Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.751.197 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Z protokołu Rady Pedagogicznej Liceum – 28 sierpnia 20 (20-03-2007)
Autor: Irena Dzierzgowska
Źrodło: Monitor Edukacji Zgłosił/a: Drobner
Poczytajcie, co nas czeka za rządów Giertycha...
Do tekstu..
Sekta czy religia? (20-03-2007)
Autor: Edyta J. Litwiniuk
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Media mówią o fali zainteresowania neopogaństwem, podając liczbę 4000 wyznawców. Oni sami wolą mówić o sobie: wyznawcy wiary etnicznej albo rodzimej i twierdzą, że jest ich o wiele więcej. Z jednej strony przez niektóre środowiska katolickie wymieniani jako sekta, z drugiej chwaleni przez innych za celebrację życia zgodnie z naturą. Kim tak naprawdę są rodzimowiercy?
Do tekstu..
Fontanna z chrzcielnicy (19-03-2007)
Autor: Cecile Urban
Źrodło: Le Monde Zgłosił/a: jarekland
Funkcja dekoracyjna czy drwina z sacrum? W każdym razie na pewno niezły biznes Krzyż, posążek Buddy, figurka Matki Boskiej - obiekty kultu religijnego coraz częściej pełnią w mieszkaniach funkcje dekoracyjne. I chociaż domownicy to niekoniecznie ludzie wierzący, chętnie stawiają pod obrazem klęczniki, a w ogrodzie kapliczkę.
Do tekstu..
Aborcja daje życie (18-03-2007)
Autor: Blanka Florczak
Źrodło: przekrój.pl Zgłosił/a: waldmarc
Pomysł LPR, aby chronić życie od momentu poczęcia, dzieli rządzących i dzieli naród. Bo tak naprawdę kobiety chcą prawa do aborcji - dla nich piekłem jest niechciana ciąża.
Do tekstu..
Czy Platon propagował homoseksualizm? - list do MEN (16-03-2007)
Autor: Anna Dzierzgowska
Źrodło: Monitor Edukacji Zgłosił/a: AD
W reakcji na informacje o przygotowywanym projekcie zakazu "propagowania homoseksualizmu" w szkołach, redakcja "Monitora Edukacji" wysłała do Ministra Edukacji list z pytaniami o konsekwencje takiego przepisu. "Pojęcie 'propaganda homoseksualna' jest dość nieostre" - pisze Anna Dzierzgowska, autorka listu i "w celu uniknięcia w przyszłości błędów i nieporozumień" próbuje uzyskać informacje na temat zmian w sposobie nauczania jakie przepis powinien za sobą pociągnąć. "Czy wolno będzie uczyć o Platonie? Domyślam się, że nie; proszę zatem o radę, w jak
Do tekstu..
Jakie czasy, takie ikony (16-03-2007)
Autor: Dmitrij Haustow
Źrodło: Nezavisimaya Zgłosił/a: zet
W prowincjonalnej greckiej cerkiewce na freskach pojawił się profil Włodzimierza Ilicza Lenina. Najwyższy Synod Greckiej Cerkwi Prawosławnej od blisko miesiąca nie przestaje łamać sobie głowy nad kwestią fresku namalowanego na ścianach cerkwi pod wezwaniem Bogarodzicy w miasteczku Aksioupoli, na którym przedstawiona została postać Lenina. Dzieło sztuki nie jest jeszcze dokończone, ale na barwnym tynku widać już jednak wyraźnie, jak przywódca światowego proletariatu obcina brodę Łukaszowi Wojno-Jasienieckiemu, arcybiskupowi Symferopola i Krymu. Arcybiskup Łukasz został kanonizowany przed jeden
Do tekstu..
Otworzyć archiwa (16-03-2007)
Autor: Anne Applebaum
Źrodło: The Washington Post Zgłosił/a: zet
Od czasu zakończenia wojny największe archiwum Holokaustu jest wciąż zamknięte, a oczekujący na dostęp do akt mogą tej chwili nie dożyć. Każdy, kto miał szczęście pracować w starych archiwach wie, na jakie niespodzianki można tam natrafić.
Do tekstu..
Smak książki zakazanej (16-03-2007)
Autor: JANUSZ DUNIN
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: zet
W PRL-u czytanie niedozwolonych dzieł było ważną namiastką wolności. Na różne sposoby starano się w Polsce zakazywać pewnych lektur: poprzez cenzurę, spisy książek niepolecanych, wycofywanie z bibliotek. Reakcją zawsze było podziemie czytelnicze.
Do tekstu..
Śmiech kontra religia (15-03-2007)
Autor: Grzegorz Korzeniowski
Źrodło: wiadomosci24.pl Zgłosił/a: jarekland
Religia i wiara są częstymi celami ataków i prześmiewczych akcji. W uderzeniach przodują grupy racjonalistów i zwolenników nauki, jednak najbardziej spektakularny dowcip jest dziełem... miłośników "Gwiezdnych wojen".
Do tekstu..
Gdzie świerszczyk jest świerszczykiem (13-03-2007)
Autor: Konrad Piskała
Źrodło: onet.pl / Tygodnik Powsze Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Mieszkańcy podwarszawskiej miejscowości rozpoczęli bojkot sklepów sprzedających twardą pornografię "Co ma odpowiedzieć kobieta, która idzie z sześcioletnim synkiem do sklepu spożywczego i słyszy: - Mamo, czemu ta pani jest na smyczy?" - pytają w Józefowie.
Do tekstu..
Nie ma szkoły bez Boga (13-03-2007)
Autor: Anna Zawadzka
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: zet
Art. 53 ust. 4 Konstytucji RP: "Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób".
Do tekstu..
Zdradzieckie przeciwutleniacze (13-03-2007)
Autor: Rob Stein
Źrodło: The Washington Post Zgłosił/a: zet
Suplementy, które miliony Amerykanów przyjmują, by uniknąć chorób i spowolnić proces starzenia, nie przedłużają życia, a nawet wydają się zwiększać ryzyko śmierci - wynika z najbardziej, jak dotąd, wyczerpujących badań na ten temat.
Do tekstu..
Polska irytuje Unię Europejską (12-03-2007)
Autor: Fernando García
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: Thorvoy
Instytucje europejskie w Brukseli zaczynają mieć dość wyskoków rządu braci Kaczyńskich i ich sprzymierzeńców.
Do tekstu..
Biskupi na demonstracjach (12-03-2007)
Autor: Jose M. Faraldo
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: jarekland
Rząd Zapatero raz po raz kwestionuje rolę, jaką Kościół katolicki i jego wartości pełniły w życiu Hiszpanii. Ostatnio - chcąc w szkołach uczyć o równości tradycyjnego modelu rodziny i związków homoseksualnych
Do tekstu..
Śmierć Ossendowskiego (11-03-2007)
Autor: Michał Radoryski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Jedna z najbardziej zagadkowych postaci polskiej literatury, człowiek, który przez swoje długie życie był pisarzem, podróżnikiem, szpiegiem, dziennikarzem, uczonym, żołnierzem, działaczem politycznym i poliglotą władającym biegle 8 językami, wykładowcą kilku wyższych uczelni, członkiem Akademii Francuskiej i prezesem Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy, pozostaje w całkowitym zapomnieniu.
Do tekstu..
Zbrodniarz na łamach (09-03-2007)
Autor: Daniel Passent
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: zet
W maju 1961 r. "Polityka" rozpoczęła druk pięciu odcinków "Wyznań mordercy - Adolfa Eichmanna". Wspomnienia kata okazały się sensacją i bestsellerem. Nakład tygodnika wzrósł wtedy dwukrotnie.
Do tekstu..
Czy ścięcie głowy boli? (09-03-2007)
Autor: Javier Sampedro
Źrodło: El Pais Zgłosił/a: zet
Jak przekonuje doświadczenie pisma "New Scientist" na każde pytanie można znaleźć sensowną odpowiedź Jak mogę stać się skamieliną? Czy jad węża jest trujący, jeśli go wypić? Czy skazaniec na gilotynie czuł ból? To tylko niektóre z pytań, jakie przeze dziesięć lat zadawali redakcji czytelnicy czasopisma. Co ciekawe, dostali na nie odpowiedź.
Do tekstu..
Literackie szwindle (09-03-2007)
Autor: Max Fuzowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
W XX wieku krytycy narzekali, że literatura stała się produktem. Dziś jest nim nie tylko książka, ale i nazwisko autora. Zawartość kilkuset zadrukowanych stron liczy się mniej niż logo, którym została opatrzona. Najwięcej zarabiają zaś ci pisarze, których głównym zajęciem wcale nie jest pisanie.
Do tekstu..
Wiecznie niedojrzali (07-03-2007)
Autor: Kamil Łukowski
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: zet
Syndrom Piotrusia Pana został po raz pierwszy opisany w 1983 roku przez amerykańskiego psychologa Dana Kileya. Badacz uznał zespół cech takich jak nieodpowiedzialność, narcyzm, lęk przed odrzuceniem i niezdolność do budowania relacji z kobietami za swoistą "chorobę". Zauważył też, że zespół cech Piotrusia Pana występuje wśród współczesnych mu ludzi dosyć często.
Do tekstu..
Zmierzch wieśniaka? (06-03-2007)
Autor: Magdalena Rybacka
Źrodło: o2.pl Zgłosił/a: waldmarc
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie wieśniactwa, typowego wieśniaka czy wieśniary. My spróbujemy zdefiniować te pojęcia i wyjaśnić, na ile są prawdziwe. Zajrzymy też na wiejską dyskotekę.
Do tekstu..
Zróbmy drakę! (04-03-2007)
Autor: Magda Dobranowska-Wittels
Źrodło: Gazeta.ngo.pl Zgłosił/a: jarekland
Mądrzy ludzie mówią, że "prowincja" to stan umysłu, a nie miejsce na mapie. Dorota Komornicka jest kobietą światową, chociaż mieszka na rubieżach Polski.
Do tekstu..
Szatan atakuje nieustannie (03-03-2007)
Autor: Jadwiga Knie-Górna/
Źrodło: Przewodnik Katolicki Zgłosił/a: zet
Opętanie jest zawsze związane z grzechami ciężkimi, dotyczącymi pierwszego przykazania Dekalogu. Trzeba podkreślić, że opętanie nie zdarza się jak choroba. Jest to zjawisko należące do porządku duchowo-moralnego, gdzie człowiek sam wkracza w jakieś obszary ciemności.
Do tekstu..
Deszcz perfum w złotym pałacu (03-03-2007)
Autor: Matthias Schultz
Źrodło: Spiegel Zgłosił/a: zet
Dwójka szwedzkich archeologów stworzyła księgę, w której opisała ekstremalne wyczyny starożytnych Rzymian Już starożytni Rzymianie byli ogarnięci żądzą bicia rekordów. Dwójka archeologów opracowała właśnie antyczną księgę rekordów Guinnessa.
Do tekstu..
Berliński zefirek (03-03-2007)
Autor: Sebastian Knauer, Alexander Neubacher, F
Źrodło: Spiegel Zgłosił/a: zet
Polityka ochrony środowiska dzieli Unię. Niemcy próbują wysunąć się na czoło awangardy obrońców klimatu i przygotowują nowy podatek od emisji dwutlenku węgla. Tymczasem sąsiednie państwa, jak Francja czy Polska, podchodzą do całej sprawy ze znacznie mniejszym entuzjazmem.
Do tekstu..
Polka z tarczą (03-03-2007)
Autor: Wojciech Jurczak
Źrodło: Trybuna Zgłosił/a: zet
Jedni wyszli, drudzy wejdą? Domniemania, domysły, napięcia, zapowiedź protestów. Tak można scharakteryzować nastroje mieszkańców wielu miejscowości w regionie koszalińskim. Powód? Antyrakietowa tarcza, która ma być zlokalizowana właśnie w tych okolicach.
Do tekstu..
Na skróty przez Rospudę (03-03-2007)
Autor: ?
Źrodło: Za Miastem Zgłosił/a: zet
Sprawa, która podzieliła polskie społeczeństwo Takie konflikty wybuchają wszędzie tam, gdzie wkracza cywilizacja i trzeba budować nowe wiadukty, mosty i drogi. Obie strony mają mocne argumenty.
Do tekstu..
Spór o Dolinę Rospudy (03-03-2007)
Autor: Mirosław Miniszewski
Źrodło: Taraka Zgłosił/a: zet
Wiele napisano o Rospudzie w ciągu ostatnich miesięcy a zwłaszcza tygodni. Spory nie ustają i stron w nim uczestniczących jest aż trzy: ekolodzy, rząd, samorząd lokalny oraz mieszkańcy Augustowa i rolnicy. Ów konflikt toczy się od prawie dziesięciu lat ale dopiero teraz stał się na tyle gorący, że media uznały go za odpowiednio prowokujący i postanowiły go dostarczyć ludziom wraz z innymi bieżącymi informacjami.
Do tekstu..
Spragniony rosyjski lud (02-03-2007)
Autor: Nikołaj Klimontowicz
Źrodło: Nezavisimaya Zgłosił/a: zet
Picie to dla Rosjan rytuał, dlatego wszelkie zakazy omijają, jak tylko mogą Legenda głosi, że książę Włodzimierz - chrzciciel Rusi - dbał o to, by uświadomić swych poddanych, jak i ile pić, z kim, kiedy i czym zakąszać. Choć od tamtych czasów upłynęły wieki, wciąż wyłania się fundamentalne na Rusi pytanie, podstawowa kwestia egzystencjalna: czy w ogóle warto pić?
Do tekstu..
Opolska blokada autostrady - 9 lat później (02-03-2007)
Autor: Sylwester Koral
Źrodło: Serwis Regionalny Opole Zgłosił/a: Paweł Rozwadowski
Wydarzenia podobne do tych, które rozgrywają się w dolinie Rospudy, miały miejsce na Opolszczyźnie dziewięć lat temu. Kilkudziesięciu ekologów przez 40 dni powstrzymywało budową autostrady biegnącej przez górę św. Anny. Przeciwko sobie mieli mieszkańców okolicznych wiosek, oraz urzędników którzy liczli na to, że autostrada ożywi ich region.
Do tekstu..
Zabrać państwo skłóconym dziadkom (01-03-2007)
Autor: Robert Sankowsk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: waldmarc
Na swoich nowych płytach warszawska formacja Masala Soundsystem i łódzki raper O.S.T.R. wykrzykują złość na elitę polityczną. Od lat 80. nie było tak publicystycznych albumów w polskiej muzyce popularnej
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365