Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.605.562 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Charlotte Roche - Modlitwy waginy
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Ars Regia Nr 19

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nierozsądny byłby zamiar odebrania ludowi jego szaleństwa! Można jednak wyleczyć z szaleństw tych, co rządzą ludem; nie pozwolą na to przynajmniej, by szaleństwa ludu stały się niebezpieczne. Zabobon wówczas tylko jest groźny, gdy ma za sobą monarchów i żołnierzy, wtedy bowiem staje się okrutny i krwiożerczy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Szokujące zachowanie duchownego w parku (02-03-2011)
Autor: TSz; KK
Źrodło: nydailynews.com; onet.pl Zgłosił/a: slik
Pastor Grant Storms z Nowego Orleanu (USA) został aresztowany za obsceniczne zachowanie w miejscu publicznym - podaje serwis nydailynews.com. Duchowny Grant Storms, radykalny przeciwnik orientacji homoseksualnej z Nowego Orleanu, który publicznie krytykował masturbację, nazywając ją niemoralną, został ostatnio aresztowany właśnie za robienie tego, co tak bardzo potępiał. W dodatku w miejscu publicznym.
Do tekstu..
Jak czyta Europa. Zjednoczone Królestwo Książek (02-03-2011)
Autor: Ania Ready, Oxford
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
Milion książek zostanie rozdanych podczas Nocy Książek, która ma promować czytelnictwo. Niestety nie u nas, ale w Wielkiej Brytanii
Do tekstu..
11 kłamstw, w które wierzysz (01-03-2011)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: ramichael
Uwielbiamy wierzyć w proste prawdy. W końcu na co dzień mamy dość kłopotów, więc parę pewników w życiu nie zaszkodzi? Ale ostrożnie, bo w imię wygody nieraz dajemy się przy tym paskudnie oszukiwać. Aby ułatwić oddzielenie ziarna od plew, wykonaliśmy sporo pracy, wyławiając bzdury i demaskując kolekcję popularnych bujd związanych z tym, co tak bardzo cenimy - dobrym samopoczuciem. Dodatkowo, spacjalnie dla nas, psycholog Tomasz Garstka przedawkował środki homeopatyczne. Przeżył...
Do tekstu..
Znanie się na czymś jest fajne (01-03-2011)
Autor: Dominika Pszczółkowska
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
W Watykanie na konferencji powiedziałam, że w zarodku duszy jeszcze nie ma, a jeżeli w ogóle jest, to pojawia się dużo później - rozmowa z Magdaleną Żernicką-Goetz, pierwszą Polką profesorem Cambridge
Do tekstu..
Bóg i seks (01-03-2011)
Autor: Lisa Miller
Źrodło: onet.pl/Newsweek Polska Zgłosił/a: Drobner
Biblia nieco mniej rygorystyczna w sprawach seksu.
Do tekstu..
"Żydzi bali się niedzieli, powrotu z nabożeństw". Koniec z mitem bohat (01-03-2011)
Autor: Wojciech Tochman, oprac. as
Źrodło: Tokfm.pl Zgłosił/a: rysiek
"Te książki trzeba przeczytać. Bez względu na cenę, jaką każdemu z nas, przyjdzie za to zapłacić. Bo wstrząsający obraz polskiej wsi - i jej mieszkańców - wyłaniający się z książek nie pozostawia obojętnym. Wojciech Tochman rozmawiał z autorami głośnych publikacji - prof. Barbarą Engelking i dr Janem Grabowskim - w audycji "Wrzenie świata" w TOK FM."
Do tekstu..
Panom też pomaga? (01-03-2011)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix - blog Zgłosił/a: liliac
"Szczepionka przeciwko czterem typom HPV: 16, 18, 6 i 11 (Gardasil czy Silgard firmy Merck) jest skuteczna u mężczyzn, co pokazuje publikacja, która ukazała się w tym miesiącu w The New England Journal of Medicine. Szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian chorobowych okolicy genitalnej, zmniejsza także ryzyko zakażenia przetrwałego (co, prawdopodobnie, może być związane z nowotworzeniem), jak i wykrycia DNA wirusów tych typów."
Do tekstu..
Niemcy szukają zabójców rodziny Einsteina (01-03-2011)
Autor: Bartosz T. Wieliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Po 67 latach Niemcy ścigają sprawców mordu rodziny Alberta Einsteina, jednego z najbardziej znienawidzonych przez władców III Rzeszy ludzi"
Do tekstu..
Krótka lekcja nanotechnologii (01-03-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
Znakomita seria pięciu filmików wyprodukowanych jako część projektu NANOYOU finansowanego w ramach Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Film jest po angielsku, na oryginalnej stronie youtube dostępny jest transkrypt (na razie angielski i duński).
Do tekstu..
Kto może wziąć ślub (01-03-2011)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Czy senatorowie dopiszą do rządowej ustawy, że związki osób tej samej płci są sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego? Dziś debata na ten temat."
Do tekstu..
Radio Maryja: Seks jest złem! Józef i Maria... (01-03-2011)
Autor: Andrzej Mandel
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Św. Józef i Maryja nie uprawiali seksu. Zadziwiające jakie rodzynki z Radia Maryja uciekają nam w natłoku politycznej bieżączki. W internecie można znaleźć wypowiedź słuchaczki, najwyraźniej dość młodej (na słuch nie więcej niż trzydzieści parę lat) w strasznym tonie mówiącej o najgorszej z plag współczesnego świata. O seksie.
Do tekstu..
Bezkarna komisja majątkowa? (01-03-2011)
Autor: Wojciech Czuchnowski, Magdalena Kursa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
Dziś kończy prace komisja majątkowa przy MSWiA. Od 1989 r. zwracała mienie utracone przez Kościół w czasach PRL. Ale jej członkowie, choć pobierali pensje z ministerstwa, nie byli funkcjonariuszami publicznymi. Teraz chroni ich to od odpowiedzialności karnej. A wiele ich decyzji bulwersuje
Do tekstu..
Symbol ateistów na sali obrad w Szczecinie i kontrakcja PO (28-02-2011)
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: MA
Do niecodziennego incydentu doszło tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta Szczecina. Zwolennicy Ruchu Poparcia Palikota na sali sesyjnej obok krzyża zawiesili symbole innych religii. Wkrótce po krótkiej awanturze, radni przy pomocy drabiny zdjęli zawieszone przez zwolenników Palikota symbole religijne oraz ateistów. - Przestrzeń publiczna powinna być wolna od symboli religijnych - tłumaczy w komentarzu dla Wirtualnej Polski Mariusz Agnosiewicz z serwisu Racjonalista.pl.
Do tekstu..
Cięcia w puszczy (28-02-2011)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wzborcza Zgłosił/a: liliac
"Tylko od początku roku w dziesięciu miejscach w Puszczy Białowieskiej dokonano cięć zagrażających przyrodzie - alarmuje Greenpeace."
Do tekstu..
Akcja apostazja, czyli jak nie być niewierzącym-praktykującym (28-02-2011)
Autor: Robert Leszczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a:
"Dlaczego odchodzę z Kościoła? Bo nie mam wyjścia, Proszę Księdza. Muszę. Ściślej - zostałem zmuszony. Im częściej jednak o tym myślę, tym ważniejsze wydaje mi się pytanie: dlaczego akurat teraz? Albo raczej: dlaczego dopiero teraz?"
Do tekstu..
iPad nas nie zbawi (28-02-2011)
Autor: Joanna Derkaczew, rozmowa z Izabelą Koryś
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
Polskie elity przestały czytać. Co gorsza przestały też się wstydzić, że nie zależy im na kontakcie z literaturą. Książki dostępne online nie znajdują odbiorców, a zwolennicy "papieru" masowo likwidują swoje księgozbiory. Polacy tracą kompetencje do rozumienia dłuższych tekstów i porządkowania informacji.
Do tekstu..
Tusku: ko – mu – ni – ka – cja!!! (28-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Co chce zrobić z Polski Tusk? Tego do końca nie wiemy. A wiedzieć chcielibyśmy.
Do tekstu..
"Klub ochrony posła Mariusza Błaszczaka!" (28-02-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w programie Moniki Olejnik ("7 dzień tygodnia", gdzie poseł Błaszczak tak się poirytował, że musiał wyjść), proponuję stworzyć "klub ochrony posła Błaszczaka". Jest to bowiem poseł absolutnie unikatowy i niezwykły, a ponieważ jestem zwolenniczką indywidualizmu w polityce i stawiam na oryginalność (niezależnie od jej treści) uważam, że posła wszelkimi siłami trzeba chronić. A ochrona musi być silna, mężna i skuteczna, bo Monika Olejnik to nie byle kto. Irytując w mediach posła Błaszczaka użyła ponoć najokropniejszej broni czyli kpiny
Do tekstu..
Katecheza to droga krzyżowa (28-02-2011)
Autor: Magdalena Warchala
Źrodło: GW Zgłosił/a: ssplayer
"Po dwudziestu latach obecności religii w szkołach, coraz więcej uczniów traktuje ją jak przedmiot drugiej kategorii i nawet księża przyznają, że dla wielu z nich lekcja religii to istna droga krzyżowa. Receptą na to ma stać się dodatkowa godzina katechezy."
Do tekstu..
Gej twoim bratem w Kościele (27-02-2011)
Autor: Justyna Kopińska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Na pięciolecie związku Mariusza z Kamilem ksiądz odprawił mszę, na której obaj przyjęli komunię w obecności bliskich
Do tekstu..
The Myth of Japan's 'Lost Decades' (27-02-2011)
Autor: Eamonn Fingleton
Źrodło: The Atlantic Zgłosił/a: coreless
Wygląda na to, że mit o stopniowym upadku japońskiej gospodarki sam upadł zanim zdążył się ziścić...
Do tekstu..
KACZYŃSCY GORSI OD SWOJEJ REPUTACJI (27-02-2011)
Autor: Polski Dom Publiczny
Źrodło: Newsweek.pl Zgłosił/a: Drobner
O rodzinie Kaczyńskich ZUPEŁNIE INACZEJ.
Do tekstu..
Nauka po prostu (27-02-2011)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale Szare Zgłosił/a: liliac
"Nie wytrzymałem i zajrzałem zatem do wywiadu Tomasza Rożka z prof. Tadeuszem Niedźwiedziem, opublikowanym w książce "Nauka po prostu". Po jej pobieżnym przekartowaniu już miałem odetchnąć z ulgą -- głównym tematem rozmowy była pogoda i możliwości jej modyfikacji, natomiast tematowi globalnego ocieplenia poświęcono znacznie mniej miejsca i czasu."
Do tekstu..
A metaphor too far (27-02-2011)
Autor: Philip Ball
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Philip Ball asks whether scientists are addicted to using imagery at the cost of misleading the public and themselves." Jakie jest miejsce metafory w nauce?
Do tekstu..
PiS domaga się kościoła przy tatrzańskiej kaplicy w której modlił się papież (27-02-2011)
Autor: Bartłomiej Kuraś, Małgorzota Skowrońska
Źrodło: GW Zgłosił/a: Ma
Jan Piczura, szef PiS-u w powiecie tatrzańskim, forsuje pomysł przebudowy na kościół kaplicy w Dolinie Chochołowskiej, przy której modlił się Jan Paweł II. Przeciwne temu są władze TPN.
Do tekstu..
Ślady ruchu lesbijskiego (27-02-2011)
Autor: Anna Gruszczyńska
Źrodło: www.nic-tak-samo.uni.wroc.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeśli mówi się o ruchu lesbijskim w Polsce, tak naprawdę pozostaje mówienie o śladach nieistnienia, o odczytywaniu historii zapisanej białym atramentem na białym papierze, o nigdy nieopisanej przestrzeni."
Do tekstu..
Jezus w sporach pierwszych chrześcijan (27-02-2011)
Autor: "Analityk"
Źrodło: http://interia360.pl Zgłosił/a: rysiek
Dla zainteresowanych genezą chrześcijaństwa. "Wśród pierwszych chrześcijan spotykamy zupełnie różne widzenie Jezusa. Dla adopcjonistów, w tym dobrze znanej judeochrześcijańskiej sekty ebonitów, a więc odłamów, które występują na ziemiach, gdzie żył i nauczał Jezus, nie był on bogiem, a człowiekiem z krwi i kości. Miał matkę Marię i ojca Józefa. Nie narodził się również z dziewicy. Był bardzo prawym człowiekiem i dlatego w czasie chrztu został on adoptowany przez Boga dla wypełnienia boskiej woli."
Do tekstu..
Przeinaczanie Jezusa (27-02-2011)
Autor: Analityk
Źrodło: www.interia360.pl Zgłosił/a: waldeck77
Porównując manuskrypty ksiąg Nowego Testamentu szybko dojdziemy do wniosku, że przez stulecia do tekstu wkradło się tyle zmian, że najważniejsza księga chrześcijaństwa nie mówi tego, co chcieli o życiu Jezusa opowiedzieć świadkowie tych wydarzeń. Czy dziś można dotrzeć do oryginalnego tekstu?
Do tekstu..
The Pope has been charged with Crimes Against Humanity (26-02-2011)
Autor: Ethan Clow
Źrodło: Radio Freethinker Zgłosił/a: ANdrzej
Link do pozwu jest w artykule http://www.kanzlei-sailer.de/pope-lawsuit-2011.pdf ciekawe czy ICC zareaguje?
Do tekstu..
Czyli (26-02-2011)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: liliac
"Uczniowie klas maturalnych niepokoją się, o co mogą zostać zapytani na ustnym egzaminie z języka polskiego. Egzamin ten składa się z dwóch części: prezentacji wygłaszanej przez ucznia oraz rozmowy z egzaminatorami. I właśnie tej rozmowy uczniowie boją się najbardziej."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365