Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.664 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niewielki jest wybór wśród zgniłych jabłek.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Prawdziwy spis powszechny ateistów, agnostyków lub humanistów. (16-12-2012)
Autor: www.atheistalliance.org/
Zgłosił/a: Hiac
Prawdziwy spis powszechny ateistów, agnostyków lub humanistów. Liczby rzeczywiście mają znaczenie.
http://www.atheistcensus.com/
Nie morduj (16-12-2012)
Autor: gothmucha
Źrodło: gothmucha.blox.pl Zgłosił/a: liliac
Otóż Joseph Ratzinger, papież Benedykt XVI, udzielił błogosławieństwa Rebece Kadadze. Autorytetem całego Kościoła Rzymskokatolickiego podżyrował akcję skierowaną przeciwko homoseksualistom i jasno wskazał, że pochwala karanie ich śmiercią.
Do tekstu..
''Wszy wyłaziły zewsząd''. Nienawistnicy polscy (16-12-2012)
Autor: Agata Kondzińska, Janusz Sibora
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
Żyd, mason, nie-Polak - to określenia na Narutowicza. Wstrząsający cytat z "Gazety Porannej": "Czarna Ręka wszechświatowego getta żydowskiego zhańbiła Polskę w oczach świata". Inny nagłówek: "Bezczelność żydów i komunistów". Jeszcze inny fragment: "Wśród chaosu tego i zamroczenia cicho i sprawnie, tu i tam, pomyka cień, czarna ręka szuka i próbuje i chwyta kantary władzy. A tam w czeluściach getta, puchacz tej ziemi, rabinobankier świata, chichocze śmiechem szatana".
Do tekstu..
Jamie Oliver wykończył producentów mięsnej "różowej mazi".Stanie za to (16-12-2012)
Autor: mk
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Słynny kucharz Jamie Oliver sprowokował kampanię, która zmusiła McDonalds i innych fastfoodowych potentatów do usunięcia z hamburgerów "różowej mazi", powstałej z tłustych wołowych odpadków. Produkujące ją firmy plajtują i pozywają stację, która wyemitowała program Olivera, odszkodowania żąda też od Jamie'go jeden ze zwolnionych pracowników."
Do tekstu..
Największy pomnik papieża stanie w Częstochowie (15-12-2012)
Autor: Katarzyna Nylec
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
To już pewne. Największy na świecie pomnik Jana Pawła II stanie w Częstochowie. Wykona go firma Malpol z Nowej Soli, która produkuje figury z tworzywa fiberglass złożonego z włókien szklanych i żywic poliestrowych. Mierzący aż 14 metrów pomnik Ojca Świętego zostanie ustawiony na Złotej Górze. - Kilka miesięcy temu zgłosiła się do nas grupa osób związana z Częstochową. Rozmowy na temat powstania pomnika toczyły się niemal trzy miesiące - informuje Marcin Walasek, menadżer ds. marketingu Malpola.
Do tekstu..
Hitch died a year ago (15-12-2012)
Autor: Jerry Coyne
Źrodło: whyevolutionistrue.wordpress.com Zgłosił/a: JK
"Christopher Hitchens died a year ago today-it seems longer, doesn't it?-and of course nobody has emerged to fill the vast lacuna he left."
Do tekstu..
Geje: Benedykt XVI uzbraja homofobów (15-12-2012)
Autor: kid, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Falę protestów środowisk gejowskich we Włoszech oraz popierających je polityków wywołały słowa Benedykta XVI z jego orędzia na Światowy Dzień Pokoju. Papież wymienił inne związki niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju."
Do tekstu..
Małżeństwo dla wszystkich (15-12-2012)
Autor: Marcin Mrowicki
Źrodło: Krytyka Polityczna Zgłosił/a: liliac
"Najprawdopodobniej w 2013 roku we Francji w życie wejdzie ustawa legalizująca małżeństwa jednopłciowe i adopcję dzieci przez pary homoseksualne."
Do tekstu..
Wieszcze z różkami (15-12-2012)
Autor: Darek Jedzok
Źrodło: Darek Jedzok - blog Zgłosił/a: liliac
"Nadal trwa publiczna debata na temat homoseksualnych skłonności autorki "Roty". Podejrzewam, że wielu polonistom włosy stają dęba na myśl o tym, że prędzej czy później pojawi się na lekcji nieuchronne pytanie "Sze pana, a jak to było z tą Konopnicką? Była les?". Była. I mam świetny pomysł, jak z tego zrobić użytek."
Do tekstu..
Kupują bilety do piekła, wyprzedają majątki, szukają ratunku u UFO i na arkach (15-12-2012)
Autor: mm/mj
Źrodło: tvnmeteo.tvn24.pl Zgłosił/a: Reshca
" A Za sześć dni skończy się świat, twierdzą ci, którzy uwierzyli, że kalendarz Majów wskazuje kres ludzkości. Na nic tłumaczenia ekspertów, że to brednie, wynikające z błędnej interpretacji majowskiej kosmologii. Panika osiąga apogeum, nawet w Chinach, które w swojej historii nie znały proroctw o końcu świata. "
Do tekstu..
Emancypacja po afgańsku. Co czeka Afganki po 2014 roku? (15-12-2012)
Autor: Polska Zbrojna
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Piątkowski
Nie ma dla afgańskich kobiet dobrego scenariusza po 2014 roku, gdy wycofają się wojska ISAF. Gdyby przez ostatnie dziesięć lat więcej uwagi poświęcono edukacji mężczyzn, dziś moglibyśmy być spokojniejsi o prawa kobiet - pisze "Polska Zbrojna". W afgańskim prawie wciąż obowiązują przepisy dotyczące "zbrodni obyczajowych", które nakazują karać żony uciekające od maltretujących ich mężów. Ofiary gwałtu zaś skazywane są za cudzołóstwo.
Do tekstu..
Polak Potrafi! (14-12-2012)
Zgłosił/a: wanderer
"Polak Potrafi!Finansuj kreatywne pomysły Przyczyń się do rozwoju wspaniałych i wielkich rzeczy. Zobacz jakie ciekawe pomysły są w planach i czekają na Ciebie! Startuj z własnym pomysłem Masz genialny projekt, genialną myśl, chcesz coś stworzyć?! Zdobądź wsparcie i zrealizuj swoje życiowe marzenia!"
http://www.polakpotrafi.pl
Najstarsze sery świata z Polski (14-12-2012)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źrodło: Archeowieści Zgłosił/a: liliac
"Już 7500 lat temu na Kujawach produkowano ser. Dowiodły tego biochemiczne badania fragmentów ceramicznych naczyń z kilku stanowisk archeologicznych."
Do tekstu..
Orlika znad Biebrzy zestrzelono w Czarnogórze-Myślałem, że ma aparaturę szpiegow (14-12-2012)
Autor: wg, PAP
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Jak relacjonowała Pilarska, dyrektor oświadczył, że poranionego ptaka przyniósł mu myśliwy. Jednak zamiast udzielić mu pomocy, dyrektor zawiadomił policję, bo nadajnik na grzebiecie "Bruzdy" wywołał skojarzenia o szpiegostwo. Ornitologom trudno jednak uwierzyć, że dyrektor parku narodowego, jako osoba zajmująca się ochroną przyrody, nie miał pojęcia, że nadajnik ma związek z badaniami naukowymi"
Do tekstu..
Oddałeś nasienie do banku spermy? Możesz zapłacić alimenty (14-12-2012)
Autor: Michał Janczura
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"W Polsce brakuje przepisów regulujących kwestię oddawania nasienia do banków spermy. Nie można wykluczyć, że - tak jak się stało w Szwecji - po jakimś czasie matka dziecka, a nawet samo dziecko, mogą się zgłosić po pieniądze lub spadek - potwierdzają eksperci."
Do tekstu..
Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam! (14-12-2012)
Autor: Stoova
Źrodło: http://stoova.blog.onet.pl Zgłosił/a: Stoova
1. października bieżącego roku Fundacja Wolność od Religii zapoczątkowała ateistyczną kampanię billboardową - nareszcie niewierzący wyszli z cienia! Plakaty z hasłami "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę." oraz "Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam!" pojawiły się na ulicach Lublina, Częstochowy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Świebodzina, Zielonej Góry i Łodzi, z kolei w grudniu mają zawisnąć (możliwe, że w chwili pisania tego tekstu już zawisły) w następnych polskich miastach: Gdańsku, Toruniu, Elblągu, Szczecinie, Ostrołęce, Płocku, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie oraz Tarnowie. Z początkiem przyszłego roku zobaczyć je będzie można także w Starogardzie Gdańskim, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Opolu i Białymstoku.
Do tekstu..
The seven countries where the state can execute you for being atheist (13-12-2012)
Autor: Max Fisher and the Washington Post Foreign Staf
Źrodło: The Washington Post Zgłosił/a: Dariusz Jamrozowicz
Siedem krajów, w których ateizm karany jest karą śmierci.
Do tekstu..
Interes w sutannie, czyli jak duchowni radzą sobie z biznesem (13-12-2012)
Autor: -
Źrodło: www.biztok.pl/ Zgłosił/a: slik
Kościół dostrzega wagę przedsiębiorczości i biznesu. Nawet w najnowszym dokumencie "Powołanie lidera biznesu", opracowanym przez Papieską Radę Iustitia et Pax, duchowni zwrócili uwagę, że prowadzenie przedsiębiorstwa jest powołaniem, a jego celem jest zapewnienie sprawiedliwego zysku inwestorom, sprawiedliwych zarobków pracownikom, sprawiedliwych cen klientom i sprawiedliwych podatków państwu. Cóż w tym dziwnego? W sumie nic - bo również sami duchowni od lat często realizują powołanie, jakim jest biznes. Pomnażają kościelny majątek przez sprzedaż produktów według tradycyjnych receptur, zakładają spółki, czy też wykorzystują należące do Kościoła nieruchomości.
Do tekstu..
Wokół psychicznych skutków aborcji (13-12-2012)
Autor: Brenda Major
Źrodło: psychologia.edu.pl Zgłosił/a: liliac
"Prowadzone rygorystycznie badania naukowe nie podtrzymują przekonania, że aborcja, w porównaniu ze swoją alternatywą, zwiększa występowanie zaburzeń psychicznych. Do tej samej konkluzji doszedł w 2008 roku składający się z niezależnych ekspertów zespół roboczy powołany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Nie dalej jak we wrześniu opublikowano badania Uniwersytetu Stanowego w Oregonie pokazujące, ze nastolatki, które dokonały aborcji nie są bardziej depresyjne, ani nie mają niższej samooceny niż ich koleżanki, które donosiły ciążę. Badania dokonywano po roku i po pięciu latach od podjęcia decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży."
Do tekstu..
Skarby narodowe (13-12-2012)
Autor: Jacek Dehnel
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Określenie "skarb narodowy" jest kojarzone na ogół z jakąś szacowną błyskotką: powinien być złoty, najchętniej wysadzany drogimi kamieniami i leżeć w skarbcu na Wawelu czy innej monarszej rezydencji. Są jednak i takie skarby, które nie są wykonane z cennych kruszców, ale mają ogromną wartość - i należą, po kawałku, do nas wszystkich. Takim skarbem jest PIW. I możemy go niebawem utracić."
Do tekstu..
Pszczela farmakologia (13-12-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Od pokazania działania 2-heptanonu jako anestetyka na wyizolowanych szczurzych nerwach do jego aplikacji w izbach przyjęć na pacjentach droga jest jeszcze daleka. Pierwsze wyniki badań Greków sugerują jednak, że może to być pasjonujący kierunek badań, skutkiem których będą substancje znieczulające znacznie mniej toksyczne od stosowanych obecnie. A póki co możemy tylko ubolewać, że pszczoły 2-heptanon swoim przeciwnikom wstrzykiwują przy ugryzieniach, a nie przy użądleniach - bo gdyby robiły to w obu przypadkach pszczele ataki byłby o tyleż mniej bolesne..."
Do tekstu..
Grzeczna (13-12-2012)
Autor: szprota
Źrodło: szprotest Zgłosił/a: liliac
"...Zgodnie z blurbem na stronie wydawnictwa Ene Due Rabe, książka opowiada o małej Lusi, która była miła, cicha, czyściutka i grzeczna. Kolejne strony, pisane genialnie prostym językiem, w nieco skandującym rytmie (upatruję tu dużej zasługi tłumaczki, Heleny Garczyńskiej), kontrapunktowane szalonymi, pięknymi ilustracjami ukazują jednak, co dzieje się z grzecznymi dziewczynkami."
Do tekstu..
Niezwykłe przygody ruchów antyszczepionkowych na początku (13-12-2012)
Autor: sporothrix
Źrodło: Sporothrix Zgłosił/a: liliac
"Z niezwykle silną krytyczną reakcją spotkał się Edward Jenner, kiedy wkrótce po jego badaniach nad uodpornieniem ludzi przeciwko ospie rozpoczęto masowe szczepienia. Jenner nie stosował wariolacji, ale wprowadził skuteczniejszą wakcynację, czyli uodpornienie za pomocą zakażenia osoby szczepionej materiałem pobranym ze zmian skórnych osób zainfekowanych krowianką (ospą krowią, od łac. vacca - krowa). Zakażenie takie powodowało stosunkowo łagodną krowiankę u osób szczepionych, a w konsekwencji odporność wobec ospy prawdziwej."
Do tekstu..
'Posłanka' legalna w Sejmie (13-12-2012)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Gdy Wanda Nowicka z Ruchu Palikota zdobyła mandat, stanęła przed dylematem: czy może być "posłanką" (a nie "posłem") tylko towarzysko, czy także oficjalnie."
Do tekstu..
Uwaga! Czołgi! (12-12-2012)
Autor: Jan M. Długosz
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"20 listopada 1917 roku o godzinie 6.20 rano, na polach nieopodal francuskiego miasteczka Cambrai, brytyjskie czołgi rozpoczęły zmasowany atak na niemieckie umocnienia Linii Hindenburga. Rozpoczęła się era broni pancernej."
Do tekstu..
Budionnowsk – Początek (12-12-2012)
Autor: Katarzyna Kwiatkowska
Źrodło: Zrozumieć Rosję Zgłosił/a: liliac
"Nie da się zrozumieć tego, co stało się w 2002 r. w moskiewskim teatrze na Dubrowce i dwa lata później w Biesłanie, bez przyjrzenia się wydarzeniom z 1995 r. w Budionnowsku."
Do tekstu..
Płeć dziecka? My chcemy chłopców! (12-12-2012)
Autor: Katarzyna Burda
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Nessy
Najnowsze badania przeprowadzone przez polskich naukowców dowodzą, że wcale nie jest nam wszystko jedno. Polacy – nie tylko mężczyźni, lecz także część kobiet – za wartościowszego potomka uważają chłopca. Brak pierworodnego może nawet zniszczyć ich związek. A wychowaniem córek wciąż rządzą krzywdzące stereotypy.
Do tekstu..
Chciała tylko mieć zdrowe dziecko (12-12-2012)
Autor: Dorota Romanowska
Źrodło: Newsweek Zgłosił/a: Nessy
"Jest grupa ginekologów-położników, którzy uważali i nadal uważają, że kobieta powinna rodzić drogami natury i w bólach. Może i powinna, ale po co? W XXI w. możemy ograniczyć ból i cierpienie, przewidzieć część komplikacji okołoporodowych i rozwiązać ciążę planowym cięciem. Dla dziecka i kobiety to najlepsze rozwiązanie. Ogranicza ono również koszty opieki nad uszkodzonymi dziećmi w wyniku powikłanych porodów na siłę rozwiązywanych tradycyjnie – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog z Warszawy."
Do tekstu..
PO nadal nie likwiduje Funduszu Kościelnego. Ekspert: "Obchodzą prawo" (12-12-2012)
Autor: Dominik Tomaszczuk
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Zabieg PO to obejście prawa - mówi dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW o działaniach Platformy w związku z Funduszem Kościelnym. - Zamiast stanąć do otwartej debaty parlamentarnej, próbuje się stosować kruczki prawne w ważnej sprawie społecznej - podkreśla. Co dalej z Funduszem?
Do tekstu..
Nowa Rada Języka Migowego. Skład: ani jednej osoby niesłyszącej. (11-12-2012)
Autor: Michał Janczura
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"To jakby w Radzie Języka Polskiego zasiadali wyłącznie Niemcy, Anglicy i Francuzi - tak środowisko niesłyszących i ekspertów komentuje decyzję ministra pracy i polityki społecznej. W powołanej przez niego Polskiej Radzie Języka Migowego nie ma ani jednej osoby niesłyszącej. Buntują się nawet ci, którzy weszli w skład rady. - Zastanawiam się nad rezygnacją - mówi Paweł Rutkowski, badacz języka migowego."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365