Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.077.989 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie należy uznawać więcej przyczyn dla rzeczy naturalnych, niż takich, które są zarówno prawdziwe i wystarczające by wyjaśnić ich cechy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Agnieszka Zagner (09-04-2011)
Autor: Smoleńsk nie interesuje świata
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Medialne polskie powidoki. 10 kwietnia wszystkie światowe media żyły katastrofą smoleńską. Jednak z czasem zainteresowanie tym - jak się wydaje jedynie w Polsce niezmiennie gorącym tematem - słabło.
Do tekstu..
Być dziewicą raz jeszcze (09-04-2011)
Autor: Dominika Płońska
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Liban uchodzi za najbardziej liberalny kraj arabski. Seks przedmałżeński jest tam jednak wciąż tematem tabu. Ów 'sekret' łączy kobiety muzułmańskie z chrześcijankami. Sprawę załatwia się za 200 dol. - rozmowa z Busainą Rahal, palestyńską ginekolożką mieszkającą w Bejrucie
Do tekstu..
Dramat niechcianych ciąż (09-04-2011)
Autor: Tomasz
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Może jeszcze za naszego życia wojna z hipokryzją zakończy się pokojem gwarantującym humanitarne traktowanie zarówno kobiet, które nie zdecydowały się na urodzenie dziecka, jak również tych, które ten trud podejmują i oczekują ludzkich warunków do porodu.
Do tekstu..
Moja płodność a religia lekarza (09-04-2011)
Autor: Iwona Gal
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Lekarz odmówił naszej czytelniczce przepisania środków antykoncepcyjnych z powodu własnych przekonań. Czy ma do tego prawo? Czy zdarzyła Ci się podobna sytuacja?
Do tekstu..
Największa katastrofa (08-04-2011)
Autor: Lewy Dolny
Źrodło: http://lewydolny.pl/ Zgłosił/a: lewy.dolny
A może dla wielu ludzi była to także największa utracona nadzieja. Nadzieja, typowa dla kultury chrześcijańskiej, ale chyba jednak tkwiąca w nas głębiej, w naszej ludzkiej naturze. Nadzieja, że zło może obrócić się w dobro, że nawet tragedia może być początkiem czegoś dobrego, że ofiara, którą się poniosło może mieć jakiś drugi, głębszy sens, że pojednanie, że otrzeźwienie, że razem bracia, że człowiek to brzmi dumnie, i takie tam...
Do tekstu..
Polish feminism? Count me in, darling (08-04-2011)
Autor: Aleksandra Szyllo
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
"A woman at a conference shouldn't be wearing trousers. Are you sure you don't have a dress, sweetheart? Come on, we'll buy you one. Do you think I can't afford it, madam editor?" These very words were once said to me by a certain Polish diplomat.
Do tekstu..
Polscy badacze opracowali przemysłową metodę syntezy grafenu (08-04-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"O grafenie bardzo głośno zrobiło się jesienią ubiegłego roku, gdy dwaj rosyjscy badacze pracujący w Manchesterze, Geim i Novoselov, otrzymali za przełomowe badania nad tym materiałem nagrodę Nobla z fizyki."
Do tekstu..
Ksiądz doprowadził 13-latka do samobójstwa? (08-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Obrońca księdza oskarżonego o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i doprowadzenie go do samobójstwa uważa, że w czasie procesu doszło do ujawnienia mediom informacji z niejawnej opinii psychologicznej. Pismo procesowe, w którym adwokat duchownego stwierdza ujawnienie tych informacji trafiło już do prokuratury.
Do tekstu..
Notatki harfistki. Harfa bogów i faraonów, kapłanek i kapłanów (08-04-2011)
Autor: Liliana Osses Adams
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Pozostałości po najstarszych znanych wielkich cywilizacjach trzeciego tysiąclecia pne w Mezopotamii, Egipcie, Chinach i tzw. cywilizacji Harappan (na nizinach Pendżab i Sindah w dolinie rzeki Indus) posiadają wiele wspólnych charakterystycznych cech, włączając spuściznę kulturową o prawie mitycznym znaczeniu. Wielkie kompleksy urbanistyczne, mimo, że czerpały tradycje z różnych źródeł, przyczyniły się do wielu historycznych innowacji, takich jak prymitywne pismo klinowe i hieroglificzne. Miasta rozbudowane w dolinach potężnych rzek były również miejscami powstania i rozwoju artystycznej wyobraźni i stworzenia wiekopomnych dzieł w dziedzinie sztuk pięknych - muzyce, tańcu, dramacie, literaturze, malarstwie, ceramice, rzeźbie, snycerstwie i w architekturze."
Do tekstu..
Wielki problem z małym procentem (08-04-2011)
Autor: Grzegorz Makowski
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"W ciągu ośmiu lat odkąd się pojawił się 1% upowszechniły się praktyki sprzeczne z ideą pożytku publicznego i pozbawiające to rozwiązanie sensu. Kardynalnym błędem jest przekazywanie 1% bezpośrednio konkretnym osobom. Konsekwencje tych nadużyć są poważne i grożą całkowitą ruiną tej skądinąd bardzo pożytecznej instytucji."
Do tekstu..
Wszystkie jesteśmy trochę homo (08-04-2011)
Autor: Paulina Reiter, Alicja Długołęcka
Źrodło: kobieta.gazeta.pl Zgłosił/a: Weganka
"Każda kobieta może odkryć swój pierwiastek homoseksualny - mniejszy lub większy - prawdopodobnie każda z nas go ma. Podobnie jak każda z nas ma cechy męskie. Takie odkrycia wbrew pozorom mogą ułatwić nam życie - rozmowa z dr Alicją Długołęcką. (...) Najbardziej obowiązującą teraz teorią jest ta, że w okresie prenatalnym odpowiednie hormony tak wpływają na ośrodki mózgowe kierujące popędem seksualnym, że człowiek jest albo homo, albo hetero. A właściwie należałoby powiedzieć: albo bardziej homo, albo bardziej hetero".
Do tekstu..
Kiwacze z europarlamentu (07-04-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
300 euro to połowa przeciętnej pensji pracownika naukowego i niższośrednia emerytura w naszym kraju. Dla posła parlamentu europejskiego to niewielka suma pieniędzy. Ale, jak wiemy - małe też cieszy
Do tekstu..
Misterium Męki Pańskiej na warszawskim Służewcu (07-04-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
400 aktorów, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna wystąpią 16 kwietnia na pięciu scenach usytuowanych na terenie Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu podczas jednego z największych widowisk pasyjnych na świecie - Misterium Męki Pańskiej. Misterium 2011 odbędzie się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową.
Do tekstu..
Nuclear leak reinforces need for drugs to combat radiation (07-04-2011)
Autor: Cassandra Willyard
Źrodło: Spoonful of medicine - Nature blogs Zgłosił/a: liliac
"Unfortunately, no drugs are currently approved to treat the extreme radiation sickness that plant workers or emergency personnel may experience. Yet, thanks to investment from the US government, several candidate compounds might soon be available in the event of another nuclear catastrophe."
Do tekstu..
Stańczyk PRL (07-04-2011)
Autor: Piotr Osęka
Źrodło: focus.pl Zgłosił/a: Drobner
100 lat temu, 7 marca 1911 roku, urodził się Stefan Kisielewski. Postać niezwykła.
Do tekstu..
O harfie. Notatki harfistki (07-04-2011)
Autor: Liliana Osses Adams
Źrodło: www.zwoje-scrolls.com Zgłosił/a: liliac
"Pierwszym znanym wizerunkiem muzyka (ok. 15 000 lat pne) jest ryt naskalny na ścianie jaskini nazwanej Les Trois Frčres, odkrytej przez trzech braci: Henri, Robert i Clottes-Jean Begouen w 1914 w kompleksie jaskiń Le Tuc d'Audoubert w Aričge, w Pirenejach francuskich. W centrum rytu, nakładanego jeden na drugi, przedstawiona jest pre-historyczna postać odziana w zwierzęcą skórę. Jest ona antromorficznej natury i gra na muzycznym łuku, będącym najstarszym jednostrunowym instrumentem. Archeolodzy nazwali to malowidło Czarownik, albo Tańczący szaman z Les Trois Frčres."
Do tekstu..
Związek Podhalan proponuje krzyż w godle narodowym, górale - przeciw (07-04-2011)
Autor: PAP
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Cyngiel
Władze Związku Podhalan proponują przywrócenie godła państwowego z czasów II RP, w którym w koronie białego orła widniał krzyż. Pomysł ten ma być przedstawiony na zjeździe Związku w Ludźmierzu. Przedstawiciele społeczności góralskiej są mu jednak przeciwni. "W przedwojennym godle Polski, jak i w godle rządu RP na uchodźstwie, widniał krzyż w koronie orła. Związek Podhalan podejmie temat powrotu przedwojennego godła podczas zjazdu górali w Ludźmierzu i w Zakopanem w lipcu" - powiedział PAP prezes oddziału głównego Związku Podhalan (ZP) Maciej Motor-Grelok.
Do tekstu..
Tysiące wiernych opuściło Kościół - odchodzi coraz więcej (06-04-2011)
Autor: (tbe)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Około 180 tysięcy niemieckich katolików wystąpiło w minionym roku z Kościoła; to aż o 50 tysięcy więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych wyliczeń dodatku "Christ & Welt", który ukazuje się razem z niemieckim tygodnikiem "Die Zeit". Według niemieckich mediów dla wielu niemieckich katolików motywem decyzji o wystąpieniu z Kościoła była seria ujawnionych w zeszłym roku skandali związanych z molestowaniem seksualnym w szkołach i innych instytucjach podległych Kościołowi katolickiemu, a także reakcja hierarchów na te skandale.
Do tekstu..
JP II. Entuzjazm opadł (06-04-2011)
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Po śmierci Jana Pawła II na moment Polska zastygła. Doszło do publicznego zjednoczenia w bólu, ale pojednanie narodowe okazało się równie kruche jak po katastrofie smoleńskiej. Podobnie jak obietnice życia zgodnie ze wskazaniami Jana Pawła II
Do tekstu..
Stem cells make 'retina in a dish' (06-04-2011)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
Siatkówki z probówki. "Synthetic human retinas could provide a source of cells to treat conditions such as retinitis pigmentosa, in which the retina's light-sensing cells atrophy, eventually leading to blindness."
Do tekstu..
„Tygrysia Mama” Rzymu (06-04-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Agrypina od urodzenia obracała się w kręgach władzy - była prawnuczką cesarza Augusta, siostrą cesarza Kaliguli, wreszcie - czwartą i ostatnią żoną cesarza Klaudiusza - którego zresztą otruła, by osadzić na tronie swego syna, Nerona. Jednak nawet wówczas nie była usatysfakcjonowana."
Do tekstu..
Skarby królowej Bony. Jak oskubano Bonę i Koronę (06-04-2011)
Autor: Jerzy Besala
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Bona Sforza, wdowa po królu Zygmuncie I, powróciła do rodzinnego Bari ze znaczną sumą pieniędzy. Na miejscu wdała się w kiepskie interesy, które przywiodły ją do śmierci. A sumy neapolitańskie stały się synonimem ogromnych wierzytelności nie do odzyskania."
Do tekstu..
Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych (06-04-2011)
Autor: Compassion in World Farming, tłum.: J. P. Listwan
Źrodło: klubgaja.pl - Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja Zgłosił/a: Weganka
Raport stowarzyszenia Compassion in World Farming (polecany przez prof. dra hab. Piotra Tryjanowskiego, pracownika naukowego Instytutu Biologii Środowiska UAM w Poznaniu. Zajmuje się on relacjami klimat - organizmy żywe, jest ekspertem Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC)). "Sektor hodowlany wywiera tak głębokie i wielorakie oddziaływania, że powinien być jednym z wiodących obszarów zainteresowania polityki środowiskowej".
Do tekstu..
Gdyby Jarosław Kaczyński ogłosił: Ziemia jest płaska... (05-04-2011)
Autor: Paweł Wroński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: maruda
Co by się stało gdyby pewnego dnia Jarosław Kaczyński powiedział: Ziemia jest płaska...
Do tekstu..
World's biggest statue of Christ symbolises church's power in Poland (05-04-2011)
Autor: Helen Pidd and Julian Borger
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: ramichael
Anyone wondering whether modern day Poland is still a fervently Catholic country should head to the Tesco in Swiebodzin, near the German border. There, on the rocky hill opposite the supermarket, is the newest, most audacious religious icon in all of Europe, if not the world: a 33-metre high, rather crudely carved statue of Jesus, which volunteers from the town, along with prisoners on day release from the local jail, have been building for the last 10 years.
Do tekstu..
Spis powszechny: Dlaczego nie ma pytania o wyznanie? (05-04-2011)
Autor: han
Źrodło: TOK FM Zgłosił/a: Sznajper
Dlaczego nie mogłem odpowiedzieć na pytanie o wyznanie? - nasi czytelnicy i słuchacze Radia TOK FM są zawiedzeni. Pytanie o wyznanie znajduje się w formularzu reprezentacyjnym, dłuższym. Uzupełnia go tylko 20 proc. obywateli, a w dodatku mogą odmówić odpowiedzi na bardziej newralgiczne pytania. O szczegółach spisu mówił na antenie TOK FM Radosław Stępień, dyrektor Departamentu Badań Demograficznych GUS.
Do tekstu..
Graff: Wojna z Kościołem? (05-04-2011)
Autor: Z Agnieszką Graff rozmawia Michał Sutowski
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Wydaje mi się, że irytacja na Kościół przestała być sprawą wstydliwą. Zaczęłam mieć nawet poczucie, że tezy, które postawiłam w mojej ostatniej książce się niemal zdezaktualizowały. Pisałam o hegemonii Kościoła w Polsce z pozycji radykalnych, a teraz okazuje się, że jestem częścią mainstreamu."
Do tekstu..
Dlaczego nie napalm? (05-04-2011)
Autor: DNN
Źrodło: Dlaczego nie napalm? Zgłosił/a: coreless
Z wprowadzenia: "Wydawało się, że po katastrofie samolotu z parą prezydencką na pokładzie ("Nikt nie przeżył katastrofy samolotu prezydenckiego") poza ewentualnie nie do końca komfortowymi odczuciami co do mediów ("Biznes to biznes") będzie spokój aż do wyjaśnienia przyczyn..."
Do tekstu..
Śmieciowe DNA a kształt penisa (05-04-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"W grudniu pisałem o podsumowaniu dekady przez magazyn Science. Na pierwszym miejscu tego podsumowania, wyliczającego 10 największych naukowych odkryć, problemów i wyzwań, jakie pojawiły się przed nami w ostatnich 10 latach, znajdowało się śmieciowe DNA. Nie to, żeby to był jakiś ranking - niemniej nie zmienia to faktu, że problematyka śmieciowego DNA, o którym już wiemy, że śmieciowe nie jest, jest tak ważnym, jak fascynującym problemem"
Do tekstu..
Redaktor dziunia-lalunia i złote swojskie męskie wzdęcie (05-04-2011)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kobieta na konferencji nie powinna być w spodniach. Naprawdę nie masz sukienki, młoda? To chodź, ci kupimy. Co, myślisz, że mnie nie stać, pani redaktor? - powiedział do mnie pewien polski... dyplomata"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365