Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.606.473 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 349 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Świadoma rezygnacja ze wszelkiej formy Absolutu nie jest bowiem rzeczą łatwą. W szczególności, negujemy tu absolutne istnienie jakichkolwiek sensów. Jednak, rezygnując z Absolutu możemy, paradoksalnie, więcej powiedzieć o świecie, niż obstając przy jego istnieniu.
Znalezione w sieci
Poniżej znajdują się odesłania do ciekawych materiałów znajdujących się poza naszym portalem - znalezione przez nas i przez Czytelników Racjonalisty. Jeżeli jest w Internecie coś, co Twoim zdaniem znasługuje na uwagę innych (artykuły, opracowania, felietony, wątki na forach itp.) podaj nam ten adres, aby inni też mogli to przeczytać.

 Oto ostatnio dodane linki:
W XXI wieku twierdzą, że… ziemia jest płaska. "Nie można wierzyć nauk (29-09-2013)
Autor: Michał Gąsior
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Wydawałoby się, że dyskusję o kształcie ziemi dawno mamy za sobą, a wnioski pozostają niezmienne. Są jednak tacy, i jest ich całkiem sporo, którzy teorię o kulistości Ziemi uważają za jedną wielką mistyfikację. "Badając rzeczywistość nas otaczającą, doszliśmy do dość zaskakujących wniosków. Okazało się, że Ziemia jest płaska. Lata badań naukowych, studiowania literatury i rozmów z naukowcami tylko nas utwierdziły w tym twierdzeniu" - mówią założyciele polskiego Towarzystwa Płaskiej Ziemi.
Do tekstu..
Czy globalne ocieplenie ochłodzi Polskę? (29-09-2013)
Autor: rozmawiał w Sztokholmie Tomasz Ulanowski
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"- Do końca wieku średnia temperatura w Europie Środkowej może wzrosnąć nawet o 5 st. C. Ale te prognozy nie są pewne, naszym sprzymierzeńcem będą słabnące prądy morskie na północnym Atlantyku - mówi prof. Monika Rhein, oceanograf z Uniwersytetu w Bremie. Uczona jest jednym z głównych autorów ogłoszonego w piątek w Sztokholmie najnowszego raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC)".
Do tekstu..
Świecka szkoła po polsku (28-09-2013)
Autor: Aleksandra Pezda
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: E-Day
Mój umysł odpycha od siebie myśl, że to się dzieje naprawdę, że to nie jest komedia absurdu.
Do tekstu..
O akcjach na Fejsie (28-09-2013)
Autor: Bart
Źrodło: Blog de bart Zgłosił/a: liliac
"O, i to mniej więcej chciałem wam powiedzieć, moi Facebookowi przyjaciele. Niestety, niektóre szerowane przez was akcje nie ratują życia, co najwyżej uspokajają sumienia albo dają złudną nadzieję i nabijają kasę cwaniaczkom. Tworzą też szum, w którym giną inicjatywy bardziej sensowne. (...) Sprawdzajcie daty (akcje się przeterminowują), sprawdzajcie podstawowe fakty."
Do tekstu..
Tropikalny raj księży pedofilów (28-09-2013)
Autor: Mirosław Wlekły
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prokuratura w Santiago de los Treinta Caballeros: ksiądz Wojciech Gil przechowywał w swoim komputerze 87 tys. zdjęć dzieci, w tym rozebranych i wykonanych przez siebie, a także kilkadziesiąt nagrań wideo z udziałem nieletnich. Ksiądz masturbował ministrantów w wieku od 7 do 12 lat i kazał im masturbować siebie. Zakładał prezerwatywę na palce i wkładał chłopcom do odbytu. Gwałcił ich analnie".
Do tekstu..
Sąd warunkowo umorzył sprawę prof. KUL oskarżonego o plagiat (28-09-2013)
Autor: (MWL)
Źrodło: onet.pl; PAP Zgłosił/a: slik
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód warunkowo umorzył w piątek sprawę prof. KUL ks. Stanisława T. oskarżonego o plagiat. Sąd wyznaczył roczny okres próby - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.[]Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania złożył oskarżony, motywując to znikomą szkodliwością czynu.
Do tekstu..
Fundacja "Nie lękajcie się" do episkopatu: "O pomoc psychologiczn (28-09-2013)
Autor: Piotr Markiewicz
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Mamy wątpliwości co do szczerości jak i zgodności słów bp. Wojciecha Polaka ze stanowiskiem polskiego Kościoła. Słowo 'przepraszam' nic nie kosztuje. Ale i tak nie usłyszeliśmy tego od prymasa Polski" - piszą w oświadczeniu założyciele Fundacji "Nie lękajcie się", która zrzesza ofiary księży pedofilów".
Do tekstu..
Scientists make jaw dropping discovery (28-09-2013)
Autor: ABC/AFP
Źrodło: abc.net.au Zgłosił/a: JK
The ancestor of all creatures with jaws and a backbone was not a sleek, shark-like beast but a toothless, armoured fish, say researchers, in a finding that rewrites human evolutionary history.
Do tekstu..
Tim Minchin Occasional Address (28-09-2013)
Autor: Tim Minchin
Źrodło: http://www.youtube.com/user/universitywa Zgłosił/a: JK
Tim Minchin, the former UWA arts student described as "sublimely talented, witty, smart and unabashedly offensive" in a musical career that has taken the world by storm, is awarded an honorary doctorate by The University of Western Australia.
Do tekstu..
Rząd nie ułatwi osobom homoseksualnym brania ślubu za granicą. "Będę dochod (27-09-2013)
Autor: Michał Fal
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: Amai
Tomasz Szypuła od trzech lat walczy w sądach z polskimi urzędnikami, którzy nie chcieli wydać mu zaświadczenia koniecznego, aby mógł wziąć w Hiszpanii ślub ze swoim partnerem, obywatelem tego kraju. - Nie mogę skorzystać z przysługującego mi prawa tylko dlatego, że jestem gejem - twierdzi Szypuła. Rząd od lat zapowiadał zmianę przepisów utrudniających osobom homoseksualnym zawieranie małżeństw za granicą. Teraz się z tego pomysłu wycofał.
Do tekstu..
Laureaci Cytowań – kolejna przymiarka do Nobli (27-09-2013)
Autor: Rafał Marszałek
Źrodło: nic prostszego Zgłosił/a: liliac
"Podejrzewam, że być może niektórym czytelnikom zaczyna się już temat przejadać. Obiecuję jednak - to już ostatni wpis w tym temacie przed samym ogłoszeniem tegorocznych Nobli. Wczoraj Thomson Reuters ogłosił tegorocznych Laureatów Cytowań. Jakie to ma znaczenie? Otóż ranking ten jest dość skuteczny w przewidywaniu, kto otrzyma właśnie Nagrodę Nobla. Haczyk? Ano jest."
Do tekstu..
CERN (27-09-2013)
Autor: Przemysław Ciszak
Źrodło: menstream.pl Zgłosił/a: Zelheart
Ogromny, podziemny kompleks CERN w Genewie jest niemal całkowicie niewidoczny. W umieszczonych sto metrów pod powierzchnią ziemi laboratoriach trzy tysiące naukowców, techników i pracowników personelu oraz 6500 fizyków z co najmniej 80 krajów zderza ze sobą cząstki z prędkością bliską prędkości światła.
Do tekstu..
Lis o aborcji: Panowie dostający moralnego wzwodu budzą moją odrazę (27-09-2013)
Autor: Krzysztof Lepczyński
Źrodło: tokfm.pl Zgłosił/a: Małyska
"Czy debata o aborcji staje się tematem zastępczym? - Nie chodzi o aborcję, o racje moralne, chodzi o politykę - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Wiesław Władyka, publicysta "Polityki". - Budzi moją odrazę, gdy widzę panów, którzy dostają wzwodu moralnego, wchodząc w rolę dysponentów ciała kobiety - stwierdził Tomasz Lis, naczelny "Newsweeka".
Do tekstu..
Ofiara księdza pedofila pozywa kurię. Pierwszy proces w Polsce (27-09-2013)
Autor: TOK FM;RC
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Małyska
"Pierwszy raz w Polsce ofiara pedofilii w Polsce pozywa diecezję i parafię do sądu. 25-letni Marcin K. będzie domagał się odszkodowania. To wydarzenie bez precedensu w historii polskiego sądownictwa - informuje TOK FM".
Do tekstu..
Ksiądz skazany za molestowanie opiekował się ministrantami (27-09-2013)
Autor: kuch
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Informacje podało czwartkowy program "Czarno na Białym" w TVN24. Śledztwo w sprawie Grzegorza K. prokuratura zaczęła w 2011 roku po informacji psychologa Marka Sułkowskiego. Zgłosił się do niego dorosły już mężczyzna, który w dzieciństwie był molestowany. Postępowanie dotyczyło zdarzeń w 2001 roku w jednej z parafii w Otwocku. Z zeznań wynika, że ksiądz zapraszał chłopców do siebie i pokazywał im filmy pornograficzne. Częstował też alkoholem, całował w usta, dotykał genitaliów".
Do tekstu..
Księża z Dominikany oskarżani o pedofilię mogą być ścigani w Polsce. Dlaczego pr (27-09-2013)
Autor: Mirosław Wlekły, Tomasz Bielecki, Mariusz Jałoszew
Źrodło: wyborcza.pl Zgłosił/a: Małyska
"Wesołowskiego zaczął w tym tygodniu sypać diakon Francisco Javiera Occi Reyes. Policja z Santo Domingo zatrzymała go w czerwcu, gdy napastował piętnastolatka, m.in. łapiąc go za penisa. Liczył, że hierarchowie kościelni pomogą mu wydostać się na wolność, ale potem zrozumiał, że to niemożliwe".
Do tekstu..
Gdy mowa o aborcji politycy to moralni szantażyści (26-09-2013)
Autor: Renata Kim
Źrodło: www.newsweek.pl Zgłosił/a: Artur@R
Nikt nie ma prawa narzucać kobietom obowiązku urodzenia dziecka z poważnymi wadami genetycznymi, czy ciężko, a czasem śmiertelnie chorego. A już na pewno nie mają takiego prawa politycy, którzy oprócz podniosłych i pełnych moralnego oburzenia słów nie są w stanie matkom chorych dzieci niczego zaoferować.
Do tekstu..
Bezcenne życie w głosowaniu i potem (26-09-2013)
Źrodło: naimaonline.wordpress.com Zgłosił/a: ramichael
Propozycja zmuszenia kobiet do urodzenia dziecka chorego permanentnie i nieuleczalnie lub dziecka, które mimo wysiłków medycyny nie przeżyje pierwszego tygodnia poza macicą, jest pozbawiona empatii i wyobraźni i ma źródło w totalitarnym koncepcie prymatu abstrakcyjnej idei nad dobrobytem konkretnego człowieka, czy też podczłowieka, bo tak antyaborcjoniści postrzegają kobietę w ciąży. Skutki takiego myślenia można było śledzić z grozą podczas powolnego umierania ciężarnej w irlandzkim szpitalu - tam, gdzie obowiązuje przymus rodzenia, kobiety na zewnątrz macicy nie obejmuje już ochrona zdrowia i życia.
Do tekstu..
Na Marsie jest woda! Łazik Curiosity znalazł ostateczne dowody (26-09-2013)
Autor: pstan
Źrodło: www.gazeta.pl Zgłosił/a: Artur@R
2 procent - tyle wody znajduje się w marsjańskiej glebie. To informacja ważna zarówno dla historii Marsa (szansa na istnienie życia), jak i dla przyszłych lotów załogowych (będzie co pić i w czym się umyć)
Do tekstu..
Świętość cudzym kosztem. Antyaborcja na kampanię (26-09-2013)
Autor: Agnieszka Graff
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Umierać będą kobiety w ciąży pozamacicznej; urodzą się dzieci głęboko upośledzone, po to by umrzeć kilka dni później; mnożyć się będą donoszone ciąże obumarłe. Nie ma świętości bez potworności, taka jest logika wszystkich fundamentalizmów, nie tylko katolickiego. Pan Bóg jest w rozumieniu tych ludzi okrutnikiem, którego nic tak nie cieszy jak ludzkie cierpienie, a już szczególnie cierpienie kobiet." Przypominamy tekst z 2011.
Do tekstu..
Should Public School Students Get Mandatory Vaccines? (26-09-2013)
Autor: Phil Plait
Źrodło: Slate Zgłosił/a: liliac
"In some areas, public school authorities have mandated that students be vaccinated for various diseases, and that of course can run afoul of parents' beliefs. I've wrestled with this problem for a while, and I eventually came to the conclusion that a parent does not have the right to have their child in a public school if that child is unvaccinated, and for the same reason health care workers should not be unvaccinated. It all comes down to a very simple reality: It puts other children at risk"
Do tekstu..
"Nie byłoby kobiet, nie byłoby gwałtów" (26-09-2013)
Autor: żg
Źrodło: onet Zgłosił/a: czarny_kot
Prowokacyjne i żartobliwe wideo grupy All India Bakchood odnosi się do rosnącej liczby gwałtów w Indiach. - Drogie panie, czy myślicie, że gwałt spowodowany jest przez męskie żądze kontroli, upoważnione latami patriarchatu? To dałyście się zwieść przekonaniu, że kobiety to też ludzie - mówi satyrycznie uśmiechnięta Kalkhi Koechlin, członkini grupy. Problem gwałtów w Indiach jest jednak bardzo poważny. Ofiarą gwałtów padają także dzieci, nawet ze strony swoich najbliższych.
Do tekstu..
On Fascism and Friendship: A Q&A with Brave Genius Author Sean B. Carroll (26-09-2013)
Autor: Sean B. Carroll, Matt Staggs
Źrodło: biographile.com Zgłosił/a: JK
National Book Award nominee Sean B. Carroll's new work, Brave Genius: A Scientist, a Philosopher, and Their Daring Adventures from the French Resistance to the Nobel Prize, is the story of an unusual friendship shared by two of the twentieth century's most brilliant minds: biologist Jacques Monod and philosopher Albert Camus. It was a friendship built on the strength of mutual conviction, as much as anything else. Both men vehemently opposed censorship and oppression, and had risked their lives battling the Nazis as members of the French Resistance. While the Germans were soon defeated, Camus' and Monod's battle had only just begun. The philosopher and the scientist stood firm against repression, publicly criticizing the policies of the USSR and the United States, e
Do tekstu..
Ekskomunikować Polaków! (25-09-2013)
Autor: Kinga Dunin
Źrodło: krytykapolityczna.pl Zgłosił/a: ramichael
Nie ustają zachwyty nad wyjątkową mądrością i dobrocią papieża Franciszka. Pochylił się nad biednymi, zganił chciwość, nie czepia się gejów i obiecuje skończyć z tolerancją wobec pedofilii i finansowymi przekrętami. Wow! Chociaż komuś mogłoby się wydawać, że to po prostu minimum przyzwoitości. Ale rozumiemy, że pochwały te wynikają z różnicy, zmiany dotychczasowych praktyk Kościoła, za którymi podobno kryją się potencjalne zmiany w interpretacji doktryny (przekonuje nas o tym Stanisław Obirek w rozmowie z Cezarym Michalskim).
Do tekstu..
Nasi przodkowie widzieli olbrzymi wybuch czarnej dziury (25-09-2013)
Autor: ew/Sci-news/NewScientist
Źrodło: polskieradio.pl Zgłosił/a: Małyska
"Nie posiadamy zapisów z tego widowiska, ponieważ wydarzyło się ono w czasach Homo habilis, około 2 milinów lat temu. Astronomowie kierowani przez prof. Jossa Bland-Hawthorna z University of Sydney zgromadzili dowody na to, że taka masywna eksplozja rzeczywiście miała miejsce. Publikują je na łamach Astrophysical Journal. Czarna dziura w sercu Galaktyki Drogi Mlecznej, znana jako Sagittarius A, eksplodowała i rozświetliła chmurę pyłu odległą od nas o 200 000 lat świetlnych. - Od 20 lat podejrzewamy, że taki wybuch nastąpił, ale wiemy teraz już na pewno, że ten śpiący smok o masie 4 milionów Słońc zionął wówczas energią 100 milionów razy większą niż ma dzisiaj - mówi prof. Bland-Hawthorn.".
Do tekstu..
Abp Józef Kowalczyk: ksiądz, który kogoś skrzywdził, powinien naprawić tę sprawę (25-09-2013)
Autor: (RZ)
Źrodło: onet.pl Zgłosił/a: Małyska
"Prymas, zapytany o ewentualne włączenie się polskiego Kościoła w pomoc poszkodowanym na Dominikanie, podkreślił, że to powinna zrobić osoba odpowiedzialna za wyrządzone zło. - Jeżeli ksiądz skrzywdził na Dominikanie kogoś, to jest jego obowiązkiem naprawić tę sprawę, a nie Kościoła w Polsce. Nie ma w Kościele odpowiedzialności zbiorowej, jest indywidualna - powiedział. - Za wszelkie przestępstwa - pedofilskie czy inne - odpowiada podmiot, który tego dokonał, a nie fabryka, wspólnota czy podmiot prawa międzynarodowego - dodał abp Kowalczyk".
Do tekstu..
Krajobraz PO bitwie o in vitro (25-09-2013)
Autor: Joanna Senyszyn
Źrodło: natemat.pl Zgłosił/a: JK
Ponad pięć lat temu poseł Gowin był wielce zatroskany tym, że Polska będzie płacić karę za brak ustawy bioetycznej, choć zobowiązała się do uregulowania kwestii in vitro do 2006r. Premier Tusk powołał specjalną Komisję. Wybór jej szefa (Gowin) i składu dowodzi, że nie chodziło o rozwiązanie problemu, ale o udawanie, że coś się w tej materii robi. Komisja spłodziła in charta legislacyjnego potworka. Trudno się dziwić, skoro Gowin słyszał krzyk zamrażanych embrionów, a ks. de Bérier widział dodatkowe czy też dotykowe bruzdy.
Do tekstu..
Why is Albert Camus Still a Stranger in His Native Algeria? (25-09-2013)
Autor: Joshua Hammer
Źrodło: smithsonianmag.com Zgłosił/a: JK
On the 100th anniversary of the birth of the famed novelist, our reporter searches the north African nation for signs of his legacy
Do tekstu..
Cebulowe łzy (25-09-2013)
Autor: Kuba Grom
Źrodło: Nowa Alchemia Zgłosił/a: liliac
O tym dlaczego czosnek śmierdzi a cebula skłania nas do płaczu.
Do tekstu..
Aborcja i wyobraźnia (25-09-2013)
Autor: Magdalena Środa
Źrodło: gazeta.pl Zgłosił/a: liliac
"Nie jestem sobie w stanie wyobrazić takiego człowieka, choć wiem, że istnieje grupa ponad 400 tys. osób, które złożyły właśnie podpisy pod projektem drastycznie zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. 400 tys. osób w naszym kraju uznało, że obowiązkiem kobiet ma być trauma związana z rodzeniem martwych dzieci lub rezygnacja z własnego życia na rzecz utrzymania przy życiu głęboko niepełnosprawnych dzieci. To mniej więcej tak, jakby uznać legalność niewolnictwa lub odebrać pewnej grupie ludzi prawo do decydowania o własnym życiu i skazać ich na los, na który mało kto by się pisał"
Do tekstu..

Archiwum: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
[11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
[21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30]
[31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]
[41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50]
[51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60]
[61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]
[71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80]
[81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90]
[91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100]
[101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110]
[111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120]
[121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130]
[131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140]
[141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150]
[151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160]
[161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170]
[171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180]
[181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190]
[191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200]
[201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210]
[211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220]
[221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230]
[231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240]
[241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250]
[251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260]
[261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270]
[271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280]
[281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290]
[291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300]
[301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310]
[311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320]
[321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330]
[331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340]
[341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350]
[351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360]
[361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370]
[371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380]
[381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390]
[391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400]
[401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410]
[411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420]
[421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430]
[431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440]
[441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450]
[451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460]


 Wypełnij poniższe pola :
 Adres URL*: 
 Tytuł strony (treści): 
 Autor treści: 
 Źródło/nazwa serwisu: 
 Twój podpis*: 
 Krótki opis: 
 ?
 
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365