Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.678.212 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiele religii nie obiecuje zbawienia ani wyzwolenia duszy, a nawet niewiele mówi o tym, co nas czeka po śmierci. Wyznawcy tych religii nie widzą związku pomiędzy postawą moralną za życia i późniejszymi losami duszy.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
"Kościoła nigdy nie jest za dużo. Nie ma alternatywy dla 10 przykazań" (15-10-2010)
Autor: POg/ Polsat News
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: E-Day
Żarliwa obrona "największego dobra społecznego". Ku przestrodze.
Do tekstu..
Komorowski: zaproszę Benedykta XVI do Polski (15-10-2010)
Autor: (bart), PAP, Elwira Krzyżanowska
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Prezydent Bronisław Komorowski, który rozpoczął wizytę we Włoszech, zapowiedział, że podczas sobotniej audiencji u Benedykta XVI zaprosi go do Polski. - Nie chcę robić z tego tajemnicy, bo nie ma sensu, oczywiście z największą przyjemnością zaproszę papieża Benedykta XVI do Polski - powiedział Komorowski po spotkaniu z włoskim prezydentem Giorgio Napolitano.
Do tekstu..
Kościół selekcjonuje kandydatów na księży: Nie dla impotentów i samobójców (15-10-2010)
Autor: Karolina Koziołek
Źrodło: polskatimes.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Cukrzyca, problemy z prawą dłonią, brak kciuka lub palca wskazującego, problemy ruchowe, np. z kolanami czy impotencja - między innymi takie przypadłości powodują, że mężczyzna nie może wstąpić do seminarium, a co za tym idzie zostać księdzem. Lista przeciwwskazań jest jednak znacznie dłuższa.
Do tekstu..
Gwałt elementem małżeństwa? (15-10-2010)
Autor: JMP/PAP
Źrodło: onet Zgłosił/a: psychobobas
Wielka Brytania:"Muzułmański duchowny sądzi, że mężowie dopuszczający się gwałtu na żonach nie powinni być ścigani przez prawo, ponieważ "seks jest elementem małżeństwa", a niektóre zamężne kobiety twierdząc, że zostały zgwałcone zwyczajnie kłamią."
Do tekstu..
Weto - ekologiczna broń samorządów (15-10-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: www.emetro.pl Zgłosił/a: liliac
"Dlaczego nie traktujemy wszystkich samorządów tak samo? Dlaczego burmistrz Kruszwicy nie może zawetować groźnej dla lokalnej społeczności inwestycji, a rada gminy Białowieży, albo Narewki może zablokować utworzenie parku narodowego na terenie lasów należących do skarbu państwa?"
Do tekstu..
Wierni kopiści. (15-10-2010)
Autor: Wojciech Kuban
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Odpowiedzialną pracę kopiowania materiału genetycznego wykonują białka zwane polimerazami DNA. Tylko wielkie bogactwo typów polimeraz zapewnia niezwykłą precyzję i tempo tego fundamentalnego dla życia komórki procesu"
Do tekstu..
Wylecieli z pracy za kontrolę prymasa (15-10-2010)
Autor: Adam Zadworny
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kontroler działał zgodnie z procedurami, a duchowny nie ma do nikogo pretensji, mimo to dyrektor lotniska w Goleniowie zwolnił pracownika, który skontrolował prymasa Józefa Glempa przed odlotem do Warszawy"
Do tekstu..
Kod petroglifów. Tropem prahistorycznych artystów Sahary (15-10-2010)
Autor: E. Kuciewicz, E. Jaroni, M. Kobusiewicz
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Odkryte w oazie Dachla na południu Sahary obrazy naskalne sprzed 7500--6000 lat przedstawiają m.in. postacie kobiet i prowadzone na sznurach żyrafy. Tajemnice życia i wierzeń neolitycznych mieszkańców Oazy bada międzynarodowy zespół uczonych"
Do tekstu..
Prymas Belgii: AIDS rodzajem immanentnej sprawiedliwości (15-10-2010)
Autor: luk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Prymas najpierw odrzuca tezę, że AIDS jest boską karą za grzechy. Następnie mówi: "Widziałbym w tej epidemii rodzaj immanentnej sprawiedliwości, nie zaś kary. Trochę tak, jak w ekologii: jeśli źle się traktuje środowisko, to ono w końcu źle obejdzie się z nami. Kiedy poniewieramy ludzką miłość, to być może ostatecznie i ona się na nas zemści, bez potrzeby jakiejś transcendentnej interwencji.
Do tekstu..
Niecodzienni księża z kalendarza... (15-10-2010)
Autor: Matylda Witkowska
Źrodło: www.dzienniklodzki.pl Zgłosił/a: slik
Zamiast fotosów słynnych aktorów można nad łóżkiem powiesić sobie niecodzienne zdjęcia... księży. Tak uważa Fundacja Opoka, która promuje katolicyzm w internecie i wydała pierwszy w Polsce kalendarz ze zdjęciami kapłanów. Natchnął ich łodzianin, ksiądz Michał Misiak. Dwunastu mężczyzn pozuje na plaży, na rolkach, na motocyklu. Choć wszyscy noszą koloratki, czarno-białe zdjęcia wyglądają jak z kalendarza poświęconego modzie. Wydawnictwo nosi tytuł "Powołani. A.D. 2011 Poznaj księży z pasją".
Do tekstu..
Ziemie odzyskane (15-10-2010)
Autor: Magdalena Kursa, Joanna Gergont, Jacek Harłukowicz
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
Za rządów PiS jeden protokół wystarczył, by polski Kościół otrzymał majątek na Ziemiach Odzyskanych. Uznano bowiem, że może być spadkobiercą Kościoła niemieckiego.
Do tekstu..
W poszukiwaniu Viagry dla pań. Bieda z libido (14-10-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Medycyna dała mężczyznom Viagrę, ale ma trudności z zaoferowaniem kobietom czegoś, co byłoby jej odpowiednikiem."
Do tekstu..
Usieciowiona opinia, wirtualny tłum (14-10-2010)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix- Blog Edwina Bendyka Zgłosił/a: liliac
"Jasna więc sprawa, że sama łatwość komunikacji w Sieci nie oznacza, że z komunikacji tej powstanie opinia. Nowe media są wszakże nowymi miejscami konwersacji, która dla powstania opinii jest niezbędna. Opinia też, jeśli ma mieć znaczenie polityczne, wymaga ucieleśnienia. Rozumieli to np. francuscy licealiści i studenci, którzy protestowali w 2005 r. przeciwko ustawie o pierwszym zatrudnieniu. Najpierw w Sieci, gdzie powstały tysiące blogów. Potem zaś, zmobilizowani trwającą na tych blogach konwersacją, po wypracowaniu opini wyszli na ulice Paryża w milionowej demonstracji. Rząd ustąpił."
Do tekstu..
Ospa wieczna (14-10-2010)
Autor: Sporothrix
Źrodło: Sporothrix- blog Zgłosił/a: liliac
"Szczęśliwie (...) można mówić o ospie prawdziwej w czasie przeszłym. Dzięki bowiem jednemu ze wspanialszych osiągnięć współczesnej medycyny (oraz międzynarodowej współpracy), czyli dzięki akcji masowych szczepień udało się ospę zupełnie wyeliminować (eradykacja) z ludzkiej populacji. Ostatni naturalny przypadek ospy prawdziwej miał miejsce w 1977 roku w Somalii. I po niedługim czasie uznano, że nie ma potrzeby szczepić wszystkich ludzi, tym bardziej, że szczepienie przeciw ospie jest niezbyt przyjemne i wiązać się może z poważnymi efektami ubocznymi"
Do tekstu..
Praktykujących coraz mniej, parafii... coraz więcej (14-10-2010)
Autor: psm, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"24 października w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się liczenie wiernych, zapowiada "Dziennik Polski". Wyniki posłużą do zbadania niedzielnych praktyk religijnych Polaków. Z poprzednich badań wynika, że spada liczba osób, które uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Rośnie natomiast liczba parafii."
Do tekstu..
Więcej pracy za tyle samo pieniędzy? "To absurd" (14-10-2010)
Autor: psm, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
"W przyszłym roku Polacy być może popracują o tydzień dłużej i to bez prawa do ekstrazapłaty; stracimy też na nadgodzinach. Wynika to z nowelizowanego właśnie kodeksu pracy - informuje "Rzeczpospolita"."
Do tekstu..
Toruńska policja doniosła na Rydzyka (14-10-2010)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Kowalski
"Toruńska policja wystąpiła wczoraj do sądu o ukaranie grzywną m.in. o. Tadeusza Rydzyka za prowadzenie nielegalnej zbiórki publicznej pieniędzy na TV Trwam, uczelnię i geotermię"
Do tekstu..
Komórkowi czyściciele (13-10-2010)
Autor: Agnieszka Podlaska
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Najważniejsze procesy komórkowe rzadko kojarzą się z rozpadem cząsteczek. Tymczasem integralność komórki nie może być zachowana, jeśli reakcjom syntezy nie towarzyszy jednocześnie precyzyjnie regulowana degradacja"
Do tekstu..
Jak Kaczyński etyki uczy (13-10-2010)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: waldeck77
PiS na froncie walki o moralność katolicką w państwie! Taki sam front otwarto w dwudziestoleciu międzywojennym we Włoszech i Hiszpanii. W obu tych krajach osiągnięto chwalebną organiczną jedność myśli i ducha w narodzie.
Do tekstu..
Za odkrycie naukowe... pod sąd! (13-10-2010)
Autor: Adam Wajrak
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
n"To historia jak z "Paragrafu 22" albo "Procesu" Kafki. Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot został oskarżony przed sądem za zniszczenie chronionego gatunku - tego, który on sam odkrył"
Do tekstu..
Sondaż: Co dziesiąty Niemiec chciałby powrotu dyktatury (13-10-2010)
Autor: prot
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
- Co dziesiąty Niemiec tęskni za powrotem dyktatury, co trzeci uważa, że w jego kraju jest za dużo cudzoziemców, wyraźnie rośnie też akceptacja haseł skrajnej prawicy - wynika z opublikowanego sondażu Fundacji im. Friedricha Eberta.
Do tekstu..
Wojny moralne II RP (13-10-2010)
Autor: Andrzej Krajewski
Źrodło: Onet/ Newsweek Polska Zgłosił/a: Grzesiek
Piłsudczycy nie walczyli z Kościołem o legalizację rozwodów. Za życie wbrew szóstemu przykazaniu uzyskiwali rozgrzeszenie wprost z Watykanu.
Do tekstu..
Suspension of the Defection Process (13-10-2010)
Źrodło: Count Me Out Zgłosił/a: MA
In April of this year, the Catholic Church modified the Code of Canon Law to remove all references to the act of formal defection, the process used by those who wish to formally renounce their membership of the Church.
Do tekstu..
KE: ulgi dla Kościoła to niedozwolona pomoc (13-10-2010)
Autor: PAP
Źrodło: www.wp.pl Zgłosił/a: slik
Komisja Europejska postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie ulg podatkowych dla włoskiego Kościoła katolickiego - podała agencja Ansa. KE wyjaśniła, że podejrzewa, że ten rodzaj ulg należy traktować jako niedozwoloną pomoc ze strony państwa.
Do tekstu..
Puciaty filozof (12-10-2010)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Jednym z odprysków ludzkiej niechęci do abstrakcji jest też chyba i to, że czytając książkę tworzymy często w myślach - świadomie bądź nie - wizerunek jej autora. Taki obraz pisarza powstaje rzecz jasna w oparciu o jego twórczość - będziemy więc na przykłąd skłonni założyć, że książka z bajkami została napisana przez osobę radosną i dobroduszną, z dołeczkami w policzkach, a zbiór opowiadań erotycznych wyszedł spod pióra osobnika o rozbieganych oczkach, nawoskowanym wąsiku i lubieżnym uśmieszku."
Do tekstu..
Wszędobylskie trawy (12-10-2010)
Autor: Ludwik Frey
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Na wszystkich kontynentach i we wszelkich siedliskach trawy dyskretnie wypełniają nasze otoczenie. Choć tak powszechne, są piękne i wciąż stanowią temat i wyzwanie dla nauki"
Do tekstu..
Biologiczna metka (12-10-2010)
Autor: W. Bogdanowicz, A. Draber-Mońko, T. Malewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"Olbrzymia liczba gatunków wciąż czeka na odkrycie. Choć nic nie zastąpi pracy klasycznych taksonomów, biolodzy chcą przyspieszyć i ułatwić identyfikację gatunków, tworząc katalogi genetycznych kodów paskowych"
Do tekstu..
Dzieci akceptują przemoc. Szokujący raport Ad Vocem (12-10-2010)
Autor: Marcin D. Jabłoński
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: Kuba Śruba
Wolontariusze przepytali ponad 2300 uczniów. Ci mieli np. odpowiedzieć, co by pomyśleli, widząc, jak dorosły bije dziecko na ulicy. Okazało się, że maluchy najczęściej odpowiadały: "pewnie było niegrzeczne". Starsi pytani uważali, że dziecko z przytoczonej historyjki zapewne sobie czymś na lanie zasłużyło.
Do tekstu..
"Hulaj rozum, Boga nie ma". Przeszedł marsz ateistów (12-10-2010)
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: MA
"Nie kradnę, nie cudzołożę, nie wierzę" i "Wolna szkoła, religia do kościoła". Pod takimi hasłami ulicami Starego Miasta przeszedł dziś już drugi Marsz Ateistów i Agnostyków.
Do tekstu..
Świecą dymną w spotkanie ateistów (11-10-2010)
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Po marszu ateistów i agnostyków, który miał miejsce w sobotę w Krakowie miało odbyć się spotkanie na temat świeckości państwa. Do klubu w którym miało się odbyć to zdarzenie ktoś wrzucił świecę dymną. Interweniowała straż pożarna.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365