Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.699.330 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Friedrich Nietzsche - Antychryst
Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kepler Discovers First Earth... (03-02-2011)
Autor: Ken Kremer
Źrodło: Universe Today Zgłosił/a: Jacholek
Kepler odkrywa pierwsze planety wielkosci Ziemi w strefach przyjaznych zyciu !!!
Do tekstu..
Etyka w polskich szkołach Ignorancja w służbie obłudy (03-02-2011)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: Alicja Duda
Artykuł o nauczaniu etyki w szkołach.
Do tekstu..
Cud świętego Ignacego (03-02-2011)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jakoś tak w okolicach Sześciu Króli, a może było ich trzech, zawsze dwoili mi się w oczach, natknęłam się na przemawiającego z telewizora posła PO. Powiedział, że powrót tego święta to wielki postęp. Chyba w myśl zasady: im więcej, tym lepiej, a im lepiej, tym bardziej postępowo.
Do tekstu..
Posłowie odnowili ślubowanie... Chrystusowi i Ewangelii (03-02-2011)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Że jak?
Do tekstu..
Cud! Tłumy ludzi pchają się do płaczącej Maryi (02-02-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Amerykanie mają nowy cud. Co prawda nie dorówna portretowi Matki Boskiej na chipsie, ale cud to cud. Jak pisze "Daily Mail", tłumy ludzi walą do miasteczka Reading w stanie Ohio. Stoi tam niepozorny budynek, w którym mieści się wypożyczalnia książek i filmów o tematyce religijnej. W tej właśnie wypożyczalni znajduje się cudowna figurka, która płacze. Właściciel interesu nie pozwala co prawda zarejestrować jej łez kamerą wideo żadnej telewizji, ale są zdjęcia i relacje świadków. Płacze.
Do tekstu..
Kryzys w Kościele? Kard. Nycz wzywa do modlitwy (02-02-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Podczas mszy świętej, odprawionej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii skierowanej do osób życia konsekrowanego wezwał do modlitwy o liczne powołania kapłańskie oraz zakonne. W ciągu ostatnich sześciu lat zanotowano niewielką tendencję spadkową liczebności zgromadzeń męskich i wyraźny kryzys pod tym względem w zgromadzeniach żeńskich.
Do tekstu..
Rewolucje a'la Tunezja stają się niebezpiecznie modne. (02-02-2011)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Lider serbskiej opozycji nacjonalistycznej Tomislav Nikolić zagroził w środę, że jego zwolennicy sparaliżują Belgrad, jeśli rząd w ciągu dwóch miesięcy nie przeprowadzi wcześniejszych wyborów w reakcji na opozycyjny wiec, który ma się odbyć w sobotę."
Do tekstu..
Krzemowe soczewki Luneberga (02-02-2011)
Autor: Teresa Kubacka
Źrodło: Naukowisko - blog Zgłosił/a: liliac
"Soczewki z materiału o zmiennym współczynniku załamania światła - takie hasło może brzmieć egzotycznie, a niesłusznie, ponieważ coraz więcej sukcesów odnosi optyka, o której nie śniło się naszym nauczycielom fizyki. A dzięki niej naukowcom udaje się skonstruować materiały-niewidki czy soczewki nie wykazujące aberracji. Taką właśnie soczewkę na krzemowym chipie skonstruowali fizycy z University of St Andrews."
Do tekstu..
Dzień mokradeł, rok lasów (02-02-2011)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: niedowiary - blog Zgłosił/a: liliac
"2 lutego mija 40. rocznica podpisania konwencji ramsarskiej o ochronie obszarów wodno-błotnych (obecnie coraz większą popularność zdobywa określania ich po prostu mokradłami, choć to z kolei może kojarzyć się zbyt wąsko wobec rzeczywistej dziedziny tej konwencji). Jednocześnie ONZ ten rok ogłosiła rokiem lasów. Biuro konwencji ramsarskiej postanowiło połączyć te dwie okazje i zaproponowało, aby w obchodach tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł (obchodzonego od kilkunastu lat właśnie 2 lutego) skupić się na lasach mokradłowych."
Do tekstu..
Much ado about nothing (02-02-2011)
Autor: apgaylard
Źrodło: A canna’ change the laws of physics Zgłosił/a: liliac
O tym dlaczego jeden z najgłośniejszych ostatnimi czasy przykładów "badań" rzekomo potwierdzających tezy homeopatów to humbug.
Do tekstu..
Sejm zmienił porządek obrad, bo posłowie muszą na pielgrzymkę (02-02-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: ramichael
Czyżbyśmy płacili im za leżenie krzyżem na Jasnej Górze w czasie pracy?
Do tekstu..
Fuzja jądrowa: czy już blisko? Synteza wielkich nadziei (01-02-2011)
Autor: Karol Jałochowski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Być może jeszcze w tym roku na Ziemi rozjarzą się miniaturowe Słońca. To nie przepowiednia astrologa, ale czysta fizyka.
Do tekstu..
Trybunał Konstytucyjny nie zbadał sprawy Komisji Majątkowej (01-02-2011)
Autor: Ewa K. Czaczkowska
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: as
Na prośbę marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo sprawę dotyczącą skargi na domniemaną niekonstytucyjność Komisji Majątkowej.
Do tekstu..
Molekuła Miesiąca – czkający psychotrop (01-02-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Odkryty w 1958 przez zdobywcę drugiego miejsca w plebiscycie z 2005 roku na Najlepszego Belga Wszechczasów Paula Janssena, środek ten jest lekiem przecipsychotycznym stosowanym w przypadkach schizofreni, ale także przy psychozach lekowych, wywołanych takimi środkami jak LSD, amfetamina, czy ketamina; przy ciężkich maniach; do leczenia nadpobudliwości i agresywności; przy ciężkich zespołach majaczeniowych... Lista ciągnie się na kolejny akapit."
Do tekstu..
Maghreb i Lewant: Kto następny? I co dalej? (01-02-2011)
Autor: Ziemowit Szczerek
Źrodło: http://swiatowidz.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Tunezja odhaczona. Egipt być może właśnie się odhacza. Świat już ogłosił, że zima 2011 to wiosna arabskich ludów, ale czy na pewno po rządzie Tunezji upadną następne? A jeśli tak – to co pojawi się w ich miejscu?"
Do tekstu..
Zaskakująca porażka Polski i Włoch na forum UE (01-02-2011)
Autor: Dominika Ćosić
Źrodło: http://www.onet.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Ministrom spraw zagranicznych nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie rezolucji, potępiającej ataki na chrześcijan. Włochy, wspierane przez Polskę i kilka innych krajów chciały, by w tekście konkluzji znalazło się bezpośrednie odniesienie do chrześcijan. Gdy okazało się, że nie da się przełamać oporu pozostałych państw, sprawę postanowiono przenieść na niższy szczebel."
Do tekstu..
PIS będzie monitorował internet (01-02-2011)
Autor: Łukasz Konarski
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Maddy
PIS założył Zespół ds. Promocji Wolności Przekazu i Poszanowania Zasad Dialogu Społecznego w Komunikacji. Czekamy na Ministerstwo Miłości.
Do tekstu..
15 odpowiedzi na nonsensowne tezy kreacjonistów (31-01-2011)
Autor: John Rennie
Źrodło: Świat Nauki Zgłosił/a: jarekland
"Poniższa lista odpowiedzi na niektóre najczęstsze „naukowe” zastrzeżenia przeciwko teorii ewolucji może pomóc jej obrońcom. Podano także źródła uzupełniających informacji i uzasadnienie, dlaczego dla kreacjonizmu nie powinno być miejsca w podręczniku biologii."
Do tekstu..
Stronniczy przegląd prasy katolickiej (31-01-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Struktury kościelne "wchodząc w rzeczywistość III RP, z czasem, paradoksalnie, stały się największym instytucjonalnym skansenem epoki PRL w Polsce". To nie docinki z "Faktów i Mitów", ale fragment mocnego tekstu Jacka Borkowicza w "Tygodniku Powszechnym". "Do utrwalenia anachronicznego modelu życia kościelnego walnie przyczyniło się 45 lat spędzone przez Polaków w komunistycznej zamrażarce idei".
Do tekstu..
Rydzyk: Nie mówmy o pedofilii. To szkodzi Kościołowi (31-01-2011)
Autor: Marta Wawrzyn
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Bo dobro księży jest najważniejsze. Ojciec Rydzyk, jak każdy ksiądz, interesuje się wszystkim, co może zaszkodzić jego bytowi. Jak pisze Głos Rydzyka, ojcu doktorowi dyrektorowi podpadło ostatnio Radio Watykańskie. Z powodu pedofilii: Ja boleję bardzo, bo nawet w Radiu Watykańskim np. chociażby takie ... uważam, że to jest szkodzenie Kościołowi, jeżeli program Radia Watykańskiego ma 15 minut, a 5 minut w tym mówi się o pedofilii księży! Jeżeli są takie problemy - bo wszędzie, w każdym zawodzie i stanie są te problemy - to w jakim procencie?! W jakim procencie?!
Do tekstu..
Radny oskarżony o dziecięce porno: oddam dietę, mandat zostawię Więcej... http: (31-01-2011)
Autor: Dominika Olszewska, Jan Fusiecki
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Grzesiek
Działacze PIS uniemożliwiają odwołanie radnego oskarżonego o szantaż i pedofilię, ponieważ jego głos jest im potrzebny.
Do tekstu..
Na uczestnictwo w uroczystościach beatyfikacyjnych JPII wydamy nawet 1 mld zł (31-01-2011)
Autor: psm PAP/Gazeta
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Grzesiek
PRZEGLĄD PRASY. Miliard złotych mogą wydać Polacy na uczestnictwo w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie. Te pieniądze trafią do kieszeni biur podróży, linii lotniczych, włoskich hotelarzy oraz... polskich sanktuariów - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie własnej sondy.
Do tekstu..
Tęczowy raport (31-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Przyjmuje się, że około 50 tys. dzieci jest wychowywanych przez rodziców tej samej płci. Zgroza?
Do tekstu..
"Tata" Kaczyński poza wszelką krytyką? (31-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Członek rodziny - w dość powszechnej opinii - może kraść, być nihilistą moralnym, mieć obrzydliwą skłonność do notorycznego kłamania, posiadać jakieś przypadłości, które wykluczają go z życia publicznego, być kompletnym egoistą lub idiotą, ale nie podlega krytyce, bo to "swojak", "z rodziny", a rodzina świętą jest
Do tekstu..
Kup Goldacre’a, mówię ci (30-01-2011)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de Bart Zgłosił/a: liliac
"Książkę Bena Goldacre'a "Bad Science", w polskiej wersji zatytułowaną "Lekarze, naukowcy, szarlatani" i obdarzoną Najbrzydszą Okładką Świata, polecało już wielu blogerów z mojej blogrolki. Ja chciałbym tylko dodać, że dla szeroko pojętego TTDKN jest to lektura obowiązkowa. Nie dlatego, że dowiecie się z niej jakichś niezbędnych, nieznanych wam dotąd informacji (choć pewnie się dowiecie), tylko dlatego że przeczytacie tę książkę jednym tchem i będziecie przy jej lekturze parskać radosnym śmiechem w środkach masowej komunikacji."
Do tekstu..
Egipt: Mubarak uciekł do Szarm el-Szejk? (30-01-2011)
Autor: INTERIA.PL/RMF/PAP
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
Oby nie było powtórki z Iranu.
Do tekstu..
Tunezja: Szef Partii Odrodzenia wrócił z wygnania (30-01-2011)
Autor: INTERIA.PL/PAP
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: DEmonizer
"Przywódca tunezyjskiej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), należącej do umiarkowanego ruchu islamskiego, 69-letni Raszid Ghannuszi, wrócił w niedzielę do ojczyzny z ponad 20-letniego wygnania w Wielkiej Brytanii."
Do tekstu..
Sir Paul Nurse o nauce i sceptycyzmie (30-01-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"W ostatnim odcinku BBC Horizon prezydent Royal Society, noblista Paul Nurse próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak powszechne jest odrzucanie nauki (a.k.a. "denializm"). Najwięcej czasu poświęcono globalnemu ociepleniu, ale jest też trochę o denializmie AIDS i kontrowersjach wokół GMO."
Do tekstu..
Jak '' Super Express'' przejął się słowami papieża (30-01-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Drżyjcie, narzeczeni! "Super Express" dotarł do sekretnych kościelnych planów, które mają uprzykrzyć wam drogę do ołtarza"
Do tekstu..
W młodości papież był za seksem księży. Co się zmieniło? (30-01-2011)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: PAP pardon.pl Zgłosił/a: slik
Papież Benedykt XVI jest znany ze swojego konserwatyzmu i sprzeciwu wobec radykalnych reform w Kościele. [..] Jak się jednak okazuje, kilkadziesiąt lat temu obecny papież nastawiony był nieco bardziej reformatorsko. Niemiecka prasa ujawniła list wysłany do władz kościelnych w 1970 roku, a napisany przez grupę czołowych niemieckich teologów - w tym i przez przyszłego papieża. 42-letni Josef Ratzinger wraz z kolegami napisał o konieczności rozważenia zmian w sprawie celibatu
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365