Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.940.859 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W świecie żyją dwie myśli: jedna, śmiało spoglądając w mrok zagadek życia, stara się je rozwiązać, druga uznaje tajemnice za niewytłumaczalne i w trwodze przed nimi, ubóstwia je. Dla jednej – nie ma nic niepoznawalnego, istnieje tylko jeszcze nie poznane, druga – wierzy, że świat na zawsze jest niepoznawalny."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Judasze z CKE (23-10-2011)
Autor: Dariusz Chętkowski
Źrodło: BelferBlog - Blog Dariusza Chętkowskiego Zgłosił/a: Kowalski
"Nie ma co owijać w bawełnę, powiem więc prosto z mostu. Najpierw CKE wymyśliła taki system egzaminowania, który zabija wszelką samodzielność, a teraz odwraca kota ogonem i zwala winę na nauczycieli. Egzamin po szkole podstawowej, egzamin po gimnazjum i przede wszystkim nowa matura zostały tak skonstruowane, aby pracę uczniów można było sprawdzać wg jednolitego klucza. O żadnej samodzielności nie było mowy."
Do tekstu..
Rehabilitacja po 250 latach (23-10-2011)
Autor: Zbigniew Beling/red
Źrodło: piastowskakorona.pl Zgłosił/a: JK
Rehablitacja spalonych 250 lat temu dziesięciu kobiet oskarżonych o czary.
Do tekstu..
Once A Day Atheism (23-10-2011)
Autor: Thomas Haines
Źrodło: http://onceadayatheism.blogspot.com/ Zgłosił/a: kiryl
This is a website where I shall paste many quotes, links, pictures, and other such things relating to Atheism. Here I separate the belief from the believer. I have no problem with the people themselves, but the beliefs themselves.
Do tekstu..
Co dała światu uparta Polka (23-10-2011)
Autor: Irena Szumiel
Źrodło: Kosmos - problemy nauk biologicznych Zgłosił/a: liliac
"Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza jego cierpienia". To często cytowane zdanie wygłoszone przez Marię Skłodowską-Curie odzwierciedla motywację jej działania.
Do tekstu..
Szczuka: krytyka Kościoła przestała brzmieć jak bicie piany (23-10-2011)
Autor: Piotr Najsztub, Kazimiera Szczuka
Źrodło: wprost24.pl Zgłosił/a: slik
Głosy innowierców, świeckich filozofów, feministek, mniejszości seksualnych, ateistów, prostych antyklerykałów czy nowej lewicy wyszły, by tak rzec, z podziemia - mówi w rozmowie z Piotrem Najsztubem Kazimiera Szczuka. odnosi się w ten sposób do wejścia do Sejmu Ruchu Poparcia Palikota. Szczuka mówi, że "wiele jest miejsc i środowisk, i bardzo intelektualnych, i bardzo radykalnych, gdzie od lat odbywa się krytyka Kościoła". - Teraz ta krytyka przestała brzmieć jak bicie piany, jak temat zastępczy, jak "ujadanie piesków", jak to kiedyś powiedział prymas Glemp...
Do tekstu..
Mówi "nie" - znaczy "tak". Mówi "tak" - znaczy: dz (23-10-2011)
Autor: han
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
mówi "tak", to znaczy, że jest dziwką - powiedziała prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego, którą oburzyło hasło reklamowe: "Gdy kobiety mówią NIE, stosują najlepszą doustną antykoncepcję na świecie". - Ta reklama promuje przemoc wobec kobiet - oceniła na antenie Radia TOK FM.
Do tekstu..
Chciał "zabić" człowieka na wizji (23-10-2011)
Autor: red. za NY Daily News, KK
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Popularny hinduski guru reklamował w swoim programie telewizyjnym swoje wyjątkowe zdolności; miał zabić człowieka używając wyłącznie mocy umysłu i mistycznego rytuału. Oszustwo obnażył przewodniczący Indyjskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, który zgłosił się na "ofiarę" - informuje "NY Daily News".
Do tekstu..
"Zalewa nas fala nowego pogaństwa" (23-10-2011)
Autor: (mj)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
"Kościół jest domem Bożym i domem dla człowieka. Architektem i Konstruktorem tego domu jest sam Jezus Chrystus" - napisał nowy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w pierwszym liście pasterskim do wiernych. "Dziś zalewa nas fala nowego pogaństwa, dla którego krzyż stał się znakiem niewygodnym, głupstwem i zgorszeniem" - ostrzega abp Budzik.
Do tekstu..
Antykościelny bunt młodych (23-10-2011)
Autor: Józef Baniak
Źrodło: Tygodnik Powszechny Zgłosił/a: klamar
Rozmowa z Prof. Józefem Baniakiem dotycząca stosunku młodych do Kościoła.
Do tekstu..
Czas średniaków (22-10-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Wiele lat temu demagog Periander dał radę tyranowi Trazybulowi, by ten zawsze "ścinał wystające kłosy", czyli eliminował ze swego otoczenia ważne sprawy, wielkie osobowości i stawiał na średniaków. Z rady tej korzysta po dziś dzień wielu szefów partii. Polska na średniactwie stoi.
Do tekstu..
Jak przespać religię (22-10-2011)
Autor: red, Renata Kim
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Mieliśmy pokolenie JP II, teraz mamy pokolenie JP III - tak niektórzy komentują popularność Janusza Palikota wśród najmłodszych wyborców. Inni pytają, jak to się stało, że po ponad 20 latach religii w szkołach wyrosło w Polsce pokolenie antyklerykałów. No właśnie, jak?
Do tekstu..
Palikota czeka klęska? "Jeśli ich zlekceważy" (22-10-2011)
Autor: KT / Tygodnik Powszechny
Źrodło: Tygodnik Powszechny; onet.pl Zgłosił/a: slik
"Co czwarty młody Polak głosował na Palikota. Jeżeli ich zlekceważy, to na dłuższą metę czeka go klęska" - uważa prof. Janusz Baniak, socjolog religii. "Młodzi spodziewają się, że poseł Palikot będzie ambasadorem ich spraw w Sejmie polskim. Chcą, żeby ich państwo było państwem świeckim i nie 'klękało' przed Kościołem".
Do tekstu..
3 lata ciężkich robót za obrazę islamu na Facebooku (22-10-2011)
Autor: (mj)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Kairski sąd skazał Egipcjanina na trzy lata ciężkich robót za obrazę islamu, której odpuścił się na Facebooku - podała w sobotę oficjalna agencja MENA. Mężczyznę aresztowano w sierpniu. Sąd uznał Ajmana Mansura za winnego "celowego obrażania, atakowania i wyśmiewania religii islamskiej" na Facebooku poprzez użycie "skandalicznego i rynsztokowego języka" do opisu świętej księgi islamu, Koranu, a także proroka i wiernych. Sąd orzekł, że wolność przekonań nie usprawiedliwia obrazy cudzych przekonań.
Do tekstu..
Mężczyzna czy kobieta? (22-10-2011)
Autor: Marek Maleszewski, Zakład Embriologii, Instytut Zo
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W podstawówce uczyłeś się, że płeć człowieka zależy od tego, czy tatuś zapłodnił komórkę jajową mamusi chromosomem X czy Y? I że w związku z tym biologiczne określenie płci człowieka jest proste jak budowa cepa? Otóż z punktu widzenia nauki w tej dziedzinie nie wszystko da się uregulować za pomocą prostych i niepodważalnych definicji
Do tekstu..
Klauzula sumienia dla farmaceutów? (22-10-2011)
Autor: Marcin Waligóra
Źrodło: Bioetyka Zgłosił/a: liliac
"Trudno bowiem wyobrazić mi sobie horrendalne państwo w którym zróżnicowane światopoglądowo i religijnie grupy powołują się na "klauzule sumienia" odmawiając innym grupom dostępu do różnorakich świadczeń i usług. Powiedzmy, że sędziowie nie orzekają wyroków o rozwodach, farmaceuci nie sprzedają środków antykoncepcyjnych, kasjerzy w supermarketach odmawiają sprzedaży prezerwatyw, katolicy nie chcą prowadzić wykładów dla świadków jehowy, ateiści dla katolików itd."
Do tekstu..
Gdzie jest zbuntowana młodzież? (22-10-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Ekskursje w dyskursie - blog Wojciecha Orlińskiego Zgłosił/a: liliac
"Oburzeni na Zachodzie mają świadomość, że czeka ich poziom życia niższy niż ten, którym cieszyli się ich rodzice - i żadnej nadziei na zmianę sytuacji. Młodzi ludzie w Polsce ciągle mają w sobie nadzieję, że w życiu ułoży im się lepiej niż rodzicom (może z paroma wyjątkami typu Tomasz Gudzowaty)."
Do tekstu..
Ekspert CNN od spraw Kościoła: Krzyż zostanie pewnego dnia zdjęty (22-10-2011)
Autor: wprost
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: ramichael
Co, u licha, się u was dzieje? Słyszałem, że do parlamentu weszła partia antyklerykałów - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" ekspert CNN od spraw Kościoła. Dodaje on, że nie wie jaki będzie rezultat bitwy o krzyż w polskim Sejmie, ale jego "długoterminowa prognoza dla Polski jest taka, że ten krzyż pewnego dnia zostanie zdjęty".
Do tekstu..
MissTrans (22-10-2011)
Autor: Magdalena Dubrowska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Kiedy wreszcie nie musisz udawać faceta, przeginasz z makijażem, z ciuchami. Nas matki nie uczyły kobiecości" - jak się czuje trans.
Do tekstu..
Prezydent przyznał medal za staż małżeński, ale mąż zabił żonę (21-10-2011)
Autor: Źródło: PAP
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: coreless
To pierwsza taka sytuacja w historii odznaczenia. Prezydent przyznał je pewnej parze za długoletnie pożycie małżeńskie. Medal jednak nie zostanie odebrany - podczas pijackiej sprzeczki mąż zamordował żonę.
Do tekstu..
Bieda-wypas, czyli gdzie jest scenariusz? (21-10-2011)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Nie spodziewałem się po filmie "1920. Bitwa Warszawska" jakiejś spektakularnej wybitności, nie czekałem na Cud przed Ekranem, spekulowałem raczej, że może to być film pusty, ale jednak ładny, że sobie przynajmniej na ciekawe sceny batalistyczne popatrzę. Owszem, prawie dwie godziny patrzyłem, a nawet z podziwu wyjść nie mogłem, jakim to cudem można aż taką fantastyczną tandetę wyprodukować."
Do tekstu..
Military backs off threat to pull atheist from ceremony (21-10-2011)
Autor: Jennifer Rizzo
Źrodło: CNN Zgłosił/a: coreless
After almost being pulled from a graduation ceremony for refusal to lower the head during a benediction, a soldier is now allowed to attend but must instead stand at attention...
Do tekstu..
Bioplazma, teologia światła i Madame Curie (21-10-2011)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak rozumiem, dla organizatorów konferencji to zestawienie - Madame Curie i księdza Sedlaka - jest "transdyscyplinarnością". Bardzo szeroko pojętą - jako przekraczanie granic pomiędzy nauką oraz pseudonauką. Jeśli tak, to mam kilka pomysłów na kolejne tego typu konferencje, jedna mogłaby np. zestawić spuściznę Darwina i Łysenki."
Do tekstu..
Polski natchniony katolicyzm (21-10-2011)
Autor: Martyna Bunda, [współpr.] Agnieszka Czapla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Cuda, jak ten w Sokółce, są szczególną specjalnością polskiej wiary. Obok natchnionych mistyków, wiernych radykalniejszych od papieża i praktykujących ateistów. Oto nasz katolicyzm.
Do tekstu..
Steve Jobs Regretted Early Decision to Delay Cancer Surgery (21-10-2011)
Autor: Eric Slivka
Źrodło: http://www.macrumors.com/ Zgłosił/a: Andrzej Dymkowski
Steve Jobs zawierzył diecie, a gdy po 9 miesiącach dał wolną rękę lekarzom, było już za późno... (tekst i wideo po angielsku)
Do tekstu..
Poles apart … over a cross (20-10-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: The Freethinker Zgłosił/a: coreless
MORE bad news for the Vatican ... Poland, once one of Europe's staunchest bastions of Catholicism, seems to be falling out of love with the faith.
Do tekstu..
Fresh Christ-killers jibe ignites Jewish fury (20-10-2011)
Autor: Barry Duke
Źrodło: The Freethinker Zgłosił/a: coreless
BELEAGUERED Pope Ratzinger is in the midst of a new row this week after a deranged Holocaust-denying bishop - Richard Williamson - blamed Jews for the killing of Christ...
Do tekstu..
Odyseja 1961: 50 lat kodu genetycznego (20-10-2011)
Autor: Marta M. Gabryelska, Jan Barciszewski
Źrodło: www.portalwiedzy.pan.pl Zgłosił/a: liliac
"W tym roku obchodzimy 50. rocznicę odkrycia kodu genetycznego, stanowiącego uniwersalny szyfr, wspólny dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi. W 1961 roku Marshall Warren Nierenberg oraz Johann Heinrich Matthaei opracowali układ doświadczalny in vitro składający się z oczyszczonych rybosomów bakteryjnych oraz frakcji RNA o małej masie cząsteczkowej, w którym kwas poliurydylowy koduje polifenyloadeninę. W ten sposób zaczęto rozumieć, odkrywać i poznawać kod genetyczny."
Do tekstu..
Czy uzbrojony w klawiaturę był tak groźny dla społeczeństwa? (20-10-2011)
Autor: Marcin Kosedowski
Źrodło: technowinki.onet.pl Zgłosił/a: zet
Legendarny haker walczący z korporacjami? Cyberprzestępca, który ukradł 300 milionów dolarów przez internet? A może ofiara mediów? Jaka jest prawdziwa historia Kevina Mitnicka?
Do tekstu..
Rzecznik niewierzących (20-10-2011)
Autor: Charles Mcgrath
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
"Christopher Hitchens - ateista, filozof, publicysta, zwolennik seksu oralnego i narzekania na kiepskich kelnerów. W 2010 roku dowiedział się, że cierpi na raka przełyku w zaawansowanym stadium. Dziennikarzowi "New York Timesa" opowiada o tym, jak zmieniło się jego życie i praca po diagnozie."
Do tekstu..
Kościół w Polsce dostaje 3 mld zł. Myślisz, że to dużo? (20-10-2011)
Autor: Bartosz Wawryszuk
Źrodło: money.pl Zgłosił/a: JK
"Dyskusje o tym, w jaki sposób finansować kościoły i związki wyznaniowe wzbudzają emocje nie tylko w Polsce. W Europie, w zależności od kraju stosowanych jest kilka modeli finansowania kościoła. Bez względu na to, czy jest to podatek kościelny czy, odpis od podatku dochodowego albo wariant mieszany - praktycznie każdy jest krytykowany jako niesprawiedliwy."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365