Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.148.783 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Kobiety z Opus Dei uczą inne kobiety jak być gospodynią domową. (03-01-2014)
Autor: Michał Wąsowski
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Reshca
"Stowarzyszenie Doskonalenia Umiejętności zostało założone przez grupę kobiet z Opus Dei. SDU otrzymało ponad milion złotych dotacji z UE na swoją działalność. W jej ramach uczy teraz, jak... być dobrą gospodynią domową. Oficjalnie nazywa się to "aktywizacją zawodową kobiet". "
Do tekstu..
What to expect in 2014 (02-01-2014)
Autor: Richard Van Noorden
Źrodło: nature.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
"Nature" takes a look at what is in store for science in the new year.
Do tekstu..
Katolicka szkoła: fikcyjne matury, zdefraudowane 5 mln zł (02-01-2014)
Autor: Anna Gmiterek-Zabłocka
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: slik
W sumie w sprawie handlu świadectwami maturalnymi jest ponad 60 oskarżonych, w tym część już usłyszała prawomocne wyroki. Ostatni akt oskarżenia dotyczy dziesięciu osób, a główny oskarżony to były dyrektor katolickiej szkoły. U niego nie trzeba było być uczniem, by dostać świadectwo maturalne.
Do tekstu..
GMO Box Office – Grudzień (02-01-2014)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Podsumowanie najważniejszych GMO-wydarzeń ostatniego miesiąca właśnie minionego roku. M.in.: " Z okazji 15-lecia uprawy zmodyfikowanej genetycznie (GM) kukurydzy w Unii Europejskiej Fundacja Antama opublikowała raport "15 lat uprawy kukurydzy Bt w Hiszpanii: ekonomiczne, społeczne i środowiskowe korzyści". Od 1998 roku, dzięki uprawie kukurydzy Bt, Hiszpania na imporcie kukurydzy zaoszczędziła 156 mln euro. Dzięki uprawie kukurydzy Bt w Hiszpanii plony zwiększyły się o dodatkowe 853.201 ton. Kukurydza Bt pozwoliła na zmniejszenie w Hiszpanii emisji CO2 o 662.937 ton, co jest równoważne emisji CO2 przez 22.394 samochodów w ciągu roku"
Do tekstu..
Krótka historia samolubnego genu (część I) (02-01-2014)
Autor: Slwstr
Źrodło: Pochodne kofeiny Zgłosił/a: liliac
"Ta notka jest pierwszą z cyklu, w którym mam zamiar, skrótowo, syntetycznie, upraszczając, przyjrzeć się historii teorii naukowych kryjących się za owym wygodnym sformułowaniem - samolubny gen. Pierwsza z cyklu, bo po przystąpieniu do pisania okazało się, że bardzo szybko zaczęła się rozrastać ponad wszelką rozsądną miarę. Nie sposób wszak wyjaśnić znaczenia idei popularyzowanych przez Dawkinsa, bez osadzenia ich na tle tego, co było przed nimi, z czego się zrodziły."
Do tekstu..
Słabną związki biznesu z Kościołem (02-01-2014)
Autor: Wiktor Ferfecki
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: JK
"Maleje finansowe wsparcie przedsiębiorców dla kościelnych inicjatyw. (To nie tylko efekt kryzysu. - W Europie mniejszości próbują narzucić swoją wolę większości. Nie może być na to zgody - mówi Grzegorz Bierecki, senator PiS i przedsiębiorca. Właśnie wsparł wydanie eseju prawniczego, który ma pomóc w obronie krzyża w przestrzeni publicznej w Polsce. Bierecki należy w kraju do najhojniejszych sponsorów Kościoła, podobnie jak Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, którym do niedawna szefował, i kilka koncernów, m.in. KGHM. Jednak zaangażowanie wielkiego biznesu w takie inicjatywy z roku na rok słabnie."
Do tekstu..
"Biuro podróży Kraków 2022" (02-01-2014)
Autor: Antoni Bohdanowicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Igrzyska w Krakowie od samego początku wzbudzają kontrowersje. Impreza nie cieszy się zdecydowanym poparciem społeczeństwa, w tym najbardziej zainteresowanej grupy, czyli Krakowian. Już wcześniej pisaliśmy o tym, że organizacja tej imprezy się nie kalkuluje. Jednak jest pewna grupa osób, która na pewno zyska na tych planach. Kto? Komitet organizacyjny Kraków 2022, który przed ostateczną decyzją MKOlu zwiedzi sobie pół świata. Na razie Sejm dał na ten cel ponad 12 milionów złotych, Słowacja dorzuciła ponad 600 tysięcy dolarów. Coś pewnie dadzą też samorządy.
Do tekstu..
Kiedy organizm atakuje mózg. Ognisko w mózgu (01-01-2014)
Autor: Paweł Walewski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiele osób cierpi z powodu chorób, które są uleczalne, ale nie zostały właściwie rozpoznane. Wszystko zależy od wiedzy i intuicji lekarza, do którego trafią.
Do tekstu..
Sonda Gaia zbada naszą Galaktykę Lustracja Drogi Mlecznej (01-01-2014)
Autor: Michał Różyczka
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Europejska Agencja Kosmiczna wysyła sondę Gaia, która pomierzy odległości do miliarda gwiazd i sporządzi trójwymiarową mapę naszej Galaktyki.
Do tekstu..
Kurisumasu, czyli świętowość świąt (01-01-2014)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Lament na odchodzenie od prawdziwego znaczenia świąt jest obowiązkowym punktem w medialnym kalendarzu, jak doniesienia o cenach zniczy przed Zaduszkami, zeszytów - przed rozpoczęciem roku szkolnego, a jaj - przed Wielkanocą, jak frazy o amatorach białego szaleństwa oraz zimie zaskakującej drogowców przy pierwszym śniegu. W lamencie tym jednoczą się właściwie wszyscy, od prawa do lewa i z powrotem: pada tradycja, znika zaduma, zostaje komercha i radość z prezentów. Wraz z importem towarów i reklam cały świat zalewają chińskie gadżety wygrywające amerykańskie kolędy, nasze Boże Narodzenie coraz mniej się różni od niemieckiego Weihnacht i japońskiego Kurisumasu. Nikt już nie pamięta, jak drzewiej w Polsce bywało, odrażający Santa Claus z reklamy coca-coli zabrał nam biskupa
Do tekstu..
How can we end the male domination of philosophy? (01-01-2014)
Autor: Jonathan Wolff
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"What was it like for Mary Warnock and her friends in the Oxford of the 1940s? Although she writes of one famous scholar notorious for "pawing" his female students, including Warnock herself, the most interesting feature of Warnock's memoir is her account of the remarkable collection of female philosophers who were present in Oxford in the 1940s. Elizabeth Anscombe, Philippa Foot and Iris Murdoch all produced major contributions that continue to be read and studied decades after publication."
Do tekstu..
Z życia alczyków (01-01-2014)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"W polskiej nauce mamy tradycję badań stref podbiegunowych. Są przypadki, gdy naukowcy z innych krajów starają się o angaż w polskiej placówce właśnie po to, by móc się tym zająć. W zeszłym roku kolejna seria badań polskich polarników zaskutkowała habilitacją. Tym razem Dariusza Jakubasa za badanie relacji w ekosystemach Spitsbergenu."
Do tekstu..
list pasterski na niedzielę (01-01-2014)
Autor: szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"Z listu pasterskiego wynika wyraźnie, że KK, jak zawsze, stoi na straży tradycji tylko dlatego, że jest ona tradycją. W sposób najzupełniej przewidywalny upycha kobiety w role podrzędne mężczyźnie, dyskryminuje inne orientacje niż heteroseksualna i tworzy wizje jednego, niezmiennego wzoru rodziny na przestrzeni dziejów. Ich zacietrzewienie wobec gender studies i gender mainstreaming wynika z faktu, iż kulturowe role płciowe, poddane refleksji, mogą wydać się nie tak niezmienne i oczywiste - tym samym całe rzesze wiernych mogą po namyśle jednak wstać z klęczek lub zacząć zadawać niezręczne pytania, co się dzieje z ich dziećmi na zakrystii."
Do tekstu..
Kolory ognia - czyli chemia fajerwerków (01-01-2014)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Użyte pierwiastki po spaleniu się zostają uwolnione do atmosfery w formie lotnych popiołów. Niestety często używany w fajerwerkach bar jest pierwiastkiem trującym, zwłaszcza dla ryb. Iluminacje sylwestrowe są jednym z największych źródeł baru w powietrzu, na szczęście jednorazowym. Używając zimnych ogni zwróćcie uwagę na etykiety gdzie radzi się po użyciu umyć ręce - to właśnie z powodu azotanu baru stosowanego jako utleniacz. Związkiem trującym dla ryb jest też często używany nadchloran, który u ludzi jest związkiem wolotwórczym. Z tego też powodu poszukuje się bardziej ekologicznych formuł. Dosyć ciekawym pomysłem jest zastosowanie kompleksów tetrazoli z metalami, które zawierając śladowe ilości metali intensywnie świecą przy silnym ogrzaniu, zanim całkiem się spalą. Natomiast nadc
Do tekstu..
'Neanderthal' Remains Actually Medieval Human. (31-12-2013)
Autor: Stephanie Pappas
Źrodło: scientificamerican.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
The re-categorization of the bones also shows that anthropology should not focus only on new finds, but also needs to look back at old discoveries.
Do tekstu..
Surprising Number of Americans Still Don't Believe in Evolution (31-12-2013)
Autor: Jaweed Kaleem
Źrodło: Huffington Post Zgłosił/a: Jacholek
Wyniki najnowszych badań statystycznych na temat stosunku Amerykanów do teorii ewolucji
Do tekstu..
Ugrzęźliśmy w akumulacji pierwotnej (31-12-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: waldeck77
Właściciele polskich firm mają niemieckie limuzyny, ale ich pracownicy nie mają niemieckich ubezpieczeń społecznych
Do tekstu..
Mroczna strona wieku świateł (31-12-2013)
Autor: Weronika Pawlik-Kwaśniewska
Źrodło: Nowa Humanistyka Zgłosił/a: Forsycjo
W artykule przedstawiono wypowiedzi pisarzy polskiego oświecenia o diable i jego domenie.
Do tekstu..
Dymek: 5 książek, o których mówiła Ameryka. (31-12-2013)
Autor: Jakub Dymek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Pokryzysowe Stany niechętnie w tym roku słuchały optymistów.
Do tekstu..
Matematyka dla medycyny (31-12-2013)
Autor: Ryszard Tadeusiewicz
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"Każda pojedyncza obserwacja medyczna jest naukowo prawie bezwartościowa. Cóż z tego, że pacjent X wyzdrowiał z choroby Y po zastosowaniu leku Z? Mogło się przecież zdarzyć, że swoje wyzdrowienie pacjent X zawdzięczał własnej odporności, a zastosowane leczenie miało tu drugorzędne znaczenie. Mogło być tak, że choroba Y miała u pacjenta X nietypowy przebieg - na przykład była wywołana przez mniej zjadliwą odmianę wirusa. Mogło wreszcie być tak, że konkretna partia leku Z, który zażywał pacjent X, miała jakiś nietypowy przypadkowo dodany składnik, i to właśnie on uleczył pacjenta, a nie główny preparat stanowiący istotę leku Z. Wtedy inne partie leku Z, pozbawione tego dodatkowego składnika - okażą się nieskuteczne. No i wreszcie możliwe jest, że wyzdrowienie wywołał jakiś i
Do tekstu..
Sny o cudownym sorafenibie (31-12-2013)
Autor: Em
Źrodło: Pisane z labu Zgłosił/a: liliac
"Reasumując; naprawdę życzę chłopakowi życia. Nie chcę wyjść tu na bezduszną. Ale dlaczego zbiórki pieniędzy robi się kosztem dewaluowania naszych polskich specjalistów i kosztem wynoszenia na ołtarze zagranicznych klinik, które żadnych cudów nie są w stanie zaoferować? Tonocy brzytwy się chwyta, ja wiem. Ale mimo wszystko"
Do tekstu..
Afera o filozofię. Czy nastanie filozoficzna insurekcja? (31-12-2013)
Autor: Wojciech Krysztofiak
Źrodło: blogi.newsweek.pl Zgłosił/a: JK
Polscy filozofowie budzą się z letargu, stając się zagrożeniem dla interesów Kościoła katolickiego w Polsce!!! Protest polskich intelektualistów w obronie filozofii należy traktować jako sygnał do "filozoficznej insurekcji". Palikot, Hartman oraz feministki i genderystki z Twojego Ruchu już kują kosy, których intelektualne ostrza i klingi - podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego - zostaną skierowane przeciwko biskupom z Episkopatu Polski. Bitwa pod Racławicami zbliża się niechybnie. Obyśmy tylko nie skończyli jak bohaterowie "Wesela" Wyspiańskiego. Do boju więc Polskie Chamy - w obronie miłości mądrości i wolności!!!
Do tekstu..
Czy wrogowie papieża Franciszka zmuszą go do abdykacji? (31-12-2013)
Autor: Prof. Arkadiusz Stempin
Źrodło: okfm.pl Zgłosił/a: ramichael
- Kościelna pierestrojka jest solą w oku tych, którzy garściami czerpali korzyści z dotychczasowego systemu. A ten polegał na robieniu kariery kościelnej nie w oparciu o kompetencje, ale o dwie wypróbowane cnoty: służalczość i donosicielstwo. Celem kariery było stanowisko księcia Kościoła - kardynalska purpura. Dlatego wszyscy ci rozgoryczeni stanem obecnym czekają w swoich biurach na to, że papieżowi zabraknie powietrza - o sytuacji w Watykanie pisze prof. Arkadiusz Stempin.
Do tekstu..
Msza, szkoła, datki - jak zarabia ksiądz? (30-12-2013)
Autor: KK,MA,WP.PL
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Księża za swoją działalność duszpasterską w parafiach zarabiają od 800 do 5,5 tys. zł miesięcznie - wynika z raportu "Finanse Kościoła Katolickiego w Polsce". Do tego dochodzą jeszcze wynagrodzenia za pracę m.in. w szkołach, na uczelniach czy w kurii. Różnice między poszczególnymi kapłanami mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Do tekstu..
Nie jestem przywiązany do tego życia (30-12-2013)
Autor: Markus Grill
Źrodło: onet.pl; Der Spiegel Zgłosił/a: slik
W Wa­ty­ka­nie ma w tej chwi­li miej­sce re­wo­lu­cja, o jaką Hans Küng wal­czył przez cale swoje życie. Ów słyn­ny, zwa­śnio­ny z Ko­ścio­łem du­chow­ny i teo­log dziś jest już u kresu swo­ich sił i może się je­dy­nie przy­glą­dać temu, co obec­nie się dzie­je. Roz­mo­wa o ka­to­lic­kiej wio­śnie i o pie­kle na ziemi.
Do tekstu..
Wielkie oszustwo psychiatrii (30-12-2013)
Autor: Cherrill Hicks
Źrodło: www.medonet.pl Zgłosił/a: zet^2
Psychiatria bardzo mało wie o procesach, które decydują o naszym zdrowiu psychicznym, i nie powinna udawać, że jest inaczej - twierdzi znany amerykański psychoterapeuta. W swej fascynującej książce, która opowiada o medykalizacji ludzkiego cierpienia przez psychiatrów, Gary Greenberg opisuje, jak lekarz Samuel Cartwright doniósł w 1850 roku na łamach szanowanego periodyku "New Orleans Medical and Surgical Journal" o odkryciu pewnej nowej choroby. Nazwał ją "drapetomanią", od słowa "drapetes" oznaczającego w starożytnej grece zbiegłego niewolnika. Choroba ta miała "powodować, że Murzyni uciekają". Cartwright wymienił jeden podstawowy objaw diagnostyczny - "opuszczenie służby" - oraz kilka drugorzędnych, w tym "dąsy i n
Do tekstu..
A Boy Named Humiliation: Some Wacky, Cruel, and Bizarre Puritan Names (30-12-2013)
Autor: Joseph Norwood
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"Perhaps their greatest gift to history, however, is their wonderfully strange taste in names. A wide variety of Hebrew names came into common usage beginning in 1560, when the first readily accessible English Bible was published. But by the late 16th century many Puritan communities in Southern Britain saw common names as too worldly, and opted instead to name children after virtues or with religious slogans as a way of setting the community apart from non-Puritan neighbors. Often, Puritan parents chose names that served to remind the child about sin and pain"
Do tekstu..
Czytanie zmienia mózg (30-12-2013)
Zgłosił/a: czarny_kot
W ramach nowego studium nt. czytania naukowcy z Emory University stwierdzili, że gdy pozwalamy się porwać fabule, w sieci połączeń w naszym mózgu zachodzą utrzymujące się przez co najmniej kilka dni zmiany.
Do tekstu..
Camille Paglia: A Feminist Defense of Masculine Virtues (30-12-2013)
Autor: Bari Weiss
Źrodło: The Wall Street Journal Zgłosił/a: MA
The cultural critic on why ignoring the biological differences between men and women risks undermining Western civilization.
Do tekstu..
Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal (30-12-2013)
Autor: S. Szparkowska, I. Małecka, J.Stryczyńska-Kazubska
Źrodło: Medycyna Praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Z niezrozumiałych powodów dla niektórych rodziców przekonujący jest argument, że "skoro kiedyś się nie szczepiło..." to i dziś nie ma takiej potrzeby. Potem trafia do nas dziecko z zapaleniem móżdżku w przebiegu ospy lub rozległą ropowicą, którego rodzicom ktoś doradził "przechorowanie". Albo niemowlę z ciężkim krztuścem, które zaraziło się od starszego brata, bo nikt wcześniej nie pomyślał, że szczepienie osób z najbliższego otoczenia jest metodą ochrony najmłodszych, którzy jeszcze nie mogą być szczepieni, a chorują bardzo ciężko"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365