Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.288.829 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 54 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) żadna z metod poznawczych stosowanych w celu uzasadnienia wiary w tezy supernaturalistyczne nie jest adekwatna do tego celu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Od plagiatora do kunktatora, czyli Akademia Medyczna we Wrocławiu (14-11-2010)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Minister zdrowia zawiesiła Ryszarda Andrzejaka, rektora wrocławskiej Akademii Medycznej, za plagiat. Uczelnia nie tym jednym słynie. Liczne intrygi i afery pogrążają ją od lat."
Do tekstu..
Od Pierwszej do Trzeciej (14-11-2010)
Autor: Jerzy W. Borejsza
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na próżno niektórzy myśliciele, pisarze, politycy podejmowali z pokolenia na pokolenie krytykę nieprzygotowanych beznadziejnych powstań, mówiąc o braku racjonalizmu, o morzu krwi przelanej nadaremnie, o szansach, jakie polskości dawało utrzymanie autonomii Królestwa Polskiego powstałego dzięki inicjatywom Aleksandra I, czy o możliwościach stworzenia drugiego - obok Galicji - Piemontu polskiego z ziem Królestwa Polskiego reformowanego przez Aleksandra Wielopolskiego. Na próżno stawiano przykład małego narodu fińskiego rozszerzającego w Imperium Romanowów krok po kroku swoje autonomiczne uprawnienia. Powstańczość należy od stuleci do nieodłącznych atrybutów polskości."
Do tekstu..
The Official God FAQ (14-11-2010)
Autor: Alain Omer Duranceau
Zgłosił/a: maruda
Znajdziesz tu wszystkie istotne odpowiedzi na pytania związane z Bogiem.
Do tekstu..
Polaków opętał Szatan. Egzorcyści mają pełne ręce roboty (13-11-2010)
Autor: WB
Źrodło: sfora.pl Zgłosił/a: slik
W poniedziałek zbierają się w Niepokalanowie polscy egzorcyści, przekonani że ich umiejętności są potrzebne coraz większej liczbie Polaków opętanych przez Szatana - informuje "The Daily Telegraph". Od 1999 roku liczba egzorcystów wzrosła w naszym kraju z 30 do ponad 100, mimo - jak zaznacza brytyjski dziennik - spadku znaczenia Kościoła w coraz bardziej świeckim społeczeństwie.
Do tekstu..
Papież: internet może powiększyć wyobcowanie (13-11-2010)
Autor: POg / PAP / onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI przestrzegł, że internet może powiększyć poczucie samotności i wyobcowania. O tych zagrożeniach dla młodych ludzi papież mówił w sobotę w przemówieniu do członków Papieskiej Rady Kultury. [...] - Kościół chce prowadzić dialog ze wszystkimi w poszukiwaniu prawdy; ale do tego, by dialog i komunikacja były skuteczne i owocne, konieczna jest synchronizacja częstotliwości - stwierdził papież.
Do tekstu..
Palikot: to był największy przekręt po 1989 r.? (13-11-2010)
Autor: KLe
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: slik
Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl. domaga się powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej ws. komisji majątkowej, którą chce zamknąć premier Donald Tusk. Były polityk PO chce doprowadzić do "działania prokuratury w celu ocenienia, czy był to największy przekręt po 89 roku". "Oddano w niejasnych okolicznościach majątek o wartości wielu dziesiątek miliardów złotych i to trzeba wyjaśnić. Zamknąć zaś trzeba kościelny fundusz socjalny - zwłaszcza w czasie wstrzymywania inwestycji drogowych jak choćby trasy Lublin-Warszawa - z powodu braku pieniędzy (wkładu środków własnych)" - napisał Janusz Palikot.
Do tekstu..
W Gdańsku odsłonięto pomnik ku czci ofiar Smoleńska (13-11-2010)
Autor: d PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W gdańskiej Bazylice Mariackiej, w kaplicy Św. Doroty, odsłonięto w sobotę pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Forma monumentu wzbudziła kontrowersje wśród historyków sztuki. Szcześciometrowy pomnik zbudowano z inicjatywy metropolity gdańskiego, abpa Sławoja Leszka Głódzia. Monument stanął w kaplicy Św. Doroty, w której znajduje się już m.in. sarkofag Macieja Płażyńskiego.
Do tekstu..
Bawełniany łagier Uzbekistan (13-11-2010)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W czasie bawełnianych żniw każdy, kto nie wykona normy, musi liczyć się z karą cielesną. Zależnie od wieku norma wynosi od 40 do nawet 100 kg dziennie. Ustalone przez państwo normy zbioru są niewykonalne, a warunki pracy fatalne (często brakuje nawet wody pitnej). Mimo to premier Uzbekistanu, Szawkat Mirzijajew żąda wypełnienia planu od każdego rolnika i urzędnika."
Do tekstu..
Carina - mgławica emisyjna z diamentem (13-11-2010)
Autor: kruszyzna
Źrodło: O obrotach sfer niebieskich- blog Zgłosił/a: liliac
"W Mgławicy Carina trwa bardzo żywiołowy proces gwiazdotwórczy. Ponieważ mgławica jest potężna, to powstające gwiazdy wprost proporcjonalne do wielkości swojej "mamusi"."
Do tekstu..
Henryk Mikołaj Górecki nie żyje (13-11-2010)
Autor: Łukasz Kałębasiak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nim umrę, chciałbym się dowiedzieć, co to jest muzyka - powiedział kiedyś Henryk Mikołaj Górecki. Nie dowiemy się już, czy dotarł do tej wiedzy. Wybitny kompozytor zmarł w piątek w Katowicach. Miał 77 lat."
Do tekstu..
Sztuka rabunku (13-11-2010)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"według Interpolu sztuka jest - po broni i narkotykach - trzecim najbardziej dochodowym obszarem nielegalnego handlu. Katalogi firmy The Art Loss Register (ALR), która od 1991 roku zajmuje się ewidencjonowaniem i poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki, liczą 170 tysięcy pozycji. Dla porównania w kolekcji Luwru jest "tylko" 35 tysięcy dzieł."
Do tekstu..
Tajemnica "Sądu Ostatecznego" rozwikłana (13-11-2010)
Autor: PG / telegraph.co.uk /Kle
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Muskularne postacie z fresku Michała Anioła "Sąd Ostateczny", obecnie znajdujące się w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, zostały oparte na wyobrażeniach męskich prostytutek, których autor miał spotkać w łaźniach i domach publicznych - dowodzi Elena Lazzarini, włoska historyk sztuki z Uniwersytetu w Pizie. Badaczka uważa, iż ogromny fresk powstały w XVI wieku we Włoszech pełen jest homoseksualnych kontekstów - czytamy w serwisie telegraph.co.uk.
Do tekstu..
Amerykanie nabijają się z naszego Jezusa giganta! (12-11-2010)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Nasz gigantyczny Jezus ze Świebodzina robi międzynarodową karierę. Po światowej prasie przyszła kolej na popularny program satyryczny w Stanach. Oto naszym Jezusem i po trochu Polakami zajął się Stephen Colbert, szalony prezenter z jednym odstającym uchem. Zaczął od przypomnienia widzom, że zawsze lubił Polskę (śmiech widowni) i że polskie są pierogi, które są jak enpanadas, ale nie zabierają pracy Amerykanom (śmiech). A potem Colbert zagrzewa USA do stworzenia jeszcze większego Chrystusa. Czemu?
Do tekstu..
W Hiszpanii też spierają się o krzyże (12-11-2010)
Autor: (tw) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Rodzice uczniów szkoły publicznej "Ortega y Gasset" w Almendralejo na południu Hiszpanii wezwali do protestów przeciw usunięciu krzyży z dwóch sal lekcyjnych, zbierają podpisy za ich przywróceniem i nie wykluczają wystąpienia na drogę sądową. Jak poinformowała agencja EFE, krzyże usunięto na mocy decyzji regionalnego rządu Estremadury, który nie poczekał na orzeczenie sądowe w tej sprawie. W kilka dni po wizycie w Hiszpanii papieża Benedykta XVI rząd regionu uznał za słuszny wniosek o usunięcie symboli religijnych z "przestrzeni publicznej",...
Do tekstu..
Jak myśli martwa ryba? (12-11-2010)
Autor: Jędrzej
Źrodło: www.neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"Istnieje kilka głównym problemów z którymi mierzy się dzisiejsza neuropsychologia. Jednym z głównych tematów przewijających się od dawna w literaturze naukowej jest, zaraz obok biologicznej konstrukcji świadomości, pytanie o to jak martwe ryby analizują ludzkie emocje?"
Do tekstu..
Sprzedana owieczka (12-11-2010)
Autor: Leszek Konarski
Źrodło: przegląd-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldeck77
Działała w Kole Przyjaciół Radia Maryja, była wzorową parafianką. Gdy decyzją Komisji Majątkowej jej dom został przekazany Kościołowi... przestała chodzić do kościoła.
Do tekstu..
Virtual Professors (12-11-2010)
Zgłosił/a: Pawel_L
Virtual Professors showcases the most interesting free online college courses and lectures from top university professors and industry experts.
Do tekstu..
"Zamiast wysokiego uposażenia proponujemy kontemplację" (11-11-2010)
Autor: (ib) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Szwajcarscy kapucyni proponują bankierom zamianę służby mamonie na służbę Bogu. W tym celu zamieścili ogłoszenie w najbardziej poczytnym piśmie headhunterskim "Alpha", w dziale werbunku bankierów i finansistów - donosi "Independent". Ogłoszenie wielkości 1/4 strony oferuje kandydatom m.in. uwolnienie się od rutyny stosunków męsko-damskich oraz gonitwy za pieniądzem. Zastrzega, że warunkiem przyjęcia do zakonu jest pomyślne przejście trzyletniego okresu próby.
Do tekstu..
Polityka obłudy. Aborcja w Rumunii Ceausescu (11-11-2010)
Autor: Fragment książki Gail Kligman
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Istnienie aborcji jest faktem. Uznanie jej za przestępstwo nigdy nie powstrzymało jej wykonywania. Natomiast zakaz przerywania ciąży wynosi obłudę i hipokryzję do poziomu rzekomo moralnych i politycznych imperatywów.
Do tekstu..
Niezwykłe odkrycie w centrum Drogi Mlecznej (11-11-2010)
Autor: JMP/physorg.com
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Meretseger
- Widzimy dwa promienie gamma emitujące pęcherzyki, które rozciągają się na 25 tysięcy lat świetlnych na północ i południe od centrum galaktyki - powiedział Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Massachusetts (USA), który jako pierwszy to zauważył. - Nie do końca rozumiemy ich naturę i pochodzenie - dodaje.
Do tekstu..
Proteza idealna (11-11-2010)
Autor: Jędrzej
Źrodło: www.neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"tak czy inaczej jest to najbardziej rozwinięta technologicznie proteza połączona bezpośrednio do kory mózgowej, więc sterowana tylko i wyłącznie myślą, czystą chęcią ruchu, z dodatkową możliwością odczuwania dotyku. Jak dla mnie - niesamowite!"
Do tekstu..
This is a news website article about a scientific paper (11-11-2010)
Autor: Martin Robbins
Źrodło: www.guardian.co.uk Zgłosił/a: liliac
Artykuł rozbierający na akapity typowy gazetowy news popularyzujący naukę. Prawdziwa perełka.
Do tekstu..
115 lat rentgena (11-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Historia całą zasługę przypisała zresztą Roentgenowi: jemu przypadła za odkrycie promieniowania X pierwsza w historii nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Nie był jednak Roentgen pierwszym badaczem, który zaobserwował ten rodzaj promieniowania, a jedynie pierwszym, który je systematycznie zbadał i scharakteryzował jako nowy. Przed nim jednak potykali się o nie wszyscy ci fizycy, od których imion nazwano te różne lampy próżniowe - Hittorff, Crookes, Lenard."
Do tekstu..
Z lewa na prawą (11-11-2010)
Autor: Justyna Frankel
Źrodło: SpinDoktorzy- rentgen marketingu politycznego Zgłosił/a: liliac
"Jak polityk prawicowy czy też liberał może pozyskać lewicowych wyborców już wiemy - pokazał nam to i Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski w ramach kampanii prezydenckiej. W ramach kampanii samorządowej jeden z lewicowych polityków zrobił zwrot ku wyborcom prawicowym."
Do tekstu..
Freski z Akrotiri (11-11-2010)
Autor: Agnieszka Fulińska
Źrodło: Hellenika- blog Zgłosił/a: liliac
"Wykopaliska pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego w miejscowości Akrotiri ujawniły między innymi jedne z najwspanialszych dzieł sztuki egejskiej: freski, powstałe pod wpływem rozwijającej się w tym samym czasie na Krecie kultury nazwanej przez jej odkrywcę, Sir Arthura Evansa, minojską, od mitycznego króla Knossos, Minosa."
Do tekstu..
Zmiany na scenie. Tej scenie (11-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Scena polityczna nareszcie się ożywiła. Zaczął Palikot, o którym mówi się, że politykuje młotem, ale po to, by przebić się przez zastygły mur fasadowej pobożności, głębokiej hipokryzji i wszechobecnego cynizmu polskiej polityki, skuteczny może być tylko młot
Do tekstu..
Złodziej nie będzie profesorem (10-11-2010)
Autor: Izabela Kacprzak
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: liliac
"Rząd proponuje, by osobie, która skopiowała pracę, prezydent mógł odebrać tytuł naukowy"
Do tekstu..
Rząd chce wyprzedzić Trybunał Konstytucyjny ws. Komisji Majątkowej? (10-11-2010)
Autor: Joanna Darkiewicz
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: JD
Rząd PO-PSL premiera Donalda Tuska, chcąc uniknąć rozpatrzenia skargi dotyczącej Komisji Majątkowej przez Trybunał Konstytucyjny i - co za tym idzie - żądań o zwroty ziem czy odszkodowania, zapowiedział przyśpieszoną likwidację Komisji Majątkowej.
http://lewica.pl/?id=22794
O tym, że technika może nas przegonić. Mózg to żadna tajemnica (10-11-2010)
Autor: Edwin Bendyk, Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Ray Kurzweil, amerykański wynalazca i futurolog, o nadchodzącej inteligencji niebiologicznej, zawładnięciu energią Słońca i o żywności bez zabijania zwierząt
Do tekstu..
Chrystus Król czyli sacropolo w Shvee-eh-BOHD'-jeenie (10-11-2010)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
I mamy statuę Chrystusa Króla, wyższą od brazylijskiego Zbawiciela na Corcovado, choć nie wiemy dokładnie o ile, bo padają różne wyliczenia (z koroną? bez korony? a odkąd mierzyć?), i jak podaje Yahoo!News "dokładnej wielkości nie da się określić". Pomnik, "stojący pośrodku kapusty" cytując abcNews, ma uczynić ze Świebodzina gospodarczego tygrysa i rozsławić polskie miasteczko w świecie. Zagraniczne media uczą nawet wymowy miejscowości - shvee-eh-BOHD'-jeen.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365