Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.105.714 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 300 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość
Jan Rura - Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Umberto Eco - Cmentarz w Pradze

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
System hipotez naukowych akceptowanych przez osobę w dowolnym czasie powinien być dla niej systemem prawd możliwych w tym sensie, że pomimo swych najgorętszych usiłowań, nie znalazła ona żadnej sprzeczności ani w tym systemie, ani pomiędzy nim a dostępnym jej świadectwem.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ateizm po czesku (30-01-2011)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źrodło: http://personal.ikari.pl, Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: jarekland
"Czesi sami mówią o sobie, że są najbardziej zateizowanym narodem świata. Około 30 procent przyznaje się do jakiegoś wyznania (wśród nich 9 na 10 to katolicy). Dwie trzecie społeczeństwa deklaruje ateizm, ale powszechnie mówi się, że może 1 procent Czechów to świadomi ateiści odrzucający istnienie Boga, o którym coś wiedzą. Dla przytłaczającej większości religia jest czymś obojętnym, czym nie warto się zajmować."
Do tekstu..
Kłótnia przy bilardzie - 4 osoby nie żyją (30-01-2011)
Autor: (bk, aw)
Źrodło: PAP, wp.pl Zgłosił/a: slik
Co najmniej cztery osoby zginęły w mieście Tafawa Balewa północnej Nigerii, gdy kłótnia podczas gry w bilard przerodziła się w konflikt między grupami religijnymi - poinformowały lokalne władze. Walki pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami rozpoczęły się, gdy grupa młodych ludzi grających w bilard wdała się w spór, który szybko przerodził się w gwałtowne starcia. Spłonęły kościoły i meczety, zniszczono domy. Policja patrolowała ulice, a władze miasta nie wykluczają, że do sił porządkowych dołączy wojsko.
Do tekstu..
PO, czyli coś dla piłkarzy (29-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Dziesięcioletnia PO jest niczym grzeczny chłopiec z dobrego domu, który ma przewagę nad innymi, bo ma niezłe pochodzenie, pieniądze, przyszłość i dobre koneksje gwarantujące zarówno bezpieczeństwo, jak i karierę. Dziesięcioletni chłopiec ma pasję - gra w piłkę
Do tekstu..
W Hiszpanii kwitł handel niemowlętami (29-01-2011)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
Stowarzyszenie ofiar oszukańczych adopcji skarży szpitale o kradzież i sprzedaż dzieci do adopcji. Na razie chodzi o 261 dzieci, ale skala zjawiska sięga kilkuset tysięcy, zaś proceder trwał przez kilkadziesiąt lat. Wnioskodawcy pozwu domagają się znalezienia i ukarania winnych oraz odszkodowań. Przypuszcza się, że w przestępczy interes angażowały się setki osób - od lekarzy, po pielęgniarki, księży i zakonnice.
Do tekstu..
Hotel nie dla gejów (29-01-2011)
Autor: Jacek Pawlicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
Głośny na Wyspach proces o dyskryminację homoseksualnej pary przez właścicieli hoteliku w Kornwalii przerodził się w próbę sił między środowiskiem gejowskim a lobby chrześcijańskim. Na razie jest 1:0 dla gejów.
Do tekstu..
Kryzys w powołaniach (29-01-2011)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
Liczba przyszłych księży stale spada - wynika z najnowszych statystyk pokazanych przez Kościół. Mniej będzie też zakonnic
Do tekstu..
"Schetyna tuszuje działania Komisji Majątkowej" (28-01-2011)
Autor: -
Źrodło: www.wp.pl; tvp.info Zgłosił/a: slik
Marszałek sejmu Grzegorz Schetyna próbuje zablokować decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Komisji Majątkowej, zajmującej się zwrotem Kościołowi mienia utraconego w PRL - twierdzą posłowie SLD, autorzy wniosku do TK.
Do tekstu..
Biblijny skarb w gdańskiej latrynie (28-01-2011)
Autor: Jowita Kiwnik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
Czy na podstawie tego znaleziska możemy coś powiedzieć o religijności średniowiecznego Gdańska? - To jeszcze jeden przyczynek do tego, żeby potwierdzić, że religijność Gdańska była bardzo głęboka.
Do tekstu..
Neil Gershenfeld. Jak zrobić prawie wszystko (28-01-2011)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
I stań się kreacjonistą...
Do tekstu..
Ewolucja samochodów przy użyciu algorytmów genetycznych. (28-01-2011)
Źrodło: JoeMonster.org Zgłosił/a: zolv
Aplikacja przedstawia jak środowisko wymusza zmiany na danym organizmie według zasady "przeżyje najlepszy". Tu przedstawiono to za pomocą dziwnych, dwukołowych, różnokolorowych "samochodzików".
Do tekstu..
SLD chce wyłączyć sędziów Trybunału (28-01-2011)
Autor: Magdalena Kursa
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
Skład sędziowski Trybunału Konstytucyjnego, który w poniedziałek zajmie się Komisją Majątkową, nie gwarantuje bezstronności - uważają posłowie SLD. I przygotowują wnioski o wyłączenie dwóch sędziów. W sprawach o zabarwieniu światopoglądowym nie powinni orzekać sędziowie zatrudnieni w uczelniach wyznaniowych - dodaje dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego, autor wniosku posłów lewicy.
Do tekstu..
Rewolucja w Kościele - ciężarne nie dostaną ślubu? (28-01-2011)
Autor: (meg)
Źrodło: www.wp.pl; Superexpres Zgłosił/a: slik
Po wystąpieniu papieża Benedykta XVI na temat zaostrzenia rygorów zawierania sakramentu małżeństwa polscy hierarchowie planują wielkie zmiany. Dłużej będą trwały nauki małżeńskie, narzeczeni będą musieli przejść dokładne badania psychiatryczne, a kobiety w ciąży ślubu mogą nie dostać wcale! - informuje "Super Express".
Do tekstu..
Wolność słowa sądu nie interesuje (27-01-2011)
Autor: Piotr Rogowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
"Artykuł 212 jest chętnie wykorzystywany przez polityków, urzędników, działaczy (szczebla od krajowego po - jak w wypadku blogera z Mosin - lokalne) w celu zastraszania dziennikarzy lub wzięcia surowego odwetu za krytyczne publikacje."
Do tekstu..
Czy Kościół "przegina"? Polacy nie mają wątpliwości (27-01-2011)
Autor: Anna Kalocińska
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: ramichael
Aż 75% Internautów krytykuje Kościół katolicki w Polsce, uważając, że za bardzo angażuje się on w politykę - wynika z sondy Wirtualnej Polski, w której wzięło udział blisko 8,5 tysiąca badanych. Przeciwnego zdania jest 23% osób, a 1% nie ma w tej sprawie zdania.
Do tekstu..
Zamilknie, bo denerwował władze (27-01-2011)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: barte
"Trzysta godzin prac społecznych i roczny zakaz publikowania artykułów - taką karę wymierzył sąd blogerowi z podpoznańskiej Mosiny za zniesławienie pani burmistrz. - Wyrok godzi w wolność słowa - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka"
Do tekstu..
Równość. Od ulicy i od kuchni (27-01-2011)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: wysokieobcasy.pl Zgłosił/a: ramichael
Ależ to poszło piorunem. Zaledwie półtora roku temu Kongres Kobiet rozpoczął walkę o parytety, a już Sejm stosowną ustawę przyjął. Co prawda nie parytetową, tylko kwotową, ale nie bądźmy małostkowe. Wydarzenie i tak jest epokowe, a tempo - biorąc pod uwagę stosunek polskiej klasy politycznej do równości płci - oszałamiające.
Do tekstu..
Wspólny program: urzędników, feministek i gejów (27-01-2011)
Autor: Wojciech Karpieszuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: barte
"W ratuszu powstaje antydyskryminacyjny program "Warszawa różnorodna". Przy jednym stole siadają: urzędnicy, feministki, geje, Żydzi i katolicy z organizacji prorodzinnej. I rozmawiają." Ateistów chyba brak w tym towarzystwie, niestety.
Do tekstu..
Kościół bierze państwo (27-01-2011)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: barte
Wywiad sprzed jakiegoś już czasu, ale przecież nadal aktualny. O dwóch dekadach ustępstw demokratycznej władzy przed postulatami Kościoła - mówi Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska.
Do tekstu..
Mistyk zamyka drzwi (27-01-2011)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: barte
"Seewald w rozmowie z Benedyktem dotyka punkt po punkcie kontrowersji wokół dzisiejszego Kościoła. Ale nie jest to wywiad, w którym dziennikarz pyta, a bohater rozmowy odpowiada. To jest wspólny manifest obu rozmówców o wyższości religii katolickiej nad współczesnym laicko-liberalnym Zachodem. Manifest światopoglądowego i religijnego konserwatyzmu, który spodoba się konserwatystom różnych odcieni."
Do tekstu..
Ginekolog Jerzy Gawroński skazany za dwie aborcje (26-01-2011)
Autor: mig, PAP
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: barte
"Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Taką karę wymierzył Sąd Okręgowy w Gorzowie za dokonanie dwóch - według prokuratury nielegalnych - aborcji, znanemu miejscowemu ginekologowi. Oprócz tego lekarz musi zapłacić grzywnę - 4 tys. zł."
Do tekstu..
O równości, kusej demokracji i biegu z przeszkodami (26-01-2011)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: http://femka.net Zgłosił/a: liliac
"Dwa wieki po amerykańskiej i francuskiej rewolucji i prawie sto lat po uzyskaniu przez Polki praw wyborczych, uczestnictwo kobiet w sferze publicznej jest niewielkie. I niezmienna pozostaje zależność: im więcej władzy, prestiżu i pieniędzy - tym więcej mężczyzn, a im więcej pracy, biedy i obowiązków - tym więcej kobiet. Wiele politycznych ciał (jak senat), media czy konferencje ciągle przypominają watykańskie konklawe: sami mężczyźni."
Do tekstu..
Głęboka noc listopadowa (26-01-2011)
Autor: Adam Kożuchowski
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Powstanie listopadowe wywołali pełni wiary w siebie i opatrzność młodzieńcy. Spośród doświadczonych polityków i żołnierzy początkowo nie opowiedział się za nim właściwie nikt."
Do tekstu..
Prezes Partii Boga. Hassan Nasrallah rozgrywa na Bliskim Wschodzie (26-01-2011)
Autor: Roman Frister
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Przywódca Hezbollahu obalił rząd Libanu. Od Hassana Nasrallaha zależy teraz pokój na Bliskim Wschodzie."
Do tekstu..
Ewolucja majster-klepka (25-01-2011)
Autor: Anna Lorenc
Źrodło: CHARAKTERY.EU Zgłosił/a: Sznajper
Ewolucja często działa tak, jak Pat i Mat z czeskiego filmu "Sąsiedzi". Ulepsza jeden narząd, psując drugi. Jednych w coś wyposaży, innych czegoś pozbawi. Tworzy z tego, co jest pod ręką, nie dba o jakość wykonania. Byle działało do następnego pokolenia.
Do tekstu..
Aborcyjna obłuda (25-01-2011)
Autor: Beata Dżon
Zgłosił/a: ramichael
Najbardziej zakłamana liczba w Polsce - 538 zabiegów przerywania ciąży w 2009 rokuprzeglad-tygodnik.pl
Do tekstu..
Kobiece przyjemności (25-01-2011)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku - blog Zgłosił/a: liliac
"Kobiety starożytnych Aten musiały nudzić się jak mopsy. Większość życia spędzały zamknięte w domach - przędąc, gotując, zajmując się dziećmi i nadzorując niewolników. Nieliczne wypady na miasto ograniczały się do zakupów, zgromadzeń natury religijnej albo imprez rodzinnych. Popularne wówczas męskie rozrywki, takie jak sport, hazard czy popijawy były damom zabronione. Szansę na ciekawsze życie miały właściwie tylko hetery, ale płaciły za to wysoką cenę: nie mogły założyć normalnych rodzin, znajdowały się poza nawiasem społeczeństwa."
Do tekstu..
Prostytucja w starożytnym Rzymie (25-01-2011)
Autor: docent73
Źrodło: Ale Historia - blog Zgłosił/a: liliac
"Nie będzie chyba przesady w stwierdzeniu, że w starożytnym Rzymie nastąpił rozkwit najstarszej profesji świata. Zapotrzebowanie na tego typu usługi w imperium było ogromne, więc i rozwój prostytucji nie powinien dziwić. Rzym jako twórca prawa, które do dziś jest jednym z filarów naszej cywilizacji, próbował też uregulować rynek usług seksualnych."
Do tekstu..
Wywiad – o pamięci, uzależnieniach i neurodegeneracji (25-01-2011)
Autor: Jerzy Vetulani, Andrzej Kobos
Źrodło: Piękno neurobiologii - Blog Jerzego Vetulaniego Zgłosił/a: liliac
"Narkotyki, pamięć, uzależnienia - chyba to co najciekawsze. Piąta część wywiadu przeprowadzonego przez Andrzeja Kobosa."
Do tekstu..
Królowa procesów niszczących (25-01-2011)
Autor: Adam Zubek
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"W 2010 r. złożyła w Polsce niezapowiedzianą wizytę przedstawicielka największej potęgi światowej - denudacja, córka grawitacji. Towarzyszyło jej kilkoro rozwydrzonych dzieci: erozja, osuwanie, spływanie i spełzywanie."
Do tekstu..
Szwecja: kolejna rewolucja seksualna? (25-01-2011)
Autor: Tomasz Walat
Źrodło: Polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Julian Assange i jego portal Wikileaks wpłynie nie tylko na amerykańską dyplomację, ale również na zmianę obyczajów w Szwecji, w której autora oskarżono o przestępstwa seksualne wobec dwóch kobiet."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365