Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.153.510 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Systemy budowane przez mędrców są tylko bajkami wymyślonymi gwoli zabawy wiekuistego dziecięctwa ludzkości.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Do trzech razy sztuka? (03-08-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"To musiało się tak skończyć. Wprowadzone w marcu 2012 roku moratorium na uprawy kukurydzy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON810 zostało zniesione przez Radę Stanu (najwyższy organ administracyjny we Francji). Zanim o szczegółach krótko przypomnijmy "jak to było"."
Do tekstu..
Today's Climate Change Proves Much Faster Than Changes in Past 65 Million Years (03-08-2013)
Autor: Anne C. Mulkern and ClimateWire
Źrodło: Scientific American Zgłosił/a: liliac
"The climate is changing at a pace that's far faster than anything seen in 65 million years, a report out of Stanford University says. The amount of global temperature increase and the short time over which it's occurred create a change in velocity that outstrips previous periods of warming or cooling, the scientists said in research published in today's Science."
Do tekstu..
Całe życie czułem się kobietą - wyznaje komandos Navy SEALs. I zmienił płeć (03-08-2013)
Autor: Marta Urzędowska
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Chris Beck przez 20 lat służył w amerykańskiej armii, ponad 10 był członkiem elitarnej jednostki komandosów Navy SEALs wysyłanej na najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne operacje. Po zakończeniu wojskowej kariery wyznał, że całe życie czuł się kobietą. Dzisiaj jest w trakcie procedury zmiany płci."
Do tekstu..
Czy można zmienić Ziemię w Wenus? (03-08-2013)
Autor: perfectgreybody
Źrodło: Doskonale szare Zgłosił/a: liliac
"Pierwszy raz Ziemię w Wenus zmienił w roku 1927 George Clarke Simpson, słynny angielski meteorolog i ówczesny dyrektor brytyjskiego Met Office. Był to okres rozwoju meteorologii jako pełnoprawnej dziedziny fizyki, możliwy dzięki rozwojowi techniki i nauki początków XX wieku, a Simpson był jednym z wielu naukowców próbujących rozwikłać zagadkę przepływu ciepła w atmosferze, przestrzennego rozkładu temperatur powietrza i jego sezonowych wahań. W owym czasie sieć obserwacji meteorologicznych objęła już wszystkie kontynenty (ostatnim z nich była Antarktyda, na której Simpson, uczestnik tragicznej ekspedycji Scotta, osobiście budował stacje pomiarowe), przy pomocy balonów meteorologicznych badano górne warstwy atmosfery, a cała rzesza zdolnych naukowców udoskonalała matematyczne narzędzia
Do tekstu..
Czego nie rozumiesz to nie istnieje? Psycholog: Coraz częściej zaprzeczamy nawet (03-08-2013)
Autor: Jakub Noch
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Czego nie rozumiem, albo nie akceptuje - na pewno nie istnieje. W takim podświadomym przeświadczeniu żyje dziś coraz więcej Polaków. W ciągłych sporach wybieramy jedną określoną prawdę i w niej trwamy z uporem maniaka. - Często ignorując nie tylko inne oceny, ale już nawet nie pasujące do schematu fakty
Do tekstu..
Ślady wolności w Kościele (02-08-2013)
Autor: Cezary Michalski
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Dlaczego słowa Franciszka, że "kim jest, by osądzać homoseksualistów", stały się Rubikonem, po którego przekroczeniu polscy "tradycjonaliści" zaczęli pozwalać sobie na więcej, niż kiedykolwiek chcieli pozwolić ks. Lemańskiemu? Ks. Lemańskiego starali się wyrzucić z Kościoła, bo krytykował abp. Hosera, oni sami przyznali sobie prawo do krytyki papieża, który w tak bardzo przez nich czczonej "hierarchii" (czczonej przez nich bardziej, niż kiedykolwiek czcili Jezusa i jego nauczanie) znajduje się jednak wysoko ponad Hoserem.
Do tekstu..
Ortodoksyjni Żydzi zdemolowali autobusy. Bo kierowca nie zgodził się na... (02-08-2013)
Autor: df
Źrodło: http://www.tokfm.pl/ Zgłosił/a: E-Day
Jak nie wiele oszołomom religijnym do rozróby potrzeba...
Do tekstu..
GMO Box Office – Lipiec (02-08-2013)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
Comiesięcznik około-GMO-wy, m.in.: "Rolnicy protestują przeciw wprowadzeniu zakazu uprawy roślin GMO na terenie Hawajów. W ten sposób wyrażają niezadowolenie z inicjatywy jednej z radnych, która przedstawiła projekt rozporządzenia zakazującego wykorzystania GMO przez miejscowych rolników. Rolnicy mają powody do protestów. Przypomnijmy, że nie tak dawno ich plantacje papai zostały uratowane dzięki wprowadzeniu genetycznie modyfikowanej odmiany UH Rainbow odpornej na chorobę wirusową"
Do tekstu..
Rabusie grobów wykorzystują chaos w Egipcie. Państwo jest bezsilne (02-08-2013)
Autor: dt
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Dziedzictwo kulturowe Egiptu jest zagrożone - alarmuje tygodnik "Der Spiegel". W kraju zaczęły działać szajki złodziei, które wykorzystując polityczny chaos rabują zabytkowe groby. Miejsca archeologicznych odkryć są słabo chronione, a bandyci często są bardzo dobrze uzbrojeni. Państwo jest bezsilne"
Do tekstu..
Coraz więcej nacjonalistycznych ekscesów w Polsce.A sądy traktują je pobłażliwie (02-08-2013)
Autor: Elżbieta Stasik
Źrodło: gazeta.pl, Deutsche Welle Zgłosił/a: liliac
"Łagodne wyroki dla zatwardziałych nacjonalistów nie wydają się szczególnie ważnym tematem dla polskich mediów, pisze w swoim dzisiejszym wydaniu lewicowy dziennik "Neues Deutschland". Gazeta powołuje się na raport o dyskryminacji w Polsce, jaki przedstawiła w ubiegłym tygodniu w Sejmie Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Jak pisze dziennik "liczba ekscesów o podłożu nacjonalistycznym wzrasta w Polsce lawinowo". Jeszcze trzy lata temu prokuratury prowadziły w takich sprawach 182 postępowania, dwa lata temu - 332, a w 2012 roku spraw o podłożu rasistowskim i ksenofobicznym było 473. 40 procent z nich zostało umorzonych, zwraca uwagę gazeta, chociaż, jak podkreśliła Kozłowska-Rajewicz, powinny być prowadzone"
Do tekstu..
Czarne dziury w laboratorium (02-08-2013)
Autor: Adam Adamczyk
Źrodło: www.kwantowo.pl Zgłosił/a: Kajtek91
O tym jak naukowcy zamierzają wytwarzać mikroskopijne czarne dziury i ewentualnych zagrożeniach.
Do tekstu..
O wyższości dobrych obyczajów nad prawem (02-08-2013)
Autor: Ewa Łętowska, Rafał Woś
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: Unulfo
"Musimy sobie uświadomić, że prawo to kilka pięter (...)".
Do tekstu..
Durszlak na głowie. Latający Potwór Spaghetii w Czechach (02-08-2013)
Autor: Bartłomiej Mayer
Źrodło: dziennik.pl Zgłosił/a: slik
Lukáą Nový, młody informatyk z Brna, pozostałby zapewne jednym z miliardów anonimowych mieszkańców globu, gdyby nie jego wyznanie. Dokładniej zaś specyficzny "wymóg religijny", z powodu którego na zdjęciu w wydanym właśnie dowodzie osobistym Czech ma na głowie... durszlak. Nový jest bowiem pierwszym za naszą południową granicą uznanym oficjalnie przez państwo pastafarianinem.
Do tekstu..
Jarosław Zieliński: zapis o "innych obiektach" zagrożeniem dla krzyża (02-08-2013)
Autor: Jacek Gądek
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Poseł PiS Jarosław Zieliński oczekuje od minister edukacji Krystyny Szumilas, by "zagwarantowała usankcjonowane tradycją i wiarą Polaków prawo do godnej obecności krzyża w polskich szkołach".
Do tekstu..
Sense for scents traced down to genes (01-08-2013)
Autor: Josh Howgego
Źrodło: Nature Zgłosił/a: liliac
"Genetic factors for ability to smell violets and certain foods point to a future of 'personalized' scents and flavours."
Do tekstu..
Pope Francis is lots of hope, very little change (01-08-2013)
Autor: Jon O’Brien
Źrodło: Washington Post Zgłosił/a: liliac
"Catholics desperately want change in our church, and Pope Francis is being heralded in Time magazine and on almost every major network and newspaper as the one who will deliver it. But before we pronounce him the patron saint of reform, we should step back and take a critical look at whether his gestures indicate a true metamorphosis or are simply a media-friendly rhetorical shift. First of all, there is no doubt that Pope Francis has introduced some changes. It may simply be Francis' relaxed communication style. Or it could be Greg Burke, the Vatican's spin merchant imported from Fox News, who was savvy enough to organize the photo-op with Francis carrying his own bag. Whatever the case, this papacy looks and feels very different. But let's not be naďve: a PR
Do tekstu..
Nadzwyczajne odkrycia wymagają nadzwyczajnych dowodów (01-08-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Najważniejszym jednak chyba punktem tutaj jest to, że tzw. ciężar dowodu (ang. burden of proof) powinien spoczywać na Ratajczaku. Tak jak Wolfe-Simon musiała być osobą wykazującą niezbicie, że arsen może w bakteriach zastąpić fosfor (nie wykazała), tak jak Ketchum musiała być osobą dowodzącą, że próbki, które badała, naprawdę pochodzą od Wielkiej Stopy (nie dowiodła), tak na Ratajaczaku musi spoczywać ostateczny ciężar przekonania wszystkich niedowiarków, że komórki VSEL naprawdę istnieją. Bo być może na Kopernika czy Darwina też prowadzono nagonkę, różnica jednak polegała na tym, że ostatecznie ich teorie najlepiej pasowały do faktów - niezależnie od tego, kto te fakty zaobserwował. W przypadku komórek VSEL, obserwacje pasują do modelu tylko wtedy, gdy poczynia je Ratajczak lu
Do tekstu..
Porno bardzo złe, czyli co czyha w sieci na Camerona (01-08-2013)
Autor: Naima
Źrodło: Naima w sieci Zgłosił/a: liliac
"Droga czytelniczko, drogi czytelniku, czy wiesz, co jest straszne? Okropnie straszne, takie, że należy wszelkimi siłami chronić przed tym naszą młodzież? Oglądanie seksu."
Do tekstu..
Ekościema, czyli mity zdrowej żywności (01-08-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: JK
"Żywność ekologiczna jest dużo droższa, ale dzięki niej ani nie chronimy zdrowia, ani środowiska. Dopłacamy do ekorolnictwa, którego zwolennicy pod pewnymi względami przypominają sektę."
Do tekstu..
New Protein Discovered With Vast Potential for Treatment of Cancer and Other Dis (01-08-2013)
Źrodło: sciencedaily.com Zgłosił/a: JK
In cancer research, discovering a new protein that plays a role in cancer is like finding a key and a treasure map: follow the clues and eventually there could be a big reward. At least that's the hope from a new study published in the journal Nature that discovered a novel protein called ceramide-1 phosphate transport protein (CPTP) -- a finding that could eventually lead to the development of new drugs to treat a variety of cancers and other conditions involving inflammation and thrombosis, or blood clotting.
Do tekstu..
Skandal w seminarium duchownym w Wuerzburgu (31-07-2013)
Autor: dpa, Spiegel / Małgorzata Matzke
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Seminarium duchownym w Wuerzburgu wstrząsnął w maju br. skandal: dochodzić miało tam do incydentów o neonazistowskim charakterze. Badania niezależnej komisji potwierdziły pogłoski. Będą konsekwencje.(...)Zarzuty stawiane młodym klerykom z kilku stron były poważne: mieli opowiadać sobie dowcipy o obozach koncentracyjnych, słuchali brunatnej muzyki, m.in. ulubionego marszu Hitlera "Badenweiler Marsch", hucznie świętowali w dniu urodzin "Führera".
Do tekstu..
Kto po Detroit? Bankrutów może być więcej: Chicago, Filadelfia... (31-07-2013)
Autor: Mariusz Piotrowski
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: mieczysławski
Wniosek o bankructwo Detroit może być tylko początkiem. Agencje ratingowe uważają, że zagrożone bankructwem jest 61 dużych amerykańskich miast. Wszystkie cierpią z powodu braku pieniędzy na wypłatę emerytur i wysokich kosztów obsługi usług komunalnych.
Do tekstu..
Prawnik z Kenii chce procesu w sprawie Jezusa (31-07-2013)
Autor: brak
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: dydymus
Dola Indidis chce, aby Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ukarał tych, którzy skazali Jezusa Chrystusa na ukrzyżowanie. Jego zdaniem do odpowiedzialności powinny zostać pociągnięte państwa Izrael i Włochy.
Do tekstu..
"Prohibicja jest nieskuteczna. A gdyby za narkotyki skazywani byli głównie (31-07-2013)
Autor: Agnieszka Lichnerowicz, Zuzanna Piechowicz
Źrodło: www.tokfm.pl Zgłosił/a: Artur@R
- Gdyby większość skazanych za narkotyki miała biały kolor skóry, to wojna z narkotykami zostałaby zakończona dawno temu. Czarnoskórzy stanowią około 12 procent amerykańskiego społeczeństwa, ale aż połowę odsiadujących wyroki - mówi w TOK FM Ethan Nadelmann, założyciel i prezes Drug Policy Alliance.
Do tekstu..
Genetic Markers Belie DSM-5 Distinctions (31-07-2013)
Autor: Jeremy Cherfas
Źrodło: ScienceWatch Zgłosił/a: Unulfo
Czy genetyka zrewolucjonizuje klasyfikacje chorób psychicznych?
Do tekstu..
Tajemnica mumii Inków: Dzieci przeznaczone na ofiarę odurzano koką i pojono alko (30-07-2013)
Zgłosił/a: mieczysławski
Badania odnalezionych w 1999 r. w Argentynie mumii trójki inkaskich dzieci wykazały, że w chwili śmierci były one odurzone alkoholem i narkotykami. Odkrycie amerykańskich naukowców rzuca nowe światło na tzw. capacocha - obyczaj składania ofiar z dzieci, praktykowany w imperium Inków - pisze BBC.
Do tekstu..
Żakowski o słowach papieża: pachnie schizmą (30-07-2013)
Autor: Redakcja, TOK FM
Źrodło: Redakcja, TOK FM Zgłosił/a: Domestos z Bidetu
- Trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy na progu jakiegoś ważnego zderzenia w polskim Kościele. To może prowadzić do schizmy albo innych poważnych problemów - tak ostatnie wystąpienia papieża Franciszka komentował w TOK FM Jacek Żakowski.
Do tekstu..
Krytyka "listy filadelfijskiej" bezpodstawna? (30-07-2013)
Autor: L.Pacholski, A.Sołtysiak, M.Kosmulski, A.Proń i in
Źrodło: Polityka Zgłosił/a: liliac
"Czas jakiś temu profesor Tumański krytykował w "Polityce" listę filadelfijską, z której zresztą niedawno wypadło jego czasopismo "Przegląd Elektrotechniczny". Teraz Polityka linkuje odpowiedzi naukowców na jego lamenty.
Do tekstu..
Anatomia strachu (30-07-2013)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: Medycyna Praktyczna Zgłosił/a: liliac
"Przejdźmy zatem do mechanizmów, które w ostatnich trzech dekadach doprowadziły do odrzucenia przez wielu ludzi szczepionek. Najczęściej w tym kontekście wskazywanym winowajcą są media. To przede wszystkim goniący za sensacją dziennikarze, nieposiadający odpowiedniego merytorycznego przygotowania i naginający oraz selekcjonujący fakty pod atrakcyjnie brzmiącą tezę (czyli grającą na emocjach, szczególnie lęku) mają być odpowiedzialni za antyszczepionkową panikę. Zanim jednak zajmę się koleżankami i kolegami po fachu, chciałbym wskazać dwie inne grupy aktorów antyszczepionkowego spektaklu. Wprawdzie schowanych w cieniu żurnalistów, ale w rzeczywistości ogrywających równie ważne role."
Do tekstu..
Pięć polskich uczelni, wielkie badania, nagrody i pieniądze z Watykanu. Uniwersy (30-07-2013)
Autor: Łukasz Głombicki
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: JK
"Wielkie odkrycie polskich naukowców, które miało zrewolucjonizować podejście do badania komórek macierzystych, to nieprawda? Tak twierdzą eksperci z Uniwersytetu Stanforda, którzy postanowili sprawdzić badania Polaków. -Małe komórki macierzyste pochodzenia embrionalnego [VSEL - red.] to w najlepszym wypadku błąd w badaniach, w najgorszym celowe oszustwo popełnione przez środowiska religijne i naukowe - pisze z kolei bioetyk Arthur Caplan."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365