Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.039.295 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
Szalone noce księży gejów (23-09-2012)
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Źrodło: newsweek.pl Zgłosił/a: ramichael
- Władze Kościoła wiedzą o najróżniejszych praktykach seksualnych osób duchownych i przymykają na to oczy. Wszystko jest dozwolone, pod warunkiem że nie wywoła się skandalu - mówi włoski dziennikarz Carmelo Abbate, autor książki "Sex and the Vatican".
Do tekstu..
Dziwne życie mediów (23-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: wprost.pl Zgłosił/a: ramichael
Czym żyła Polska w ostatnim tygodniu? Kolanami pewnego salezjanina, podmianą nieboszczyków oraz kolejnymi wpadkami ministra Gowina.
Do tekstu..
Gowin gorszy niż Amber Gold. Nie może prawa "mieć w nosie". (22-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Myślę, że szkody, jakie czyni minister Gowin swoją ignorancją (bo i z wiedzą filozoficzną u niego bardzo krucho), są większe niż szkody, które wyrządza afera Amber Gold. I nie da się ich obronić doktryną nieposłuszeństwa obywatelskiego, jak chce tego prof. Markowski - z politologiem polemizuje Magdalena Środa.
Do tekstu..
Kościół w Australii przyznaje: 620 przypadków molestowania. (22-09-2012)
Autor: dżek, AFP
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Kościół katolicki w Australii przyznał, że dochodziło w nim do seksualnego molestowania dzieci przez księży. Władze Kościoła w stanie Victoria potwierdziły, że od lat 30. było 620 takich przypadków.
Do tekstu..
„Nie” dla ateistycznych bilboardów (22-09-2012)
Autor: ik/pm
Źrodło: ekai.pl Zgłosił/a: JK
Jesteśmy przeciwni promowaniu treści ateistycznych i podejmiemy konkretne kroki - zapewnił dziś senator Kazimierz Jaworski na konferencji prasowej zwołanej w związku z informacjami, że w Rzeszowie pojawią się billboardy z ateistycznymi hasłami np. "Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę" czy "Jesteś ateistą - nie jesteś sam".
Do tekstu..
"Tolerancja nie oznacza, że należy gejów obdarzać przywilejami" (22-09-2012)
Autor: psm
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Najnowszy numer "Gościa Niedzielnego" został poświęcony "niebezpiecznemu eksperymentowi", czyli wg gazety związkom partnerskim "naruszającym naturalny porządek rzeczy".
Do tekstu..
Proboszcz piętnuje kapelę punkową (22-09-2012)
Autor: Bartłomiej Kuraś, Małgorzata Skowrońska, Kraków
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: ramichael
W andrychowskich kościołach księża odczytali list przeciwko zespołowi Czerwie. Zaprotestował też PiS. Poszło m.in. o słowa w piosence ''w czerni faceci''.
Do tekstu..
CZEGO NAUCZĄ CIĘ SALEZJANIE (21-09-2012)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: senyszyn.blog.onet.pl Zgłosił/a: ramichael
Widok jest obsceniczny: roznegliżowany kapłan, w krótkich spodenkach (bielizna?), rozwalony w fotelu, a przed nim grupa trzynastoletnich dziewczynek, które na klęczkach, po kolei zlizują bitą śmietanę z jego gołych kolan.
Do tekstu..
Abonament? Podnieście poziom - będą wpływy (21-09-2012)
Autor: Maria Skóra
Źrodło: lewica.pl Zgłosił/a: ramichael
TVP, w szczególności jedynka, podległa wpływowi Kościoła katolickiego, realizując dlań nieodpłatnie kampanię promocyjną. Zasadniczo, powinna się nazywać KlerTV. Liczba seriali przedstawiających dobrotliwy kler rośnie. Ojce mateusze, plebanie, siostrzyczki, siły wyższe - roi się od sutann i habitów. Lecz czego oczekiwać w kraju, w którego parlamencie obraduje się pod czujnym okiem krucyfiksu, konsultując projekty ustaw z radą episkopatu. Rzecz z jednej strony w promowaniu określonego światopoglądu religijnego w świeckim medium publicznym, a z drugiej w monopolu Kościoła katolickiego - jakby osó
Do tekstu..
Cmok w kolanko (21-09-2012)
Autor: Tomasz Piątek
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Pół Polski, jeśli nie większa część, żyje tym, co się stało w gimnazjum salezjańskim w Lubinie. W ramach tak zwanego rytuału inicjacyjnego ("otrzęsiny", czy też "kocenie") świeżo przyjęte do gimnazjum dzieci (w tym dziewczęta) musiały zlizywać śmietanę z gołego kolana księdza. Gimnazjum sprostowało, że to nie było śmietana, ale pianka do golenia (nie wiem, co lepsze) i że nie trzeba było jej zlizywać, tylko całować (też nie wiem, co lepsze). Każdy student pierwszego roku antropologii powie wam, że mamy do czynienia z rytuałem seksualnym: gołe kolano księdza, pokryte śmietaną lub pianką do golenia, symbolizuje penis podczas ejakulacji (jak to powiedział pewien internauta, po pierwszym i drugim kolanie przyjdzie czas na trzecie). Lizanie czy cmoknięcie oznacza udział
Do tekstu..
Środa do Tuska: z jakich powodów ten pisowski pyszałek znajduje się w rządzie PO (21-09-2012)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: ramichael
Z moralnego punktu widzenia wolałabym widzieć ministra kopulującego przed kamerami niż ministra, który publicznie lekceważy sobie praworządność i literę prawa. Z kopulacji mogą począć się dzieci, z lekceważenia praworządności rodzi się społeczny chaos i anomia.
Do tekstu..
The Science of Things That Aren't So (21-09-2012)
Autor: Bruce Chassy, Henry I. Miller
Źrodło: Forbes Zgłosił/a: liliac
Podsumowanie głośnych badań profesora Seraliniego, "naukowej" gwiazdy medialnej ostatnich dni. "...citizens occupied with the concerns of daily living-families, jobs, health-may not consider it to be cost-effective to study the potential risks and benefits of nuclear power plants or of plasticizers in children's toys. This is unfortunate because free speech and democratic processes can only serve society when citizens are well enough informed to be able to reject pseudoscientific claims like Séralini's and those of other propagandists and abusers of science."
Do tekstu..
Nowa muzyka przemawia wirtualnym głosem (21-09-2012)
Autor: Jacek Cieślak
Źrodło: Rzeczpospolita Zgłosił/a: liliac
"Niezmiennie od ponad pół wieku pozostaje jednym z najważniejszych w Europie festiwali muzyki współczesnej. - W zeszłorocznej edycji muzyka "zabierała głos", bo komentowała nasz współczesny świat. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na to, jak muzyka mówi - zdradza dyrektor Warszawskiej Jesieni Tadeusz Wielecki."
Do tekstu..
Możemy im naskoczyć? (21-09-2012)
Autor: Piotr Sarzyński
Źrodło: Wrzask w przestrzeni Zgłosił/a: liliac
"Nie było Parku Kulturowego, nie było kłopotu, a Stare Miasto migało sobie kolorami tysięcy reklam. A teraz trzeba się użerać, bo zawsze znajdą się tacy, którzy powiedzą: "Mam się dostosować? Możecie mi naskoczyć". Możemy?"
Do tekstu..
Ig Noble przyznane (21-09-2012)
Autor: Piotr Cieśliński
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Mirek
"Dziś w nocy przyznano Ig Noble - parodie prawdziwych Nagród Nobla. Dostaje się je za odkrycia naukowe i dokonania, które z początku wywołują śmiech, ale potem skłaniają do namysłu"
Do tekstu..
Oddają szkołę Pijarom, a dzieci za to płacą... (21-09-2012)
Zgłosił/a: MA
Radni na najbliższej sesji podejmą decyzję o oddaniu jednego z budynków SP2 zakonnikom. Konsekwencje tej decyzji od 1 września odczuwają uczniowie...
Do tekstu..
Niemiecki episkopat o "podatkowej" apostazji: ciężkie wykroczenie (21-09-2012)
Autor: mk//bgr
Źrodło: tvn24.pl, PAP Zgłosił/a: JK
"Niemieccy biskupi ogłosili dekret, w którym uznają złożenie przed cywilnym urzędem deklaracji o wystąpieniu z Kościoła katolickiego za "ciężkie wykroczenie przeciwko wspólnocie kościelnej". Episkopat precyzuje, że nie jest możliwe formalne zdystansowanie się od samej instytucji Kościoła, a zarazem utrzymanie duchowej przynależności do wspólnoty Kościoła."
Do tekstu..
Zniszczony fresk z Jezusem przynosi krociowe zyski. Autorka chce tantiem (20-09-2012)
Autor: mk//bgr
Źrodło: tvn24.pl, techdirt.com Zgłosił/a: JK
"Gdy 80-letnia Hiszpanka zabierała się za "renowację" fresku "Ecce homo" na ścianie kościoła w Borja, na pewno nie spodziewała się, że zostanie światową gwiazdą. Teraz Cecilia Gimenez domaga się udziału w zyskach z tłumów turystów, którzy chcą podziwiać "poprawiony" przez nią fresk przedstawiający Jezusa."
Do tekstu..
Instalacja Katarzyny Krakowiak na 13. Biennale Architektury (20-09-2012)
Autor: Mikołaj Gliński
Źrodło: culture.pl Zgłosił/a: liliac
Na 13. Biennale Architektury Polskę reprezentuje praca kontrowersyjna - i to nie tylko dlatego, że nasz pawilon przypomina szpiegowską centralę naszpikowaną wyspecjalizowaną aparaturą podsłuchową. W środę, w dzień oficjalnego otwarcia imprezy polski pawilon otrzymał wyróżnienie. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że przestrzeń pawilonu "przypomina odbiorcy o wadze dźwięku i słuchania architektury w doświadczaniu tego, co wspólne".
Do tekstu..
Seralini superstar (20-09-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
W ramach komentarza podsumowującego doniesienie prof. Seraliniego, zacytuję prof. Martka Tester'a z Uniwersytetu w Adelaidzie (Australia): "Wykazali oni, iż stare szczury chorują na raka i umierają (...) To wszystko co można wywnioskować"
Do tekstu..
Krótki kurs wywoływania paniki- Czy żywność GMO wywołuje nowotwory (20-09-2012)
Autor: Marcin Rotkiewicz
Źrodło: polityka.pl Zgłosił/a: liliac
"Doniesienie to rozniosło się lotem błyskawicy po sieci, a przede wszystkim rozmaitych stronach internetowych organizacji bardzo nie lubiących genetycznie zmodyfikowanych roślin (GMO). Seralini miałby, ich zdaniem, niezbicie udowodnić szkodliwość GMO. Czy rzeczywiście tego dokonał i powinniśmy zacząć się bać? Zdecydowanie nie. Dlaczego warto być bardzo sceptycznym wobec rewelacji francuskiego naukowca?"
Do tekstu..
Spot Warszawskiej Jesieni 2012 (20-09-2012)
Autor: WarsawAutumn
Źrodło: YouTube Zgłosił/a: liliac
Oficjalny spot Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej, 21-29 września 2012
Do tekstu..
On the Freedom to Offend an Imaginary God (19-09-2012)
Autor: Sam Harris
Źrodło: m.samharris.org Zgłosił/a: Tomek Fiedorek
Muslims must learn that if they make belligerent and fanatical claims upon the tolerance of free societies, they will meet the limits of that tolerance.
Do tekstu..
Niemiecka prasa: Polska przeżywa boom okultyzmu (19-09-2012)
Autor: Barbara Cöllen, red. odp. Bartosz Dudek
Źrodło: onet.pl, Deutsche Welle Zgłosił/a: JK
"Financial Times Deutschland informuje, że w Polsce ukazał się miesięcznik "Egzorcysta". "Polska przeżywa boom okultyzmu, a Kościół chce zwalczać egzorcyzmami złe moce. Teraz ci, którzy wypędzają demony, mają swoje własne czasopismo" - pisze dziennik."
Do tekstu..
RP zawiadomi prokuraturę ws. słów bp Dydycza o rozwiązaniu Sejmu (19-09-2012)
Autor: (żg)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: slik
Ruch Palikota zawiadomi prokuraturę ws. słów bpa Antoniego Dydycza, że Sejm powinien być rozwiązany. Hierarcha użył ich w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze podczas 30. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Armand Ryfiński (RP) uważa, że biskup nawoływał do obalenia polskich władz.
Do tekstu..
Jeśli Polska chce wygrać przyszłość, musi stać się państwem opiekuńczym (19-09-2012)
Autor: Timothy Clapham
Źrodło: forsal.pl Zgłosił/a: coreless
"Najwyższy czas, żeby rząd przestał wpadać w samozachwyt i skonfrontował się z rzeczywistością, która czeka nas za zaledwie kilka lat..."
Do tekstu..
"Jej gałki oczne były wywrócone, a w ustach pojawiła się spieniona ślina (19-09-2012)
Autor: Ewa Koszowska, Adam Janus
Źrodło: wp.pl Zgłosił/a: slik
Miałem kontakt terapeutyczny z osobą uznaną przez Kościół za opętaną. Gdy z pielęgniarką ułożyłem ja na łóżku, wykręcała się na wszystkie strony. Jej gałki oczne były wywrócone, a w ustach pojawiła się spieniona ślina. W którymś momencie powiedziała niskim, zmienionym głosem: "Idź stąd, ta k...a jest moja". Zapytałem: "Kto ma stąd iść?". Wtedy odpowiedziała: "Ten klecha". Zapytałem ją, co ma na myśli mówiąc "moja".
Do tekstu..
"Jezus rzekł do nich: Moja żona...". Odszyfrowano starożytny manuskryp (19-09-2012)
Autor: mk//bgr/k
Źrodło: tvn24.pl/Reuters Zgłosił/a: JK
"Amerykańska profesor historii zaprezentowała analizę skrawka koptyjskiego manuskryptu z IV wieku naszej ery, na którym są zapisane słowa przypisane Jezusowi. Jeden z fragmentów zawiera zwrot "moja żona". Profesorka Karen King z Uniwersytetu Harvarda, która specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa, zaprezentowała skrót wyników swoich badań we wtorek w Watykanie. Naukowczyni przemawiała na Dziesiątym Międzynarodowym Kongresie Badań Koptyjskich. W środę Harvard opublikował szerszy materiał prasowy na temat wyników prac prof. King."
Do tekstu..
Czy grozi nam powrót do normalności? (19-09-2012)
Autor: Wojciech Zalewski
Źrodło: GMObiektywnie Zgłosił/a: liliac
"Wiele tytułów prasowych już zapowiedziało, że Rząd zamierza wpuścić do naszego kraju GMO. Nie jest to prawda. Nowy projekt ustawy o nasiennictwie ma jedynie na celu dostosowanie prawa polskiego do wymagań Unii Europejskiej. Przypomnijmy, iż w roku 2009 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał niekorzystny dla Polski wyrok, w sprawie zakazu rejestracji i handlu nasionami odmian genetycznie modyfikowanych. Polsce grożą wielomilionowe kary w momencie uprawomocnienia się wyroku. Jak ocenia Pani Magdalena Sikorska z Ministerstwa Środowiska, wysokość kary może sięgać obecnie około 60 milionów złotych."
Do tekstu..
„Paragraf 22” po polsku – casus CZD. (19-09-2012)
Autor: Stefan Karczmarewicz
Źrodło: Medycyna i okolice Zgłosił/a: liliac
"Powiało intelektualną świeżością. Pan Minister Arłukowicz i Pan Wiceminister Neumann przywołali w dyskusji znakomitą powieść Josepha Hellera. No, może nie zacytowali jej wprost, ale mocno oparli się na jej logice."
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365