Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.719.303 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Jednak nas nie kochają (14-11-2010)
Autor: Stanisław Lubkiewicz
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"Jeszcze dalej poszedł zastępca szefa komisji spraw zagranicznych litewskiego Seimasu Justinas Karosas: - Jeśli Polacy chcą żyć na Litwie, powinni się do niej zbliżać. Sądzę, że ci, którzy tego nie chcą, powinni wyjechać do Polski. Droga wolna!"
Do tekstu..
Od plagiatora do kunktatora, czyli Akademia Medyczna we Wrocławiu (14-11-2010)
Autor: Agnieszka Sowa
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Minister zdrowia zawiesiła Ryszarda Andrzejaka, rektora wrocławskiej Akademii Medycznej, za plagiat. Uczelnia nie tym jednym słynie. Liczne intrygi i afery pogrążają ją od lat."
Do tekstu..
Od Pierwszej do Trzeciej (14-11-2010)
Autor: Jerzy W. Borejsza
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Na próżno niektórzy myśliciele, pisarze, politycy podejmowali z pokolenia na pokolenie krytykę nieprzygotowanych beznadziejnych powstań, mówiąc o braku racjonalizmu, o morzu krwi przelanej nadaremnie, o szansach, jakie polskości dawało utrzymanie autonomii Królestwa Polskiego powstałego dzięki inicjatywom Aleksandra I, czy o możliwościach stworzenia drugiego - obok Galicji - Piemontu polskiego z ziem Królestwa Polskiego reformowanego przez Aleksandra Wielopolskiego. Na próżno stawiano przykład małego narodu fińskiego rozszerzającego w Imperium Romanowów krok po kroku swoje autonomiczne uprawnienia. Powstańczość należy od stuleci do nieodłącznych atrybutów polskości."
Do tekstu..
The Official God FAQ (14-11-2010)
Autor: Alain Omer Duranceau
Zgłosił/a: maruda
Znajdziesz tu wszystkie istotne odpowiedzi na pytania związane z Bogiem.
Do tekstu..
Polaków opętał Szatan. Egzorcyści mają pełne ręce roboty (13-11-2010)
Autor: WB
Źrodło: sfora.pl Zgłosił/a: slik
W poniedziałek zbierają się w Niepokalanowie polscy egzorcyści, przekonani że ich umiejętności są potrzebne coraz większej liczbie Polaków opętanych przez Szatana - informuje "The Daily Telegraph". Od 1999 roku liczba egzorcystów wzrosła w naszym kraju z 30 do ponad 100, mimo - jak zaznacza brytyjski dziennik - spadku znaczenia Kościoła w coraz bardziej świeckim społeczeństwie.
Do tekstu..
Papież: internet może powiększyć wyobcowanie (13-11-2010)
Autor: POg / PAP / onet.pl
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: slik
Benedykt XVI przestrzegł, że internet może powiększyć poczucie samotności i wyobcowania. O tych zagrożeniach dla młodych ludzi papież mówił w sobotę w przemówieniu do członków Papieskiej Rady Kultury. [...] - Kościół chce prowadzić dialog ze wszystkimi w poszukiwaniu prawdy; ale do tego, by dialog i komunikacja były skuteczne i owocne, konieczna jest synchronizacja częstotliwości - stwierdził papież.
Do tekstu..
Palikot: to był największy przekręt po 1989 r.? (13-11-2010)
Autor: KLe
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: slik
Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl. domaga się powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej ws. komisji majątkowej, którą chce zamknąć premier Donald Tusk. Były polityk PO chce doprowadzić do "działania prokuratury w celu ocenienia, czy był to największy przekręt po 89 roku". "Oddano w niejasnych okolicznościach majątek o wartości wielu dziesiątek miliardów złotych i to trzeba wyjaśnić. Zamknąć zaś trzeba kościelny fundusz socjalny - zwłaszcza w czasie wstrzymywania inwestycji drogowych jak choćby trasy Lublin-Warszawa - z powodu braku pieniędzy (wkładu środków własnych)" - napisał Janusz Palikot.
Do tekstu..
W Gdańsku odsłonięto pomnik ku czci ofiar Smoleńska (13-11-2010)
Autor: d PAP
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W gdańskiej Bazylice Mariackiej, w kaplicy Św. Doroty, odsłonięto w sobotę pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Forma monumentu wzbudziła kontrowersje wśród historyków sztuki. Szcześciometrowy pomnik zbudowano z inicjatywy metropolity gdańskiego, abpa Sławoja Leszka Głódzia. Monument stanął w kaplicy Św. Doroty, w której znajduje się już m.in. sarkofag Macieja Płażyńskiego.
Do tekstu..
Bawełniany łagier Uzbekistan (13-11-2010)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W czasie bawełnianych żniw każdy, kto nie wykona normy, musi liczyć się z karą cielesną. Zależnie od wieku norma wynosi od 40 do nawet 100 kg dziennie. Ustalone przez państwo normy zbioru są niewykonalne, a warunki pracy fatalne (często brakuje nawet wody pitnej). Mimo to premier Uzbekistanu, Szawkat Mirzijajew żąda wypełnienia planu od każdego rolnika i urzędnika."
Do tekstu..
Carina - mgławica emisyjna z diamentem (13-11-2010)
Autor: kruszyzna
Źrodło: O obrotach sfer niebieskich- blog Zgłosił/a: liliac
"W Mgławicy Carina trwa bardzo żywiołowy proces gwiazdotwórczy. Ponieważ mgławica jest potężna, to powstające gwiazdy wprost proporcjonalne do wielkości swojej "mamusi"."
Do tekstu..
Henryk Mikołaj Górecki nie żyje (13-11-2010)
Autor: Łukasz Kałębasiak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nim umrę, chciałbym się dowiedzieć, co to jest muzyka - powiedział kiedyś Henryk Mikołaj Górecki. Nie dowiemy się już, czy dotarł do tej wiedzy. Wybitny kompozytor zmarł w piątek w Katowicach. Miał 77 lat."
Do tekstu..
Sztuka rabunku (13-11-2010)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źrodło: Przekroj.pl Zgłosił/a: liliac
"według Interpolu sztuka jest - po broni i narkotykach - trzecim najbardziej dochodowym obszarem nielegalnego handlu. Katalogi firmy The Art Loss Register (ALR), która od 1991 roku zajmuje się ewidencjonowaniem i poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki, liczą 170 tysięcy pozycji. Dla porównania w kolekcji Luwru jest "tylko" 35 tysięcy dzieł."
Do tekstu..
Tajemnica "Sądu Ostatecznego" rozwikłana (13-11-2010)
Autor: PG / telegraph.co.uk /Kle
Źrodło: www.onet.pl Zgłosił/a: slik
Muskularne postacie z fresku Michała Anioła "Sąd Ostateczny", obecnie znajdujące się w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej, zostały oparte na wyobrażeniach męskich prostytutek, których autor miał spotkać w łaźniach i domach publicznych - dowodzi Elena Lazzarini, włoska historyk sztuki z Uniwersytetu w Pizie. Badaczka uważa, iż ogromny fresk powstały w XVI wieku we Włoszech pełen jest homoseksualnych kontekstów - czytamy w serwisie telegraph.co.uk.
Do tekstu..
Amerykanie nabijają się z naszego Jezusa giganta! (12-11-2010)
Autor: Rafał Madajczak
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: slik
Nasz gigantyczny Jezus ze Świebodzina robi międzynarodową karierę. Po światowej prasie przyszła kolej na popularny program satyryczny w Stanach. Oto naszym Jezusem i po trochu Polakami zajął się Stephen Colbert, szalony prezenter z jednym odstającym uchem. Zaczął od przypomnienia widzom, że zawsze lubił Polskę (śmiech widowni) i że polskie są pierogi, które są jak enpanadas, ale nie zabierają pracy Amerykanom (śmiech). A potem Colbert zagrzewa USA do stworzenia jeszcze większego Chrystusa. Czemu?
Do tekstu..
W Hiszpanii też spierają się o krzyże (12-11-2010)
Autor: (tw) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Rodzice uczniów szkoły publicznej "Ortega y Gasset" w Almendralejo na południu Hiszpanii wezwali do protestów przeciw usunięciu krzyży z dwóch sal lekcyjnych, zbierają podpisy za ich przywróceniem i nie wykluczają wystąpienia na drogę sądową. Jak poinformowała agencja EFE, krzyże usunięto na mocy decyzji regionalnego rządu Estremadury, który nie poczekał na orzeczenie sądowe w tej sprawie. W kilka dni po wizycie w Hiszpanii papieża Benedykta XVI rząd regionu uznał za słuszny wniosek o usunięcie symboli religijnych z "przestrzeni publicznej",...
Do tekstu..
Jak myśli martwa ryba? (12-11-2010)
Autor: Jędrzej
Źrodło: www.neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"Istnieje kilka głównym problemów z którymi mierzy się dzisiejsza neuropsychologia. Jednym z głównych tematów przewijających się od dawna w literaturze naukowej jest, zaraz obok biologicznej konstrukcji świadomości, pytanie o to jak martwe ryby analizują ludzkie emocje?"
Do tekstu..
Sprzedana owieczka (12-11-2010)
Autor: Leszek Konarski
Źrodło: przegląd-tygodnik.pl Zgłosił/a: waldeck77
Działała w Kole Przyjaciół Radia Maryja, była wzorową parafianką. Gdy decyzją Komisji Majątkowej jej dom został przekazany Kościołowi... przestała chodzić do kościoła.
Do tekstu..
Virtual Professors (12-11-2010)
Zgłosił/a: Pawel_L
Virtual Professors showcases the most interesting free online college courses and lectures from top university professors and industry experts.
Do tekstu..
"Zamiast wysokiego uposażenia proponujemy kontemplację" (11-11-2010)
Autor: (ib) PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Szwajcarscy kapucyni proponują bankierom zamianę służby mamonie na służbę Bogu. W tym celu zamieścili ogłoszenie w najbardziej poczytnym piśmie headhunterskim "Alpha", w dziale werbunku bankierów i finansistów - donosi "Independent". Ogłoszenie wielkości 1/4 strony oferuje kandydatom m.in. uwolnienie się od rutyny stosunków męsko-damskich oraz gonitwy za pieniądzem. Zastrzega, że warunkiem przyjęcia do zakonu jest pomyślne przejście trzyletniego okresu próby.
Do tekstu..
Polityka obłudy. Aborcja w Rumunii Ceausescu (11-11-2010)
Autor: Fragment książki Gail Kligman
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Istnienie aborcji jest faktem. Uznanie jej za przestępstwo nigdy nie powstrzymało jej wykonywania. Natomiast zakaz przerywania ciąży wynosi obłudę i hipokryzję do poziomu rzekomo moralnych i politycznych imperatywów.
Do tekstu..
Niezwykłe odkrycie w centrum Drogi Mlecznej (11-11-2010)
Autor: JMP/physorg.com
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Meretseger
- Widzimy dwa promienie gamma emitujące pęcherzyki, które rozciągają się na 25 tysięcy lat świetlnych na północ i południe od centrum galaktyki - powiedział Doug Finkbeiner, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Massachusetts (USA), który jako pierwszy to zauważył. - Nie do końca rozumiemy ich naturę i pochodzenie - dodaje.
Do tekstu..
Proteza idealna (11-11-2010)
Autor: Jędrzej
Źrodło: www.neurotyk.net Zgłosił/a: liliac
"tak czy inaczej jest to najbardziej rozwinięta technologicznie proteza połączona bezpośrednio do kory mózgowej, więc sterowana tylko i wyłącznie myślą, czystą chęcią ruchu, z dodatkową możliwością odczuwania dotyku. Jak dla mnie - niesamowite!"
Do tekstu..
This is a news website article about a scientific paper (11-11-2010)
Autor: Martin Robbins
Źrodło: www.guardian.co.uk Zgłosił/a: liliac
Artykuł rozbierający na akapity typowy gazetowy news popularyzujący naukę. Prawdziwa perełka.
Do tekstu..
115 lat rentgena (11-11-2010)
Autor: Rafał
Źrodło: nic prostszego- blog Zgłosił/a: liliac
"Historia całą zasługę przypisała zresztą Roentgenowi: jemu przypadła za odkrycie promieniowania X pierwsza w historii nagroda Nobla w dziedzinie fizyki. Nie był jednak Roentgen pierwszym badaczem, który zaobserwował ten rodzaj promieniowania, a jedynie pierwszym, który je systematycznie zbadał i scharakteryzował jako nowy. Przed nim jednak potykali się o nie wszyscy ci fizycy, od których imion nazwano te różne lampy próżniowe - Hittorff, Crookes, Lenard."
Do tekstu..
Z lewa na prawą (11-11-2010)
Autor: Justyna Frankel
Źrodło: SpinDoktorzy- rentgen marketingu politycznego Zgłosił/a: liliac
"Jak polityk prawicowy czy też liberał może pozyskać lewicowych wyborców już wiemy - pokazał nam to i Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski w ramach kampanii prezydenckiej. W ramach kampanii samorządowej jeden z lewicowych polityków zrobił zwrot ku wyborcom prawicowym."
Do tekstu..
Freski z Akrotiri (11-11-2010)
Autor: Agnieszka Fulińska
Źrodło: Hellenika- blog Zgłosił/a: liliac
"Wykopaliska pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego w miejscowości Akrotiri ujawniły między innymi jedne z najwspanialszych dzieł sztuki egejskiej: freski, powstałe pod wpływem rozwijającej się w tym samym czasie na Krecie kultury nazwanej przez jej odkrywcę, Sir Arthura Evansa, minojską, od mitycznego króla Knossos, Minosa."
Do tekstu..
Zmiany na scenie. Tej scenie (11-11-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Scena polityczna nareszcie się ożywiła. Zaczął Palikot, o którym mówi się, że politykuje młotem, ale po to, by przebić się przez zastygły mur fasadowej pobożności, głębokiej hipokryzji i wszechobecnego cynizmu polskiej polityki, skuteczny może być tylko młot
Do tekstu..
Złodziej nie będzie profesorem (10-11-2010)
Autor: Izabela Kacprzak
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: liliac
"Rząd proponuje, by osobie, która skopiowała pracę, prezydent mógł odebrać tytuł naukowy"
Do tekstu..
Rząd chce wyprzedzić Trybunał Konstytucyjny ws. Komisji Majątkowej? (10-11-2010)
Autor: Joanna Darkiewicz
Źrodło: Lewica.pl Zgłosił/a: JD
Rząd PO-PSL premiera Donalda Tuska, chcąc uniknąć rozpatrzenia skargi dotyczącej Komisji Majątkowej przez Trybunał Konstytucyjny i - co za tym idzie - żądań o zwroty ziem czy odszkodowania, zapowiedział przyśpieszoną likwidację Komisji Majątkowej.
http://lewica.pl/?id=22794
O tym, że technika może nas przegonić. Mózg to żadna tajemnica (10-11-2010)
Autor: Edwin Bendyk, Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Ray Kurzweil, amerykański wynalazca i futurolog, o nadchodzącej inteligencji niebiologicznej, zawładnięciu energią Słońca i o żywności bez zabijania zwierząt
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365