Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.593 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość
Stanisław Lem - Dzienniki gwiazdowe
Dorota Terakowska - Samotność Bogów
Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mostem między przekonaniami oddzielonymi największą przepaścią jest szlachetność"
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Top 10 Chiropractic Studies of 2013 (23-01-2014)
Autor: Harriet Hall
Źrodło: Science-Based Medicine Zgłosił/a: liliac
"If these 10 studies are the best chiropractic research from 2013, that means the quality of chiropractic research is appallingly poor"
Do tekstu..
Sala poporodowa: ojciec nie wejdzie, ksiądz i fotograf - tak (23-01-2014)
Autor: Anna
Źrodło: trojmiasto.pl Zgłosił/a: liliac
"Do niedawna oddział poporodowy był otwarty dla odwiedzających. Na prośbę pacjentek, które krępowały się obecnością obcych mężów, wyznaczyliśmy miejsce wizyt. Ksiądz jest naszym etatowym pracownikiem i tak jak pozostały personel ma prawo chodzić po oddziale."
Do tekstu..
Kilka mitów na temat teorii ewolucji (23-01-2014)
Autor: Mateusz Hohol
Źrodło: http://www.interia.pl/ Zgłosił/a: Drobner
Prosty przekaz - nic nowego. Komentarze - nic nowego. A jednak nieodmiennie cieszą i bawią :).
Do tekstu..
A Star Just Exploded 'Next Door' And It's A Huge Deal (23-01-2014)
Autor: Erin Ruberry
Źrodło: blogs.discovery.com Zgłosił/a: liliac
"While you were sleeping, a supernova was spotted "practically next door" and it is, to paraphrase Joe Biden, a big freaking deal. The stellar explosion occurred in the galaxy Messier 82 (M82), about 12 million light years from Earth. This means the star exploded nearly 12 million years ago and we're just seeing it. University College London claimed to be one of the first to spot the supernova, one of the closest since the 1980s"
Do tekstu..
Polacy pojadą do Arabii Saudyjskiej, by badać pozostałości po Nabatejczykach (23-01-2014)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Misja zapowiada się bardzo obiecująco, ale na razie bardzo mało można o niej powiedzieć. Jest planowana na jesień. Badania będą prowadzone nad Morzem Czerwonym blisko wejścia do zatoki Akaba. To ważne i ciekawe miejsce związane ze starożytnym ludem z epoki rzymskiej, który miał swoją stolicę w Petrze i handlował z dalekimi krajami np. Indiami - powiedział PAP kierujący badaniami prof. Michał Gawlikowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznaczył, że polscy archeolodzy mieli dotąd niewiele kontaktów z Arabią Saudyjską"
Do tekstu..
Porozumienie atomowe Orbán-Putin (23-01-2014)
Autor: Dariusz Kałan
Źrodło: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Zgłosił/a: KS
14 stycznia 2014 w Moskwie, w obecności premiera Viktora Orbána i prezydenta Władimira Putina podpisano węgiersko-rosyjskie porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego rozwoju energii atomowej. Treść umowy nie została ujawniona, ale z deklaracji sygnatariuszy wynika, że Rosja udzieli Węgrom pożyczki w wysokości ok. 8-9,5 mld euro na trzydzieści lat na budowę dwu nowych bloków w elektrowni atomowej, która znajduje się w miasteczku Paks.
Do tekstu..
Dell kupił 5 tys. drukarek 3D od firmy z Olsztyna (23-01-2014)
Autor: Tomasz Grynkiewicz
Źrodło: Biztok Zgłosił/a: MA
Takie zamówienia nieczęsto się w Polsce zdarzają - Dell, jeden z największych producentów komputerów na świecie, zamówił 5 tys. drukarek 3D. Chodzi o M200, drukarkę stworzoną przez olsztyńską firmę Zortrax.
Do tekstu..
Dlaczego nie ma polskiej Munro? (22-01-2014)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Piątka autorów w "Gazecie Wyborczej" domaga się większego uznania dla literatury popularnej oraz wzywa do docenia pisarskiego rzemiosła. (Cóż za szkoda, że nie zawsze popularność i rzemiosło idą w parze!) Bronią oni także literatury gatunkowej, natomiast recenzentom zarzucają uwielbienie dla wyrafinowania artystycznego, "nawet jeśli autor nie ma nic do powiedzenia", oraz seksizm.
Do tekstu..
Po co Polsce pisarze? (22-01-2014)
Autor: Grażyna Plebanek
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Nasz zawód ma dziś jakiś prestiż? - zapytałam kolegę pisarza. - Nie! - rzucił z dziwną zaciekłością.
Do tekstu..
Prof. Legutko musi przeprosić "smarkaczy". (22-01-2014)
Autor: Jacek Harłukowicz
Źrodło: Gazeta.pl Zgłosił/a: Drobner
Prof. Ryszard Legutko będzie musiał przeprosić byłych już licealistów z Wrocławia za nazwanie ich "rozwydrzonymi smarkaczami" - uznał w środę Sąd Najwyższy. Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15316374,Sad_Najwyzszy__Legutko_musi_przeprosic_b__licealistow.html#BoxSlotII3img#ixzz2r9LaPA2c
Do tekstu..
Rybiński: może nas czekać krach giełdowy na niespotykaną skalę (22-01-2014)
Autor: newseria.pl
Źrodło: bankier.pl; newseria.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
- Od czterech lat największe banki centralne na świecie drukują pieniądze w skali dotąd niespotykanej. Te pieniądze nie trafiają do realnej gospodarki, bo kredyty dla firm cały czas spadają, tylko na rynki finansowe. Spekulanci wykorzystują te tanie pożyczki po 0 proc., wydrukowane dolary, euro, funty i jeny, żeby kupić akcje...
Do tekstu..
Mapa wydatków państwa 2012 (22-01-2014)
Źrodło: Fundacja Republikańska Zgłosił/a: MA
Zasadniczym celem Mapy Wydatków Państwa jest pokazanie zwykłym obywatelom, na co rządzący przeznaczają ich podatki oraz co powoduje tak groźne narastanie długu publicznego.
http://www.mapawydatkow.pl/
Demograficzne tsunami już tu jest (22-01-2014)
Autor: Bartosz Marczuk
Źrodło: Rzeczy Wspólne Zgłosił/a: MA
Sytuacja Polski jest specyficzna. Niestety, dramatycznie specyficzna. W naszym przypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o małą liczbę rodzących się dzieci. Tak jest na przykład w Niemczech, ale nasi zachodni sąsiedzi ratują się asymilacją cudzoziemców. U nas na niski wskaźnik dzietności nakłada się wielka ucieczka młodych za granicę i brak polityki imigracyjnej.
Do tekstu..
Kukurydza z β-glukanazą (22-01-2014)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Analizy wykonane przez chińskich naukowców wykazały, że produkują one wystarczającą ilość ˛-glukanazy, zapewniającą skuteczną suplementację pasz. To znaczy, że możliwe jest zastąpienie enzymów z grzybów ziarnem modyfikowanej kukurydzy. Teraz naukowcy planują przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach. Nawet jeśli wyniki badań będą obiecujące, producenci pasz nieprędko będą mogli skorzystać z ziaren modyfikowanej kukurydzy. Powodem jest oczywiście to, że ulepszona kukurydza to tzw. GMO. Proces autoryzacji (dopuszczania odmiany GMO na rynek) ciągnąć się będzie latami. Szkoda, bo tego typu rośliny sprzyjają kondycji środowiska poprzez zastępowanie szkodliwych i energochłonnych procesów technologicznych"
Do tekstu..
Can 'Skull Theory' Reveal Sex of an Unborn Baby? (22-01-2014)
Autor: Stephanie Pappas
Źrodło: news.discovery.com Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Parents dying to know their baby's sex before birth can typically find out with an ultrasound at 20 weeks. But if baby doesn't provide a full frontal view - or if parents can't stand to wait 20 weeks - any number of old wives' tales promise to give answers.
Do tekstu..
Dymek: Obama lawiruje, NSA szpieguje. (22-01-2014)
Autor: Jakub Dymek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: Iwan Denisowicz
Przemówienie Baracka Obamy w sprawie działań NSA mogło uspokoić samą agencję i korporacje, ale nie obywateli.
Do tekstu..
Test Rorschacha, czyli czy psychologowie dają plamę? (22-01-2014)
Autor: Marcin Gorazda
Źrodło: Imperfect Knowledge Zgłosił/a: liliac
"Najpierw sięgamy do źródeł i próbujemy ustalić, skąd wzięła się określona teoria czy też terapia. Ustalenie, że jest ona wynikiem pozanaukowej działalności lub przypadkowego asymilowania amatorskich koncepcji do świata nauki, już samo w sobie jest przesłanką do sceptycyzmu. W drugim kroku badamy, czy interesująca teoria kiedykolwiek była konfrontowana z tzw. danymi doświadczenia. Czy ma ona empiryczną podbudowę lub też czy testowano efekty jej stosowania, a jeśli tak, to jak testowano (w końcu test testowi nierówny)? Jeśli nie stwierdzamy ani jednego, ani drugiego, to mamy do czynienia z czystą spekulacją, która nawet nie jest uprawdopodobniona. Jak w świetle tej metody wypadają kleksy Rorschacha? Fatalnie"
Do tekstu..
Viewpoint: Pure Photons for Quantum Communications (21-01-2014)
Autor: Monika Schleier-Smith; Haruka Tanji-Suzuki
Źrodło: physics.aps.org Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Researchers characterize a single-photon source, proving it emits nonclassical states of light that may be useful for quantum communication schemes.
Do tekstu..
Milky Way May Have Formed 'Inside-Out:' Gaia Provides New Insight Into Galactic (21-01-2014)
Autor: sciencedaily.com
Źrodło: sciencedaily.com, University of Cambridge. Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
A breakthrough using data from the Gaia-ESO project has provided evidence backing up theoretically predicted divisions in the chemical composition of the stars that make up the Milky Way's disc -- the vast collection of giant gas clouds and billions of stars that give our Galaxy its 'flying saucer' shape.
Do tekstu..
4,000-year-old erotica depicts a strikingly racy ancient sexuality (21-01-2014)
Autor: Ilan Ben Zion
Źrodło: The Times of Israel Zgłosił/a: liliac
"Museums are often misconstrued as dusty and lifeless - the least likely place to find something hot and steamy. But the Ancient Near East section in The Israel Museum's Archaeology Wing features rare erotic art from the land between the rivers (Tigris and Euphrates), which predates India's Kama Sutra by over 1,500 years. Such astonishingly intimate works reveal a side to the ancient Near East that contrasts sharply with the modesty prevalent in the modern Middle East"
Do tekstu..
Poison running through my veins (21-01-2014)
Autor: Howy Jacobs
Źrodło: EMBO reports (Nature) Zgłosił/a: liliac
"My point is not to invoke a wholesale condemnation of the organic food industry, even though specific processes can be questioned. The motivation behind organic farming, namely to promote sustainable and healthful practices, appears laudable. But it would be far more credible if it were truly evidencebased."
Do tekstu..
Uczeń z Lublina odkrył substancję, która hamuje Alzheimera (21-01-2014)
Autor: Katarzyna Prus
Źrodło: Dziennik Wschodni Zgłosił/a: MA
Łukasz Wysocki, uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie odkrył substancję, która opóźnia, a nawet hamuje chorobę Alzheimera. Dzięki szybkiej i taniej metodzie pozyskiwania, lek mógłby być produkowany na dużą skalę
Do tekstu..
Night work 'throws body into chaos' (21-01-2014)
Źrodło: bbc Zgłosił/a: Niemamnie
It has profound effects on the body, altering everything from hormones and body temperature to athletic ability, mood and brain function.
Do tekstu..
Zmierzch Ameryki już nadszedł (20-01-2014)
Autor: Maciej Nowicki
Źrodło: swiat.newsweek.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Amerykanie ze swoją demokracją mieli być przykładem dla reszty świata. Ale dziś widać, że nie mogą dojść do porozumienia nawet w podstawowych sprawach, bo ich politycy są zbyt dumni i każdy z nich chce pokazać, kto tu rządzi.
Do tekstu..
God is not a good theory (20-01-2014)
Autor: Sean Caroll
Źrodło: Univ. of Oxford & Cambridge Collab. Zgłosił/a: Jacholek
Interesujący cykl wykładów z serii Filozofia Kosmologii (Philosophy of Cosmology)
Do tekstu..
Kapitalizm po polsku (20-01-2014)
Autor: Anna Leszkowska
Źrodło: sprawynauki.edu.pl Zgłosił/a: MA
Przez to, że otworzyliśmy się tak szeroko na świat, korporacje zaczęły nam dyktować warunki. To było widać już w połowie lat 90., kiedy małe i średnie firmy szukały kredytów na rozwój, a banki - już zagraniczne - nie były zainteresowane udzielaniem im kredytów. Czyli wiadomo było, że nasza narodowa gospodarka będzie mogła się rozwijać tylko pod dyktando ponadnarodowych korporacji. Rozmowa z prof. Krzysztofem Jasieckim, socjologiem z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, autorem książki „Kapitalizm po polsku”. Marnujemy nasz największy potencjał rozwojowy w postaci młodego pokoleni
Do tekstu..
Niemcy pytają: gdzie jest nasze złoto?! (20-01-2014)
Autor: Krzysztof Kolany
Źrodło: Rynki Bankier.pl Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
Rok temu Bundesbank zapowiedział repatriację 674 ton niemieckiego złota zdeponowanego w skarbcach Nowego Jorku i Paryża. Po 12 miesiącach udało się odzyskać ledwie 37 ton kruszcu. Niemiecka opinia publiczna zaczyna się niepokoić.
Do tekstu..
The UU Congregation: A Habitat for Humanism (20-01-2014)
Autor: Maria Greene
Źrodło: americanhumanist.org Zgłosił/a: MA
How can Unitarian Universalists and Humanists work together to create community? Maria Greene, development and communications director of the UU Humanist Association, argues the need for UU congregations and local humanist groups to join forces.
Do tekstu..
Cosmic 'web' seen for first time (20-01-2014)
Autor: Simon Redfern
Źrodło: bbc.co.uk Zgłosił/a: Rafał Kozłowski
The hidden tendrils of dark matter that underlie the visible Universe may have been traced out for the first time.
Do tekstu..
Raport o łupkach: Polska jest zagłębiem gazowym (20-01-2014)
Autor: Wiesław Witek, Paweł Budak
Źrodło: Studio Opinii Zgłosił/a: MA
Ukazał się kolejny raport o polskich zasobach łupków gazonośnych, rzucający inne światło na ubiegłoroczne lamenty polskich mediów wysługujących się wielkim koncernom, prowadzącym w Polsce grę ekonomiczną ("koniec polskich łupków" itp). Jak podają autorzy ostatniego raportu: "Wiedza na temat gazonośności łupków dolnego paleozoiku w Polsce była i jest. Nie ma więc dylematu czy łupki zawierają gaz czy go nie zawierają. W tym miejscu należy jednoznacznie stwierdzić i przeciąć wszelkie spekulacje. Polska jest ZAGŁĘBIEM GAZOWYM biorąc pod uwagę zasoby gazu zawarte w utworach olnego pa
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365