Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.137.858 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Prentice Mulford - Źródło twojej siły
Wiktor Trojan - Axis Mundi

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy."
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Nasze ''zezwierzęcenie'' powszednie (31-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: Piątkowski
Czytam oto (w Onecie za: Nowiny24), że na fermie w Boguchwale spłonęło żywcem 10 tys. kurczaków. Opis jest wstrząsający - ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, temperatura w środku płonących pomieszczeń fermy była niezwykle wysoka, a wokół rozchodził się ''straszny smród''. Można się domyślać, że był to ''smród'' palących się żywych stworzeń. Przykuwający uwagę czytelnika jest głównie obraz strat: 800 tys. zł poszło z dymem
Do tekstu..
Męska gra czy kobiece sztuczki? Jak wywalczyć równą pensję? (31-05-2012)
Autor: Katarzyna Pawłowska-Salińska
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Jak walczyć z przekonaniem, że o pensji decyduje to, ile siedzisz w pracy, a nie to, co robisz? I że kobieta z założenia pracuje mniej, a mniej to znaczy "gorzej"?"
Do tekstu..
Polio’s last stand (30-05-2012)
Autor: Ewen Callaway
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"A hard-fought battle against the polio virus may be approaching its endgame. Last week, health officials laid out plans to eradicate the virus from its last redoubts, but warned that the effort may founder owing to a US$1-billion funding gap"
Do tekstu..
Jan Paweł II Niewielki (30-05-2012)
Autor: Piotr Szumlewicz, Marcin Wyrwał
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: JK
Obrońca pedofilów, krwawych dyktatorów i finansowych oszustów. Kto taki? Jan Paweł II. Jest wiele rzeczy, których nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć o pontyfikacie papieża-Polaka - przekonuje Piotr Szumlewicz, autor książki "Ojciec Nieświęty".
Do tekstu..
Szela był cool, czyli rżnąc neoliberałów (29-05-2012)
Autor: Krzysztof Varga
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"...też mi się korporacje i banki nie za bardzo podobają, ale Szela nie podoba mi się jeszcze bardziej i owa metafora, że trzeba nam dziś Szeli, by zrobić krwawą łaźnię neoliberalizmowi, nie podoba mi się jeszcze bardziej"
Do tekstu..
Buju, buju. Brygida Grysiak i jej książka o aborcji (29-05-2012)
Autor: Joanna Podgórska
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Opowieści zanurzone są w rzewno - patetycznym sosie. Pełne opisów ślicznych dzieciątek, ich nóżek i świetlistych oczek, których by nie było, gdyby zła mamusia zdecydowała się je zabić. "A gdyby Krystyna wybrała drogę na skróty, Ani w ogóle mogło by dziś nie być. I Zosia nie miałaby wtedy komu robić buju, buju" - pisze Grysiak. Doprawdy trudno sprowadzić dyskusję na bardziej infantylny poziom"
Do tekstu..
Piknik w Rothamsted (29-05-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Naukowcy spodziewali się, że w niedzielę może dojść do próby wprowadzenia w czyn zapowiedzi aktywistów. Szczęśliwie do niczego takiego nie doszło, głównie z powodu obecności policji, która uniemożliwiła dotarcie protestującym w pobliże prowadzonych doświadczeń"
Do tekstu..
Palikot semper catholicus, czyli chrzest niewiniątek (29-05-2012)
Autor: Jan Hartman
Źrodło: Loose blues Zgłosił/a: liliac
"Jestem etykiem, ale chyba kiepskim, bo nie mogę wyobrazić sobie jakiegokolwiek poważnego argumentu, za pomocą którego kościół mógłby bronić etycznej akceptowalności chrzczenia dzieci, skoro uważa chrzest za nieodwracalny. Przychodzą mi do głowy same cyniczne bzdury"
Do tekstu..
Rzymianie i środowisko – część I (28-05-2012)
Autor: Jakub Szamałek
Źrodło: Sztuka antyku- blog Zgłosił/a: liliac
"Zaawansowana technologia i niezaspokojone zapotrzebowanie na zasoby naturalne obniża jakość naszego życia, zagraża nam i całemu środowisku. Cóż - jak pokazuje archeologia i historia starożytnego Rzymu, nie po raz pierwszy"
Do tekstu..
Parlamentarna Grupa Kobiet przeciw kobietom (28-05-2012)
Autor: Agnieszka Kublik
Źrodło: Gazeta Wyborcza Zgłosił/a: liliac
"Parlamentarna Grupa Kobiet przeciwko ratyfikacji konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej? Na to wygląda, bo parlamentarzystki nie chciały dziś głosować za konwencją"
Do tekstu..
Brutalna walka o władzę w Watykanie (28-05-2012)
Autor: Tomasz Bielecki
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Kamerdyner, który wykrada papieżowi poufne dokumenty. Zagadkowa dymisja szefa banku watykańskiego. Brutalna walka o władzę w kurii rzymskiej. - Benedykt XVI to władca, który stracił kontrolę nad swym dworem - przekonuje włoski watykanista Marco Politi.
Do tekstu..
Grecja: Policjanci i faszyści zaatakowali biuro lewicowej partii (28-05-2012)
Autor: Bartłomiej Zindulski
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: kika
Kilkudziesięciu policjantów próbowało wedrzeć się do siedziby jednej z greckich partii lewicowych - Socjalistycznej Partii Robotniczej - SEK.
Do tekstu..
Bijące serce zygoty (28-05-2012)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Brygida Grysiak mówiąc "aborcja to nie jest powód do dumy" w kraju, w którym aborcja jest prawnie zakazana, zachowuje się tak, jak zachowywał się niejeden dziennikarz w dawnym ustroju, wymachując przed kamerami napisaną przez siebie książką (ich szefowie też zawsze "przyjmowali ten pomysł z życzliwością") zatytułowaną Wybrałem realny socjalizm, bo antysocjalizm to nie jest powód do dumy!.
Do tekstu..
Niebezpieczna mowa (27-05-2012)
Autor: Jacek Żakowski
Źrodło: www.polityka.pl Zgłosił/a: adamzwawy
Historyk Timothy Garton Ash o zagrożeniach wolności słowa, jej granicach i sposobach obrony. Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/rozmowyzakowskiego/1526899,1,co-grozi-wolnosci-slowa-we-wspolczesnej-europie.read#ixzz1w6Punsay Polecam stronę zawartą w treści: freespeechdebate.com
Do tekstu..
Ateizm to nie choroba! (27-05-2012)
Autor: Konceptualista
Źrodło: Konceptualista Blog Zgłosił/a: D/A
Mówi się, że każdy w coś wierzy - jest oddany poszczególnym obrządkom i dogmatom. Stąd mamy przedstawicieli Katolicyzmu, Protestantyzmu oraz Islamu, czyli religii opartych na gloryfikacji zjawiska określanym jako bóg (odpowiednio Bóg oraz Allah dla w/w religii). Oczywiście nie są to jedyne religie, które opierają się na uznawaniu nadprzyrodzonych bytów, będących jednocześnie decydentami co do losów całej ludzkości, bądź poszczególnych wyznawców. Jednak istnieje również grupa ludzi, którą ciężko jest przekonać co do istnienia takiej instytucji jak "bóg". Mowa o ateistach.
Do tekstu..
Ekskomunika na życzenie (27-05-2012)
Autor: Małgorzata Bochenek
Źrodło: Nasz Dziennik Zgłosił/a: MA
Wszelkie inicjatywy, które skłaniają ludzi do apostazji, są kolejną odmianą trwającej dziś walki z Kościołem. Ci, którzy próbują zwodzić katolików, zachęcając ich do aktu swoistej ekskomuniki na życzenie, przyczyniają się do dramatu człowieka i zła moralnego.
Do tekstu..
Nanorurki mogą pomóc oczyszczać oceany (27-05-2012)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Grupa badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Hiszpani opublikowała miesiąc temu w piśmie Scientific Reports pracę, która może dać odpowiedź na to pytanie. Naukowcy opisali w niej sposób syntezy na dużą skalą pewnego typu węglowych nanorurek, które zachowują się jak kochająca olej gąbka i które mogłyby być zastosowane do usuwania ropy z wód morskich"
Do tekstu..
Euro nawet na konserwach (27-05-2012)
Autor: Magdalena Dubrowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nasze miasto przejęły obce siły dowodzone przez Wielkiego Kibica. Jego twarz pomalowana w biało-czerwone barwy wojenne patrzy z co drugiego billboardu na ulicy. Chce mnie zjeść?"
Do tekstu..
Oskarżają go o gwałt, łagodna Temida zwalnia do domu (27-05-2012)
Autor: Maja Sałwacka
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Biznesmenowi z Nowej Soli prokuratura zarzuca znęcanie się nad swoimi pracownikami, gwałt i wyłudzenie unijnych dopłat. Prokuratorzy obawiają się, że może zwiać z kraju. Pracownicy, że zacznie się na nich mścić. A sąd odrzucił wniosek o areszt. Nie widzi realnego zagrożenia"
Do tekstu..
Co Sierakowskiego łączy z arcybiskupem Michalikiem? (27-05-2012)
Autor: Grzegorz Sroczyński
Źrodło: Gazeta Wyborcza.pl Zgłosił/a: kika
Palikot politykę uprawia tak, jak się robi biznes. Sprawdza, gdzie jest nisza rynkowa, organizuje grupy fokusowe i sprzedaje dobrze skrojony produkt - mówi Sławomir Sierakowski, szef "Krytyki Politycznej", najbardziej aktywnego środowiska lewicowego w Polsce.
Do tekstu..
Lista osób zabitych przez Boga (27-05-2012)
Autor: Steve Wells
Źrodło: Dwindling in Unbelief Zgłosił/a: Zabójca-Bogów
Lista zabitych przez Boga w Bibli i ogólnie ciekawy blog bezbożników na temat różnych religii
Do tekstu..
Dyskutanci do dyskotek! (26-05-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl/ Zgłosił/a: ramichael
Radni poznania nie uchwalili statutu teatru ósmego Dnia (co może grozić jego likwidacją), ponieważ jest za "bardzo interdyscyplinarny", za "dużo tam dyskusji", a poza tym... "stanowi salę wykładową dla Magdaleny Środy". Zgroza! Szatan czai się wszędzie! Na szczęście są ludzie, którzy w sprawach szatana są obeznani. Ludźmi tymi są radni z PiS oraz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego (obywatelskiego?!); w walce ze złem wsparło ich kilku wstrzymujących się od głosu lub niegłosujących, mimo obecności, posłów z PO (reszta była za).
Do tekstu..
Don't destroy research (26-05-2012)
Autor: Rothamsted Research scientists
Źrodło: senseaboutscience.org Zgłosił/a: liliac
Dlaczego naukowcy uczestniczący w publicznie finansowanym wieloletnim projekcie badawczym muszą prosić wandali i pseudoekologicznych terrorystów o rezygnację z niszczenia rezultatów eksperymentu? - "An appeal from scientists at the publicly funded Rothamsted Research"
Do tekstu..
Misplaced protest (26-05-2012)
Autor: Nature
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"To feed a population likely to top 9 billion in 2100, we are going to need to change the way we grow our food. Harking back to old-fashioned methods and talking up organic farming will not do it. Genetic modification alone will not do it, but it could be a crucial tool and one that it is foolish to oppose on sentimental or ideological grounds"
Do tekstu..
I po co ci te dzieci? (26-05-2012)
Autor: Barbara Szelewa
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Jestem po trzydziestce i często ktoś z rodziny bezpośrednio, a martwiące się o przyszłe emerytury państwo pośrednio, czyni mi wyrzut, że jeszcze nie mam dzieci. Na przykład dowiaduję się, że odkładając macierzyństwo na później, a nie daj Boże w ogóle nie planując dzieci, postępuję egoistycznie. Dziecko z mojego ciała należy się państwu i przyszłym pokoleniom, należy się moim kolegom, na których emerytury nie będzie miał kto pracować, należy się też moim rodzicom, żeby mieli na starość pociechę. Odmawiam im wszystkim zapewne dlatego, że chcę sama cieszyć się życiem, wydawać zarobione pieniądze tylko na siebie i tylko oszukuję siebie i innych mówiąc, że jeszcze nie jestem na macierzyństwo gotowa.
Do tekstu..
Magdalena Środa: Dzień Matki to dobry pretekst, żeby coś wykrzyczeć (25-05-2012)
Autor: Aleksandra Szyłło
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że matki wydzielają z siebie troskę i poświęcenie jak pszczoła miód, więc nie ma się co nimi zajmować i tak będą robiły swoje - mówi Magdalena Środa
Do tekstu..
PiS: To gejowski faszyzm (25-05-2012)
Autor: Ewa Siedlecka
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
Przestępstwem byłoby powiedzenie, że Polacy to złodzieje. Bezkarne zaś mówienie, że transseksualiści to zboczeńcy.
Do tekstu..
The roar of the crowd (25-05-2012)
Źrodło: The Economist Zgłosił/a: coreless
Czy jesteś WEIRD? To może mieć znaczenie.
Do tekstu..
List otwarty do Zuzanny Ziomeckiej w sprawie jej felietonu z “Wysokich Obc (25-05-2012)
Autor: RunSendaiRun
Źrodło: http://c0ntentg0eshere.wordpress.com Zgłosił/a: liliac
"W pięciu akapitach tekstu nie zdołała Pani przedstawić ani jednego udokumentowanego faktu, który świadczyłbyo jakimkolwiek wpływie żywności modyfikowanej genetycznie na ludzkie zdrowie. Czy nie uważa Pani wobec tego, że przedstawianie przez Panią wywołanych ignoracją osobistych lęków jako realnych zagrożeń dla wszystkich konsumentów, i to na łamach ogólnopolskiego czasopisma, jest co najmniej nieetyczne?"
Do tekstu..
What the 20th century vaccine experience can teach us about vaccines in the 21st (25-05-2012)
Autor: Corey Joseph Hebert, Corey Hall, La’ Nyia J.
Źrodło: Human vaccines & immunotherapeutics Zgłosił/a: liliac
"Most vaccines available in the United States have been incorporated into vaccination schedules for infants and young children, age groups particularly at risk of contracting infectious diseases. High universal vaccination coverage is responsible for substantially reducing or nearly eliminating many of the diseases that once killed thousands of children each year in the US"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365