowali, że naszych genów, czyli fragmentów DNA, nie można patentować.
Do tekstu..
Czary-mary i katolicyzm: ks. Lemański gorszy niż ksiądz-wskrzesiciel? (14-06-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Księże Arcybiskupie: czy wierność nauce Kościoła można pogodzić z wywoływaniem niezdrowej sensacji i nadziei u tysięcy naiwnych ludzi, że dzięki spotkaniu z Bashoborą odzyskają zdrowie albo wirus HIV uleci z ich organizmów?
Do tekstu..
"Bo obraził proroka" (14-06-2013)
Autor: Kosma Zatorski
Źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
14-letni syryjski chłopiec został bestialsko zamordowany na oczach swoich rodziców przez członków grupy powiązanej z Al-Kaidą. Powód? Miał powiedzieć, że nawet "prorokowi nie dałby kawy za darmo".
Do tekstu..
Prawa, które tracimy (14-06-2013)
Autor: Hanna Gill-Piątek
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Zależnie od tego, jakie będą "obecne koniunktury", będziemy harować od świtu do nocy lub mieć dużo czasu na rekreację, na przykład na długie spacery. Szczęście, że spacery są za darmo, bo kiedy się nie zarabia, nie ma za co iść do kina, teatru i trudno pielęgnować życie towarzyskie. Za to dużo chodząc, można w pewnych okresach znaleźć szczaw i mirabelki, co stanie się w takich okresach niezwykle istotne. Przy chłodach będziemy mogli ogrzać się w bibliotekach, jeśli jakieś jeszcze do następnej zimy się w tym kraju ostaną"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365