Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.588.216 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiara w Boga jest jednym ze sposobów wyrażenia "woli" wiary w cokolwiek. Natomiast odrzucenie wiary w żaden sposób nie stanowi wyznania, że nie wierzy się w nic.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ostatni nie będą pierwszymi (26-08-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Aktywiści często (zawsze?) używają argumentu, że poprzez walkę z GMO walczą z korporacyjnym wyzyskiem. Dlaczego w takim razie niszczą badania finansowane ze źródeł publicznych, które mogłyby przyczynić się właśnie do zmniejszenia roli korporacji w komercjalizacji odmian GMO? Jeśli rzeczywiście zależałoby im na ograniczeniu pozycji zagranicznych firm to wręcz tego typu projektom powinni kibicować, a naukowców wspierać? Te pytania stale powracają i nie znajduję na nie żadnej racjonalnej odpowiedzi. Chyba nie o racjonalne myślenie tutaj chodzi"
Do tekstu..
Neurofizjologia umierania – Near-Death Experiences (NDE) (26-08-2013)
Autor: Andrzej Wnuk
Źrodło: Lucidologia Zgłosił/a: liliac
"W zeszłym tygodniu świat obiegła wiadomość informująca, że naukowcom udało się dowiedzieć, co dzieje się w umierającym mózgu. Badania, które przeprowadzono na szczurach ujawniły charakterystyczny wzorzec aktywności mózgu pojawiający się na krótki czas po zatrzymaniu akcji serca, który może odpowiadać za występowanie subiektywnych odczuć towarzyszących tzw. doświadczeniom śmierci/z pogranicza życia i śmierci (near-death experiences, NDE). W ubiegłym miesiącu, z kolei, po raz pierwszy udało się wykryć w szyszynce - także u szczurów - obecność endogennej, halucynogennej dimetylotryptaminy, DMT, co do której przypuszczano, że być może odpowiada za występowanie wielu stanów mistycznych oraz doświadczeń związanych z NDE (tzw. molekuła duszy)"
Do tekstu..
Test na samobójcę (26-08-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Największe osiągnięcie badania: odkrycie, że SAT1 jest biomarkerem sygnalizującym zwiększone ryzyko zachowań samobójczych, którego poziom można mierzyć we krwi (bo wszystkie badania wykonywano właśnie na próbkach tego płynu fizjologicznego). Zastrzeżenia? Tych jest więcej"
Do tekstu..
Neolithic chefs spiced their food (26-08-2013)
Autor: Mark Peplow
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A bubbling broth of oysters and fresh cod, seasoned with a little garlic-mustard seed, sounds like a mouth-watering meal worthy of any modern kitchen. But this repast was being enjoyed in Northern Europe some 6,000 years ago, according to research that offers the earliest direct evidence that Neolithic people in the region added spices to their food."
Do tekstu..
Nasz seksizm powszedni (26-08-2013)
Autor: Agnieszka Kozak
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Projekt "Codzienny seksizm" zaczął się od osobistego doświadczenia Laury. - Napaści się piętrzyły: jakiś mężczyzna złapał mnie za krocze, prawie codziennie ktoś za mną krzyczał na ulicy - opowiada. - Założyłam stronę internetową, gdy zdałam sobie sprawę z tego, że nikomu o tym nie mówiłam, bo akceptowałam to jako część "normalnego", "codziennego" życia. Kiedy tylko zaczęłam rozmawiać o tym z innymi kobietami, okazało się, że każda z nich miała historie związane z seksistowskimi zachowaniami. I nie były one sprzed roku, lecz "sprzed godziny", "z drogi na to spotkanie", "z każdego dnia". Koleżanka pracująca w City, samym centrum londyńskiego biznesu, opowiedziała jej, że zwyczajem pracowników z okolicznych biur jest chadzanie
Do tekstu..
Panie generale, dlaczego ta chmura za mną łazi! (25-08-2013)
Autor: Michał Łaszczyk
Źrodło: Mroczna Sztuka Ogłupiania Zgłosił/a: liliac
"Kiedy otumanione bromem i arsenem, nieświadome niczego społeczeństwo wcina niedzielny rosół, trwa ogólnoświatowa akcja "Stop Chemtrails!" Na dziś zaplanowano ponad 150 eventów na 5 kontynentach. Ponoć jakieś demonstracje mają się odbyć także w Polsce, ale niestety nie znam szczegółów."
Do tekstu..
Wiedza tłumu potrafi być potężnym narzędziem, ale nie zawsze (25-08-2013)
Autor: forsal.pl
Źrodło: Cass R. Sunstein Zgłosił/a: Unulfo
"Co dwie głowy to nie jedna, a co dopiero sto. Gdy zbierzemy tysiąc głów, uzyskanie poprawnej odpowiedzi wydaje się być niemal pewne".
Do tekstu..
Kanada: Rząd prowincji Quebec chce zakazać religijnych symboli w urzędach (25-08-2013)
Autor: nn
Źrodło: interia.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Rząd kanadyjskiej prowincji Quebec wystąpi w nadchodzących tygodniach z propozycją "Karty wartości quebeckich", w której ma zakazać pracownikom instytucji publicznych noszenia widocznych symboli religijnych i związanych z religią nakryć głowy.
Do tekstu..
Polska przeciw etyce (24-08-2013)
Autor: Przemysław Wilczyński
Źrodło: tygodnik.onet.pl Zgłosił/a: slik
Polskie państwo nie wykonuje wyroku Trybunału w Strasburgu - alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Od orzeczenia z 2010 r., w którym trybunał wytknął nam ograniczanie prawa uczniów do uczestnictwa w lekcji etyki, nie wydarzyło się nic - uważa Fundacja.
Do tekstu..
ANSA: Koszt procesów beatyfikacji i kanonizacji pod lupą Watykanu. "Koniec (24-08-2013)
Autor: dżek
Źrodło: gazeta.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Koszty procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych oraz źródła ich finansowania są przedmiotem kontroli w Watykanie - podała agencja informacyjna ANSA. Według niej z inicjatywą wystąpił przed rokiem prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato. Celem drobiazgowej weryfikacji, rozpoczętej jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI jest - jak twierdzi włoska agencja prasowa - niedopuszczenie do szastania pieniędzmi i niewłaściwego wykorzystywania funduszy zebranych na procesy.
Do tekstu..
Berlin przyznaje, że ekstremizm narodowców znowu jest problemem (24-08-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Niemcy przyznają, że w walce ze skrajną prawicą ich państwo zawiodło. Raport specjalnej parlamentarnej komisji nie pozostawia wątpliwości: wieloletnie bagatelizowanie zagrożenia prawicowym ekstremizmem i ukryty rasizm wśród niemieckich służb i polityków doprowadziły do wielu tragedii, których ofiarami padli imigranci. Skrajna prawica w Niemczech znowu zdobywa coraz większy posłuch.
Do tekstu..
"Proboszcz sadzał mnie na kolana. Czułem, że jest podniecony". .... (23-08-2013)
Autor: Michał Wilgocki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: slik
O. Krzysztof Mądel ma zakaz wypowiadania się w mediach. Przełożeni tłumaczą, że to z powodu bójki ze współbratem. O. Mądel mówi, że ten incydent był powiązany z molestowaniem go w dzieciństwie przez księdza.
Do tekstu..
Biskup wystąpił do ratusza o budynek na szkołę. Uchwałę przygotowano w trzy dni (23-08-2013)
Autor: Mariusz Lodziński
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
Błyskawiczne działanie urzędu administracji państwowej w świeckim państwie.
Do tekstu..
Duchowny zamordował żonę, bo nie chciała zasłaniać twarzy (23-08-2013)
Autor: red.
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: E-Day
- Zakwestionowała boże nakazy - powiedział muzułmański duchowny, który zamordował swoją żonę i pociął jej ciało na kawałki. Muhammad Sharif jako powód swojej zbrodni podał fakt, że jego żona odmówiła noszenia zasłony na twarz i chciała wysłać swoje dzieci do szkoły.
Do tekstu..
Irlandia: Przeprowadzono pierwszą legalną aborcję (23-08-2013)
Autor: Kosa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: ssplayer
Dziś w szpitalu w Dublinie przeprowadzono pierwszy legalny zabieg aborcji.
Do tekstu..
Prawie 900 szkół bez lekcji religii. To już możliwe w Polsce (23-08-2013)
Autor: Anna Pawłowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
W prawie 900 szkołach w Polsce w ogóle nie ma lekcji religii - wynika z informacji, do których dotarł portal Gazeta.pl. Jak to możliwe? Okazuje się, że jeśli rodzice i uczniowie nie wyrażą zainteresowania, to szkoła może po prostu religii nie prowadzić. Szkół bez religii mogłoby być więcej, ale niektóre z nich nie zawsze postępują zgodnie z prawem.
Do tekstu..
Nowożytne mapy Islandii – cz. 1 (23-08-2013)
Autor: Georgi Gruew
Źrodło: Art Histery Zgłosił/a: liliac
"Czasy nowożytne, w szczególności od połowy XVI w. do początku XVIII w. uznawane są przez większość badaczy historii kartografii za "złoty okres" rozwoju tej dziedziny nauki[1]. Z powstałych w tym czasie prac wydzielić można dwie istotne grupy: mapy, których przeznaczenie było stricte utylitarne, posiadające prawie wyłącznie informacje o topografii (w szczególności przeznaczone dla żeglarzy) oraz mapy, które obok możliwie najwierniejszego przedstawienia warunków naturalnych regionu przekazywać miały także najistotniejsze informacje historyczne lub o lokalnej faunie i florze."
Do tekstu..
Female students in Indonesia may be forced to undergo 'virginity tests' (23-08-2013)
Autor: Kate Hodal
Źrodło: Guardian Zgłosił/a: liliac
"A plan to make female high school students undergo mandatory virginity tests has been met with outrage from activists, who argue that it discriminates against women and violates their human rights. Education chief Muhammad Rasyid, of Prabumulih district in south Sumatra put forward the idea, describing it as "an accurate way to protect children from prostitution and free sex". He said he would use the city budget to begin tests early next year if MPs approved the proposal"
Do tekstu..
Most medical students want abortion on demand, fewer would perform it (23-08-2013)
Autor: red
Źrodło: TheJournal.ie Zgłosił/a: liliac
"Seven per cent of the 169 respondents to the University of Limerick study believe abortion should not be legally available, 35 per cent said it should be allowed in limited circumstances only, while the majority, 55 per cent, think abortion should be legally available upon request. Almost all those surveyed (95.2 per cent) believed that education on abortion should be offered within medical school curricula."
Do tekstu..
Does this photograph show Mary Anning? (23-08-2013)
Autor: Suzanne Pilaar Birch
Źrodło: theguardian.com Zgłosił/a: JK
Searching for the missing women of geology, Suzanne Pilaar Birch asks if this could be the only existing photograph of renowned palaeontologist and geologist Mary Anning
Do tekstu..
PISF żąda zwrotu 3,5 mln złotych dotacji przeznaczonej na "Pokłosie" (23-08-2013)
Autor: MB
Źrodło: film.onet.pl Zgłosił/a: JK
Film "Po­kło­sie" miał pre­mie­rę w 2012 roku. Obraz już od 2008 roku miał kło­po­ty z uzy­ska­niem do­fi­nan­so­wa­nia. Teraz PISF wstrzy­mał wy­pła­tę 350 ty­się­cy zł do­ta­cji dla pro­du­cen­tów filmu oraz do­ma­ga się zwro­tu prze­zna­czo­nych na film 3,5 mln zło­tych. Spra­wa tra­fi­ła do sądu.
Do tekstu..
Clair de lune: Claude Debussy gets honoured with Google Doodle (22-08-2013)
Autor: Guardian staff
Źrodło: Guardian staff Zgłosił/a: liliac
"Google is celebrating the 151st anniversary of the birth of French composer Achille-Claude Debussy with an animated doodle set to one of his best-known pieces, Clair de lune (Moonlight). The doodle features a moonlit riverside scene which progresses to the sound of the piece, the third movement of his most famous piano suites, Suite bergamasque (1890-1905). Lights in the streets and houses flicker on and off in time to the music as the silhouettes of cars, boats and cyclists pass by, smoke rises from chimneys and rain begins to fall"
Do tekstu..
Recepty a przekonania (22-08-2013)
Autor: Iwona Tokarska
Źrodło: tvp.pl Zgłosił/a: ramichael
To miała być prosta wizyta u lekarza - po receptę, tyle, że na antykoncepcję. Jedna z opolskich pacjentek niestety spotkała się z odmową. Dlaczego? Pani doktor stwierdziła, że kłóci się to z jej przekonaniami religijnymi, a że w tym dniu nie było innego lekarza na obiekcie - pacjentka recepty nie dostała.
Do tekstu..
US regulation misses some GM crops (22-08-2013)
Autor: Heidi Ledford
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Since 2010, the US Department of Agricul­ture has told at least 10 groups that their GM products would not require regulation - removing a substantial financial barrier and speeding up development. That has encouraged academic labs and small companies to pursue speciality crops, such as apples, that have so far been ignored by biotechnology giants. "There are any number of companies exploring new techniques to produce crops that don't trigger regulatory oversight," says Scott Thenell, managing director of Thenell & Associates, a consulting firm in Walnut Creek, California, that helps researchers to navigate GM-plant regulations. "And often, they are small or niche crops that can't support the escalating costs of regulatory approval.""
Do tekstu..
Feniks z popiołów huty (22-08-2013)
Autor: Piotr Panek
Źrodło: Niedowiary Zgłosił/a: liliac
"Jednak zabrali się za to hydrobiolodzy. Phoenix See nie ma połączenia z rzeką - wypełniło się wodą gruntową i opadową. Czasem jest jej wręcz za dużo, ale jezioro, choć nie ma dopływu, ma odpływ. Dzięki temu bogata w fosfor z leżących wyżej pól woda rzeczna nie przynosi go. Jednak przy tak płytkim (3 m) jeziorze objętość wody jest tak mała, że nawet opad fosforu z powietrza szybko by je uczynił świetnym do zakwitów. Dlatego woda jeziora przepompowywana jest przez specjalną oczyszczalnię, odrębną od komunalnej. Pozwala to na stosowanie metod usuwania fosforu bez użycia chlorków."
Do tekstu..
Infinity's end: Time to dich the never-ending story? (22-08-2013)
Autor: NewScientist, Amanda Gefter
Źrodło: http://space.mit.edu/ Zgłosił/a: Christopher CJ Jozwiak
Prof. Max Tegmark i inni o nieskończoności..
Do tekstu..
Waniliowo (21-08-2013)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Na to co tak na prawdę jest napisane na opakowaniach takiego cukru sam zwróciłem uwagę dopiero niedawno gdy na zajęciach oznaczaliśmy zawartość waniliny. Mówi się "cukier waniliowy" ale tak na prawdę pisze tam "cukier wanilinowy" - oznacza to, zgodnie z prawdą, że jest to cukier z substancją zapachową waniliną a nie z wanilią. W czym zaś jedno różni się od drugiego i jakie chemiczne są tego konotację, piszę poniżej."
Do tekstu..
Czy zimy w Polsce miały zniknąć? (21-08-2013)
Autor: Piotr Djaków
Źrodło: Pogoda i Klimat Zgłosił/a: liliac
"Co jakiś czas pojawia się argument jakoby "głupi naukowcy" (częściej "naukoffcy") prognozowali iż w chwili obecnej ocieplenie klimatu miało być już na tyle zaawansowane, że zimy miały zniknąć - a tu proszę, są dalej. Czy na pewno tak było?"
Do tekstu..
O. Rydzyk drży o cyfrę: TVP i KRRiT blokują Telewizję Trwam (21-08-2013)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
- TVP w porozumieniu z KRRiT blokuje Telewizję Trwam - ogłasza o. Rydzyk. "To tak, jakby na jedną miejscówkę w pociągu sprzedać dwa bilety. Pomyłka czy próba ściągnięcia dodatkowych pieniędzy? A może celowy błąd, który ma w efekcie opóźnić uprawomocnienie się decyzji KRRiT o przyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym naziemnym?" - napisał wtorkowy "Nasz Dziennik".
Do tekstu..
Znikający Banksy. Do kogo należy uliczna sztuka? (21-08-2013)
Autor: Grzegorz Lisicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Londyn zubożał już o dwa dzieła słynnego artysty po kryjomu wycięte ze ścian budynków, na których zostały namalowane. Skradzione graffiti szybko odnajduje się na aukcjach. Czy wycięcie graffiti to przestępstwo i do kogo właściwie należy uliczna sztuka?"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365