Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.635.242 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 355 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Klucz do udanego życia to umiłowanie wiedzy. Jak pokochać naukę? - Znaleźć pasję, wtedy wysiłek staje się przyjemnością.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Mnisi bojowi (10-09-2013)
Autor: Paulina Wilk
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
To nie islam, lecz buddyzm staje się zagrożeniem dla pokoju w Azji Południowej. Na Sri Lance, w Birmie, Tajlandii - w każdym z tych krajów buddyjscy mnisi, jako przedstawiciele religii dominującej, zawarli faustowski pakt z władzą: wykorzystując swoją pozycję społeczną i przypisywaną im aureolę świętych, legitymizują miejscowe reżimy, w zamian otrzymując pełną ochronę i poparcie państwa. Mnisi buddyjscy robią to, co chętnie zrobiliby miejscowi przywódcy, ale się wstydzą: ci miłośnicy nirwany - czyli stanu, w którym znika cierpienie - pragną, aby najpierw z ich krajów zniknęli obcy, głównie muzułmanie.
Do tekstu..
Krucyfiksacja (10-09-2013)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
Nowy komendant miejski policji w Radomiu Karol Szwalbe zdjął krzyże w swoim gabinecie i sali narad. O tym fakcie zostało poinformowanych osiem instytucji państwowych.
Do tekstu..
Opodatkować Kościół? Hiszpanom taki pomysł się podoba (09-09-2013)
Autor: matzu
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nawet trzy miliardy euro podatku od nieruchomości mógłby płacić Kościół katolicki w Hiszpanii. Tak przynajmniej wyliczają tamtejsze organizacje pozarządowe, a kolejne samorządy coraz śmielej myślą o opodatkowaniu Kościoła".
Do tekstu..
Lekcja etyki dla… (09-09-2013)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Małyska
"A tak przy okazji, to kościelne "nauki moralne" są po prostu niemoralne. Wprowadzajcie sobie obowiązkową katechezę dla dzieci gwardzistów szwajcarskich w Watykanie. Ale tu jest Polska, wolny kraj, w którym obywatele mają prawo do tego, aby nie indoktrynowano ich, jeśli sobie tego nie życzą, komunizmem, katolicyzmem ani żadnym innym światopoglądem czy religią. Tu rządzi Konstytucja, a nie Koran, Tora, Ewangelie ani Bhadawadgita".
Do tekstu..
Francja jaką lubię – szkolna karta laickości (09-09-2013)
Autor: Edwin Bendyk
Źrodło: Antymatrix II Zgłosił/a: liliac
"Od dziś we wszystkich francuskich szkołach publicznych oraz niepublicznych działających w ramach kontraktu z państwem w widocznym miejscu wisieć ma "Charte de la laďcité" ŕ l'école", czyli Szkolna karta laickości. To jeden z elementów reformy systemu edukacyjnego zainicjowany przez socjalistów po wyborczej wygranej pod hasłem odbudowy szkoły republikańskiej."
Do tekstu..
Blizna na całe życie (09-09-2013)
Autor: Justyna Sroka
Źrodło: emito.net Zgłosił/a: Piątkowski
"Trzymają cię dwie osoby. Potem jest cięcie i straszny ból", opowiada 23-letnia Fatima z Gambii. "Ten ból jest najgorszy, boli bardziej, niż rodzenie dziecka. Płaczesz po tym cały dzień. I musisz z tym żyć do końca swych dni". Gambijka opowiada o swoim "obrzezaniu".
Do tekstu..
Uwikłany politycznie showman czy autorytet? Ojciec Rydzyk w sondażu (09-09-2013)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nie lubimy dyrektora Radia Maryja i właściciela Telewizji Trwam. Irytuje, budzi zażenowanie. Jego wpływ na Kościół i prawicę uznajemy za zbyt duży, mimo że poparcie ma śladowe - to główne wnioski z sondażu TNS dla "Gazety Wyborczej".
Do tekstu..
Seksskandal w Kościele (09-09-2013)
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: Małyska
"Arcybiskup Wesołowski jest podejrzewany przez prokuraturę z Dominikany o pedofilię. Według tamtejszych mediów, polski duchowny uwiódł co najmniej 7 chłopców, płacił za seks i poił ich alkoholem".
Do tekstu..
High fructose corn syrup causes diabetes-myth vs science (08-09-2013)
Autor: Skeptical Raptor
Źrodło: Skeptical Raptor's Blog Zgłosił/a: liliac
"Over the past few months, there has been a lot of baseless claims trying to link high fructose corn syrup (HFCS) and a variety of diseases, especially Type 2 diabetes. Like many of these medical myths, there is, at its core, some tiny bit of evidence that is generally misinterpreted or misused. But let's take a close look at Type 2 diabetes, HFCS and the evidence that either supports or refutes the hypothesis that drinking HFCS is any more responsible for the disease than other sugars."
Do tekstu..
What Is a Genetically Modified Food? (08-09-2013)
Autor: Eric R. Olson
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"Genetically modified foods have been demonized in recent years by health advocates and environmentalists alike. If we look at the history of food cultivation, however, it is apparent we've been eating them all along. SA editor Eric R. Olson explains."
Do tekstu..
Trzej schizofrenicy z Ypsilanti (08-09-2013)
Autor: b. d.
Źrodło: Dziwowisko Zgłosił/a: Unulfo
"Trzej schizofrenicy utożsamiają się z Jezusem - co się stanie, gdy się ze sobą spotkają"?
Do tekstu..
Moralność. Co to znaczy być dobrym (08-09-2013)
Autor: Joanna Cieśla
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Rozmowa z prof. dr. hab. Jerzym Vetulanim
Do tekstu..
Niezwykle sugestywna hinduska kampania „Maltretowane boginie” potępi (07-09-2013)
Autor: Rega Jha, Tłumaczenie: Justyna Kowalska
Źrodło: codziennikfeministyczny.pl Zgłosił/a: ramichael
"Save Our Sisters" to antyseksistowska inicjatywa mająca na celu zapobieganie pladze handlu kobietami. Oto ich najnowsza graficzna kampania, przygotowana we współpracy z agencją reklamową Taproot, która odtworzyła sceny z klasycznych, ręcznie malowanych obrazów hinduskich bogiń.
Do tekstu..
Przerośnięta dziatwa, czyli wciąż o genach wzrostu (07-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: liliac
"...można dość dobrze określić, w jakim stopniu nasz wzrost wynika z genetyki, a w jakim z czynników środowiskowych. Dla przykładu, ta praca z 2004 roku na prawie 400 chińskich rodzinach pokazuje, że geny odpowiadają za nasz wzrost w ok 65%. Z kolei ta publikacja badająca wzrost wśród mieszkańców zachodniej Afryki szacuje wpływ genów na 60%. Ogólnie jednak szacuje się, że jest to między 60 a 80%, w zależności od populacji. Za resztę odpowiada środowisko, przede wszystkim wyżywienie."
Do tekstu..
Kibole to niższa klasa średnia, a nie wykluczony, prosty lud (07-09-2013)
Autor: Michał Wybieralski, Maciej Gdula
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Stawiam tezę, że większość kiboli wywodzi się z rodzin kupców, drobnych przedsiębiorców, rzemieślników czy pielęgniarek, a nie z rodzin wykluczonych, zdegradowanych, dotkniętych bezrobociem, korzystających z pomocy społecznej. Nie są - jak się o nich czasem mówi - przedstawicielami zdegradowanych środowisk, raczej niższą klasą średnią."
Do tekstu..
Here's what third-century China thought about the Roman Empire (07-09-2013)
Autor: Rob Bricken
Źrodło: io9.com Zgłosił/a: liliac
"Third-century China got around the ancient world. They even made it to the Roman Empire, and wrote down their thoughts on these strange foreigners in the Weilüe, a third-century C.E. account of the interactions between the two nations. Here's what China had to say about their imperial neighbors!"
Do tekstu..
Raising money to ensure women have access to abortions (07-09-2013)
Autor: Marina Villeneuve
Źrodło: Los Angeles Times Zgłosił/a: liliac
"Some people fundraise to fight breast cancer; I fundraise for abortion access," said Tuttle, a hot line operator and board member for the Lilith Fund, a Texas nonprofit that helps women pay for abortions. "It's about having access to abortion and that not being about economics."
Do tekstu..
Włam w słusznej sprawie (07-09-2013)
Autor: Piotr Żytnicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Siedlecka pisze, że jak komuś ściągają gacie, to przyzwoity człowiek odwraca wzrok. A jeśli obnażony ma w ręku bombę, to też mamy odwrócić wzrok? "Gazeta" od lat opisuje rosnących w siłę narodowców, opierając się często na szczątkowych informacjach z internetu. A gdy teraz ujawniony zostaje cenny materiał źródłowy, chcemy go dyskwalifikować?"
Do tekstu..
Już nie będzie „dzikich plaż”? (06-09-2013)
Autor: Paweł Średziński
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Nie będzie dzikich plaż. Wybrzeże Bałtyku będzie nadal niszczone w ramach tzw. ochrony brzegów. Dlaczego? Są ogromne pieniądze na ten cel, a to już odpowiednia zachęta do "obrony" polskiego wybrzeża. Organizacja ekologiczna WWF Polska opublikowała właśnie raport dra Tomasza Łabuza.
Do tekstu..
How to Really Eat Like a Hunter-Gatherer: Why the Paleo Diet Is Half-Baked (06-09-2013)
Autor: Ferris Jabr
Źrodło: Scientific Ameriacn Zgłosił/a: liliac
"We are not biologically identical to our Paleolithic predecessors, nor do we have access to the foods they ate. And deducing dietary guidelines from modern foraging societies is difficult because they vary so much by geography, season and opportunity"
Do tekstu..
Waiter, there is a gene in my soup! (06-09-2013)
Autor: Jimmy Botella
Źrodło: TEDxTalks Zgłosił/a: liliac
"Have you ever seen the real banana? Do you know how strawberries come about? It might come as a shock to you, but what you regard as 'natural food' might not be natural at all, and perhaps genetically modified (GM) food is not as bad as you think. At TEDxUQ, Jimmy Botella busted some of the fallacies we have regarding the food we eat every day, and gave us a sneak peak of what GM food actually is, and where it sits in our current society. Jimmy is the Professor of Plant Biotechnology, School of Agriculture and Food Sciences at the University of Queensland. He founded the Plant Genetic En
Do tekstu..
Wysocy inteligenci (06-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"...chciałbym (także raczej krótko) poruszyć inny ciekawy aspekt - a mianowicie związek pomiędzy wzrostem a inteligencją mierzoną za pomocą IQ. Bowiem już w latach sześćdziesiątych uprzedniego stulecia kilka badań pokazało, że pomiędzy tymi dwoma cechami istnieje związek (czyt. korelacja). Wzrost jest oczywiście jednym z łatwo mierzalnych wskaźników tego, jak zdrowy i dorodny jest dany człowiek - i jako taki wskaźnik powinien być w tym kontekście traktowany. Co więcej, podobnym (nawet jeśli w mniej oczywisty sposób) wskaźnikiem jest inteligencja. Obie te cechy są też, z dużym prawdopodobieństwem, obiektem doboru płciowego"
Do tekstu..
Ogon kręci psem (06-09-2013)
Autor: Piotr Głuchowski, Jacek Hołub
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Księża Adam Boniecki i Wojciech Lemański dostali od zwierzchników nakaz ograniczenia wypowiedzi w mediach. Dyrektorowi Radia Maryja Tadeuszowi Rydzykowi coś takiego nie grozi, choć jego antenowe sądy bywają mocno kontrowersyjne. Dlaczego Ojcu Dyrektorowi wolno więcej?
Do tekstu..
"Jako dziecko odrzucany przez Kościół..." Nieznane fakty z życia ojca (06-09-2013)
Autor: MM
Źrodło: wiadomosci.gazeta.pl Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
Jak przebiegało dzieciństwo małego Tadeuszka?
Do tekstu..
Polityk do kościoła nie ma prawa wstępu - SLD chce zmian w prawie (05-09-2013)
Autor: Magda Gałczyńska
Źrodło: gazeta.pl; TOK FM Zgłosił/a: slik
Kościół nie powinien się zajmować polityką - mówi rzecznik SLD Dariusz Joński. I przekonuje, że był świadkiem, jak ksiądz z ambony nie tylko mówił, na kogo głosować, ale też zapraszał tego kandydata na ambonę. A na terenie kościoła rozdawane były ulotki wyborcze. Po zmianie prawa - za prowadzenie kampanii w kościele groziłaby grzywna - do półtora tysiąca złotych. Takie sankcje dziś spotykają tych, którzy próbują agitować w szkołach, urzędach czy jednostkach wojskowych.
Do tekstu..
Śledztwo ws. abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany drugi duchowny (05-09-2013)
Autor: (ib)
Źrodło: wp.pl; TVN24; PAP Zgłosił/a: slik
Prokuratura na Dominikanie wszczęła śledztwo w sprawie oskarżeń o pedofilię nuncjusza apostolskiego w tym kraju, abp. Józefa Wesołowskiego. Poszukiwany jest też drugi polski duchowny, który również ma być zamieszany w skandal pedofilski [] Drugi duchowny, który ma być zamieszany w skandal, miał organizować wycieczki dla dzieci, na których miało dochodzić do molestowania.
Do tekstu..
Prawnik o Funduszu Kościelnym: Rząd nie potrzebuje zgody Kościoła. (05-09-2013)
Autor: klep
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół nieoczekiwanie wycofał się z ustalonego już kompromisu w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. - Rząd ma podstawy prawne do tego, żeby zmiany systemu finansowania Kościoła wprowadzić jednostronnie - stwierdził w Radiu TOK FM dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego UW. - Oczywiście, strona kościelna odgraża się, że pójdzie do Trybunału. A idźcie sobie, państwo! - dodał.
Do tekstu..
Sondaż: Kościół ma za duży wpływ na politykę (05-09-2013)
Autor: amk
Źrodło: www.rp.pl Zgłosił/a: slik
49 proc. Polaków uważa, że Kościół wywiera w Polsce zbyt duży wpływ na politykę, a 70 proc. nie zgadza się, by Kościół i księża katoliccy wypowiadali się w bieżących sprawach politycznych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.
Do tekstu..
"Wyp...ć pedały" z galerii. Atak narodowców? (05-09-2013)
Autor: Żaneta Kopczyńska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: dtem
Kilkanaście zamaskowanych osób zaatakowało Galerię nad Wisłą. Grozili, że jeszcze wrócą i podpalą budynek - alarmują artyści z Grupy Samokształceniowej Napastnikom ponoć nie spodobała się planowana wkrótce wystawa.
Do tekstu..
Skąd ten zapach? (05-09-2013)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
"Każdego kto co nieco liznął na temat mechanizmów odczuwania zapachu, musiało zastanowić jak to się dzieje, że wyraźny i charakterystyczny zapach mają substancje zdecydowanie nielotne, jak żelazo, miedź czy kawałek wapienia."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365