Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.679 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wolę błędy entuzjasty od obojętności mędrca.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Polska pycha i litewskie fobie (24-05-2011)
Autor: Jan Widacki
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Przez długi czas zarówno Litwini, jak i Polacy przy każdej okazji powtarzali, że stosunki między naszymi krajami są najlepsze w dziejach. Ale od kilku lat mówi się, że są złe. Co się stało?"
Do tekstu..
Im udało się uchwycić z kosmosu wybuch wulkanu na Islandii (24-05-2011)
Autor: Red. AB.
Źrodło: deser.pl Zgłosił/a: PanBuk
Portal kiepski, ale temat i zdjęcia bardzo ciekawe: "Moment wybuchu uchwyciła amerykańska satelita Meteosat-9, należąca do centrum nauki i inżynierii kosmicznej uniwersytetu w Wisconsin. Na zdjęciu dokładnie widać, jak wysoko sięgnął wybuch. Pył został wyrzucony na kilkanaście kilometrów."
Do tekstu..
O. Rydzyk o informatyce na uczelni: Bez Biblii to dziękuję (24-05-2011)
Autor: Jacek Hołub, Toruń
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Ojciec Tadeusz Rydzyk robi awanturę w swojej szkole. Bo na informatyce jest za mało wykładów z Biblii, etyki i społecznej nauki Kościoła. - Co to za uczelnia?! Tak to ja dziękuję! Sam będę za likwidacją takiej informatyki - odgrażał się na antenie Radia Maryja. - Po takiej uczelni nie mogą wyjść ludzie, którzy nie wiedzą co to jest Pismo Święte!
Do tekstu..
Religijność w mózgu (24-05-2011)
Źrodło: Niewygodne myśli - blog Zgłosił/a: Faith
"Jak sam prowadzący, światowej sławy neurolog mówi, nie jest tematem wykładu czy bóg istnieje czy nie. Mówi o zbadanej zależności między pewną częścią mózgu a doznaniami religijnymi, a na koniec formułuje hipotezę czemu ewolucja wypromowała takie "zaburzenie, uszkodzenie" mózgu."
Do tekstu..
Kto ma w Polsce prawo uprawiać seks? (24-05-2011)
Autor: Jaś Kapela
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Przy okazji projektu ustawy o związkach partnerskich, przejrzałem sobie raport CBOS-u na temat postaw wobec gejów i lesbijek. Jest bardzo zabawny. Szczególnie podoba mi się pytanie: "Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli dwóch osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo uprawiać stosunki seksualne?"
Do tekstu..
Ksiądz: seks z dorosłym nie szkodzi dziecku (24-05-2011)
Autor: TSz
Źrodło: onet.pl Rzeczpospolita Zgłosił/a: slik
Dzieci od 12. roku życia mogą uprawiać seks z dorosłymi. Nie musi to być szkodliwe - stwierdził Herman Spronck, szef holenderskich salezjanów, broniąc 73-letniego duchownego, określanego przez media jako Van B. Ten ostatni przez lata przygotowywał dzieci do pierwszej komunii, będąc jednocześnie członkiem organizacji walczącej o legalizację pedofilii. O sprawie Vana B. pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita"
Do tekstu..
Doniosłe chwile w historii ludzkości. Filippides. (23-05-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi… Zgłosił/a: liliac
"Maraton od Sparty dzieliło 245 kilometrów, Filippides nie mógł jednak tego w żaden sposób wiedzieć, ponieważ kilometr wynaleziono znacznie później. Gdyby wiedział, najprawdopodobniej by się przestraszył i nie dobiegł."
Do tekstu..
Doda obraziła uczucia religijne? Ruszył proces (23-05-2011)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Do dwóch lat więzienia grozi Dorocie Rabczewskiej oskarżonej przez prokuraturę o obrazę uczuć religijnych dwóch osób określeniem autorów Biblii jako "naprutych winem i palących jakieś zioła". Proces ruszył - mimo że Doda jest za granicą. Latem 2009 r. piosenkarka w wywiadzie prasowym stwierdziła, że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo - jej zdaniem - "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła". Pytana, o kim mówi, dodała: - O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie.
Do tekstu..
Lekarz upomniany za rozmowy z pacjentami o religii (23-05-2011)
Autor: (kab)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
50-letni brytyjski lekarz rodzinny Richard Scott otrzymał upomnienie od GMC (General Medical Council), odpowiednika Naczelnej Rady Lekarskiej w Polsce, za to, że rozmawiał z pacjentami o swej religii - chrześcijaństwie.
Do tekstu..
Rodzina homoseksualna i inne (23-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Większość ludzi chce seksu dla seksu. Jak potępiani homoseksualiści.
Do tekstu..
Wpadli, zamknęli stronę, nastraszyli - chłopaki na medal! (23-05-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Przez Polskę przeszła kolejna afera, tym razem z udziałem internauty, który prowadził "antypaństwową" stronę AntyKomor.pl. Na szczęście nasi dzielni funkcjonariusze ABW, żywieni z naszych podatków, spisali się na medal i - ryzykując życie - internetową stronę zamknęli, a jej administratora strasznie nastraszyli
Do tekstu..
Gej nie jest konkurencją (22-05-2011)
Autor: Rozmawiał Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Potępianie męskiego homoseksualizmu przez heteroseksualnych mężczyzn może dziwić. Szczególnie przez młodych, bo w ich interesie leży jak największa liczba gejów - dzięki temu mogliby mieć łatwiejszy dostęp do kobiet i więcej partnerek - uważa antropolog prof. Bogusław Pawłowski
Do tekstu..
Anne-Josèphe Théroigne de Méricourt (22-05-2011)
Autor: telemach
Źrodło: Ogólna teoria wszystkiego - Pytania do znanych odpowiedzi Zgłosił/a: liliac
"Dzisiaj: Anne-Josephe Théroigne de Méricourt. Ciekawa i dzielna kobieta, ciekawa karta w historii emancypacji. Poważnie."
Do tekstu..
Profesor doktor kserowany (22-05-2011)
Autor: Marek Wroński
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Brylował na czterech wyższych uczelniach, zdobywając uznanie władz oraz sympatię studentów. Aż zaczęto sprawdzać, kim jest."
Do tekstu..
Kolejny ogromny Chrystus. Nowa 24-metrowa figura w Ustroniu (22-05-2011)
Autor: s, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ramichael
Po słynnym najwyższym na świecie monumencie Chrystusa w Świebodzinie mamy kolejny ogromny posąg. Tym razem w Ustroniu. Wysoka na 24-metry figura ze stali nierdzewnej przestawiająca Jezusa Chrystusa Króla Polski stanęła w piątek przy kościele na zboczu góry Równica w Ustroniu Zawodziu. Ufundował ją anonimowy mieszkaniec miasta.
Do tekstu..
Trzy kroki do dużego mózgu (22-05-2011)
Autor: Piotr Kościelniak
Źrodło: rp.pl Zgłosił/a: Mirek
Dlaczego wszystkie ssaki - w tym ludzie - mają tak duże mózgi
Do tekstu..
Skandale pedofilskie sprawiają, że Kościół staje się bankrutem (21-05-2011)
Autor: -
Źrodło: www.polskatimes.pl/ Zgłosił/a: slik
Ofiary księży pedofilów chcą odszkodowań. Diecezje, których nie stać na wypłatę gigantycznych kwot, same stają się ofiarami swojego postępowania. Kolejne ogłaszają bankructwo. Po całych dekadach starannego ukrywania afer pedofilskich w Kościele i chronienia instytucji zamiast bezbronnych ofiar postępowania księży dopuszczających się seksualnych nadużyć od pewnego czasu Watykan przyjął nową strategię radzenia sobie ze zjawiskiem, które na całym świecie spowodowało poważne problemy w Kościele katolickim.
Do tekstu..
Niech zstąpi duch pozytywizmu i odnowi oblicze tej ziemi (21-05-2011)
Autor: a.
Źrodło: lemingi i inne żyjątka - blog Zgłosił/a: liliac
"Rozwój nauki i specjalizacja poszczególnych dziedzin powodują intelektualne wykluczanie coraz większej liczby obywateli. Finalnie więc wszystko sprowadza się do podjęcia decyzji o zaufaniu: Mihalovic czy WHO? Ideologia czy medycyna? Nasz zbiór doświadczeń jako ostateczne odniesienie czy autorytet zewnętrznych standardów? Choć lektura opowieści o uzdrawiającym wpływie citroseptu i upładniających właściwościach pasków św. Dominika może budzić wiele uciechy, sytuacja w żadnym razie nie jest zabawna."
Do tekstu..
Fabryka lalek (21-05-2011)
Autor: Izabela Grelowska
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: Faith
30 procent dziewczęcych ubranek dostępnych w sklepach on-line można określić jako seksowne lub seksualizujące - wynika z ostatnich amerykańskich badań. Mowa tu o ubrankach dla dzieci, nie dla nastolatek. Tymczasem psychologowie biją na alarm: to, w co ubieramy nasze pociechy, nie jest obojętne dla ich rozwoju i może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.
Do tekstu..
Projekt Tuva, czyli na wykładach u Richarda Feynmana (21-05-2011)
Autor: Bartosz Zajączkowski
Źrodło: zajaczkowski.org Zgłosił/a: liliac
"Zakres działań Gatesa jest szeroki, począwszy od zakładania szkół i fundowania bibliotek na całym świecie (także w Polsce), skończywszy na różnych inicjatywach około edukacyjnych. Jednym z takich pomysłów było przeniesienie do sieci i nieodpłatne udostępnienie wszystkim zainteresowanym, nagrań video z wykładów słynnego noblisty Richarda Feynmana - tych samych wykładów, które stały się podstawą słynnej serii podręczników do fizyki, uznawanych dziś za jedne z najlepszych jakie kiedykolwiek powstały."
Do tekstu..
Wyzwania dzisiejszej polszczyzny. Co mówi mowa (21-05-2011)
Autor: Mirosław Pęczak
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: ramichael
Schamienie, wulgaryzacja, brutalizacja, zachwaszczanie - te słowa bardzo często przewijały się w debatach Kongresu Języka Polskiego. Nawet najwięksi puryści językowi nie mieli jednak wątpliwości, że dzisiejsza polszczyzna składa się z wielu odmian i wyznaczenie jednej wspólnej normy staje się coraz trudniejsze.
Do tekstu..
Przez intrygi zakonników Benedykt XVI zamknął opactwo (21-05-2011)
Autor: (kab)
Źrodło: Wirtualna Polska Zgłosił/a: coreless
Benedykt XVI nakazał zamknąć istniejące od 500 lat opactwo przy rzymskiej bazylice świętego Krzyża w Jerozolimie. Powodem tego są, jak ujawnił w sobotę dziennik "La Stampa", intrygi wśród zakonników, "światowe życie", brak dyscypliny i nadużycia w liturgii.
Do tekstu..
Bodies In Motion: Exploring the Human Limits of Future Travel (21-05-2011)
Autor: Jacob Ward
Źrodło: Popular Science Zgłosił/a: coreless
Okazuje się, że obecnie nie jest sztuką zbudować niemal niezniszczalny wehikuł, jednak bezpieczne przewożenie nim ludzi to nadal spore wyzwanie.
Do tekstu..
The danger of science denial (21-05-2011)
Autor: Michael Specter
Źrodło: guardian.co.uk Zgłosił/a: coreless
Vaccine-autism claims, GMO "Frankenfood" bans, the herbal cure craze: All point to the public's growing fear (and, often, outright denial) of science and reason, says Michael Specter, a trend that spells disaster for human progress.
Do tekstu..
Wiceminister kultury chce usunięcia pomnika Jana Pawła II (20-05-2011)
Autor: (bk)
Źrodło: wp.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Wiceminister kultury Włoch Francesco Giro zaapelował o jak najszybsze usunięcie pomnika Jana Pawła II, odsłoniętego dwa dni wcześniej przed rzymskim dworcem Termini. - To niefortunne, brzydkie dzieło - ocenił.
Do tekstu..
Experimental vaccine could cure HIV Aids (20-05-2011)
Źrodło: mirror.co.uk Zgłosił/a: ramichael
An experimental vaccine could prove to be the ultimate weapon against Aids, research suggests. Studies indicate it has the potential to clear the body of all traces of the Aids virus, HIV. Uniquely, the injected vaccine is carried by a persistent virus which remains in the body for life.
Do tekstu..
Jak nie pobiłem premiera (20-05-2011)
Autor: Wojciech Orliński
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Inwestycje w kulturę nigdy nie są nietrafione. W najgorszym wypadku zwracają się "tylko" w kapitale społecznym i kulturowym. W najlepszym - poza budowaniem wartości niematerialnych przynoszą też wagony z gotówką."
Do tekstu..
Jak Kościół hamował rozwój medycyny (20-05-2011)
Autor: Ewa Frączek
Źrodło: odkrywcy.pl Zgłosił/a: Faith
Kościół - bolesna rana medycyny "Jeśli chodzi, panowie, o medycynę na wsi, widzimy ranę bardziej otwartą i boleśniejszą: kler. Prawie wszędzie na naszej wsi kapłani wkraczają w dziedzinę zastrzeżoną dla lekarza i są dla niego najgroźniejszą konkurencją". Tak na kongresie medycznym w Paryżu, w 1845 przemawiał Joseph-Francois Malgaigne, francuski chirurg, profesor i... uczestnik powstania listopadowego. Tekst jego przemowy zwraca uwagę na to, że jeszcze w XIX wieku Kościół hamował rozwój medycyny, przyglądając się niechętnie przede wszystkim nowościom.
Do tekstu..
Gadolinowy łańcuch skojarzeń (20-05-2011)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego - blog Zgłosił/a: liliac
"Spektroskopowo pierwiastek gadolin - nazwany tak na cześć, jak można się domyślić, Johana Gadolina - zaobserwowany został przez Szwajcara Jeana Galissarda de Marignaca. Tlenek gadolinu uzyskany został z kolei przez Francuza Lecoq de Boisbaudrana, notabene z próbek Mosandera. Jednak zrządzeniem losu i natury pozostaje to, że minerał gadolinit, pomimo nazwy, pomimo zbieżności, pomimo historii odkrycia pierwszych związków gadolinu, gadolinu w ogóle nie zawiera."
Do tekstu..
O. Rydzyk o in vitro: Inseminacja. Kobieta to nie krowa (20-05-2011)
Autor: Jacek Hołub
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Ag-nes
- Posłowie będą mówić: "in vitro, czy nie in vitro". Przecież kobieta to nie krowa za przeproszeniem. To nie inseminacja jest! - mówił w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365