Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.712.633 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm. Katolicyzm taki, jak urobił się historycznie w Polsce, rozumiem jako przerzucenie na kogoś innego - Boga - ciężarów nad siły. Jest to zupełnie stosunek dzieci do ojca. Dziecko jest pod opieką ojca. Ma go słuchać, szanować i kochać. Wypełniać jego przykazania. Więc dziecko może pozostać dzieckiem, ponieważ wszystka 'ostateczność' przekazana jest Bogu-Ojcu i jego ziemskiej ambasadzie,..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Wymódl sobie kraj (21-03-2012)
Autor: -
Źrodło: Tygodnik Powszechny, wp.pl Zgłosił/a: slik
Reklamowana na billboardach krucjata różańcowa ma uratować Polskę przed upadkiem. Czy organizatorom chodzi o modlitwę, czy także o politykę - zastanawia się "Tygodnik Powszechny". Inicjator akcji 28-letni Jakub Sawicki z Teresina opowiada, że pomysł krucjaty różańcowej powstał w gronie przyjaciół podczas dyskusji na temat wydarzeń na Węgrzech. - To było niesamowite świadectwo, że w dzisiejszej Europie kraj może podążać za Panem Bogiem - mówi Sawicki. Dociekania grupy przyjaciół przyniosły zaskakujące odkrycie: do zmian na Węgrzech przyczyniła się narodowa modlitwa, a sukces Orbana w wyborach jest wynikiem odmawiania różańca. Dlatego postanowili, że przeniosą pomysł na polski grunt.
Do tekstu..
biednemu zawsze wiatr w geny (21-03-2012)
Autor: Michał Kosakowski
Źrodło: wieści z Planety Małp Zgłosił/a: liliac
"epigenetyka w nie przeczy bowiem doborowi naturalnemu a jedynie uzupełnia znany nam repertuar mechanizmów stanowiących o ostatecznym kierunku rozwoju danego osobnika"
Do tekstu..
Laser fusion nears crucial milestone (21-03-2012)
Autor: Eric Hand
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"This could be the year the National Ignition Facility (NIF) finally lives up to its name. The facility, which boasts the world's largest laser, is designed to trigger fusion by imploding a target pellet of hydrogen isotopes, thereby releasing more energy than will go into the shot. NIF's managers think that the end of their two-year campaign for break-even energy, or 'ignition', is in sight."
Do tekstu..
Spór o elektroniczne książki i przyszłość papieru (21-03-2012)
Autor: Miłada Jędrysik, Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Razem z Miładą mam zaszczyt należeć do ostatniego pokolenia, które będzie rozumiało łacińskie przysłowie "Verba volant, scripta manent": "słowa ulatują, pismo zostaje". W świecie postpapierowym pisma będą bardziej ulotne od słów."
Do tekstu..
Tatchell is Secularist of the Year (21-03-2012)
Autor: Barry Duke
Źrodło: http://freethinker.co.uk Zgłosił/a: ramichael
He was presented with the Ł5,000 Irwin Prize by the author and freedom of expression campaigner Nick Cohen at a formal lunch attended by a number of prominent scientists, journalists and writers. Terry Sanderson, President of the National Secular Society, said: We are very pleased to have been able to reward Peter's lifelong commitment to human rights and to honour his support for a just and inclusive secular society. He has been active in many progressive campaigns over the past forty or more years, not least in gay rights, and has had to endure much public and press abuse because of it.
Do tekstu..
Homeopatia - skuteczna edukacja (21-03-2012)
Autor: Andrzej Gregosiewicz
Źrodło: Blog Służby Zdrowia Zgłosił/a: Andrzej Gregosiewicz
Aktualności na temat homeopatii
Do tekstu..
Na kogo abp Michalik zwalałby winę (21-03-2012)
Autor: Szostkiewicz
Źrodło: "Gazeta Wyborcza" Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Na kogo arcybiskup Michalik zwalałby winę gdyby nie ateiści, libertyni i masoni" - pyta Adam Szostkiewicz w artykule referowanym przez "Gazetę Wyborczą".
Do tekstu..
Gra w fundusz kościelny (21-03-2012)
Autor: Tadeusz Bartoś
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: marcin1902
Episkopat postawił na swoim, no - prawie. Zamiast żądanego procenta, dostał 0,3. A więc zamiast potencjalnych 300 milionów z hakiem - 100 milionów.
Do tekstu..
Brilliant Idea: More Than 80,000 Of Einstein's Documents Going Online (21-03-2012)
Autor: Mark Memmott
Źrodło: www.npr.org Zgłosił/a: JK
"More than 80,000 of Albert Einstein's papers, including his most famous formula - E=mc˛ - and letters to and from his former mistresses, are going online at Hebrew University of Jerusalem."
Do tekstu..
GIODO nie sprawdzi ksiąg parafialnych (20-03-2012)
Autor: (bart)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
WSA w Warszawie oddalił skargę mężczyzny, który - chcąc wystąpić z Kościoła rzymskokatolickiego - chciał, aby Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych spowodował wpisanie tego w rejestrach parafialnych. Sąd potwierdził, że GIODO nie może kontrolować ksiąg parafialnych. Sprawa badana we wtorek przez Wojewódzki Sąd Administracyjny dotyczy Mateusza K., mieszkańca Mikołowa na Górnym Śląsku, który postanowił wystąpić z Kościoła, ale nie korzystając z kościelnej procedury tzw. apostazji, lecz drogą świecką - składając w macierzystej parafii oświadczenie woli tej treści. Mężczyzna chciał, aby zostało to odnotowane w parafialnej księdze ochrzczonych.
Do tekstu..
Watykan po wizytacji w Irlandii: konsternacja z powodu skandalu pedofilii (20-03-2012)
Autor: (msz)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Podczas wizytacji w czterech archidiecezjach Irlandii, zakonach i seminariach, przeprowadzonej w rezultacie skandalu pedofilii, potwierdzono stanowisko Benedykta XVI, który wyraził konsternację i uznał czyny te za zdradę - ogłosił Watykan.[] W Dublinie i w Watykanie przedstawiono raport, stanowiący podsumowanie kontroli, która odbyła się z inicjatywy papieża w związku z kryzysem, do jakiego doszło w irlandzkim Kościele po ujawnieniu skali nadużyć seksualnych wobec nieletnich i powszechnego zjawiska ich tuszowania, przede wszystkim przez biskupów. Przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci nazwano w dokumencie "grzesznymi kryminalnymi czynami".
Do tekstu..
Skandal w Kościele. Kastrowali chłopców "za karę"? (20-03-2012)
Autor: -
Źrodło: "Daily Mail", wp.pl Zgłosił/a: slik
Holenderscy parlamentarzyści zajmują się doniesieniami, jakoby Kościół katolicki w latach 50. XX wieku wykastrował 10 chłopców, którzy odważyli się mówić o molestowaniu przez duchownych - informuje "Daily Mail" na swojej stronie internetowej.
Do tekstu..
Study reveals why our ancestors switched to bipedal power (20-03-2012)
Autor: physorg.com
Źrodło: physorg.com Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Our earliest ancestors may have started walking on two limbs instead of four in a bid to monopolise resources and to carry as much food as possible in one go, researchers have found.
Do tekstu..
Wyścig PiS i SP do czterech liter Rydzyka. (20-03-2012)
Autor: krzysztof
Źrodło: blogi.newsweek.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
enujący a zarazem groteskowy spektakl wiernopoddaństwa, wazeliny i czołobitności jaki funduje PiS i SP, kontynuując polityczną wojnę o względy i przychylność Rydzyka, czego jedynym celem ma być całowanie Rydzyka w cztery litery za poparcie, już nabiera ostrego tempa. Kempa z SP wręcz politycznie żebrała podczas spotkania z Tuskiem, aby ten wpłynął na decyzję KRRiT, nawet Kempa zapowiedziała, że w tej sprawie pójdzie do prezydenta Komorowskiego. Nie wiem czy Kempa już jest w takim amoku wazeliny i lizusostwa wobec Rydzyka, że zapomniała iż prezydent RP jest apolityczny.
Do tekstu..
Ziewanie jest zaraźliwe nie tylko u ludzi (20-03-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Na koniec dodam, że o ile ziewanie i jego zaraźliwość jest dobrze udokumentowana u ludzi, a teraz także u papużek falistych, jednym gatunkiem, u którego z całą pewnością zaraźliwe to nie jest, jest żółw żabuti czarny. Badania w tym kierunku, chociaż pokazują znienawidzony przez większość naukowców wynik negatywny, przyniosły jednak autorom nieco rozgłosu: w 2011 roku przyznano im za to odkrycie Ig Nobla w dziedzinie fizjologii."
Do tekstu..
Oceany w 3D (20-03-2012)
Autor: Andrzej Hołdys
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Rusza realizacja jednego z najbardziej ambitnych projektów oceanograficznych. Przy pomocy modeli matematycznych i trójwymiarowych wizualizacji naukowcy chcą pokazać, jak będą wyglądały ziemskie morza za sto lat i czy da się w nich jeszcze łowić ryby"
Do tekstu..
Amerykańscy związkowcy w Sing-Sing (20-03-2012)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Śmierć Ferrariego jest jednak szczególnie interesująca ze względu na rangę osób, które mogły być z nią związane. Sidney Hillman i Fiorello La Guardia to postacie, których bilans dla Ameryki jest zdecydowanie pozytywny i nie może tego zmienić jedna czy dwie mafijne egzekucje."
Do tekstu..
Czas debat (20-03-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Kampania dezinformacyjna w tym kraju odnosi swój skutek. Ludzie nie wiedzą czym jest GMO, ale są przeciwni tej technologii. Przeciwnikom GMO nie jest "na rękę" informowanie o GMO rzetelnie, od podstaw. Na swoich spotkaniach nie mówią czym jest GMO, nie starają się wyjaśnić na czym polega modyfikacja genetyczna. Przykładem kampanii dezinformacyjnej była ostatnia manifestacja w obronie pszczół. W świat poszedł przekaz, że pszczoły masowo giną z powodu GMO"
Do tekstu..
Sprawa księdza z Tylawy: kościelne ''zero tolerancji'' nie istnieje (20-03-2012)
Autor: Małgorzata Bujara
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nikt z Kościoła nie wykonał żadnego gestu. Nie przeprosił, nie przyszedł, nie napisał listu. A teraz abp Michalik mówi o otaczaniu pomocą i zadośćuczynieniu moralnym ofiarom pedofilii?! - pyta Ewa Orłowska, jedna z ofiar b. proboszcza w Tylawie na Podkarpaciu"
Do tekstu..
Czy Kościół zachęci wiernych (19-03-2012)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Między państwem a Kościołem już dawno nie było tak nerwowo. Episkopat poczuł się niepewnie, bo rząd chce zlikwidować Fundusz Kościelny i przerzucić - przynajmniej symbolicznie - finansowanie Kościoła na wiernych.
Do tekstu..
Spór wokół finansowania Kościoła. "Wynajmuje się ubeckie męty" (19-03-2012)
Autor: GK
Źrodło: TVN24, Onet Wiadomości Zgłosił/a: slik
Prof. Jan Hartman, który w "Kropce nad i" w TVN24, komentując ostatnie rozmowy ws. zmiany sposobu finansowania Kościoła przyznał, że jedną z najważniejszych kwestii jest "sprawa zuchwałych i jawnych malwersacji przy Komisji Majątkowej". - Kościół przyznaje, że coś ukradł i na pewno tego nie odda. To jest samo w sobie skandalem - ocenił.
Do tekstu..
PR cmentarnych hien (19-03-2012)
Autor: Kazimierz Kutz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W naszym kraju tragedia staje się często okazją do przetargu politycznego. A przecież tragedia ma swoje sacrum i dostojeństwo zwane żałobą, przeto należałoby przynajmniej na chwilę przymknąć gęby i pomilczeć. Robią to nawet zwierzęta.
Do tekstu..
Lessons of a triple disaster (19-03-2012)
Autor: Nature editorial
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"The aftermath of the biggest earthquake in Japan's history, and the tsunami and nuclear disaster that followed, offers a map for preparing for the next catastrophe."
Do tekstu..
Personalna medycyna już puka do drzwi (19-03-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Gdy w latach osiemdziesiątych po raz pierwszy pojawił się pomysł zsekwencjonowania całego ludzkiego genomu, jedną z największych obietnic, jakie pomysł ten niósł dla przeciętnego człowieka - bo dla badaczy już samo odczytanie genomu byłoby niesamowitą nagrodą - był koncept medycyny personalnej."
Do tekstu..
Świat nie zjada połowy żywności, którą wytwarza! (19-03-2012)
Autor: PAP
Źrodło: http://www.polskieradio.pl Zgłosił/a: greg
"Efekty marnotrawstwa rozciągają się daleko poza kuchnię. Rolnictwo jest bowiem sektorem zużywającym najwięcej wody, wymagającym ogromnych dostaw energii i środków chemicznych oraz emitującym znaczące ilości gazów cieplarnianych."
Do tekstu..
Dębski: Kościół w Polsce nie chce płacić odszkodowań dla ofiar księży-pedofilów (19-03-2012)
Autor: Wiesław Dębski
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
"Nie będę tu dowodził, dlaczego z Funduszem Kościelnym powinniśmy się ostatecznie pożegnać - wszak sami biskupi przyznają, że to anachronizm! Ale uznają - nie wiem dlaczego - że państwo musi nadal dotować ich misję. I podrzucają władzom lukratywne dla siebie kukułcze jajo!"
Do tekstu..
O. Rydzyk o majątku Kościoła: Nie zazdroszczę żadnemu biskupowi (19-03-2012)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Szef Radia Maryja odpiera zarzuty o bogactwie Kościoła. - To jest wzbudzanie nienawiści: 'ci pazerni księża!' - mówi o. Tadeusz Rydzyk. Jego zdaniem robią to potomkowie komunistów, którzy odbierali duchownym majątek w PRL-u.
Do tekstu..
Powrót naszego papieża (19-03-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Jan Paweł II zniknął z wyobraźni społecznej, z mów polityków i deklaracji społecznych moralizatorów. Jego miejsce w rankingach na największy autorytet zajęli Jurek Owsiak i Justyna Kowalczyk, a po nich inni idole. Kibice już dawno zapomnieli o swojej obietnicy zaprzestania burd na stadionach. Żaden polityk nie przywołuje jego nauk, nie mówiąc już nic o kierowaniu się nimi w życiu publicznym. Mało kto je zresztą zna. Mało kto go czyta. Papież tkwi dziś w panteonie wielkich Polaków obok Kopernika, Chopina, Skłodowskiej, Kościuszki, bo wielkim Polakiem niewątpliwie był. I tyle. Jego życie nie zmieniło naszego, a pokolenie JPII umarło, nim się narodziło (można powiedzieć - w stanie poczęcia).
Do tekstu..
Kastrowanie homoseksualnych chłopców w katolickich szpitalach (18-03-2012)
Zgłosił/a: zohen
W ubiegły piątek holenderska gazeta "NRC Handelsbad" ujawniła, że udało się wykryć ogromne nadużycia do jakich miało dojść w holenderskim Kościele. W latach 50. w katolickich szpitalach psychiatrycznych miano kastrować nieletnich chłopców, którzy byli podejrzewani o skłonności homoseksualne. Piszą o tym m.in. portale rnw.nl, a także dutchnews.nl.
Do tekstu..
Ukrzyżowanie Jezusa utaplane w grotesce (18-03-2012)
Autor: Troczka
Źrodło: Kociamuzyka Zgłosił/a: Andrzej
Historia ukrzyżowania na wesoło.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365