Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.896.037 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Irena Borowik (red.) - Religions, Churches and the Scientific Studies of Religion: Poland and Ukraine
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Anatol France - Bogowie pragną krwi
Michel Henry - Narkotyki: dlaczego legalizacja jest nieuchronna?
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"(...) wolność, równość, braterstwo! Jest to słowo niezmiernej wagi, słowo rewolucyjne i wzniosłe, które zastąpiło dawny tryptyk pokorny, zrezygnowany i żałosny: wiara, nadzieja, miłość... Wolność - wiarą. Ten sam poryw serca, być może ten sam entuzjazm, ale jakże wielka różnica! Z jednej strony człowiek, który podnosi się i powstaje, który jest silny, który szuka; z drugiej świadomość, która..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Ewolucjonizm sprzeczny z chrześcijaństwem (18-02-2009)
Autor: Janusz Kucharczyk
Źrodło: ekumenizm.pl Zgłosił/a: jarekland
Poniżej publikujemy tekst dr Janusza Kucharczyka (Wykładowca WBST w Radości), który trzy lata temu podpisał list środowisk baptystycznych mówiący o braku sprzeczności pomiędzy chrześcijaństwem a ewolucjonizmem (pełny tekst poniżej). Obecnie dr Kucharczyk uważa podpisanie tego listu za błąd i staje na stanowisku, że nie da się pogodzić darwinizmu z chrześcijaństwem.
Do tekstu..
Szczyt głupoty: promować islam w USA i... obciąć żonie głowę (18-02-2009)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Różnice kulturowe mogą być fascynujące. Czasem jednak ukazują oblicze, którego wolelibyśmy nie oglądać. Muzzammil Hassan, kierujący muzułmańską stacją telewizyjną w Nowym Jorku, obciął głowę swojej żonie, bo chciała od niego odejść...
Do tekstu..
Przypadek Karola Darwina (18-02-2009)
Źrodło: Polskie Radio Zgłosił/a: Pawel_L
Własny ojciec nie miał o nim najlepszego zdania: "Nic cię nie obchodzi poza strzelaniem, psami i łapaniem szczurów, wstyd przyniesiesz sobie i całej rodzinie". Ale młody Darwin - syn zamożnego lekarza i potomek znanej rodziny producentów porcelany Wegwood - nie potrafił sprostać wymaganiom ojca. Studia medyczne okazały się nieporozumieniem, podobnie jak kariera duchownego, o której marzył dla syna Robert Darwin. W czasie studiów w Cambridge Karol nareszcie odkrył swoja pasję - botanikę, ale tylko dzięki przypadkowi - jako 22- letni młodzieniec - znalazł się na liście załogi "Beagle'a". Ta 5-letnia podróż dookoła świata zmieniła jego życie a w konsekwencji przyniosła jeden z największych naukowych i cywilizacyjnych przełomów. O życiu
Do tekstu..
Katolicka ewolucja to ewolucja z policjantem (18-02-2009)
Autor: Przemysław Prekiel
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: jarekland
Teoria Darwina przede wszystkim wytyczała kierunek dalszych poszukiwań. Tak to jest z przełomowymi teoriami, że wytyczają autostrady. Kolejne pokolenia badaczy, próbując sfalsyfikować taką teorię, udeptują i poszerzają trakt, a rytm nowych, szczegółowych odkryć nabiera coraz większego tempa. Teoria Darwina niebywale przyspieszyła tempo rozwoju nauk przyrodniczych. - wywiad z byłym wiceszefem polskiej sekcji BBC i publicystą paryskiej "Kultury", zastępcą redaktora naczelnego portalu Racjonalista.pl
http://lewica.pl/?id=18747
40-latka chce mieć dziecko z mężem w śpiączce; Watykan mówi "nie" (17-02-2009)
Autor: Sylwia Wysocka
Źrodło: PAP/Wirtualna Polska Zgłosił/a: xanadu
Wraz z postępem medycyny i stopniową sekularyzacją życia publicznego, dochodzi do coraz częstszych konfliktów na linii Watykan-społeczeństwo. Po niedawnej debacie nad przypadkiem Eluany Englaro, we Włoszech szykuje się kolejna potyczka piewców moralności, kościelnych hierarchów i polityków.
Do tekstu..
Geny przeziębienia (17-02-2009)
Autor: Nicholas Wade
Źrodło: The New York Times/onet.pl Zgłosił/a: xanadu
Naukowcom z J. Craig Venter Institute udało się rozszyfrować genomy rhinowirusów, odpowiedzialnych za przeziębienie. 99 szczepów wirusa, które poddano analizie, może pomóc w skutecznym leczeniu powszechnego, szczególnie zimą, schorzenia, o ile swą rolę wypełnią koncerny farmaceutyczne, a z tym może być problem.
Do tekstu..
Smutek ewolucji (17-02-2009)
Autor: Sławomir Zagórski
Źrodło: Gazeta.pl - Duzy Format Zgłosił/a: Pawel_L
Rozmowa z ewolucjonistą Marcinem Ryszkiewiczem Nie wydaje ci się, że teoria ewolucji jest smutna - bo odarta z celowości, planu, wrażenia, że ktoś nad tym czuwa, a także pozbawiająca człowieka wyjątkowości? - To ważne pytanie. Darwinizm opiera się na dziecinnie prostych zasadach - kopiowaniu, nadprodukcji i selekcji. Ale jego implikacje już łatwe nie są. Dlatego pod koniec XIX wieku darwinowski selekcjonizm znalazł się w odwrocie, a na przełomie wieków przegrał niemal zupełnie. Dopiero odkrycie mendlowskiej genetyki w roku 1900 rozpoczęło jego powolną rehabilitację, która przyśpieszyła w latach 30., gdy rodziła się tzw. teoria syntetyczna, i w latach 70., kiedy socjobiologia z pomocą darwinizmu zaczęła tłumaczyć wszystkie zachowania zwierzęce. Potem, wraz ze zwycięstwem koncepcji sa
Do tekstu..
Doktor smierc zmarl w Egipcie jako muzulmanin (17-02-2009)
Autor: The New York Times
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: luczakowska
W Kairze odkryto ślady Ariberta Heima, najbardziej poszukiwanego hitlerowskiego zbrodniarza wojennego. Heim, który podczas wojny był lekarzem w obozie Mauthausen, gdzie zyskał przydomek "Doktor śmierć", przeszedł na islam i ukrywał się pod przybranym nazwiskiem Tarek Hussein Farid.
Do tekstu..
Zakłamana prawda o trawce (17-02-2009)
Autor: Piotr Stanisławski
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Marihuana to niebezpieczny, uzależniający narkotyk, który niszczy zdrowie i otwiera drogę ku silniejszym substancjom. Jedno zdanie i ani słowa prawdy. Nawet tak potężna struktura jak ONZ nie zdobyła się na obiektywizm. W 1995 roku na zamówienie WHO grupa naukowców przygotowała raport "Implikacje zdrowotne używania konopi - analiza porównawcza zdrowotnych i psychologicznych skutków używania alkoholu, konopi, nikotyny i opiatów.". Materiał opublikowano, tyle że... bez jednego rozdziału. Była to część dotycząca bezpośredniego porównania zagrożeń płynących z zażywania marihuany, alkoholu i tytoniu. Sprawa wyszła na jaw trzy lata po publikacji, gdy na ślad usuniętego rozdziału trafił tygodnik "New Scientist".
Do tekstu..
Cel jest tylko jeden – nowy porządek świata (17-02-2009)
Autor: Tomasz Michalski
Źrodło: Onet.pl Zgłosił/a: pike70
Artykuł traktujący o "teoriach spiskowych".
Do tekstu..
W Toruniu powstanie baza marsjańska (16-02-2009)
Autor: bart
Źrodło: IAR/wp.pl Zgłosił/a: xanadu
Prawdopodobnie już w tym roku rozpocznie się budowa trzeciej na świecie bazy marsjańskiej. Mars Society Polska, który pełni nadzór nad projektem, planuje realizację tej ambitnej inwestycji w Toruniu. Pomysłodawcy oczekują, że tego typu przedsięwzięcie pomoże w rozwoju nauki i popularyzacji wiedzy o kosmosie w Polsce.
Do tekstu..
"Sekta katolicka 666". Kto zdewastował kościoły? (16-02-2009)
Autor: Daniel Nogal
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: jarekland
Niektóre zjawiska w polskim kościele budzić mogą słuszny sprzeciw. Ale nie każdy sposób wyrażania go jest dobry.
Do tekstu..
Marihuana: Skończmy tę wojnę (16-02-2009)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źrodło: www.przekroj.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Według danych ONZ na całym świecie trawką zaciąga się regularnie 160 milionów ludzi. Coraz więcej lekarzy, prawników i polityków, a także kolejne badania naukowe i analizy statystyczne przekonują, że nie warto ich ścigać.
Do tekstu..
How many has God killed? (16-02-2009)
Autor: Steve Wells
Źrodło: dwindlinginunbelief.blogspot.com Zgłosił/a: zolv

Do tekstu..
Nowe filmy o ewolucji (16-02-2009)
Autor: David Attenborough
Źrodło: Google Zgłosił/a: Andrzej Koraszewski
Nowe filmy o ewolucji Susan Savage-Rumbaugh opowiada o naszych najbliższych kuzynach, szympansach bonobo (http://pl.sevenload.com/filmy/SRVKra1-TED-Susan-Savage-Rumbaugh-Mapy-ktore-pisz-Polish-Subtitles). A David Attenborough prezentuje film o ewolucji (http://video.google.com/videoplay?docid=-2477297067892952899&hl=en) Obydwa filmy mają polskie napisy.
Do tekstu..
Dominikanin o in vitro (16-02-2009)
Autor: Katarzyna Wiśniewska
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
- Kościół nie jest policjantem sumienia, tylko wychowawcą sumienia. Powinien zatem przedstawiać swoje racje, ale nie może zastępować sumienia i narzucać czegokolwiek siłą - dominikanin o. Marcin Lisak o stanowisku Kościoła katolickiego i swoim w sprawie in vitro.
Do tekstu..
Zabił nastoletnią siostrę. "Ratowałem honor rodziny!" (16-02-2009)
Autor: Paweł Rybicki
Źrodło: pardon.pl Zgłosił/a: Madman
Imigranci z Trzeciego Świata przybywają do Europy pełni nadziei na bogate życie. Zachwyceni dostatkiem naszego kontynentu zapominają, iż obowiązują tu nieco inne zasady niż w ich wioskach.
Do tekstu..
Sens w bezsensie? (16-02-2009)
Autor: Michael Shermer
Źrodło: portalwiedzy.onet.pl/"Świat Nauki" Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Ufolodzy widzą twarz na Marsie, rozmodleni katolicy - Matkę Boską na ścianie budynku, ludzie wierzący w zjawiska paranormalne słyszą w radiu głosy zmarłych. Ewolucja nie wykształciła w nas funkcji odsiewania bzdur.
Do tekstu..
Dwóch panów z brodą (15-02-2009)
Autor: Krzysztof Szymborski
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: Pawel_L
Dwaj XIX-wieczni myśliciele, którzy wywarli olbrzymi wpływ na intelektualną i polityczną historię ludzkości, mieszkali od siebie niespełna 30 km, gdy powstały ich najważniejsze dzieła. Karol Darwin w swej posiadłości Down House, w podlondyńskim hrabstwie Bromley, a Karol Marks w skromniejszych warunkach w londyńskiej dzielnicy Kentish Town.
Do tekstu..
Darwinizm jest zgodny z nauką Kościoła (15-02-2009)
Autor: wp.pl
Źrodło: Niewiarygodne.pl Zgłosił/a: xanadu
Jak Watykan odnosi się do darwinizmu, 150 lat po ogłoszeniu teorii? Czy ewolucja może być zgodna z nauczaniem Ojców Kościoła? Jaki jest stosunek hierarchów do Inteligentnego Projektu?
Do tekstu..
Obraza uczuć religijnych (15-02-2009)
Autor: attonn
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Pandorra
Uczucia religijne np. katolików w Polsce obrażać może wszystko - niewygodna dla Kościoła prawda historyczna, deklarowanie ateizmu, bycie antyklerykałem, głoszenie poglądów niezgodnych z nauczaniem Kościoła fakt, że nie czci się pewnych osób itp. Wystarczy np. skrytykować Jana Pawła 2., przytoczyć kilka negatywnych rzeczy z nim związanych, by zostać obrzuconym oskarżeniami o obrażanie jego lub uczuć religijnych katolików.
Do tekstu..
Ile małpy w człowieku (13-02-2009)
Autor: Aleksandra Stanisławska
Źrodło: Rzeczpospolita - www.rp.pl Zgłosił/a: Pawel_L
W rocznicę urodzin Darwina naukowcy porównali genomy człowieka i jego najbliższych zwierzęcych krewnych. Okazało się, że to wcale nie mutacje genetyczne czynią nas tak różnymi
Do tekstu..
Nie pojadę do Auschwitz (13-02-2009)
Autor: Peter Wensierski, Steffen Winter
Źrodło: Der Spiegel Zgłosił/a: youzwiak
Richard Williamson, biskup Bractwa Św. Piusa, oświadcza w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel", że nie uda się do obozu koncentracyjnego, aby osobiście przekonać się, iż na masową skalę zabijano tam gazem ludzi.
Do tekstu..
Dwusetna rocznica urodzin Karola Darwina (13-02-2009)
Autor: Gabriela Francuz
Źrodło: histmag.org Zgłosił/a: Pawel_L
Gdyby żył obecnie, toczyłby zapewne batalię ze zwolennikami teorii kreacjonizmu naukowego. Do ciągłego udowadniania swoich racji był jednak przyzwyczajony. Za życia miał równie wielu przeciwników, co dzisiaj. Nic jednak wcześniej, w czasach jego dzieciństwa i studiów, nie wskazywało na to, że przetrze on szlaki dzisiejszej biologii i na jego teorii oparta będzie ta współczesna nauka.
http://histmag.org/?id=2562
Księża będą nawracać młodzież w dyskotekach (13-02-2009)
Autor: jks
Źrodło: Wirtualna Polska/Polska Dziennik Łódzki Zgłosił/a: xanadu
Inicjatywom ewangelizacyjnym nie widać końca. Tym razem polscy księża proponują młodym ludziom wspólną zabawę w bełchatowskim klubie. Spowiedź na wygodnych kanapach, specjalnie wydzielone miejsca do adoracji krzyża Chrystusa a wszystko to pod symbolem ręki przebitej gwoździem. Jak na próbę indoktrynacji przez rozrywkę zareagują stali bywalcy dyskotek?
Do tekstu..
Chcą, by marihuana była legalna (13-02-2009)
Autor: Maciej Stasiński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Należy całkowicie zmienić strategię walki z narkotykami i np. zalegalizować na całym świecie marihuanę - apelują wybitni politycy i intelektualiści z Ameryki Łacińskiej. Domagają się m.in. legalizacji marihuany do użytku osobistego (bo dotychczasowa polityka oparta na całkowitym zakazie posiadania narkotyków nie wypaliła), traktowania narkomanów jak pacjentów, a nie przestępców, oraz wszczęcia wielkiej kampanii pedagogicznej i informacyjnej na temat skutków uzależnień od narkotyków.
Do tekstu..
Kim są polscy lefebryści (12-02-2009)
Autor: Milena Rachid Chehab
Źrodło: przekroj.pl Zgłosił/a: Ela Grabarczyk-Ponimasz
Wyszło na nasze - cieszyli się zwolennicy Bractwa Świętego Piusa X po ubiegłotygodniowej niedzielnej mszy, gdy w kaplicach Bractwa w całym kraju czytano list od głównego przełożonego, biskupa Bernarda Fellaya.
Do tekstu..
Tracking The Evolution Story (12-02-2009)
Autor: Robet Clark (zdjęcia) i National Geographic
Źrodło: Robet Clark i National Geographic Zgłosił/a: luczakowska
Robert Clark, fotograf współpracujący z National Geographic podróżował do 24 zakątków świata w ciągu zaledwie 6 tygodni aby sfotografować historie ewolucji...
Do tekstu..
Darwin 200 (12-02-2009)
Źrodło: New Scientist Zgłosił/a: Zuzu
Wydanie specjalne o ewolucji w New Scientist
Do tekstu..
freethoughtpedia (12-02-2009)
Autor: freethoughtpedia
Źrodło: One line responses to theists Zgłosił/a: luczakowska
When theists find out you don't believe in their particular flavor of the supernatural, they often respond with criticism and cynicism of your non-beliefs.
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365