Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.895.000 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Koleje w czarnej dziurze. (20-02-2014)
Autor: Tomasz Larczyński
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Nawet jeśli nie byłoby remontów, a dotacje wcale by się nie zmniejszyły, kolejne pociągi znikną z polskich torów. PKP Intercity ma najwyraźniej problem z czarną dziurą.
Do tekstu..
120 lat temu urodził się Jarosław Iwaszkiewicz (20-02-2014)
Autor: aszw/ abe/
Źrodło: dzieje.pl Zgłosił/a: JK
Publikacja w ostatnich latach nieznanych dotąd listów i dzienników Jarosława Iwaszkiewicza rzuca na tę postać nowe światło i pokazuje niejednoznaczną twarz pisarza: subtelnego estety i politycznego konformisty, troskliwego męża zaabsorbowanego homoseksualnymi romansami.
Do tekstu..
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa? (19-02-2014)
Źrodło: www.programrozwojuczytelnictwa.pl Zgłosił/a: JK
Powstał Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na który przeznaczono miliard złotych. Na skutek braku porozumienia między ministerstwami ani złotówka nie zostanie przeznaczona bezpośrednio na działania dla dzieci i młodzieży. Na starcie Programu, w samym 2014 r., przeznaczono 2 mln zł na kampanię reklamową, mającą na celu "uświadomienie istnienia i funkcjonowania NPRCz". Rodzi to urzędniczy absurd w postaci promocji programu służącego promocji.
http://wasli7.wix.com/nprc2
Zdążyć przed śmiercią — czas reakcji a ryzyko zgonu (19-02-2014)
Źrodło: Xjentifika Zgłosił/a: Arsamene
"Czy dłuższy czas odroczenia reakcji może się wiązać z wyższym ryzykiem zgonu? I jaki może być mechanizm tych powiązań?"
http://wp.me/p2vuQk-tV
Dać publiczne pieniądze anonimowym osobom - Sejm się na to zgodził. (19-02-2014)
Autor: Marcin Maj
Źrodło: di.com.pl Zgłosił/a: JK
Sejm niedawno zgodził się na przepisy, które pozwolą zawierać więcej umów bez przetargu. Ta ustawa jest niezwykle ważna bo dotyczy wydawania publicznych pieniędzy. Tydzień temu ta ustawa nie wzbudziła wielkiego zainteresowania i nic dziwnego - Mariusz Trynkiewicz wychodził na wolność i wszyscy mówili o znaleziskach w jego celi. Teraz jednak sprawa Trynkiewicza przycichła, więc chyba warto wrócić do smaczków z tej nowelizacji. Bardzo zastanawiający jest zapis dot. art. 8 (zob. druk sejmowy), który ma pozwolić na zatajenie danych osobowych lub wysokości wynagrodzenia przy niektórych zamówieniach dotyczących działalności kulturalnej, jeśli wykonawca zechce zataić te informacje. Jest to propozycja niezwykle niepokojąca. Zgodnie z prawem będzie można przekazać komuś nieznaną sumę pieniędzy, lub
Do tekstu..
Jak przeżyć za płacę minimalną? (18-02-2014)
Autor: Łukasz Piechowiak
Źrodło: Blogbank.pl Zgłosił/a: Arsamene
"Rozpoczynam eksperyment jak przeżyć za płacę minimalną. Dzień pierwszy - płacę za mieszkanie. Dzień drugi - idę po chwilówkę".
Do tekstu..
Rok od meteorytu czelabińskiego (18-02-2014)
Autor: NASA, PFA, Sc, N, Arxiv
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Mija właśnie rok od spadku meteorytu czelabińskiego. Czego w międzyczasie się o nim dowiedzieliśmy?
Do tekstu..
Amerykanie nie wierzą w ewolucję (18-02-2014)
Autor: maw/PAP
Źrodło: swiat.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Jedynie co dziesiąty Amerykanin wierzy w teorię ewolucji Darwina, a ponad 25 proc. nie wie, że Ziemia krąży wokół Słońca.
Do tekstu..
Niemcy. Biskup rozbudował swoją rezydencję m.in. za pieniądze dla ubogich. (17-02-2014)
Autor: Andrzej Pawlak, Deutsche Welle
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Raport kościelnej komisji śledczej, powołanej w październiku ubiegłego roku do ustalenia kosztów rozbudowy rezydencji biskupa Limburga Tebartza-van Elsta, rzuca nowe światło na tę inwestycję. Część rachunków za wykonane prace zapłacono z pieniędzy Fundacji św. Jerzego. Zgodnie z jej statutem miała ona służyć pomocą ubogim rodzinom wielodzietnym. Fundację św. Jerzego założył w 1949 roku ówczesny biskup Limburga Ferdinand Dirichs. Każdy katolicki pracownik diecezji był zobowiązany do przeznaczenia na jej cele pieniędzy w wysokości jednej stawki godzinowej. Zgromadzonymi na koncie Fundacji funduszami dysponował zawsze biskup Limburga. Fundacja św. Jerzego nie prowadzi już aktywnej działalności. Nadal jednak dysponuje środkami, po które sięgnął biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst i jego wikar
Do tekstu..
Evolution in real time (17-02-2014)
Autor: Alvin Powell, Harvard Staff Writer
Źrodło: news.harvard.edu Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
After 26 years of workdays spent watching bacteria multiply, Richard Lenski has learned a thing or two. He's learned that naturalist Charles Darwin was wrong about some things. For one, evolution doesn't always occur in steps so slow and steady that changes can't be observed.
Do tekstu..
Test DNA czaszki Hitlera wskazuje na to, iż nie umarł on 30 kwietnia 1945 roku. (17-02-2014)
Autor: prisonplanet.pl
Źrodło: prisonplanet.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Adolf Hitler nie zastrzelił się i prawdopodobnie nie umarł w swoim bunkrze. Fragment czaszki, który od dziesięcioleci uważano za należący do nazistowskiego przywódcy, okazało się po analizie DNA, iż należy do kobiety poniżej 40 roku życia.
Do tekstu..
SatBałtyk, czyli nasze morze bez tajemnic (17-02-2014)
Autor: Karolina Olszewska (PAP)
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Prężnie działający system oparty na obserwacjach satelitarnych wkrótce będzie działał na Morzu Bałtyckim. Pozwoli rzetelnie i całościowo analizować zmiany pogody, skutecznie uprzedzać o zagrożeniach związanych z katastrofami, zapewnić warunki dla bezpiecznej żeglugi.
Do tekstu..
Primary school principals shut down religious education classes (17-02-2014)
Autor: Konrad Marshall
Źrodło: The Age Zgłosił/a: Oskar
Hundreds of primary school principals have stopped offering weekly religious education in schools, despite a department requirement to offer the classes.
Do tekstu..
Podwójny agent (17-02-2014)
Autor: Robert Walenciak
Źrodło: przeglad-tygodnik.pl Zgłosił/a: JK
Oficjalna propaganda głosi, że Ryszard Kukliński był najcenniejszym agentem CIA w "bloku sowieckim", że przekazał Amerykanom 40 tys. stron dokumentów zawierających najtajniejsze informacje Polski i ZSRR. "Otwierałem Amerykanom oczy", chwalił się. To wszystko bzdury. Kukliński nie mógł przekazywać CIA najtajniejszych informacji o ZSRR, bo nie miał do nich dostępu. Wiele natomiast wskazuje na to, że Ryszard Kukliński miał odegrać główną rolę w operacji GRU pod kryptonimem "Kukłowod" ("Lalkarz"). Rosjanie wpadli na trop współpracy Kuklińskiego z CIA w 1975 r. w Wietnamie i postanowili go wykorzystać do podwójnej gry. W 2001 r. opowiedział o tym płk Jurij Ryliow, były radziecki attaché wojskowy w Warszawie.
Do tekstu..
When did faith start to fade? (16-02-2014)
Autor: Adam Gopnik
Źrodło: The New Yorker Zgłosił/a: Pawel_L
When did society's belief in God start to fade? Adam Gopnik explores faith and the history of modern atheism.
Do tekstu..
W Belgii zmiany: eutanazja dla dzieci (16-02-2014)
Autor: Piasecki, Jan
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: Jan Piasecki
Informacje o nowym prawie w Belgii, które umożliwa nieletnim prośbę o eutanazję w przypadku terminanej choroby
Do tekstu..
Poland is having a sexual revolution in reverse (16-02-2014)
Autor: Agata Pyzik
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
The backlash sees sex education and contraception being restricted - and gay people compared to paedophiles
Do tekstu..
Male sexual orientation influenced by genes, study shows (14-02-2014)
Autor: Ian Sample
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
A study of gay men in the US has found fresh evidence that male sexual orientation is influenced by genes. Scientists tested the DNA of 400 gay men and found that genes on at least two chromosomes affected whether a man was gay or straight.
Do tekstu..
Tracing Ancestry, Researchers Produce a Genetic Atlas of Human Mixing Events (14-02-2014)
Autor: NICHOLAS WADE
Źrodło: nytimes.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
The rise and fall of empires, the march of armies, the flow of trade routes, the practice of slavery - all these events have led to a mixing of populations around the world. Such episodes have left a record in the human genome, but one that has so far been too complex to decipher on a global scale.
Do tekstu..
Synopsis: Quantum Legos (14-02-2014)
Autor: C. Monroe, R. Raussendorf, A. Ruthven, K. R. Brown
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Quantum computing offers great potential information processing power by harnessing the entanglement of many qubits in service of useful tasks. Getting from individual qubits to an actual working device is a major challenge, however: a large number of logic elements that store and manipulate qubits need to communicate over data channels without degrading
Do tekstu..
Mixed genes: Interactive world map of human genetic history... (14-02-2014)
Autor: Max-Planck-Gesellschaft
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
When individuals from different groups interbreed, their offspring's DNA becomes a mixture of the DNA from each admixing group. Pieces of this DNA are then passed along through subsequent generations, carrying on all the way to the present day. Researchers have now produced a global map detailing the genetic histories of 95 different populations across the world, spanning the last four millennia.
Do tekstu..
Pierwsze światło sondy Gaia (14-02-2014)
Autor: esa.int
Źrodło: esa.int Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Obserwatorium Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej przygotowuje się do pracy. Ten próbny obraz ukazuje gęstą gromadę gwiazd w Wielkim Obłoku Magellana.
Do tekstu..
OpenStreetMap kontra Google Maps - olimpijski test (14-02-2014)
Autor: Maciej Sarnowski
Źrodło: gisplay.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Jeżeli spojrzymy na mapę obiektów olimpijskich Soczi w dużej dokładności, możemy zauważyć, że mapa Google nie jest najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepsze pokrycie mapy posiada OpenStreetMap
Do tekstu..
Rozpoczęło się uwalnianie 28 satelitów z ISS (14-02-2014)
Autor: (NASA)
Źrodło: kosmonauta.net Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Rozpoczęło się uwalnianie największej konstelacji satelitów jakie kiedykolwiek umieszczono na orbicie. Jest to 28 satelitów typu CubeSat, należących firmy Planet Labs. Satelity są uwalniane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Do tekstu..
Jak ujarzmić antygen CD20? Polscy naukowcy już wiedzą! (14-02-2014)
Autor: Anita Bartyzel
Źrodło: biotechnologia.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Mechanizm regulujący obecność antygenu CD20 na powierzchni komórek nowotworowych nie jest już tajemnicą, donosi zespół naukowców działający w ramach projektu BASTION. Antygen CD20 występuje w niektórych typach nowotworów i rozpoznawany jest przez terapeutyczne przeciwciała monoklonalne. Odkrycie to daje nowe nadzieje na opracowanie skutecznych terapii antynowotworowych.
Do tekstu..
Prognozowanie długości życia będzie możliwe (14-02-2014)
Autor: Osa/amd, WP.PL
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Większość ludzi wcale nie chciałaby poznać daty swojej śmierci. Takie informacje to jednak łakomy kąsek choćby dla firm oferujących ubezpieczenia na życie. Póki co nie ma żadnego badania, które mogłoby odpowiedzieć na pytanie "jak długo będę żyć?" Naukowcy coraz częściej donoszą jednak o sukcesach na tym polu.
Do tekstu..
The Quantum Quest for a Revolutionary Computer (14-02-2014)
Autor: Lev Grossman
Źrodło: TIME Zgłosił/a: Jacholek
Amerykanie prowadzą pracę nad skonstruowaniem rewolucyjnego komputera kwantowego pozwalającego na rozwiązywanie problemów niedostępnych dla komputerów klasycznych
Do tekstu..
Iluzja optyczna na niebie (14-02-2014)
Autor: Osa/AB, WP.PL
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Problem, nad którym głowił się sam Galileusz, został ostatecznie rozwiązany! Jasny obiekt na ciemnym tle wygląda na większy niż ciemny obiekt na jasnym tle, ale dotychczas nie wiedzieliśmy, jak powstaje ta iluzja optyczna. Naukowcom udało się w końcu wyjaśnić tę zagadkę.
Do tekstu..
Projekt Ivanpah - największa elektrownia słoneczna świata (14-02-2014)
Autor: nauka.newsweek.pl
Źrodło: nauka.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Projekt morza luster, dzięki którym już niedługo 140 tys. domów Kalifornii uzyska dostęp do czystej energii kosztował 2,2 mld dolarów. Zobaczcie, jak 40 kilometrów na południe od Las Vegas Amerykanie wybudowali największą elektrownię słoneczną świata!
Do tekstu..
Nasze narodowe histerie (14-02-2014)
Autor: Marek Rybarczyk
Źrodło: polska.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Jak PiS stało się ruchem protofaszystowskim, dlaczego Brytyjczycy obawiają się Polaków i jak chwile wariactwa wpływają na nasze dzieje - opowiada znany historyk z Londynu Adam Zamoyski.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365